Novinky

Vianočné a sviatočné koncerty Slovenskej filharmónie

Vianočné a sviatočné koncerty Slovenskej filharmónie

Sviatky a hudba patria nerozlučne k sebe. Svedčí o tom aj bohatá ponuka koncertov Slovenskej filharmónie v mesiaci december. Pripravené je široké spektrum sviatočných podujatí v Koncertnej sieni a Malej sále SF, ktoré vyvrcholia Vianočnými, Silvestrovskými a Novoročným koncertom.

Sviatočný a vianočný duch vládne v Slovenskej filharmónii už od prvého decembrového dňa. Počas mesiaca nachystali pri návštevníkov mnoho atraktívnych koncertov.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Dvojica symfonických koncertov s hviezdnymi interpretmi

V úvode mesiaca sú na programe dve symfonické dvojice koncertov. Vo štvrtok a piatok  1. a 2. decembra 2022 sa, ako sme avizovali, Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor  (zbormajster Thomas Lang) predstavia pod taktovkou pravidelného hosťa sezón SF českého dirigenta Petra Altrichtera.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš
Slovenská filharmónia / Vianočné a sviatočné koncerty / Mozart&Mendelssohn-Bartholdy

Sólistami večerov budú čínska klavírna virtuózka Zhang Zuo „Zee Zee“ a traja vynikajúci vokálni sólisti – sopranistka Simona Houda Šaturová, mezzosopranistka Jana Kurucová a tenorista Juraj Hollý. Úvodnou skladbou večerov bude Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 Wolfganga Amadea Mozarta. Nasledovať bude Symfónia č. 2 B dur Lobgesang, op. 52 Felixa Mendelssohna Bartholdyho so Slovenským filharmonickým zborom. Lobgesang (Chválospev) skomponoval skladateľ na objednávku mesta Lipska, pri príležitosti 400. výročia vynálezu kníhtlače Johannesom Gutenbergom. Zborové a sólové časti sú skomponované na biblické texty s protestantským chorálom Nun danket alle Gott. Koncerty sa začnú o 19.00.

Vianočné a sviatočné koncerty aj s violončelovým géniom

O týždeň neskôr sa Slovenská filharmónia, poslednýkrát v tomto kalendárnom roku, predstaví pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude španielsky violončelista Pablo Ferrández, ktorého niektorí označujú za nového violončelového génia.

Slovenská filharmónia / Vianočné a sviatočné koncerty s violončelovou hviezdou / Koncertné tipy

V Slovenskej filharmónii sa predstaví debutovo uvedením Hebrejskej rapsódie pre violončelo a orchester SchelomoErnesta Blocha. Program koncertu doplnia Danzas fanatásticas Sevillčana Joaquina Turinu a výber baletných suít Romeo a Júlia Sergeja Prokofieva. Koncerty sa začnú o 19.00. Pred piatkovým koncertom 9. decembra 2022 sa vo foyer SF o 18:15 hod. koná stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom.

Slovenská filharmónia / stretnutie so šéfdirigentom

Slovenská filharmónia v znamení adventu

Prvý Adventný koncert zaznie v Slovenskej filharmónii v nedeľu 4. decembra 2022, ako avizujeme v aktuálnom prehľade tipov kam na koncerty. Je to úvodný koncert cyklu Stará hudba, na ktorom sa predstaví vokálny súbor Schola Minor s umeleckou vedúcou Sylviou Urdovou a členmi zoskupenia Hildou Gulyás, Evou Šuškovou, Tomášom Šelcom, Máriou Páleníkovou Júliou Urdovou. V Malej sále Slovenskej filharmónie budú znieť Stredoveké spevy z 8. až 15. storočia a dve diela súčasného skladateľa Jevgenija Iršaia inšpirované stredovekým poetom Angelusom Silesitusom. Koncert sa začne o 19.00.

Slovenská filharmónia / Adventné koncerty

O týždeň neskôr v nedeľu 11. decembra pozývajú na Adventný koncert členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Na koncerte zaznejú Concerti grossi Arcangella Corelliho a Martina Petríka. Program doplní Serenáda Es dur, op. 6 Josefa Suka. Koncert sa začne o 16.00.

Slovenský komorný orchester
Slovenský komorný orchester. Foto: P. Brenkus

Vianočné koncerty aj s Bratislavským chlapčenským zborom

Na tohtoročné Vianoce sa naladíte na tradičných Vianočných koncertoch Slovenskej filharmónie a Bratislavského chlapčenského zboru /zbormajstri Magdaléna RovňákováGabriel Rovňák/ so sopranistkou Janou Juríčkovou. Za dirigentským pultom bude stáť slovenský dirigent Rastislav Štúr. 

Bratislavský chlapčenský zbor
Bratislavský chlapčenský zbor. Zdroj: Viva Musica! festival

V jeho naštudovaní budú znieť vianočné hudobné prskavky, medzi ktorými nebude chýbať Tichá noc, svätá noc Franza Xavera Grubera. Koncerty sa uskutočnia v nedeľu, pondelok, utorok a v stredu 18., 19., 20.21. 12. 2022. Pre veľký záujem návštevníkov o večerné koncerty, ktoré sa vypredali, pridala Slovenská filharmónia verejnú generálku v nedeľu, ktorá sa začne o 10.00.

Silvestrovské i novoročný koncert v znamení britských a amerických skladateľov

Slávnostná atmosféra v Koncertnej sieni vyvrcholí na Silvestrovských koncertoch 30.31. decembra a na Novoročnom koncerte 2. januára 2023. Zabezpečí  ju výber diel britských a amerických skladateľov Leonarda Bernsteina, Georga Gershwina, Frederica Loeweho a Andrewa Lloyda Webbera.

Štátna filharmónia Košice a Ladislav Fančovič
ŠfK a Ladislav Fančovič. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / foto Miriama Fenciková

Sólistami večerov budú vynikajúci klavirista Ladislav Fančovič, tenorista Martin Gyimesi a sopranistka Martina Masaryková. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou českého dirigenta Roberta Jindru.

Robert Jindra
Dirigent Robert Jindra. Foto: Jaroslav Ľaš

Vianočné tipy na darček

V Pokladnici Slovenskej filharmónie nájdete zaujímavý hudobný darček. Obdarovať môžeme hudbou nielen svojich blízkych prostredníctvom darčekových poukazov, ale staňme sa aj anjelom. Doprajme zážitok z HUDBY  deťom z krízových centier a ich mamám. I tento rok sa môžeme všetci zapojiť do Vianočnej pošty Slovenskej filharmónie.

Anjelská vstupenka / Vianočná pošta SF

Foto: Peter Brenkus, J. Lukáš (Slovenská filharmónia), Miriama Fencíková, Jaroslav Ľaš (Štátna filharmónia Košice), Archív Viva Musica! festival

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala, Martina Tolstova,  tlačová tajomníčka SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »