Blíži sa nový týždeň a s ním prichádzajú aj naše tipy kam na výstavu. A opäť sú to celkom nové. Tentoraz budú aj voňavé. Prezradíme, aké výstavy od 6. do 12. júna 2022 treba navštíviť!
Keď sa povie výstava, dáte mi za pravdu, že to nie sú len tie o umení, histórii a prírode. Výstava môže dokonca aj voňať! A aj takú prinášame v našich tipov na výstavy od 6. do 12. júna 2022. Spravte si pohodlie, začíname!
Ženy, ktoré ovplyvnili svet
Novú výstavu “Ženy – Príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet“ sprístupnilo Múzeum židovskej kultúry v Bratislave 26. mája 2022. Predstavuje 11 inšpiratívnych žien židovského pôvodu, ktoré sú späté s územím dnešného Slovenska. Narodili sa tu, žili tu alebo majú slovenský pôvod – a ich pôsobenie malo medzinárodný dosah. Tento „zoznam“ žien nie je úplný. Jeho snahou bolo vybrať príbehy, ktoré návštevníka oslovia a zaujmú. Kurátor výstavy sa zameral na osobnosti z oblasti vedy, umenia či podnikania. Nájdete medzi nimi fotografku, revolucionárku na poli sexuálneho výskumu a poradenstva, jednu zo zakladajúcich osobností psychoanalýzy a analýzy psychológie detí, svetovú kapacitu v oblasti robotiky, zakladateľku židovského feministického hnutia v Nemecku či hollywoodsku herečku. Ide o akési premostenie do súčasnosti, pretože ženy, ktoré dosahujú významné spoločenské úspechy sú medzi nami aj dnes.
Pocta ružiam v Ivanke pri Dunaji
Ruže sa stanú hlavným objektom po MIX-FESTE v Dolnej Krupej aj v Ivanke pri Dunaji. Medzinárodná výstava ruží pod názvom „Ruža – sprievodca životom“ ovládne v dňoch 11. a 12. júna kaštieľ i farský chrám v Ivanke pri Dunaji. Stretnete sa so zaujímavými ružami z celého sveta. Čakajú vás zaujímavé aranžmány a umelecké diela akademickej keramičky Ivett Axamítovej a zaujímavé hobby výrobky Anny Dzuríkovej. Pre všetkých milovníkov ruží, estetiky a kultúry z okolia Bratislavy je návšteva 3. ročníka Medzinárodnej výstavy ruží 2022 veľkým magnetom. Počas výstavy bude v príjemnom kaštieľskom parku aj bohatý kultúrny program pre dospelých i deti. Nebudú chýbať koncerty, ani divadelné predstavenie či zábava pre deti ako interaktívne hry, dielničky pre deti a maľovanie na tvár. Zaujímavá je aj možnosť zoznámenia sa s výrobou modrotlače pod vedením pána Mgr. Art. Petra Trnku či prehliadka Ivanky pri Dunaji vláčikom. Viac info o programe nájdete TU.
Open air výstava Kaviarne tvoria Európu
Vôni kávy len málokto odolá. A tak máme aj lahodný tip. Fotografickú výstavu pod názvom Kaviarne tvoria Európu si môžete pozrieť v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí do 15. júna. Organizátori približujú výstavu výrokom filozofa a literárneho kritika Georgea Steinera (1929 – 2020): „Nakreslite mapu kaviarní a uvidíte najdôležitejšie oporné body Európy.“ Výstava predstavuje najlegendárnejšie kaviarne Európy.
Našim tipom v týždni od 6. do 12. júna sú aj podujatia v rámci 15. ročníka festivalu talianskej kultúry Dolce vitaj
Festival talianskej kultúry Dolce Vitaj na Slovensku je vďaka svojej rôznorodosti ojedinelým projektom. Už po 15. raz ponúka bohatú ponuku významných stretnutí s talianskym umením a životným štýlom. V programe má výstavy, hudobné podujatia, filmové prehliadky Cinevitaj a nechýba ani tradičný Taliansky trh na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Tohtoročné vydanie festivalu Dolce Vitaj 2022 sa začalo už 26. mája v Považskej galérii umenia v Žiline autorskou výstavou Lucie Marcucci (*1933, Florencia). Ako jedna z výrazných predstaviteliek pop-artu sa objavila na alternatívnej umeleckej scéne už v 60-tych rokoch. Mnohé jej diela sú súčasťou významných zbierok umenia. Nájdete ich v Múzeu moderného a súčasného umenia MART v Trente a Roverete či v Národnej galérii moderného a súčasného umenia v Ríme. Pre módny dom Dior v roku 2020 umelkyňa pripravila inštaláciu Vitráž vizuálnej poézie, ktorá premenila mólo módnej prehliadky prêt-à-porter na majestátnu obrazovú kulisu, navodzujúcu posvätnú atmosféru gotických chrámov. Výstava potrvá do 2. júla 2022.
Talianske ikony na portrétoch
Druhou je výstava veľkej dámy talianskej portrétnej fotografie Maria Mulas: Talianske ikony vo fotoportrétoch. Návštevníci si ju môžu pozrieť v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave od 2. júna. Maria Mulas (*1935, Manerba del Garda) vystavovala v mnohých prestížnych galériách v Taliansku i v zahraničí. Jej fotografie tvoria súčasť mnohých významných múzejných zbierok. Obe výstavy sú kľúčovým podujatím 15. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj.
Niečo pre historiofilov: Stĺp Marca Aurelia a Slovensko
Zaujíma Vás rímske obdobie? Ak áno, odporúčame navštíviť v SNM – Archeologickom múzeu v Bratislave výstavu Stĺp Marca Aurelia a Slovensko. V 1. – 4. stor. na našom území žili príslušníci germánskych kmeňov. Medzi Rimanmi a Germánmi dochádzalo aj k vojnám. Najťažšie boli v rokoch 160-180, tzv. markomanské vojny. Rimania vedení cisárom Marcom Aureliom zvíťazili. Cisár zomrel na bojisku ako obeť moru. V Ríme postavili na jeho počesť 30 m vysoký triumfálny stĺp, ktorý stojí dodnes.
Na stĺpe sú vyobrazenia z bojov, a aj tie, ktoré sa odohrali na našom území. Z niektorých scén boli koncom 19. stor. stiahnuté formy a uložené v Berlíne. Tri scény (rímska hranica, tzv. zázračný dážď a odvádzanie barbarov do zajatia) boli odliate a sú vystavené. Ide o najstarší ikonografický doklad zo slovenského územia, ktorý objavili pracovníci SNM-Archeologického múzea.
Sláva prírode. Sova v hlavnej úlohe
Sovy – symbol múdrosti a túžby po vzdelaní. Úžasná skupina vtákov, ktoré už od pradávna vzbudzovali pozornosť človeka. Nápadné, nočné hlasové prejavy, tajuplný tichý let, výnimočne dobrý zrak, veľká hlavá, dopredu obrátené oči tvoriace človeku podobnú tvár. To od pradávna v človeku vzbudzovalo úctu a trochu i strach. Ľudia im pripisovali rôzne schopnosti. Báli sa ich, no zároveň obdivovali. Bola považovaná za symbol konca príbehu, niečo ako posol zlých správ, dokonca posol smrti. Sove venujú pozornosť dve výstavy. Východoslovenské múzeum pod názvom V moci noci a Kysucké múzeu – Múzeum Čadca s názvom Zem, miesto pre život – Noční lovci – sovy. Obe približujú ich základné charakteristiky a predstavujú jednotlivé druhy sov, ktoré sa prirodzene vyskytujú na našom území.
Výstava V moci noci vo Východoslovenskom múzeum potrvá iba do konca júna 2022 a výstava v Kysuckom múzeum Zem, miesto pre život – Noční lovci – sovy potrvá do 29. augusta 2022.
Farebná krása prírody aj v Tríbečskom múzeu
Výstava Farebná krása prírody približuje netradičným spôsobom prepojenia živej a neživej prírody. Unikátnymi exponátmi z celého sveta ukazuje návštevníkovi pestrú paletu farieb, tvarov a štruktúr u živých tvorov a nerastov. Jej cieľom je priblížiť rôznorodosť ríše hmyzu – motýľov a chrobákov v porovnaní s vystavenými farebnými vzorkami minerálov a kryštálov. Tie sú s ich štruktúrnymi znakmi a textúrou priradené k farebným druhom motýľov, chrobákov. Výstava potrvá v Tríbečskom múzeu do 9. septembra 2022.
Toto sú končiace výstavy v týždni od 6. do 12. júna 2022
Pokiaľ vás zaujímajú staršie výstavy, ktoré môžete ešte stále navštíviť, prinášame krátky prehľad. V Múzeu holokaustu v Seredi končí 10. júna výstava Terezín. Pripomína výročie oslobodenia Geta Terezín, v ktorom bolo oslobodených aj veľa Židov zo Slovenska. Fotografická výstava Igora Leichta ponúka zábery z Malej pevnosti v Terezíne. Dopĺňajú ich historické texty Jana Roubínka, riaditeľa Památníku Terezín. Ak vás zaujímajú dejiny remesiel, treba využiť do 12. júna poslednú príležitosť navštíviť výstavu Páni majstri v SNM-Múzeu ukrajinskej kultúry. V tom istom termíne končí aj výstava História na plagáte, plagát v histórii, ktorú môžete vidieť v myjavskom Múzeu Slovenských národných rád.
Posledná šanca: odkladať návštevu sa vám neoplatí
Zaujímavú výstavu do 15. júna nájdete aj v SNM – Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku. Je ňou výstava ilustrácií, ktorá vznikla pri príležitosti 175. výročia narodenia Kálmána Mikszátha. Prezentuje 15 reprodukcií dobových ilustrácií k dielu Kálmána Mikszátha: Dobrí Polovci, ktoré bolo vydané v roku 1890 v Budapešti. Do pozornosti opäť dávame zaujímavú, no 17. júna končiacu výstavu. Ex Bibliotheca Castelli – Klenoty z kaštieľskej knižnice nájdete v Kaštieli v Hanušovciach nad Topľou.
Do konca júna stihnete navštíviť aj tieto výstavy
Do konca júna môžete v Sídelnej budove SNM navštíviť výstavu Rimania a Slovensko. Zaujímavou výstavou je v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň aj výstava Herci v školských laviciach. K tým s deadlinom 30. júna patria aj výstavy v Krajskom múzeu v Prešove – v tzv. Tripolitane. Sú to celkom štyri výstavy. Spoznáte dokumentačnú Silu fotografie: Každodenný život v „starom Stropkove“. Dozviete sa o Manévroch v roku 1911 v okolí Stropkova a Svidníka či o Bojoch o mesto Stropkov v prvej svetovej vojne. Stropkov v archívnych prameňoch odhaľuje výstava Stropkov v archívnych dokumentoch – veľké dejiny malého mesta. Priaznivcov insitného umenia poteší výstava v Etnografickom múzeu v Martine Pavel Hajko- Insitný maliar z Kovačice.
Snáď sme vás inšpirovali aj teraz.
P.S. Máte už svojho divadelného favorita tohto týždňa? Ak nie, nájdete ho TU! Ak vás zaujímajú koncertné tipy, máme pre vás aj tie. Nájdete ich TU.
Zdroj: programové ponuky slovenských múzeí a galérií, Martin Budaj / SNM-Múzeum židovskej kultúry, Dolcevitaj.sk
One thought on “Naše tipy na výstavy od 6. do 12. júna 2022”
Comments are closed.