Novinky

BIB 2021: rozdali prestížne ocenenia

28. BIB 2021

Medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti a mládež Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) otvorila 15. októbra 2021 svoj 28. ročník. Verejnosť spoznala mená tohtoročných laureátov prestížnych ocenení.

Tento rok sa na Bienále ilustrácií Bratislava prihlásilo takmer 380 ilustrátorov zo 42 krajín, ktorí zaslali vyše 2700 ilustrácií a takmer 500 kníh. Medzinárodná porota zložená z odborníkov z oblasti knižnej kultúry udelila ceny najlepším ilustrátorom – Grand Prix, 5 zlatých jabĺk, 5 plakiet a čestné uznania vydavateľstvám.

Dnes, keď je celý svet paralyzovaný pandémiou Covid 19, sme Bienále ilustrácií Bratislava postavili ako protiváhu – je „pandémiou“ fantázie, kreativity a krásy umenia. Aj v ťažkých časoch je BIB azylom  imaginácie a balzamom na dušu. Špičková zostava 10-člennej medzinárodnej poroty, ktorej predsedal prezident IBBY Mingzhou Zhang, hodnotila online viac ako 2700 originálov ilustrácií. A myslím si, že sa jej  aj „online” podarilo vybrať tých najlepších z najlepších.

Z vyjadrenia Zuzany Jarošovej, generálnej komisárky a predsedníčky Medzinárodného komitétu BIB

Na BIB 2021 triumfovali zahraniční ilustrátori, Slováci (takmer) nebodovali

Víťazkou Grand Prix BIB 2021 sa stala Elena Odriozola zo Španielska za ilustrácie v knihe  Zvláštne pocity.

Ceny Zlaté jablko BIB 2021 si odniesli laureáti: Myung Ae Lee Zajtra bude slnečný deň (Kórejská republika), trojica mexických autorov Amanda Mijangos, Armando Fonseca, Juan PalominoMore, Sylvie Bello Prvý sneh (Francúzsko), ruská dvojica Anna & Varvara KendelNa sever, Krajina dýcha a Chao Zhang Poézia a maliarska kolekcia, Príbeh babkinej slnečnice  z Číny.

Plaketu BIB 2021 získali Ghazal FatollahiSi výskumník (Irán), Mamiko ShiotaniPríbeh vajca (Japonsko), Mohammad Barangi FashtamiFénix (Irán), Dale BlankenaarPolievka z pierka (Južná Afrika) a Armando Fonseca Zavýjanie (Mexiko)

Grand Prix BIB 21
Cenu Grand Prix BIB 2021 si odniesla Španielka. Zdroj: bibiana.sk

Čestné uznanie vydavateľstvu  získala trojica zahraničných vydavateľstiev za mimoriadny vydavateľský počin:

Česká republika – verzone  Ludwig van Beethoven (2020),

Taliansko – Topipittori, La prima neve (2021) a

Španielsko – Zahori booksLost Landscapes (2019)

Cestne uznanie
Cestne uznanie
Cestne uznanie

Zdroj: bibiana.sk

Na BIB 2021 nechýbali ani tradičné neštatutárne ceny. Tie získali aj Slovenky.

Cenu detskej poroty získala Fabienne Delacroix z Francúzska, Cenu primátora Bratislavy Zuzana Bočkayová BrunckováCenu Poštovej banky udeľovanú žijúcemu slovenskému ilustrátorovi/ilustrátorke za originálny a mimoriadny prínos do ilustračnej tvorby na Slovensku získala Jana Kiselová – Siteková.

Cena-detska-porota
Cena detskej poroty
Cena primátora
Cena primátora
CenaPB
Cena Poštovej banky

Zdroj: bibiana.sk

BIB 2021 predstavuje to najlepšie, čo za posledné dva roky vo svete detskej ilustrácie vzniklo

Výstava všetkých súťažných originálnych ilustrácií kníh pre deti a mládež, rovnako aj ostatné reprezentatívne výstavy sú inštalované v priestoroch Bratislavského hradu. Pozrieť si ju môžeme do 9. januára 2022.

Z ilustrácii slovenských kníh pre deti a mládež vybral 10 členný Výkonný výbor kolekciu diel od pätnástky ilustrátorov, ktorí Slovensko reprezentujú na BIB 2021.

Súčasťou BIB 2021 je už tradične výstava držiteľa ceny Grand Prix BIB z predchádzajúceho ročníka a držiteľov Cien H. CH. Andersena za ilustráciu a literatúru.

Ďalšia inštalácia na západnej terase Bratislavského hradu pod názvom „TRAJA“ približuje tvorbu troch ilustrátorov, ktorí získali neštatutárne ceny na BIB 2019.

Výstava Láskavé obrázky v galérii D. Rolla v BIBIANE je názov výstavy ilustrácií  účastníkov medzinárodného BIB-UNESCO workshopu Albína Brunovského pre mladých ilustrátorov z rozvojových krajín, ktorý sa konal v Mojmírovciach v roku 2019. Záštitu nad touto výstavou prevzala starostka bratislavskej mestskej časti Staré mesto Zuzana Aufrichtová.

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »