Novinky

Kam za kultúrou: 22. týždeň roka 2024 s hudbou. Čo ponúkne?

Kam za kultúrou: 22. týždeň s hudbou. Aký bude?

22. tohtoročné vydanie rubriky Kam za kultúrou prináša výberový prehľad toho najatraktívnejšieho z programu kultúrnych inštitúcií a telies. V tejto časti zamierime do sveta hudby, kde náš čaká bohatý nielen festivalový koncertný program. Tešiť sa môžete na veľkolepé momenty s košickými filharmonikmi, veľké mená umeleckého sveta, ale i mladé talenty. Nechýba tiež chvíľka organovej hudby a mnoho ďalších zážitkov! Pozrite si náš čerstvý výber TOP TIPOV pre týždeň od 27. mája 2024 a nechajte sa inšpirovať!

Pravidelná rubrika TOP redakčných tipov Kam za kultúrou pokračuje čerstvými tipmi pre týždeň od 27. mája 2024. Aj tentoraz tu pre vás máme výberový prehľad toho najatraktívnejšieho z programu kultúrnych inštitúcií. Najbližšie dní prekypujú bohatou ponukou festivalových zážitkov. Po Košiciach sa do festivalovej nálady zaodejú aj Piešťany, no koncertnými aj divadelnými zážitkami žijú tiež ďalšie mestá. V najnovšom vydaní seriálu Kam za kultúrou svoj priestor dostanú aj tradičné stálice ako Slovenská filharmónia a Štátna filharmónia Košice so zaujímavými koncertnými hosťami. Neváhajte a pozrite si to najzaujímavejšie zo sveta hudby a načerpajte i dnes nové inšpirácie!

Kam za kultúrou? Svet hudby vo festivalovom šate

V poradí 22. tohtoročné vydanie rubriky Kam za kultúrou pokračuje koncertnými tipmi. Spoločne sa pozrieme na festivalové zážitky a povieme si niečo o ponuke mimofestivalových hudobných zážitkov.  K TOP podujatiam týždňa patrí niekoľko koncertov, pričom štvrtok 30. mája 2024 je dňom, kedy sa naakumulovali najatraktívnejšie koncerty 22. kalendárneho týždňa. Veď posúďte!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Výber TOP tipov na 22. týždeň roka je tu!
Kam za kultúrou? Výber TOP tipov na 22. týždeň roka je tu!

Festivalové zážitky v Košiciach pokračujú. Tentoraz s veľkolepým koncertom k pocte Brucknera

V Košiciach pokračuje druhý festivalový týždeň Košickej hudobnej jari. Návštevníkov čaká dvojica dramaturgických chuťoviek. Utorok ponúkne sólové violončelo výnimočného mladého slovenského hudobníka Jána Bogdana, ktorý sa predstaví s dielami Bacha, Buffu a Kodálya pre sólové violončelo. Vo štvrtok 30. mája očakáva Štátna filharmónie Košice koncert s najvyššou koncentráciou umelcov na KHJ. Dovedna 129 orchestrálnych hráčov, sólistov, členov Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice Roberta Jindru uvedie program z diel Wagnera, Straussa a Brucknera, ktorého veľkolepým Te Deum vyvrcholí špeciálny koncert k 200. výročiu Antona Brucknera.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar
Košická hudobná jar sa blíži. 68. ročník oslávi aj Brucknera či Rok českej hudby

Po niekoľko týždňovej pauze pokračuje program Medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi. Tentoraz sa dejiskom večerného koncertu v prvú júnovú sobotu (1.6.2024 o 19:00 hod.). stane Jezuitský kostol Povýšenia sv. Kríža v Ružomberku. Známy chrámový a koncertný organista František Beer sa predstaví v programe s názvom Memoriál Leopolda Šidu – organistu, politického väzňa obdobia komunizmu a presvedčeného demokrata (VI. ročník).

Svoje brány otvára aj jeden z najstarších hudobných festivalov na Slovensku

Festivalovo začnú už tento týždeň žiť aj Piešťany. V stredu 29.5.2024 s úderom 19.00 hod. ohlásia hráči na lesných rohoch zo súboru Corni di Bratislava pod vedením umeleckého vedúceho Branislava Hóza otvorenie 69. ročníka mfP 2024. Na otváracom koncerte festivalu sa vo Veľkej sále Domu umenia Piešťany predstaví orchester Slovenská filharmónia. Pod taktovkou českého dirigenta Petra Altrichtera uvedú svetoznámy Smetanov cyklus šiestich symfonických básní Má vlast v kompletnej podobe.  V Dome umenia v Piešťanoch kompletne zaznie len po druhýkrát v jeho histórii. Programom sa tak pripoja k oslave aktuálneho Roku českej hudby.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Na koncerty aj mimo festivalov

V tomto samostatnom vydaní koncertných tipov Kam za kultúrou v 22. týždeň roka 2024 sa pozrieme aj do ponuky mimofestivalových hudobných zážitkov. Jedným z top koncertných tipov 22. časti Kam za kultúrou je práve koncert s dielami Clary a Roberta Schumannovcov. Presne to je téma štvrtkového koncertu (30.5.) v Komornej sále Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v Bratislave. O 19:00 hod. sa publiku predstavia Martina Mojžišová, Štefan Kocán a Marco Manuel Bukovský. Nenechajte si toto večerné hudobné stretnutie ujsť a využite, že vstup na podujatie je voľný.

Letné Gala SND / Štefan Kocán
Excelentný bas Štefana Kocána si vychutnáte aj u Albrechtovcov. Foto: Jozef Barinka, archív SND

Týždeň so Slovenskou filharmóniou

Tradičnou stálicou našej výberovky TOP tipov na najatraktívnejšie kultúrne podujatia je Slovenská filharmónia. V Kam za kultúrou zostaneme verní tejto tradícii aj dnes a prejdeme si jej program na týždeň na prelome mája a júna 2024.  Tá pre návštevníkov počas týždňa od pondelka 27. mája 2024 chystá na domovskej pôde štvoricu podujatí, no zároveň sa predstaví na festivaloch v Piešťanoch, kde odohrá otvárací koncert, a jedno z jej umeleckých telies na veľkej koncertnej pocte Antonovi Brucknerovi na Košickej hudobnej jari.

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Obnovená opäť do krásy. Foto: Peter Brenkus

Na svoje si v bratislavskej Redute príde juniorské publikum, rodiny s deťmi, ale aj náročnejší návštevníci. Pre nich ponúknu tradičnú symfonickú dvojicu, ktorej témou tentoraz bude ďalší koncertný príspevok k pompéznym oslavám Roku českej hudby a 200. výročiu Bedřicha Smetanu. A zavše si aj v bratislavskej Redute na svoje prídu milovníci organu.

Symfonické zážitky v štandardnom termíne

Slovenská filharmónia prináša ďalšiu dvojicu symfonických koncertov v ostatný májový štvrtok a piatok (30. a 31. máj), kedy sa orchester Slovenská filharmónia predstaví pod taktovkou Petra Altrichtera. Pri príležitosti osláv Roku Českej hudby a 200. výročia narodenia Bedřicha Smetanu zaznie tentoraz na pôde Reduty cyklus šiestich symfonických básni Bedřicha Smetany Má vlast v celom, viac ako hodinovom rozsahu. Ikonický cyklus šiestich symfonických básní je autorovým vrcholným dielom, ktoré zároveň sprevádza celú 75-ročnú históriu orchestra Slovenskej filharmónie. 

Petr Altrichter
Petr Altrichter. Foto: Martin Divíšek

Ostatne, koncertný program uvedie Slovenská filharmónia pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera aj na otváracom koncerte 69. ročníka mfP 2024 vo Veľkej sále Domu umenia Piešťany. Smetanova Má vlast tam v kompletnej podobe zaznie len po druhýkrát v jeho histórii.

Warchalovci ku Dňu detí

Sobotňajší rodinný koncert bude v Slovenskej filharmónii patriť deťom a rozprávkovej hudobnej vlne. Slovenský komorný orchester ponúkne zaujímavý program. Zdobiť ho bude výber toho najlepšieho z domácej i svetovej produkcie filmovej hudby. Pravdepodobnosť, že deti hlavné témy filmov poznajú z televíznych obrazoviek je vysoká, o to väčší zážitok možno na koncerte očakávať. Zaznejú úryvky zo sveta filmov ako sú Jurošík, Perinbaba, James Bond, Ružový panter, Sedem statočných, Kolja, Da Vinciho kód, Mission Impossible, Indiana Jones, Hviezdne vojny či Piráti z Karibiku.

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Slovenský komorný orchester. Zdroj: Archív SF

Nedeľná chvíľka organu

Na svoje si aj v Bratislave prídu milovníci koncertov organovej hudby. Tentoraz sa organ v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie rozozvučí pod rukami slovenského organistu Mareka Štrbáka, ktorého pozná bratislavské i nitrianske publikum dôverne z mnohých sólových i orchestrálnych projektov. Na pôde Slovenskej filharmónie sa po prvý raz predstaví v sólovom programe. Na programe má dielo bratislavského rodáka Štefana Németh-Šamorínskeho, ktorý bol organistom v Katedrále sv. Martina. A tak v jeho diele bola hudba pre organ bytostne prepojená. Konkrétne si návštevníci tohto koncertu vypočujú jeho Koncert pre organ sólo, op. 85.

Katedrála sv. Martina
Večerná katedrála sv. Martina. Foto: Silvia Mária Petrovits

Dramaturgia počíta aj s organovou tvorbou Césara Francka, ktorú ovplyvnil organ Cavaillé-Colla v Chráme sv. Klotildy v Paríži, na ktorom hrával od roku 1858 až do svojej smrti. Franck ako prvý skladateľ v dejinách presne popisoval dispozičné pokyny vo svojich skladbách. Trojicu chorálov na vlastné témy napísal v posledných mesiacoch svojho života, pričom už nemal možnosť zahrať či vypočuť si ich. Z nich zaznie v podaní Mareka Štrbáka Chorál č. 1 E dur. Trojicu autorov, z ktorých program pre Slovenskú filharmóniu vystaval, uzatvorí Marcel Dupré. Za vznikom jeho diela Symphonie-Passion, Op. 23 stojí vonkajší popud. V roku 1921 koncertoval na vychýrenom Grand Court organe vo Philadelphii, od publika dostal k improvizácii štyri melódie. O tri roky neskôr hudobné idey zapísal do nôt a vznikol op. 23. V diele sú zakódované štyri známe sakrálne nápevy z vianočného i veľkonočného obdobia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
István Nagy
István Nagy: Nepreferujem streamy

Stará hudba na radnici

V Kam za kultúrou nevynecháme ani tip pre priaznivcov starej hudby. Tým je  komorný barokový koncert súboru TYRNAU BAROQUE ENSEMBLE. Na nádvorí Kreatívneho centra Trnava si budete môcť v prvú júnovú nedeľu 2.6.2024 o 19:00 hod. vypočuť autentický zvuk hudobných nástrojov 17. – 18. storočia. “Vráťme spolu čas – presuňte sa s nami do baroka, krásneho obdobia, v ktorom sa snúbi noblesa s veľkoleposťou,” pozývajú organizátori hudobného festivalu ARCO (pôvodný názov HUDBA NA RADNICI), ktorého hlavným organizátorom je Trnavský komorný orchester. Na koncerte zaznejú v podaní Zuzany Bilaničovej a Márie Malčekovej (barokové husle), violončelistu Marcela Petráša a čembalistky Agnesy Ferienčíkovej skladby barokových velikánov A. Corelliho, G. Ph. Telemanna, J. S. Bacha a iných. Vstup na podujatie je voľný.

Kam za kultúrou má zaostrené aj na mladé umenie

Program 22. týždňa v bratislavskej Redute myslí aj na juniorské publikum. Už v utorok 28.5.2024 po 19:00 hod. uvedú v Koncertnej sieni SF program s názvom Superar. Superar Slovakia predstaví 140 detí zo základných škôl v Bratislave, Detve, Lozorne, Veľkom Krtíši a Zvolene. Dáva pritom priestor každému dieťaťu so záujmom o hudbu tak, aby nikto nestál bokom. Deti sa v speváckych zboroch stretávajú s rozmanitosťou, s kultúrnou pestrosťou, s rôznymi schopnosťami a prirodzene sú vedené k tímovej spolupráci. Učia sa oceňovať seba samých, byť hrdí na svoju kultúru a pôvod a zároveň oceňovať rozmanitosť, ktorú vnímame ako hodnotu, nie ako „problém“.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

S programom z diel Henryho Purcella, Johna Cagea, Meredith Monk, Boba Marleyho, Giorgia Morodera a Ludwiga van Beethovena vystúpia v sprievode  Slovenského komorného orchestra pod vedením Ewalda Danela. Tešiť sa môžete na piesne národnostných menšín – rusínskej, maďarskej, rómskej a ľudové piesne z lokalít Superar akými sú Podpoľanie, Hont, Záhorie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam s deťmi k MDD? Za kultúrou i na zaujímavé podujatia / Deň detí / výstavy
Kam s deťmi k MDD? Za kultúrou i na zaujímavé podujatia

A mimochodom, v tom istom čase, ale na inom mieste sa s mladým umením môžete stretnúť tiež. Mladé nádeje zo speváckeho odboru Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava sa v utorňajší večer 28.5.2024 predstavia v Seminárnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave.  Do tretice sa za mladými nádejami presunieme do Banskej Bystrice. V tamojšej katedrále sa 30. mája o 19:00 uskutoční Organové soirée, na ktorom sa predstavia žiaci organového odboru Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici.

Inzercia

Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším výberom zhrnutým v tomto vydaní Kam za kultúrou opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Už čoskoro prinesieme aj tipy na atraktívne zážitky pre deti a ich rodičov. Želáme príjemné dni a budeme radi, ak nám zachováte svoju priazeň a necháte sa nami inšpirovať aj na budúce. Nezabudnite si prečítať ani ďalšie zaujímavé články portálu Art & History Magazine a sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach.

Foto: archív SF, Jozef Barinka, Peter Brenkus, Martin Divíšek, Silvia Mária Petrovits

Zdroj: Dom umenia SF Piešťany, Hudobné centrum, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, Konzervatórium J. L. Bellu Banská Bystrica, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Univerzitná knižnica v Bratislave, Vivat vox organi

Koláž: Silvia Mária Petrovits (z foto: Jozef Barinka, Peter Brenkus, Jakub Šimonák, archív ŠFK)

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »