Novinky

Tip na nedeľu: Adventný koncert v Malej sále SF

Adventné koncerty SF / Schola minor

Prvý Adventný koncert zaznie v Slovenskej filharmónii v nedeľu 4. decembra 2022. Je to zároveň úvodný koncert cyklu Stará hudba, na ktorom sa predstaví vokálny súbor Schola Minor s umeleckou vedúcou Sylviou Urdovou a členmi zoskupenia Hildou Gulyásovou, Evou Šuškovou, Tomášom Šelcom, Máriou Páleníkovou a Júliou Urdovou.

Ako avizujeme v aktuálnom prehľade TOP koncertných zážitkov, nedeľa patrí v bratislavskej Redute adventnému koncertu. V Malej sále Slovenskej filharmónie budú znieť Stredoveké spevy z 8. až 15. storočia. Večer prinesie aj premiéru diela súčasného skladateľa Jevgenija Iršaia. Koncert sa začne o 19.00. „Na dnešnom koncerte budú popri klasických gregoriánskych choráloch znieť aj spevy z neskorších období do 15. storočia, ktorých texty sú prepojené s tematikou adventu, času duchovnej prípravy na narodenie Ježiša Krista. Dramaturgická koncepcia koncertu divákom priblíži umelecké bohatstvo stredovekého chorálu, invenčnú rôznorodosť kompozičných prístupov stredovekých skladateľov a predstaví jeho presahy a vplyv aj v súčasnej tvorbe. Záver koncertu bude patriť premiéram skladieb Jevgenija Iršaia na texty stredovekého básnika  Angela Silesia (1564 – 1616),  írskeho dramatika a básnika Williama Butlera Yeatsa (1865 – 1939) a súčasného ukrajinského básnika žijúceho v Taliansku Borisa Chersonského (1950). Skladby čerpajú inšpiráciu v gregoriánskom chorále,“ píše autorka textu ku koncertu Zuzana Buchová Holičková.

Slovenská filharmónia / Adventné koncerty

Zdroj: Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »