Vianoce so Slovenskou filharmóniou

Vianoce so Slovenskou filharmóniou

Slovenská filharmónia sa aj tento rok vracia s tradičnými vianočnými koncertmi. Po dvoch pandemických rokoch sa na vianočné sviatky naladíte aj v bratislavskej Redute. Aké budú Vianoce so Slovenskou filharmóniou? Chýbať nebude tradičný Luskáčik, vianočné koledy a opäť zaznie aj Tichá noc. A to všetko pod taktovkou Rastislava Štúra, sopranistkou Janou Juríčkovou a s orchestrom Slovenská filharmónia a Bratislavským chlapčenským zborom.

Sviatky a hudba k sebe patria nerozlučne, čo opäť raz dosvedčuje aj bohatá koncertná nádielka v Slovenskej filharmónii. Decembrové koncerty vyvrcholia sviatočnými koncertami, medzi ktorými má, ako tradícia velí, svoje miesto vianočný koncert. Počas predvianočného týždňa sa na najkrajšie sviatky roka naladíme na jednom z tradičných Vianočných koncertov Slovenskej filharmónie a Bratislavského chlapčenského zboru. Aké budú Vianoce so Slovenskou filharmóniou?

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou. Foto: A. Trizuljak / SF

Bratislavský chlapčenský zbor aj na tento koncert pripravovali jeho zbormajstri Magdaléna RovňákováGabriel Rovňák. Po boku Slovenskej filharmónie sa predstaví sopranistka Jana Juríčková. Za dirigentským pultom sa postaví slovenský dirigent Rastislav Štúr. V jeho naštudovaní zaznejú vianočné hudobné prskavky, medzi ktorými nebude chýbať typický vianočný repertoár.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Kam za kultúrou
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Tradičný repertoár

Vianočná predohra nemeckého skladateľa a dirigenta Otta Nicolaia, Ave Maria, gratia plena Táto kresťanská modlitba dodnes inšpiruje skladateľov po celom svete. Autorom jej najslávnejšieho a najkrajšieho zhudobnenia je francúzsky skladateľ Charles Gounod. Na koncertoch nebude chýbať Kvetinový valčík z baletu Luskáčik Piotra Iľjiča Čajkovského či Silent Walz Ľubice Čekovskej.

Vianočné koncerty SF / Vianoce v Redute

Tie pravé Vianoce v Redute budú aj s koledami. Chýbať nebude ani Tichá noc

Samozrejmosťou bude i zmes vianočných kolied v úprave skladateľa a dirigenta Zdeňka Macháčka a mnoho ďalších melódií, ktoré sú spojené s najkrajšími sviatkami roka. Na záver zaznie tradične Tichá noc, svätá noc Franza Xavera Grubera, bez ktorej si Vianoce nevieme ani predstaviť. Rakúsky skladateľ, organista a hudobný pedagóg dokončil túto koledu presne na Štedrý deň. O pár hodín na to premiérovo odznela na polnočnej omši. Vianočné koncerty Slovenskej filharmónie sa uskutočnia vo viacerých termínov. Prvý aj s generálkou sa odohral presne na štvrtú adventnú nedeľu. Ďalšie zaznejú v pondelok, utorok a v stredu (19., 20.21. 12. 2022).  

Foto: A. Trizuljak

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “Vianoce so Slovenskou filharmóniou”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »