Novinky

Sviatok ilustrácií detských kníh

28. BIB 2021

V piatok už po dvadsiaty ôsmy raz ožije Bratislava ilustráciami detských kníh. Hlavným organizátorom podujatia je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti. Slávnostné otvorenie bude pre pozvaných v podvečer 15. októbra 2021 v Divadle Nová Scéna.

Medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti Bienále ilustrácií Bratislava sa bude konať  v dňoch 15.10.2021 – 9.1.2022 v priestoroch Bratislavského hradu. Podujatie sa koná pod záštitou UNESCO a Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY) s podporou Ministerstva kultúry SR. Záštitu prevzala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová

28. BIB 2021

Rozprávkové dimenzie

Ilustrácia, jeden z najdôležitejších prvkov knihy,  dokáže detskú fantáziu nielen upútať a podnietiť, ale aj v dieťati vyvolať nevšedné emócie. A práve BIB detskými ilustráciami otvára  deťom rozprávkové svety. Tak, ako v predchádzajúcich ročníkoch bude opäť unikátnou prehliadkou toho najlepšieho, čo v detskej ilustrácii vo svete za ostatné dva roky vzniklo.

380 ilustrátorov, 2700 ilustrácií a 500 kníh

Výstava súťažných originálnych ilustrácií kníh pre deti ako aj ostatné výstavy bude inštalovaná v priestoroch Bratislavského hradu. Na tohtoročné bienále sa prihlásilo takmer 380 ilustrátorov zo 42 krajín, ktorí zaslali vyše 2700 ilustrácií a takmer 500 kníh. Medzinárodná porota zložená z odborníkov z oblasti knižnej kultúry aj tento rok udelí ceny najlepším ilustrátorom – Grand Prix, 5 zlatých jabĺk, 5 plakiet a čestné uznania vydavateľstvám.

Slovenská pätnástka chýbať nemôže

Slovensko budú zastupovať 15 ilustrátori – Nikola Aronová, Zuzana Bočkayová Bruncková, Jana Kalixová, Martin Kellenberger, Svetozár Košický, Vladimír Král, Ján Kurinec, Juraj Martiška, Matúš Maťátko, Igor Piačka, Peter Pollág, Miroslav Regitko, Kristína Šimková, Peter Uchnár a Klaudia Zorgovská.

Výstavy na hrade

Súčasťou BIB 2021 bude na 2. poschodí Hradu výstava kolekcie ilustrácií významnej slovenskej ilustrátorky Boženy Plocháňovej, Hassana Moosaviho, držiteľa ceny Grand Prix BIB 2019, Albertine zo Švajčiarska, držiteľky ceny H. CH. Andersena 2020 za ilustrácie a knižné publikácie Jacqueline Woodson z USA držiteľky ceny H. CH. Andersena 2020 za literatúru.

Západná terasa hostí výstavu len do novembra

Ďalšia inštalácia výstavy, ktorá potrvá od 15.10. 2021 len do 11.11.2021 bude na západnej terase Bratislavského hradu. Pod názvom TRAJA priblíži tvorbu troch ilustrátorov, ktorí získali neštatutárne ceny BIB 2019, a to Svetozára Košického – cenu detskej poroty, Borisa Šimu – cenu primátora Bratislavy  a Miroslava Cipára – cenu Poštovej banky za mimoriadny prínos do ilustračnej tvorby.

Bohatý sprievodný program

Súčasťou podujatia budú tvorivé dielne, besedy s tvorcami, ilustrátormi, rôzne aktivity pre najmenších ale aj sprievodné výstavy po celom meste. Výstava Láskavé obrázky v galérii D. Rolla v BIBIANE je názov výstavy ilustrácií účastníkov medzinárodného BIB-UNESCO workshopu Albína Brunovského pre mladých ilustrátorov z rozvojových krajín, ktorý sa konal v Mojmírovciach v r. 2019.

Pošta vydala tematickú známku

Neodmysliteľnou súčasťou BIB je poštová známka. V tomto roku bude prezentovať držiteľa Grand Prix BIB 2019 – iránskeho ilustrátora a maliara Hassana Moosaviho (*1983) za ilustrácie k autorskej knihe Boxer. Jeho snahou bolo predstaviť deťom kultúru mieru. Vytvorené dynamické výrazne farebné ilustrácie nesú hlboké morálne posolstvo. 

BIB - známka

Ilustroval viac ako štyridsať kníh pre deti. Jeho diela boli okrem Iránu vystavené aj v Nemecku, Dánsku, Japonsku, Českej republike či v Spojených Arabských Emirátoch. Slovenská pošta vydala  v septembri poštovú známku „Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) 2021” s nominálnou hodnotou 0,65 eura.  Jej motívom je detail ilustrácie z knihy Boxer od Hassana Moosaviho z Iránu. Súčasne s poštovou známkou pošta vydala aj obálku prvého dňa s pečiatkou FDC (z ang. First Day Contact) s dátumom 3. septembra 2021 a domicilom mesta Bratislava. 

Motívom FDC pečiatky je štylizované logo BIB a na prítlači FDC je taktiež ilustrácia z knihy Boxer. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je akademický maliar Vladislav Rostoka.

3 thoughts on “Sviatok ilustrácií detských kníh

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »