Novinky

Zomrel akademický maliar Miroslav Cipár

Miroslav Cipár

Zomrel akademický maliar Miroslav Cipár, jeden z najvšestrannejších slovenských výtvarníkov a veľká osobnosť slovenskej kultúry a dôležitá postava novembra ´89. Jeho nadčasová práca nás sprevádza dodnes. Formoval vizuálnu identitu v Československa od 70. rokov minulého storočia. Zanechal po sebe stovky ilustrácií pre deti a dospelých, ktorými nám otváral dvere do sveta fantázie.

Včera večer 8. novembra zomrel vo veku 86 rokov akademický maliar, grafik, ilustrátor a slovenský umelec Miroslav Cipár. Narodil sa 8. januára 1935 v osade Semeteš, ktorá je dnes časťou obce Vysoká nad Kysucou.

Miroslav Cipár
Akademický maliar Miroslav Cipár. Foto: Juraj Špaček

Po maturite na gymnáziu v Žiline vyštudoval na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave slovenský jazyk a výtvarnú výchovu u profesora Eugena Lehotského. Potom úspešne absolvoval grafiku a monumentálnu maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Vincenta Hložníka a Petra Matejku.

Patril medzi najvšestrannejších a najuniverzálnejších slovenských výtvarníkov. Venoval sa maľbe, voľnej grafike, knižnej ilustrácii, dizajnu, monumentálnej aj značkovej tvorbe, bol autorom sôch, divadelných výprav i kreslených filmov. Okrem Slovenska samostatne vystavoval napríklad v Berlíne, Betleheme, Daytone, Havane, Kobe, Kolíne nad Rýnom, New Delhi, Osake, Paríži, Pekingu, Prahe, Tokiu či vo Washingtone.

Uznávaný slovenský výtvarník Miroslav Cipár stál pri zrode a realizácii viacerých kultúrnych projektov, ako  Bienále ilustrácií Bratislava (BIB), či Trienále insitného umenia. V roku 1979 sa Miroslav Cipár stal nositeľom ceny Ľudovíta Fullu. Od roku 2001 bol  nositeľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy.

Založil BIB

Hoci jeho  bohaté portfólio tvoria maľby, sochy, grafiky, vytvoril aj mnohé známe logá. Z viac ako 200,  patria medzi najznámejšie logá Slovenskej národnej galérie, festivalu Bratislavských hudobných slávností či Bienále ilustrácií Bratislava. Bol spoluzakladateľom Bienále ilustrácií Bratislava, Bienále animácie Bratislava, Bienále Danuvius či Trienále insitného umenia.

Ilustrátora kníh Márie Ďuríčkovej pozná každé dieťa

Do povedomia širokej verejnosti sa Miroslav Cipár zapísal najmä ako vynikajúci ilustrátor. Vďaka jeho nadčasovým ilustráciám za ktoré získal množstvo domácich i zahraničných ocenení  ho poznajú celé generácie detí. Ktoré dieťa by nepoznalo jeho ilustrácie kníh Márie Ďuríčkovej Zlatá brána, Biela kňažná alebo knihu Dunajská kráľovná, za ktoré získal ocenenia? V roku 1977 dostal  za ilustrácie ku knihe Zlatá brána Európsku cenu na Univerzite v Padove, Zlatú medailu BIB a bronzovú medailu IBA v Lipsku. Rovnako aj za ilustrácie ku knižkám Biela kňažná a Dunajská kráľovná získal Plakety BIB ’73 a BIB ’77. Zlatou medailou na IBA Lipsko v roku 1982 bola s jeho ilustráciami ocenená kniha Miroslava Válka Veľká cestovná horúčka. Jeho najvýznamnejším ocenením je Zlatý orol na Festivale najkrajších kníh sveta v Nice (1972). Zlatou medailou na IBA Lipsko v roku 1982 bola s jeho ilustráciami ocenená kniha Miroslava Válka Veľká cestovná horúčka.

"Maľujem skoro denne. Keď nie som v ateliéri, som nervózny, nevrlý, nesvoj. Ale keď pracujem a ide mi to, keď viem, čo budem robiť, som láskavý, rozdávam sa a je mi dobre na svete."
Miroslav Cipár
Miroslav Cipár
akademický maliar

Naposledy sme sa s jeho tvorbou mohli stretnúť v rámci výstavy Traja na tohtoročnom BIB 2021.  

Česť jeho pamiatke!

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »