Zomrel akademický maliar Miroslav Cipár

Miroslav Cipár

Zomrel akademický maliar Miroslav Cipár, jeden z najvšestrannejších slovenských výtvarníkov a veľká osobnosť slovenskej kultúry a dôležitá postava novembra ´89. Jeho nadčasová práca nás sprevádza dodnes. Formoval vizuálnu identitu v Československa od 70. rokov minulého storočia. Zanechal po sebe stovky ilustrácií pre deti a dospelých, ktorými nám otváral dvere do sveta fantázie.

Včera večer 8. novembra zomrel vo veku 86 rokov akademický maliar, grafik, ilustrátor a slovenský umelec Miroslav Cipár. Narodil sa 8. januára 1935 v osade Semeteš, ktorá je dnes časťou obce Vysoká nad Kysucou.

Miroslav Cipár
Akademický maliar Miroslav Cipár. Foto: Juraj Špaček

Po maturite na gymnáziu v Žiline vyštudoval na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave slovenský jazyk a výtvarnú výchovu u profesora Eugena Lehotského. Potom úspešne absolvoval grafiku a monumentálnu maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Vincenta Hložníka a Petra Matejku.

Patril medzi najvšestrannejších a najuniverzálnejších slovenských výtvarníkov. Venoval sa maľbe, voľnej grafike, knižnej ilustrácii, dizajnu, monumentálnej aj značkovej tvorbe, bol autorom sôch, divadelných výprav i kreslených filmov. Okrem Slovenska samostatne vystavoval napríklad v Berlíne, Betleheme, Daytone, Havane, Kobe, Kolíne nad Rýnom, New Delhi, Osake, Paríži, Pekingu, Prahe, Tokiu či vo Washingtone.

Uznávaný slovenský výtvarník Miroslav Cipár stál pri zrode a realizácii viacerých kultúrnych projektov, ako  Bienále ilustrácií Bratislava (BIB), či Trienále insitného umenia. V roku 1979 sa Miroslav Cipár stal nositeľom ceny Ľudovíta Fullu. Od roku 2001 bol  nositeľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy.

Založil BIB

Hoci jeho  bohaté portfólio tvoria maľby, sochy, grafiky, vytvoril aj mnohé známe logá. Z viac ako 200,  patria medzi najznámejšie logá Slovenskej národnej galérie, festivalu Bratislavských hudobných slávností či Bienále ilustrácií Bratislava. Bol spoluzakladateľom Bienále ilustrácií Bratislava, Bienále animácie Bratislava, Bienále Danuvius či Trienále insitného umenia.

Ilustrátora kníh Márie Ďuríčkovej pozná každé dieťa

Do povedomia širokej verejnosti sa Miroslav Cipár zapísal najmä ako vynikajúci ilustrátor. Vďaka jeho nadčasovým ilustráciám za ktoré získal množstvo domácich i zahraničných ocenení  ho poznajú celé generácie detí. Ktoré dieťa by nepoznalo jeho ilustrácie kníh Márie Ďuríčkovej Zlatá brána, Biela kňažná alebo knihu Dunajská kráľovná, za ktoré získal ocenenia? V roku 1977 dostal  za ilustrácie ku knihe Zlatá brána Európsku cenu na Univerzite v Padove, Zlatú medailu BIB a bronzovú medailu IBA v Lipsku. Rovnako aj za ilustrácie ku knižkám Biela kňažná a Dunajská kráľovná získal Plakety BIB ’73 a BIB ’77. Zlatou medailou na IBA Lipsko v roku 1982 bola s jeho ilustráciami ocenená kniha Miroslava Válka Veľká cestovná horúčka. Jeho najvýznamnejším ocenením je Zlatý orol na Festivale najkrajších kníh sveta v Nice (1972). Zlatou medailou na IBA Lipsko v roku 1982 bola s jeho ilustráciami ocenená kniha Miroslava Válka Veľká cestovná horúčka.

"Maľujem skoro denne. Keď nie som v ateliéri, som nervózny, nevrlý, nesvoj. Ale keď pracujem a ide mi to, keď viem, čo budem robiť, som láskavý, rozdávam sa a je mi dobre na svete."
Miroslav Cipár
Miroslav Cipár
akademický maliar

Naposledy sme sa s jeho tvorbou mohli stretnúť v rámci výstavy Traja na tohtoročnom BIB 2021.  

Česť jeho pamiatke!

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »