Vianoce so Slovenskou filharmóniou

Vianoce so Slovenskou filharmóniou

Slovenská filharmónia sa aj tento rok vracia s tradičnými vianočnými koncertmi. Po dvoch pandemických rokoch sa na vianočné sviatky naladíte aj v bratislavskej Redute. Aké budú Vianoce so Slovenskou filharmóniou? Chýbať nebude tradičný Luskáčik, vianočné koledy a opäť zaznie aj Tichá noc. A to všetko pod taktovkou Rastislava Štúra, sopranistkou Janou Juríčkovou a s orchestrom Slovenská filharmónia a Bratislavským chlapčenským zborom.

Sviatky a hudba k sebe patria nerozlučne, čo opäť raz dosvedčuje aj bohatá koncertná nádielka v Slovenskej filharmónii. Decembrové koncerty vyvrcholia sviatočnými koncertami, medzi ktorými má, ako tradícia velí, svoje miesto vianočný koncert. Počas predvianočného týždňa sa na najkrajšie sviatky roka naladíme na jednom z tradičných Vianočných koncertov Slovenskej filharmónie a Bratislavského chlapčenského zboru. Aké budú Vianoce so Slovenskou filharmóniou?

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou. Foto: A. Trizuljak / SF

Bratislavský chlapčenský zbor aj na tento koncert pripravovali jeho zbormajstri Magdaléna RovňákováGabriel Rovňák. Po boku Slovenskej filharmónie sa predstaví sopranistka Jana Juríčková. Za dirigentským pultom sa postaví slovenský dirigent Rastislav Štúr. V jeho naštudovaní zaznejú vianočné hudobné prskavky, medzi ktorými nebude chýbať typický vianočný repertoár.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Tradičný repertoár

Vianočná predohra nemeckého skladateľa a dirigenta Otta Nicolaia, Ave Maria, gratia plena Táto kresťanská modlitba dodnes inšpiruje skladateľov po celom svete. Autorom jej najslávnejšieho a najkrajšieho zhudobnenia je francúzsky skladateľ Charles Gounod. Na koncertoch nebude chýbať Kvetinový valčík z baletu Luskáčik Piotra Iľjiča Čajkovského či Silent Walz Ľubice Čekovskej.

Vianočné koncerty SF / Vianoce v Redute

Tie pravé Vianoce v Redute budú aj s koledami. Chýbať nebude ani Tichá noc

Samozrejmosťou bude i zmes vianočných kolied v úprave skladateľa a dirigenta Zdeňka Macháčka a mnoho ďalších melódií, ktoré sú spojené s najkrajšími sviatkami roka. Na záver zaznie tradične Tichá noc, svätá noc Franza Xavera Grubera, bez ktorej si Vianoce nevieme ani predstaviť. Rakúsky skladateľ, organista a hudobný pedagóg dokončil túto koledu presne na Štedrý deň. O pár hodín na to premiérovo odznela na polnočnej omši. Vianočné koncerty Slovenskej filharmónie sa uskutočnia vo viacerých termínov. Prvý aj s generálkou sa odohral presne na štvrtú adventnú nedeľu. Ďalšie zaznejú v pondelok, utorok a v stredu (19., 20.21. 12. 2022).  

Foto: A. Trizuljak

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “Vianoce so Slovenskou filharmóniou”

Comments are closed.

Slovenský komorný orchester
Hudba News Odporúčame PR

Nedeľné popoludnie v Slovenskej filharmónii, Hommage à Bohdan Warchal

Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala. Koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v nedeľu 26. januára 2023 v Koncertnej sieni SF o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude svetovo uznávaný husľový virtuóz a dirigent Shlomo Mintz. Na nedeľnom […]

Read More
Trio Euterpe / Zimný cyklus Třeboňská nocturna
Hudba News PR

Třeboňská nocturna pozývajú dnes na Trio Euterpé

Séria Abonentných koncertov Třeboňských nocturien pozýva na progresívne Trio Euterpé už vo štvrtok 26. januára do Divadla J. K. Tyla v Třeboni. Festival taktiež spúšťa predpredaj na letný festival, ktorý prebehne v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach Třebone. Na letnom festivale Třeboňska nocturna v júli 2023 vystúpi Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový […]

Read More
Tip na výstavu: Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach / Pečate v Univerzitnej knižnici /
História News Odporúčame

Tip na výstavu: Pečate v Univerzitnej knižnici

Máme pre vás jeden tip na zaujímavú výstavu, ktorá určite poteší nejedného priaznivca histórie, heraldiky či sfragistiky. Je ňou výstava Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach. Nájdete ju v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Na ceste spoznávania vás prostredníctvom pečatí vo svojich fondov prevedie Štátny archív v Bratislave. My sme si boli […]

Read More
Translate »