Novinky

Vianoce so Slovenskou filharmóniou

Vianoce so Slovenskou filharmóniou

Slovenská filharmónia sa aj tento rok vracia s tradičnými vianočnými koncertmi. Po dvoch pandemických rokoch sa na vianočné sviatky naladíte aj v bratislavskej Redute. Aké budú Vianoce so Slovenskou filharmóniou? Chýbať nebude tradičný Luskáčik, vianočné koledy a opäť zaznie aj Tichá noc. A to všetko pod taktovkou Rastislava Štúra, sopranistkou Janou Juríčkovou a s orchestrom Slovenská filharmónia a Bratislavským chlapčenským zborom.

Sviatky a hudba k sebe patria nerozlučne, čo opäť raz dosvedčuje aj bohatá koncertná nádielka v Slovenskej filharmónii. Decembrové koncerty vyvrcholia sviatočnými koncertami, medzi ktorými má, ako tradícia velí, svoje miesto vianočný koncert. Počas predvianočného týždňa sa na najkrajšie sviatky roka naladíme na jednom z tradičných Vianočných koncertov Slovenskej filharmónie a Bratislavského chlapčenského zboru. Aké budú Vianoce so Slovenskou filharmóniou?

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou. Foto: A. Trizuljak / SF

Bratislavský chlapčenský zbor aj na tento koncert pripravovali jeho zbormajstri Magdaléna RovňákováGabriel Rovňák. Po boku Slovenskej filharmónie sa predstaví sopranistka Jana Juríčková. Za dirigentským pultom sa postaví slovenský dirigent Rastislav Štúr. V jeho naštudovaní zaznejú vianočné hudobné prskavky, medzi ktorými nebude chýbať typický vianočný repertoár.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Kam za kultúrou
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Tradičný repertoár

Vianočná predohra nemeckého skladateľa a dirigenta Otta Nicolaia, Ave Maria, gratia plena Táto kresťanská modlitba dodnes inšpiruje skladateľov po celom svete. Autorom jej najslávnejšieho a najkrajšieho zhudobnenia je francúzsky skladateľ Charles Gounod. Na koncertoch nebude chýbať Kvetinový valčík z baletu Luskáčik Piotra Iľjiča Čajkovského či Silent Walz Ľubice Čekovskej.

Vianočné koncerty SF / Vianoce v Redute

Tie pravé Vianoce v Redute budú aj s koledami. Chýbať nebude ani Tichá noc

Samozrejmosťou bude i zmes vianočných kolied v úprave skladateľa a dirigenta Zdeňka Macháčka a mnoho ďalších melódií, ktoré sú spojené s najkrajšími sviatkami roka. Na záver zaznie tradične Tichá noc, svätá noc Franza Xavera Grubera, bez ktorej si Vianoce nevieme ani predstaviť. Rakúsky skladateľ, organista a hudobný pedagóg dokončil túto koledu presne na Štedrý deň. O pár hodín na to premiérovo odznela na polnočnej omši. Vianočné koncerty Slovenskej filharmónie sa uskutočnia vo viacerých termínov. Prvý aj s generálkou sa odohral presne na štvrtú adventnú nedeľu. Ďalšie zaznejú v pondelok, utorok a v stredu (19., 20.21. 12. 2022).  

Foto: A. Trizuljak

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “Vianoce so Slovenskou filharmóniou”

Comments are closed.

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »