
V dňoch 23. 2. - 30. 3. prebehne šiesty ročník festivalu Věčná naděje. Otvárací koncert predstaví 23. februára v kostole sv. Šimona a Júdu v Prahe Requiem Giuseppa Verdiho v prevedení, ktoré sa uskutočnilo v terezínskom ghette roku 1943 - so sólistami, zborom a klavírnym sprievodom. Vystúpi Český filharmonický sbor Brno pod vedením zbormajstra Petra Fialu. Predstavia sa aj sólisti Jana Sibera, Jana Sýkorová, Tomáš Černý a Jozef Benci s klavírnym sprievodom Heleny Fialovej pod taktovkou dirigenta Tomáša Braunera.
Festival Věčná naděje sa od roku 2017 systematicky venuje prezentácii diel hudobných skladateľov i hudobníkov tvoriacich v ťažko predstaviteľných podmienkach koncentračných táborov počas 2. svetovej vojny. Tento rok ponúkne Věčná naděje tiež koncerty Iva Kahánka, Krása Quartetu, Tria Bohémo, prednášku o hudbe v ghette Terezín či filmovou projekciu dokumentu Defiant Requiem a mnoho ďalších aktivít.

K trom výročiam
„Nápad na uskutočnení Verdiho Requiem vo mne zrel od roku 2020, kedy som prijal pozíciu festivalového dramaturga. Ale nie je prevedení kolosálneho diela za sprievodu jediného klavíru bláznivou ideou? Nie je, ako ma ubezpečil zbormajster Petr Fiala. Vďaka konotáciám ide o veľmi silný príbeh, ktorý stojí za predvedenie, za reprízu, za dramaturgickú zmienku do našej pomyselnej kroniky. Podnetom bolo i tohtoročné 80. výročie tzv. terezínského prevedení, 210. výročie od narodenia Giuseppe Verdiho a významné životné jubileum Petra Fialu,“ hovorí dramaturg festivalu Věčná naděje Petr Nouzovský.
V znamení nádeje vtedy i dnes
Rafael Schächter bol československý hudobný skladateľ, klavirista a dirigent židovského pôvodu, ktorý sa aktívne podieľal na kultúrnom živote v terezínském ghettu. Neutíchajúca túžba po interpretovaní milovanej hudby ho neopustila ani v tragických chvíľach jeho života, Vďaka tomu vznikli neopakovateľné predstavenia Figarovej svadby, Predanej nevesty či Requiem Giuseppe Verdiho. V prípade Verdiho veľkolepého diela sa jednalo o najväčší hudobný projekt, ktorý sa v Terezíně uskutočnil.

Výnimočná novodobá repríza
Novodobé reprízy tohto tematického programu včítane premietania filmu Defiant Requiem prebehli v Terezíně v rámci MHF Pražské jaro a taktiež v Katedrále sv. Víta. Avšak vždy vo verzii symfonickej – teda za sprievodu orchestra. Festival Věčná naděje predstaví historickú rekonštrukciu terezínskej produkcie, ktorá sa uskutočnila 16-krát vždy iba za sprievodu klavíra. Pôjde o emóciami nabitý večer vo zvrchovane profesionálnej interpretácii. Na koncerte sa predstaví jedno z najlepších európskych zborových telies Český filharmonický sbor Brno pod vedením zbormajstra Petra Fialu a šéfdirigenta FOK Tomáša Braunera. Sólistami večera v kostole sv. Šimona a Júdu v Prahe budú 23. februára Jana Sibera, Tomáš Černý, Jana Sýkorová a Jozef Benci.
Premietanie dokument Defiant Requiem, ktorý v roku 2014 získal nominácie na dve ceny Emmy Awards v kategóriách spravodajstvo a dokument, sa uskutoční 9. marca v Bio Oko.
Festival Věčná naděje benefične i edukatívne
Festival ďalej uvedie benefičný klavírny recitál Iva Kahánka v Zrkadlovej kaplnke Klementina, Krása Quartet s prednáškou Prof. PhDr. Lubomíra Spurného a Ph.D., Evy Hazdrovej-Kopeckej vo Winternitzovej vile, Trio Bohémo v kostole sv. Vavrinca či špeciálny koncert Terne Čhave v pražskom Vzletu.

