Vianoce so Slovenskou filharmóniou

Vianoce so Slovenskou filharmóniou

Slovenská filharmónia sa aj tento rok vracia s tradičnými vianočnými koncertmi. Po dvoch pandemických rokoch sa na vianočné sviatky naladíte aj v bratislavskej Redute. Aké budú Vianoce so Slovenskou filharmóniou? Chýbať nebude tradičný Luskáčik, vianočné koledy a opäť zaznie aj Tichá noc. A to všetko pod taktovkou Rastislava Štúra, sopranistkou Janou Juríčkovou a s orchestrom Slovenská filharmónia a Bratislavským chlapčenským zborom.

Sviatky a hudba k sebe patria nerozlučne, čo opäť raz dosvedčuje aj bohatá koncertná nádielka v Slovenskej filharmónii. Decembrové koncerty vyvrcholia sviatočnými koncertami, medzi ktorými má, ako tradícia velí, svoje miesto vianočný koncert. Počas predvianočného týždňa sa na najkrajšie sviatky roka naladíme na jednom z tradičných Vianočných koncertov Slovenskej filharmónie a Bratislavského chlapčenského zboru. Aké budú Vianoce so Slovenskou filharmóniou?

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou. Foto: A. Trizuljak / SF

Bratislavský chlapčenský zbor aj na tento koncert pripravovali jeho zbormajstri Magdaléna RovňákováGabriel Rovňák. Po boku Slovenskej filharmónie sa predstaví sopranistka Jana Juríčková. Za dirigentským pultom sa postaví slovenský dirigent Rastislav Štúr. V jeho naštudovaní zaznejú vianočné hudobné prskavky, medzi ktorými nebude chýbať typický vianočný repertoár.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Tradičný repertoár

Vianočná predohra nemeckého skladateľa a dirigenta Otta Nicolaia, Ave Maria, gratia plena Táto kresťanská modlitba dodnes inšpiruje skladateľov po celom svete. Autorom jej najslávnejšieho a najkrajšieho zhudobnenia je francúzsky skladateľ Charles Gounod. Na koncertoch nebude chýbať Kvetinový valčík z baletu Luskáčik Piotra Iľjiča Čajkovského či Silent Walz Ľubice Čekovskej.

Vianočné koncerty SF / Vianoce v Redute

Tie pravé Vianoce v Redute budú aj s koledami. Chýbať nebude ani Tichá noc

Samozrejmosťou bude i zmes vianočných kolied v úprave skladateľa a dirigenta Zdeňka Macháčka a mnoho ďalších melódií, ktoré sú spojené s najkrajšími sviatkami roka. Na záver zaznie tradične Tichá noc, svätá noc Franza Xavera Grubera, bez ktorej si Vianoce nevieme ani predstaviť. Rakúsky skladateľ, organista a hudobný pedagóg dokončil túto koledu presne na Štedrý deň. O pár hodín na to premiérovo odznela na polnočnej omši. Vianočné koncerty Slovenskej filharmónie sa uskutočnia vo viacerých termínov. Prvý aj s generálkou sa odohral presne na štvrtú adventnú nedeľu. Ďalšie zaznejú v pondelok, utorok a v stredu (19., 20.21. 12. 2022).  

Foto: A. Trizuljak

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “Vianoce so Slovenskou filharmóniou”

Comments are closed.

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »