Zomrel akademický maliar Miroslav Cipár

Miroslav Cipár

Zomrel akademický maliar Miroslav Cipár, jeden z najvšestrannejších slovenských výtvarníkov a veľká osobnosť slovenskej kultúry a dôležitá postava novembra ´89. Jeho nadčasová práca nás sprevádza dodnes. Formoval vizuálnu identitu v Československa od 70. rokov minulého storočia. Zanechal po sebe stovky ilustrácií pre deti a dospelých, ktorými nám otváral dvere do sveta fantázie.

Včera večer 8. novembra zomrel vo veku 86 rokov akademický maliar, grafik, ilustrátor a slovenský umelec Miroslav Cipár. Narodil sa 8. januára 1935 v osade Semeteš, ktorá je dnes časťou obce Vysoká nad Kysucou.

Miroslav Cipár
Akademický maliar Miroslav Cipár. Foto: Juraj Špaček

Po maturite na gymnáziu v Žiline vyštudoval na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave slovenský jazyk a výtvarnú výchovu u profesora Eugena Lehotského. Potom úspešne absolvoval grafiku a monumentálnu maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Vincenta Hložníka a Petra Matejku.

Patril medzi najvšestrannejších a najuniverzálnejších slovenských výtvarníkov. Venoval sa maľbe, voľnej grafike, knižnej ilustrácii, dizajnu, monumentálnej aj značkovej tvorbe, bol autorom sôch, divadelných výprav i kreslených filmov. Okrem Slovenska samostatne vystavoval napríklad v Berlíne, Betleheme, Daytone, Havane, Kobe, Kolíne nad Rýnom, New Delhi, Osake, Paríži, Pekingu, Prahe, Tokiu či vo Washingtone.

Uznávaný slovenský výtvarník Miroslav Cipár stál pri zrode a realizácii viacerých kultúrnych projektov, ako  Bienále ilustrácií Bratislava (BIB), či Trienále insitného umenia. V roku 1979 sa Miroslav Cipár stal nositeľom ceny Ľudovíta Fullu. Od roku 2001 bol  nositeľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy.

Založil BIB

Hoci jeho  bohaté portfólio tvoria maľby, sochy, grafiky, vytvoril aj mnohé známe logá. Z viac ako 200,  patria medzi najznámejšie logá Slovenskej národnej galérie, festivalu Bratislavských hudobných slávností či Bienále ilustrácií Bratislava. Bol spoluzakladateľom Bienále ilustrácií Bratislava, Bienále animácie Bratislava, Bienále Danuvius či Trienále insitného umenia.

Ilustrátora kníh Márie Ďuríčkovej pozná každé dieťa

Do povedomia širokej verejnosti sa Miroslav Cipár zapísal najmä ako vynikajúci ilustrátor. Vďaka jeho nadčasovým ilustráciám za ktoré získal množstvo domácich i zahraničných ocenení  ho poznajú celé generácie detí. Ktoré dieťa by nepoznalo jeho ilustrácie kníh Márie Ďuríčkovej Zlatá brána, Biela kňažná alebo knihu Dunajská kráľovná, za ktoré získal ocenenia? V roku 1977 dostal  za ilustrácie ku knihe Zlatá brána Európsku cenu na Univerzite v Padove, Zlatú medailu BIB a bronzovú medailu IBA v Lipsku. Rovnako aj za ilustrácie ku knižkám Biela kňažná a Dunajská kráľovná získal Plakety BIB ’73 a BIB ’77. Zlatou medailou na IBA Lipsko v roku 1982 bola s jeho ilustráciami ocenená kniha Miroslava Válka Veľká cestovná horúčka. Jeho najvýznamnejším ocenením je Zlatý orol na Festivale najkrajších kníh sveta v Nice (1972). Zlatou medailou na IBA Lipsko v roku 1982 bola s jeho ilustráciami ocenená kniha Miroslava Válka Veľká cestovná horúčka.

"Maľujem skoro denne. Keď nie som v ateliéri, som nervózny, nevrlý, nesvoj. Ale keď pracujem a ide mi to, keď viem, čo budem robiť, som láskavý, rozdávam sa a je mi dobre na svete."
Miroslav Cipár
Miroslav Cipár
akademický maliar

Naposledy sme sa s jeho tvorbou mohli stretnúť v rámci výstavy Traja na tohtoročnom BIB 2021.  

Česť jeho pamiatke!

Virtuózi V4+
Aktuálne/Novinky Hudba

Virtuózi V4+ pozná mená semifinalistov

Úspešná medzinárodná talentová šou Virtuózi V4+ 2021 pozná mená semifinalistov. Národné kolá sú úspešne za nami. Poroty v každej participujúcej krajine stáli pred náročnou úlohou. Z desiatok uchádzačov vybrali semifinálové štvorice. Poznáme mená nominantov do semifinále. Uplynuli dva týždne, čo odštartovala sezóna Virtuózov V4+ 2021. Ako prvé boli na rade národné kolá. Tie sme mohli […]

Read More
Ensemble Ricercata s premiérami
Aktuálne/Novinky Odporúčame

Ensemble Ricercata s premiérami bude online

Slovenská republika sa ocitla v lockdowne. Časť podujatí sa zrušila, kým iné sa presunuli na nový termín. Mnohé podujatia sa uskutočnia v pôvodnom termíne, ale v online forme. Jedným z nich je aj záverečný koncert ôsmeho ročníka projektu Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase. O koncert Ensemble Ricercata so svetovými premiérami pod bratislavskou rozhlasovou Pyramídou, napriek lockdownu […]

Read More
Aktuálne/Novinky

Lockdown uzatvoril Slovenské národné múzeum

Z dôvodu vyhlásenia núdzového stavu a schválenia lockdownu vládou SR sa s účinnosťou od 25. novembra 2021 až do odvolania rozhodlo vedenie Slovenského národného múzea (SNM) uzavrieť všetkých 18 múzeí SNM na Slovensku. Nateraz nám zostáva „užiť si“ múzeum aspoň virtuálne. „Návštevníkov pozývame do virtuálneho priestoru na webové stránky SNM a sociálne siete špecializovaných múzeí, […]

Read More
Translate »