Priamo pre Večnú nádej vzniklo v spolupráci s Terne Čhave pásmo rómskych piesní, ktoré v koncentračných táboroch vznikli nebo s rómskym holokaustom súvisia.

Okrem Verdiho predstavia festivaloví umelci dielo Hansa Krásy, Ludwiga van Beethovena, Pavla Haasa, Gideona Kleina, Franza Schuberta, Bélu Bartóka, Dmitrija Šostakoviča či Benjamina Yusupova. „Terezínskí autori dávajú svetu nádej. Nádej v to, že ich hudba má šancu na prežitie, i keď mala byť navždy umlčaná,“ dodáva Nouzovský.

Program 6. ročníka festivalu Věčná naděje
Štvrtok, 23.2. 19:30, Kostol sv. Šimona a Juda
Terezín 1943 – Giuseppe Verdi: Requiem
- Český filharmonický sbor Brno
- Petr Fiala – zbormajster
- Tomáš Brauner – dirigent
- Helena Fialová – klavír
- Jana Sibera – soprán
- Jana Sýkorová – alt
- Tomáš Černý – tenor
- Jozef Benci – bas
Viac informácií o koncerte nájdete TU.
Streda 1.3. 19:00, Winternitzova vila: Prednáška o hudbe v ghette Terezín + Krása Quartet
Prof. PhDr. Lubomír Spurný, Ph.D. – hovorené slovo, projekcia
Eva Hazdrová-Kopecká – hovorené slovo
Krása Quartet s programom
- Hans Krása – Téma s variáciami
- Ludwig van Beethoven – Sláčikové kvarteto e mol „Razumovský“, op. 59 č. 2, 2. veta
- Pavel Haas – Sláčikové kvarteto č. 2, 1. veta
Viac informácií o koncerte nájdete TU.
Streda, 8.3. 19:30, Zrkadlová kaplnka Klementina: Ivo Kahánek: Klavírny recitál – benefičný koncert
Ivo Kahánek – klavír
- Gideon Klein – Sonáta pre klavír č. 1 (1943)
- Franz Schubert – Impromptus pre klavír D. 899, op. 90 (výber)
- Pavel Haas – Suita pre klavír, op. 13
- Béla Bartók – Sonáta pre klavír, Sz. 80
Vstup voľný na základe registrácie
Viac informácií o koncerte nájdete TU.
Štvrtok 9.3. 18:00, Bio Oko: Defiant Requiem
90-minutový dokumentárny film, ktorý bol roku 2014 nominovaný na dve ceny Emmy Awards v kategóriách spravodajstvo a dokument.
Viac informácií o koncerte nájdete TU.
Utorok, 21.3. 19:30, Vzlet: Terne Čhave: Rómska hudba v dobe neslobody
Viac informácií o koncerte nájdete TU.
Štvrtok, 30.3., 19:30, Kostol sv. Vavrinca: Trio Bohémo: Svatovavřinecká koncertní sezóna
Trio Bohémo: Kristina Vocetková – violončelo, Matouš Pěruška – husle, Jan Vojtek – klavír
Program
- Ludwig van Beethoven – Klavírne Trio č. 3 c mol, op. 1
- Dmitrij Šostakovič – Klavírne Trio č. 1 c mol, op. 8
- Gideon Klein – Uspávanka
- Benjamin Yusupov – Klavírne Trio č. 2 ‘Zo židovských tradícií’
Viac informácií o koncerte nájdete TU.
Zdroj: Věčná naděje, www.vecnanadeje.org/
Koláž: Mária Kleinová / foto archív festivalu Věčná naděje
Text: Anna Mašátová, PR manažérka festival Věčná naděje
Preklad: Mária Kleinová
Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka
4 thoughts on “Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení”
Comments are closed.