Novinky

Tip na nedeľu: Adventný koncert v Malej sále SF

Adventné koncerty SF / Schola minor

Prvý Adventný koncert zaznie v Slovenskej filharmónii v nedeľu 4. decembra 2022. Je to zároveň úvodný koncert cyklu Stará hudba, na ktorom sa predstaví vokálny súbor Schola Minor s umeleckou vedúcou Sylviou Urdovou a členmi zoskupenia Hildou Gulyásovou, Evou Šuškovou, Tomášom Šelcom, Máriou Páleníkovou a Júliou Urdovou.

Ako avizujeme v aktuálnom prehľade TOP koncertných zážitkov, nedeľa patrí v bratislavskej Redute adventnému koncertu. V Malej sále Slovenskej filharmónie budú znieť Stredoveké spevy z 8. až 15. storočia. Večer prinesie aj premiéru diela súčasného skladateľa Jevgenija Iršaia. Koncert sa začne o 19.00. „Na dnešnom koncerte budú popri klasických gregoriánskych choráloch znieť aj spevy z neskorších období do 15. storočia, ktorých texty sú prepojené s tematikou adventu, času duchovnej prípravy na narodenie Ježiša Krista. Dramaturgická koncepcia koncertu divákom priblíži umelecké bohatstvo stredovekého chorálu, invenčnú rôznorodosť kompozičných prístupov stredovekých skladateľov a predstaví jeho presahy a vplyv aj v súčasnej tvorbe. Záver koncertu bude patriť premiéram skladieb Jevgenija Iršaia na texty stredovekého básnika  Angela Silesia (1564 – 1616),  írskeho dramatika a básnika Williama Butlera Yeatsa (1865 – 1939) a súčasného ukrajinského básnika žijúceho v Taliansku Borisa Chersonského (1950). Skladby čerpajú inšpiráciu v gregoriánskom chorále,“ píše autorka textu ku koncertu Zuzana Buchová Holičková.

Slovenská filharmónia / Adventné koncerty

Zdroj: Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »