
Rok 2025 je rokom výročí. K osobnostiam, ktorých jubileum si pripomíname, patrí aj Božena Němcová. Významná osobnosť českej literatúry, zakladateľka modernej českej prózy s kontaktami na slovenskú politickú a kultúrnu elitu "oslávila" 205. výročie narodenia ešte vo februári. Práve v máji oslavuje jej slávna Babička svoje 170. narodeniny. V dňoch 17. - 24. mája 2025 si v Prahe i v okolí Zámku Ratibořice - v tzv. Babičkinom údolí, podujatiami pripomínajú Babičkin týždeň.
Vo februári sme si pripomenuli 205. výročie narodenia spisovateľky a zakladateľky modernej českej prózy Boženy Němcovej. Jej dielo zaraďujeme do vrcholného obdobia českého národného obrodenia. Božena Němcová, rod. Barbora (Novotná) Panklová (*4. február 1820, Viedeň, – † 21. január 1862, Praha) sa stala známou prózou Babička. Patrí medzi najslávnejšie diela českej literárnej histórie. Do jej stránok sa mohli čitatelia začítať po prvý raz pred 170 rokmi. Tá sa dočkala vyše 300 vydaní v češtine a preložili ju do ďalších 21 jazykov.
Božena Němcová patrí k druhej generácie národných buditeľov Táto generácia sa začala presadzovať po povstaní v Poľsku v novembri roku 1830. Odvtedy sa začal klásť dôraz aj na kvalitu vlastného diela, nielen na jazyk. Diela Boženy Němcovej tvoria poviedky a próza najmä z vidieckeho prostredia.
Pôvod zahalený tajomstvom
Pôvod Boženy Němcovej zahaľuje tajomstvo. O dátume jej narodenia existuje viacero teórií. Podľa oficiálnych prameňov sa narodila ako Barbora Novotná. Táto teória vychádza z údajov uvedených vo viedenskej mestskej matrike. Podľa záznamu v nej sa Barbara Novotná narodila 4. februára 1820 vo Viedni, na predmestí Alservorstadt. Pôvodne bola uvedená ako nemanželské dieťa Terézie Novotnej. Priezvisko Panklová dostala až po svadbe matky s Johannom Panklom.

Ďalšia teória o dátume narodenia Boženy Němcovej zastáva názor, že záznam vo viedenskej matrike patrí ďalšiemu nemanželskému dieťaťu Terezie Novotnej. Podľa tejto teórie je Němcová nemanželskou dcérou kňažnej Kateřiny Zaháňskej, alebo jej sestry Dorothey. V korešpondencii Boženy Němcovej sa však viac krát spomína ako deň jej narodenia 4. február. Isté je, že vyrastala v rodine Panklových v Ratibořicích pri Českej Skalici na panstve vojvodkyne Kateřiny Zaháňskej, kam sa jej rodičia presťahovali.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Neskôr sa sem presťahovala aj jej stará mama Magdaléna Novotná, ktorej výchova Boženu silne ovplyvnila. Ako sedemnásť ročná sa vydala za Jozefa Němca, no ich manželstvo šťastné nebolo.
Patrónka národnej identity je spätá aj so Slovenskom
Manžel Boženy Němcovej ako finančný úradník pôsobil v rôznych mestách. Medzi nimi boli tiež Balašské Ďarmoty. Aj neskôr v 50. rokoch 19. storočia sa Němcová vracala na Slovensko. Zbierala tu dokumenty o zvykoch, kultúre a jazyku slovenského vidieckeho ľudu. Bola to práve ona, ktorá v knihe Slovenské pohádky a pověsti zachytila najznámejšie slovenské rozprávky ako Valibuk, Mahulena, krásna panna, Vlkolak, Slncový kôň, Pamodaj šťastia, lavička či O dvanástich mesiačikoch. Z prostredia Tatier je to Chyža pod horami.
Svojou aktivitou si Božena Němcová vydobyla v modernej českej kultúre pozíciu pomyselnej strážkyne národnej identity. Táto spisovateľka však zasiahla aj do tvorby slovenských autorov. Na Slovensku sa stretla s Gustávom Zechenterom Laskomerským, Jánom Francicsim, Jánom Chalupkom či Samom Chalupkom, u ktorého strávila niekoľko dní na jeho fare v Hornej Lehote.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Božena Němcová obdivovala slovenských básnikov a vzdelancov. Snažila sa pre nich získať priestor na prezentáciu v českom prostredí, čo sa jej vo veľkej miere aj podarilo.
Božena Němcová, patrónka národnej identity
Jej dielo vynieslo Boženu Němcovu na pozíciu českej národnej patrónky a pomyselnej strážkyne národnej identity. V 30. a 40. rokoch 20. storočia sa stala múzou avantgardných básnikov ako Vítězslava Nezvala, Jaroslava Seiferta a Františka Halasa. Prínos Němcovej pre českú kultúru vyzdvihovali aj František Xaver Šalda a Václav Černý. Zdeněk Nejedlý a Július Fučík ju zase označovali za kľúčovú autorku českého národa 19. storočia a Fučík ju považoval aj za zakladateľku modernej českej prózy.
Isté je, že Němcovej tvorba predznamenala základné typy českej prózy nielen pre zvyšok 19. storočia. V jej štýle splývajú prvky romantizmu a realizmu. Němcovej próza je dedinská, lyrizovaná so sociálnou a ženskou tematikou. Častou témou v jej tvorbe sú vzťahy chudobných a bohatých, vzťahy medzi obyčajnými ľuďmi a šľachtou.
Prvá báseň, ktorá prelomila nepísané pravidlá
V Prahe začala Božena Němcová pod vplyvom básnikov Václava Bolemíra Nebeského a Karla Jaromíra Erbena písať česky. Jej prvá báseň Ženám českým vyšla 5. apríla 1843 v Květoch na príhovor Nebeského s ktorým sa aj nakrátko citovo zblížili. Nebeský ich milostný vzťah čoskoro ukončil a odišiel do Viedne dokončiť štúdium. V roku 1845 jej vyšli Národní báchorky a pověsti. V nich spracovala české rozprávky.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hoci je tvorba Boženy Němcovej pretkaná túžbou po lepšom svete, nikdy tieto ideály nezamieňa vo svojej próze za realitu, ale ich vždy konfrontuje. Život vidí ženskými očami. Jej, v českej literatúre prvá typický ženská próza, je na vysokej úrovni a aj dnes láka čitateľov. Na rozdiel od Erbena nezachytila pôvodnú podobu rozprávkových motívov, ale ich prepracovala. Či už ide o Slovenské rozprávky a povesti, Obrazy z okolia domažlického alebo Babičku, či poviedky Baruška, Divá Bára, Na zámku a v podzámčí, alebo o román z roku 1855 Podhorská dedina, ktorého dej sa odohráva v blízkosti nemeckých hraníc.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Veľký vplyv na Němcovu mal pobyt v Chodsku. Tu študovala ľudové zvyky a povesti – písala nielen rozprávky a národopisné články ale aj články o sociálnych pomeroch na vidieku.
Literárne dielo Babička slávi úctyhodných 170 rokov – a neustále inšpiruje
Božena Němcová sa do zlatého fondu svetovej literatúry určite zapísala najslávnejším dielom – Babičkou. Hoci veľkolepé dielo slávi tohto roku 170 rokov od svojho prvého vydania, nestále inšpiruje generácie čitateľov a má čo povedať aj človeku dneška. Dočkala sa dokonca aj nejedného sfilmovania. V snímke z roku 1971 úlohu Barunky stvárnila herecká diva Libuše Šafránková, Babičku Jarmila Kurandová a kňažnú Kveta Fialová.
Slávne dielo Babička vzniklo v dobe Národného obrodenia s cieľom opäť pozdvihnúť český jazyk a národnú históriu. Je to dielo s prvkami rýdzo ľudovými, s popisom života na vidieku a dôrazom na rodinné vzťahy, dobro v ľuďoch, staré zvyky a obyčaje. Božena Němcová sa v nej zidealizovaným pohľadom vracia k svojmu detstvu. Dej zasadila do Ratibořic 19. storočia.
V Babičke autorka veľmi pekne zachytila zvyky nielen podľa jednotlivých období roka, ale aj každodenné zvyky a rituály napríklad pri pečení chleba, svietenie sviec pri búrke alebo ponúknutie chleba so soľou návštevníkom. Babičku zobrazuje ako ženu múdru, milujúcu, silne veriacu, ochotná vždy pomôcť. Žena, ktorá si svojím dobrým srdcom získala každého.

Na zámku a v podzámčí je ďalšie známe a u filmárov i čitateľov obľúbené dielo Boženy Němcovej. Pochádza z vrcholného obdobia jej tvorby. Rieši v ňom spoločenské otázky doby. Dej sa odohráva v 19. storočí v malom mestečku na zámku a v podzámku na Nymbursku. Zachytáva v ňom zložité vzťahy a upozorňuje na nespravodlivé usporiadanie spoločnosti. Do kontrastu stavia bezstarostný život na zámku a život chudobných v jeho okolí. Na zámku a podzámčí je poviedkou realistickou, no nakoniec aj v nej Němcovej idealizácia dominuje nad realistickým pohľadom.
Týždeň v znamení Babičky
Pri príležitosti 170. výročia vydania jedinečnej Babičky vyhlásil Český královský institut v spolupráci so Zámkom Ratibořice, Czech Archives a Národním památkovým ústavem špeciálny Babičkin týždeň, ktorý v dňoch 17. – 24. mája oživí slávne dielo Boženy Němcovej a súčasným generáciám pripomína jeho odkaz novou, živou formou. Hlavným bodom programu je krst knihy Babiččina moudra. Jedná sa o zbierky 52 citátov inšpirovaných skutočnou predlohou literárnej babičky – Máriou Magdalénou Čudovou. Každé múdre príslovie pripomína hodnoty, ktoré sa podľa názoru organizátorov dnes zo spoločnosti pozvoľna vytráca, ale stále majú silu inšpirovať. Knihu slávnostne predstavili 17. mája na Ratibořickom zámku. Tam, kde príbeh Babičky ožil.

Týždeň prináša zaujímavé prechádzky Prahou, kde sa vydajú po stopách Boženy Němcovej. Pripravené sú tiež zaujímavé prednášky. Babičkin týždeň vyvrcholí v sobotu 24. mája celodenným výletom do Babičkinho údolia. Návštevníci si pozrú zámok Ratibořice a prejdú sa malebným Babičkiným údolím.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Foto: Wikimedia Commons, Petr Malý
Zdroj: internet, Český královský institut, Zámek Ratibořice