Novinky

Divadelné tipy od 20. júna 2022

Divadelné tipy týždňa od 20. júna 2022

Máme tu nový týždeň. Natíska sa tak otázka: kam za kultúrou? Ako obvykle, z bohatej ponuky sme pre vás vybrali viaceré zaujímavé tipy. Čo prináša týždeň od pondelka 20. júna 2022 vo vodách slovenskej kultúry? Tentoraz zamierime na zaujímavé divadelné podujatia!

Pre priaznivcov kultúry máme i teraz dobrú správu. Okrem divadelných predstavení na festivale Dotyky a spojenia sú to aj iné predstavenia. Samozrejmosťou sú aj naše tipy na rôznorodé koncerty nielen na tie v znamení festivalov. Týždeň od 20. júna 2022 prináša tiež lákavé podujatia pre priaznivcov histórie a samozrejme, nové či končiace výstavy. Nuž, prajeme inšpiratívne čítanie.

Divadlá v znamení konca aktuálnej sezóny

Koniec aktuálnej divadelnej sezóny pomaly klope na dvere. Tentoraz sa z ponúk slovenských divadelných scén vydáme na festival  Dotyky a spojenia do Martina. Navštívime Slovenské národné divadlo, Divadlo Jána Palárika v Trnave a banskobystrickú Štátnu operu. Odskočíme si do Prešova a divadelnú púť zakončíme v Štátnom divadle Košice.

SND sa zameralo na deti, no čaká nás výlet do sveta módy a dva koncerty

Začneme v Slovenskom národnom divadle. V týždni od pondelka 20. júna pripravilo zaujímavé koncerty i predstavenia cielené najmä na detského diváka. Slovenské národné divadlo tento týždeň nasadilo do programu trojicu rodinných predstavení. Už skraja týždňa (20. a 21. júna) uvedie krásnu baletnú rozprávku NARODIL SA CHROBÁČIK. Na rodinnú operu ČERT A KÁČA od Antonína Dvořáka pozýva deti s rodičmi Opera SND už v stredu.

V nedeľu uvedie Činohra SND pre deti len nedávno premiérovanú rozprávku NEBOJSA z pera slovenského autora Ľubomíra Feldeka.

Tituly pre náročného diváka

Divadlo myslí aj na dospelé publikum. Činohra SND pobaví v utorok publikum známou komédiou anglického dramatika Shakespeara VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ, ktorá patrí k povinnej literatúre študentstva.  Streda patrí americkému dramatikovi Arthurovi Millerovi. Náročného diváka iste poteší vzrušujúca hra o večných morálnych dilemách – SALEMSKÉ BOSORKY. V aktuálnej 102. sezóne sa vrátila na javisko SND a mala svoju premiéru.

Angažované svedectvo histórie, prítomnosti a pravdepodobne i budúcnosti. Miller sa pri jej tvorbe inšpiroval modelovým príkladom z dejín puritánskeho Nového Anglicka. Ním je hon na čarodejnice z roku 1692 v americkom mestečku Salem.

Keď sa snúbi móda a tanec

Priaznivcov baletného majstrovstva, ladnosti pohybu a krásnej módy iste poteší úspešný projekt Baletu SNDFASHION BALLET ´22

Do pozornosti dávame tiež dvojicu koncertov. V piatok sa uskutoční koncert mladých umelcov – frekventantov Operného štúdia SND. Témou bude láska v dielach ranoromantických skladateľov. Dotyk lásky tak po zámockých záhradách na zámku Líteň poteší aj bratislavské publikum. Viac podrobností sa dozviete TU. Ochutnávkou noviniek ďalšej sezóny bude sobotňajšie Letné Gala SND. Ako minulý rok aj teraz sa uskutoční sa námestí pred Euroveou. Účinkovať budú na ňom všetky tri umelecké súbory SND. Bližší program nájdete TU.

Francúzska satira i futbal trochu inak

Čo robiť, ak ste dlhodobo nezamestnaný a v banke nemáte ani cent? Pošlite na seba daňovú kontrolu! DRAHÝ ŠPÁS Francisa Vebera je komédia s príchuťou francúzskeho prepychu. Pobaví vás už v utorok 21.6.2022 v Divadle Jána Palárika v Trnave. Futbal k Trnave patrí a aj ten divadelný: FUTBAL ALEBO BÍLÝ ANDEL V PEKLE. Dokumentárny kabaret o vášni k športu a zápase, ktorý zmenil históriu trnavského futbalu je na poradí dňa už v stredu podvečer. 

Reklama
Jakub Józef Orlinski / Festival Viva Musica! 2022

Epicentrom divadla je v týždni od 20. júna 2022 Martin

Centrom slovenského divadla je momentálne Martin. Stalo sa dejiskom festivalu Dotyky a spojenia. Nesúťažný festival Dotyky a spojenia vytvára platformu na prezentáciu vybraných divadelných inscenácií, ktoré vznikli počas uplynulého roka na Slovensku. Snahou festivalu je podchytiť najvýraznejšie trendy či problémy divadla na Slovensku. Festival funguje ako zrkadlo aktuálnej divadelnej tvorby – odráža jej stav. Jeho úroveň preto priamo závisí od úspešnosti sezóny v jednotlivých divadlách. Festival podnecuje reflexiu divadla a vytvára priestor na dialóg tvorcov, kritikov a teoretikov. Divadelníkom ponúka možnosť získať prehľad o tvorbe ich kolegov a konfrontovať sa s ňou. Festival uvádza najinšpiratívnejšie divadelné inscenácie, ktoré vznikli v období jedného roka (zvyčajne od apríla do apríla). Výber inscenácií má na starosti Dramaturgická rada festivalu, ktorá sleduje tvorbu jednotlivých divadiel.

Po pandemickej pauze bude tradičný

Po dvoch rokoch pandémie sa festival vracia k tradičnému termínu, ktorým symbolicky uzatvára divadelnú sezónu na Slovensku. V poradí 17. festivalový ročník sa koná od pondelka 20. júna do piatka 25. júna. Hlavným organizátorom je Slovenské komorné divadlo Martin. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. „Festival už tradične ponúka popoludňajší program na námestí, v rámci ktorého sa hrá pouličné divadlo pre deti a po predstaveniach sú pripravené tvorivé dielne. Tento program je určený pre slovenské, ako aj ukrajinské deti. Festival s divadlom vycestuje aj do okolitých obcí Turčianske Teplice a Belá-Dulice, kde žije najpočetnejšia ukrajinská komunita, predovšetkým matky s deťmi,” povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.

Vyjadrí solidaritu Ukrajine

Námestie pred martinským divadlom ožije nielen popoludní, ale aj neskoro večer. Od utorka až do soboty festival ponúkne venovaný solidarite s Ukrajinou.  Na pódiu pred divadlom vždy iný divadelný, hudobný a tanečný program, na ktorý je voľný vstup pre všetkých. Stačí len prísť a dobre sa zabaviť.  Festival sa zapojil do celosvetového projektu The Worldwide Readings Project. V rámci neho pripravil v réžii Lukáša Brutovského scénické čítanie textov ukrajinských autoriek Ľudmily Tymošenko, Natalie Vorožbyt a Oxany Hrycenko Dobrý večer, sme z Ukrajiny / Доброговечора, ми з України. Nasledovať po ňom bude  Ukrajinsko-slovenský večer ako vyjadrenie solidarity s utečenkami a utečencami z Ukrajiny.

Dôležité miesto majú diskusie

Diskusia FINÁLE je súčasťou Hlavného programu. O inscenáciách budú diskutovať Katarzyna Dudzic-Grabińska, divadelná režisérka, Barbora Etlíková, divadelná kritička, Sylvia Huszár, producentka z Maďarského divadelného múzea a inštitútu a Ján Šimko, pedagóg a režisér. Moderovať diskusiu bude Martin Bernátek z Katedry divadelních a filmových studií Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. „Diskusia by mala byť predovšetkým o festivalových inscenáciách, ale možno sa podarí pomenovať aj všeobecnejšie smerovanie, tendencie či problémy divadla na Slovensku. Chceme sa pokúsiť poukázať na všeobecnejšie tendencie nášho divadla pomocou porovnania s okolitými krajinami (Česká republika, Poľsko, Maďarsko). Okrem Jána Šimka sú všetky diskutujúce nezaťažené dianím v slovenskom divadle, sľubujeme si od toho určitý nadhľad,” spresnila Monika Michnová.

Je umenie udržateľné?

V rámci série troch diskusií PLATFORMA sa bude na festivale hovoriť aj na veľmi aktuálnu tému. Položí v súčasnosti zásadnú otázku, či môže byť umenie udržateľné. Autorom koncepcie diskusií o zelenej transformácii a divadle na Slovensku je teatrológ Milo Juráni. Moderuje publicista Michal Havran.
Platforma otvorí tri tematické okruhy:
22. jún 2022 – Ekologická transformácia a kultúra
23. jún 2022 – Zelené riešenia v prevádzke a ekodramaturgia
24. jún 2022 – Udržateľné divadlo na Slovensku? Možnosti a limity
Festival už tradične ponúkne aj diskusie tvorcov s divákmi po skončení predstavení a bude pokračovať v novinke z minulého roka – Študentskej platforme. V rámci nej sa k inscenáciám študentov umeleckých škôl vyjadrujú ich rovesníci a rovesníčky.

Dotyky a spojenia / Kam do divadla od 20. júna 2022
Patrónmi aktuálneho ročníka festivalu Dotyky a spojenia sú poprední herci Božidara Turzonovova a Jevgenij Libezňuk.

Patrónmi tohto ročníka sú poprední herci

Aj 17. ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia má svojich patrónov. Sú nimi členka Činohry Slovenského národného divadla Božidara Turzonovová a Jevgenij Libezňuk, člen umeleckého súboru Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Obaja sa 21. júna večer zúčastnia predstavenia Čepiec z Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Zároveň festival, nad ktorým budú po celý týždeň symbolicky držať ochrannú ruku aj otvoria.

Program ponúkne 36 inscenácií, workshopy, tvorivé dielne i koncerty

Na programe šiestich dní je 36 divadelných inscenácií, päť koncertov, dva workshopy, deväť tvorivých dielní pre deti a 22 diskusií o divadle. Dramaturgická rada festivalu sa zamerala na inscenácie, ktoré mali premiéru v období od apríla 2021 do apríla 2022. Ako povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová, prevládajú citlivé a intímne témy, ako aj hľadanie identity. Festivalu sa zúčastnia SKD Martin, SND, DJP v Trnave, Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov, DJGT Zvolen, Divadlo LAB, Divadlo Thália Színház a ŠDKE. Celý program festivalu Dotyky a spojenia je zverejnený na webovom sídle festivalu. Vstupenky je možné zakúpiť online prostredníctvom rovnakej webovej stránky alebo osobne v pokladnici SKD Martin.

Banskobystrická opera s Malým princom

Divadelným tipom pre mladého diváka a jeho rodičov je detská opera MALÝ PRINC. V banskobystrickej Štátnej opere ju naštudoval v slovenskej premiére tandem Igor Bulla – Dana Dinková.  Detské hudobno-dramatické dielo s podnadpisom „magická opera“ je zhudobnením nadčasovej knihy Antoine de Saint-Exupéryho z roku 1943. Toto dvojdejstvové dielo sa zrodilo z pera britskej skladateľky Rachel Portmanovej, oceňovanej autorky najmä v žánri filmovej hudby.

Stvárňuje príbeh pilota (samotného autora – spisovateľa), ktorý počas vojny uviazne so svojím havarovaným lietadlom v saharskej púšti. Tu sa stretáva s Malým princom, ktorý prišiel z ďalekej planétky. Začne s ním viesť rozhovor o zmysle života, o priateľstve i láske, o pýche i pokore. V diele je mnoho metafor a prirovnaní, ktoré dokážu naplniť detskú dušu a svojimi podobenstvami zaujať i dospelých. Dielo bude uvedené v slovenskej premiére.

Prešov v týždni od 20. júna 2022 s literatúrou i hudbou

v pondelok (20. júna) ponúka prešovské Divadlo Viola podvečer v znamení literatúry. Čitateľský klub prináša okrem zážitku samotného čítania aj vzájomné zdieľanie názorov v rozhovoroch o prečítanom… Tentoraz sa návštevníci pod vedením Sone Parilákovej spoločne povenujú poviedke  Smrt krásných srnců. Do príbehov svojho detstva a svojej rodiny ich pozve český prozaik Ota Pavel.

Ďalším tipom pre Prešov je klavírny recitál Xénie Jarovej. Jeho témou je UMELCI V EXILE – EMIGRÁCII – NOVOM DOMOVE, ktorá je v súčasnosti veľmi aktuálna. Svedectvá o životných cestách umelcov v minulosti nám môžu napomáhať k pochopeniu a uchopeniu toho, čo sa deje dnes. A aj preto vám dávame do pozornosti štvrtkový program v Divadle Viola v Prešove. Nenechajte si ujsť originálne koncipovaný hudobný program, ktorý jeho autorka Xénia Jarová nazvala: Arthur Lourié a jeho svet – duša emigranta. Prednášková časť sa venuje životným cestám skladateľa Arthura Lourié a hovorí aj o vnútornom svete emigranta.

ŠDKE s výnimočným programom

Štátne divadlo Košice začína pracovný týždeň s unikátnym programom, ktorý ladí vyvrcholeniu jeho jubilejnej divadelnej sezóny. Je ním multižánrové predstavenie Ondrej Šoth, Michael Kocáb: MILADA HORÁKOVÁ. Rozpráva príbeh Milady Horákovej, ktorú nespravodlivo odsúdili a popravili v najväčšom z vykonštruovaných politických procesov v 50. rokoch 20. storočia. Horáková sa vďaka svojej nezlomnosti a odvahe stala symbolom odporu voči totalitnej moci. Titulnú úlohu aj v pondelok 20.6. opäť stvárni Alena Ďuránová.

Košice v znamení premiéry

V znamení poslednej premiéry aktuálnej 75. sezóny Štátneho divadla Košice sa ponesie práve tento týždeň. Vďaka opere Tristan a Izolda siaha k pomyselnému divadelnému Olympu. Tá patrí k vrcholným dielam Richarda Wagnera. Opera ŠDKE pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča  ju uvedie v koncertnom prevedení v piatok 24. júna 2022. Scény z opery Richarda Wagnera: Tristan a Izolda zaznejú v podaní hosťujúcej českej sopranistky Elišky Weissovej, domáceho tenoristu Titusza Tóbisza, domácej mezzosopranistky Myroslavy Havryliuk a domáceho basistu Michala Onufera.

Nedeľa v košickom Dóme sv. Alžbety

Hodnotným tipom pre nedeľu v Košiciach je koncertné uvedenie Goreckého 3. symfónie. Svetoznáma symfónia Henryka Góreckeho je skladbou plnou transcendentálnej hĺbky, smútku ale i nádeje. Po premiére v novembri v minulom roku zaznie po prvýkrát v priestore Dómu sv. Alžbety, ktorý ešte viac umocní jej duchovné posolstvo. V sólovom parte sa predstaví členka Viedenskej štátnej opery Slávka Zámečníková. Štátne divadlo Košice venuje koncert obetiam vojny na Ukrajine. Zaznie v naštudovaní šéfdirigenta Opery ŠDKE Petra Valentoviča s úspešnou slovenskou sopranistkou Slávkou Zámečníkovou a orchestrom Opery ŠDKE. Mimochodom, tí ju uviedli v premiére už v novembri 2021, ako sme informovali TU. Skutočná bodka za aktuálnou sezónou ŠDKE bude Pucciniho Tosca v stredu 29. júna 2022.

Goreckého 3. symfónia / ŠDKE + S. Zámečníková / 2021 / Špeciálny tip v týždni od 20. júna 2022
Slávka Zámečníková a Orchester ŠDKE pod taktovkou P. Valentoviča uviedla v premiére Goreckého Tretiu symfóniu v novembri 2021.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

 

Zdroj: TS a programové ponuky divadiel

2 thoughts on “Divadelné tipy od 20. júna 2022

Comments are closed.

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni (25/2024)

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Translate »