Novinky

Dotyk lásky na zámku Liteň

Dotyk lásky / Liteň

Aj tento rok je tu Festival Jarmily Novotnej na zámku Liteň. Momentálne prebiehajú spevácke kurzy. Sobotu 18.6.2022 zasvätili organizátori open air koncertu Dotyk lásky.

Nezisková organizácia Zámek Liteň, z.s. ochraňuje a stavia na odkaze poprednej českej sopranistky Jarmily Novotnej (*1907, †1994).  Na zámku Liteň obnovuje hudobný a kultúrny život. Podporuje mladých umelcov a súčasne zhromažďuje a uchováva cenné artefakty spojené s Jarmilou Novotnou a českým šľachtickým rodom Daubkovcov, ktorým zámok patril. Rodu, ktorý patrí k siedmym spoluzakladateľom pražského Národného divadla. Každoročne organizuje Festival Jarmily Novotnej. A tak aj v tento 11. ročník sa zámok počas júna stáva dejiskom zaujímavej dvojice podujatí. Sú nimi open air koncert s názvom „DOTYK LÁSKYa spevácke kurzy. Tohtoročný Festival Jarmily Novotnej 2022 sa koná pod záštitou ministra kultúry Mgr. Martina Baxu a hajtmanky Stredočeského kraja Mgr. Petry Peckovej.  

Spevácke kurzy v Litni aj s Operným štúdiom SND

V minulom roku spevácke kurzy zaznamenali veľký úspech a ohlas. Bolo to vďaka návšteve známej holandskej speváčky a mentorky Margreet Honig  a lektorskému spojeniu s výbornou sopranistkou Simonou Houda Šaturovou. Tohtoročných kurzoch sa opäť ujmu obe dámy, no doplní ich operný režisér Marek Mokoš. Ten má už skúsenosť zo zámku Liteň, kde v roku 2018 viedol spevácke kurzy a režíroval exteriérový koncert. Kurzy budú tento rok výnimočné aj pre exkluzívnu spoluprácu s Operným štúdiom Slovenského národného divadla a so Slovenským inštitútom v Prahe. Frekventanti Operného štúdia SND  počas piatich dni študujú a výsledky svojej práce predvedú na záverečnom vystúpení.

Dotyk lásky / Festival Jarmily Novotné / Zámek Liteň

Na krídlach lásky

Ich témou bude teraz raný romantizmus v kontexte Shakespearových Sonetov. „Pre tieto kurzy sme si ako tému zvolili raný romantizmus. Podľa technických možností a speváckej vyspelosti sme vybrali jednotlivé árie pre konkrétnych členov Operného štúdia SND,“ približuje Marek Mokoš koncept a program speváckych kurzov i koncertu. Vyvrcholením bude tradičný záverečný open air koncert s názvom „Dotyk lásky“. Aj tentoraz bude v sobotu 18.6. jeho dejiskom zámocký park. „Na základe tohto výberu som vytvoril koncept, v ktorom som pôvab belcanta v áriách spracoval do poetických scénických, štylizovaných obrazov zachytávajúcich podoby lásky. Tie sú inšpirované veršami Shakespearových Sonetov,“ hovorí Marek Mokoš.  

Open air koncert DOTYK LÁSKY

Scénický Open air koncert „Dotyk lásky“ sa odohrá v parku zámku Liteň v sobotu 18. 6. o šiestej hod. večer. Pripravili ho  s Operným štúdiom Slovenského národného divadla v rámci unikátnej spolupráce na Speváckych kurzoch Festivalu Jarmily Novotnej.  Námetom koncertu sú verše Sonetov W. Shakespeara. Mladí speváci zaspievajú prekrásne árie raného romantizmu, ktoré predstavia v scénických obrazoch zachytávajúcich lásku v rôznych podobách. „Zaznejú známe i menej známe árie zo slávnych opier. Spomeňme napríklad Belliniho Námesačnú, Rossiniho Viliama Tella či Barbiera zo Sevilly, Donizettiho Luciu z Lammermooru a ďalšie. Celý večer sa bude odohrávať v zámockom parku pri jazierku, so živou hudbou komorného telesa pod taktovkou slovenského dirigenta Dušana Štefánka,“ dodáva Marek Mokoš.

Vstupenky zakúpite emailom na tickets@zamekliten.cz alebo telefonicky +420 737 650 497.

Zdroj: Zámek Liteň

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »