Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení

V dňoch 23. 2. - 30. 3. prebehne šiesty ročník festivalu Věčná naděje. Otvárací koncert predstaví 23. februára v kostole sv. Šimona a Júdu v Prahe Requiem Giuseppa Verdiho v prevedení, ktoré sa uskutočnilo v terezínskom ghette roku 1943 - so sólistami, zborom a klavírnym sprievodom. Vystúpi Český filharmonický sbor Brno pod vedením zbormajstra Petra Fialu. Predstavia sa aj sólisti Jana Sibera, Jana Sýkorová, Tomáš Černý a Jozef Benci s klavírnym sprievodom Heleny Fialovej pod taktovkou dirigenta Tomáša Braunera.

Festival Věčná naděje sa od roku 2017 systematicky venuje prezentácii diel hudobných skladateľov i hudobníkov tvoriacich v ťažko predstaviteľných podmienkach koncentračných táborov počas 2. svetovej vojny. Tento rok ponúkne Věčná naděje tiež koncerty Iva Kahánka, Krása Quartetu, Tria Bohémo, prednášku o hudbe v ghette Terezín či filmovou projekciu dokumentu Defiant Requiem a mnoho ďalších aktivít.

Ivo Kahánek / Festival Věčná naděje
Ivo Kahánek

K trom výročiam

„Nápad na uskutočnení Verdiho Requiem vo mne zrel od roku 2020, kedy som prijal pozíciu festivalového dramaturga. Ale nie je prevedení kolosálneho diela za sprievodu jediného klavíru bláznivou ideou? Nie je, ako ma ubezpečil zbormajster Petr Fiala. Vďaka konotáciám ide o veľmi silný príbeh, ktorý stojí za predvedenie, za reprízu, za dramaturgickú zmienku do našej pomyselnej kroniky. Podnetom bolo i tohtoročné 80. výročie tzv. terezínského prevedení, 210. výročie od narodenia Giuseppe Verdiho a významné životné jubileum Petra Fialu,“ hovorí dramaturg festivalu Věčná naděje Petr Nouzovský.

V znamení nádeje vtedy i dnes

Rafael Schächter bol československý hudobný skladateľ, klavirista a dirigent židovského pôvodu, ktorý sa aktívne podieľal na kultúrnom živote v terezínském ghettu. Neutíchajúca túžba po interpretovaní milovanej hudby ho neopustila ani v tragických chvíľach jeho života, Vďaka tomu vznikli neopakovateľné predstavenia Figarovej svadby, Predanej nevesty či Requiem Giuseppe Verdiho. V prípade Verdiho veľkolepého diela sa jednalo o najväčší hudobný projekt, ktorý sa v Terezíně uskutočnil.

Český flharmonický zbor / Festival Věčná naděje
Český filharmonický sbor Brno

Výnimočná novodobá repríza

Novodobé reprízy tohto tematického programu včítane premietania filmu Defiant Requiem prebehli v Terezíně v rámci MHF Pražské jaro a taktiež v Katedrále sv. Víta. Avšak vždy vo verzii symfonickej – teda za sprievodu orchestra. Festival Věčná naděje predstaví historickú rekonštrukciu terezínskej produkcie, ktorá sa uskutočnila 16-krát vždy iba za sprievodu klavíra. Pôjde o emóciami nabitý večer vo zvrchovane profesionálnej interpretácii. Na koncerte sa predstaví jedno z najlepších európskych zborových telies Český filharmonický sbor Brno pod vedením zbormajstra Petra Fialu a šéfdirigenta FOK Tomáša Braunera. Sólistami večera v kostole sv. Šimona a Júdu v Prahe budú 23. februára Jana Sibera, Tomáš Černý, Jana Sýkorová a Jozef Benci.

Premietanie dokument Defiant Requiem, ktorý v roku 2014 získal nominácie na dve ceny Emmy Awards v kategóriách spravodajstvo a dokument, sa uskutoční 9. marca v Bio Oko.

Festival Věčná naděje benefične i edukatívne

Festival ďalej uvedie benefičný klavírny recitál Iva Kahánka v Zrkadlovej kaplnke Klementina, Krása Quartet s prednáškou Prof. PhDr. Lubomíra Spurného a Ph.D., Evy Hazdrovej-Kopeckej vo Winternitzovej vile, Trio Bohémo v kostole sv. Vavrinca či špeciálny koncert Terne Čhave v pražskom Vzletu.

Krása quartet / Věčná naděje
Krása quartet

Priamo pre Večnú nádej vzniklo v spolupráci s Terne Čhave pásmo rómskych piesní, ktoré v koncentračných táboroch vznikli nebo s rómskym holokaustom súvisia.

Terne chave / Festival Věčná naděje
Terne Čhave

Okrem Verdiho predstavia festivaloví umelci dielo Hansa Krásy, Ludwiga van Beethovena, Pavla Haasa, Gideona Kleina, Franza Schuberta, Bélu Bartóka, Dmitrija Šostakoviča či  Benjamina Yusupova. „Terezínskí autori dávajú svetu nádej. Nádej v to, že ich hudba má šancu na prežitie, i keď mala byť navždy umlčaná,“ dodáva Nouzovský.

Trio bohemo / Festival Věčná naděje
Trio Bohémo

Program 6. ročníka festivalu Věčná naděje

Štvrtok, 23.2. 19:30, Kostol sv. Šimona a Juda

Terezín 1943 – Giuseppe Verdi: Requiem

 • Český filharmonický sbor Brno
 • Petr Fiala – zbormajster
 • Tomáš Brauner – dirigent
 • Helena Fialová – klavír
 • Jana Sibera – soprán
 • Jana Sýkorová – alt
 • Tomáš Černý – tenor
 • Jozef Benci – bas

Viac informácií o koncerte nájdete TU.

Streda 1.3. 19:00, Winternitzova vila:  Prednáška o hudbe v ghette Terezín + Krása Quartet

Prof. PhDr. Lubomír Spurný, Ph.D. – hovorené slovo, projekcia

Eva Hazdrová-Kopecká – hovorené slovo

Krása Quartet s programom

 • Hans Krása – Téma s variáciami
 • Ludwig van Beethoven – Sláčikové kvarteto e mol „Razumovský“, op. 59 č. 2, 2. veta
 • Pavel Haas – Sláčikové kvarteto č. 2, 1. veta

Viac informácií o koncerte nájdete TU.

Streda, 8.3. 19:30, Zrkadlová kaplnka Klementina:  Ivo Kahánek: Klavírny recitál – benefičný koncert

Ivo Kahánek – klavír

 • Gideon Klein – Sonáta pre klavír č. 1 (1943)
 • Franz Schubert – Impromptus pre klavír D. 899, op. 90 (výber)
 • Pavel Haas – Suita pre klavír, op. 13
 • Béla Bartók – Sonáta pre klavír, Sz. 80

Vstup voľný na základe registrácie

Viac informácií o koncerte nájdete TU.

Štvrtok 9.3. 18:00, Bio Oko: Defiant Requiem

90-minutový dokumentárny film, ktorý bol roku 2014 nominovaný na dve ceny Emmy Awards v kategóriách spravodajstvo a dokument.

Viac informácií o koncerte nájdete TU.

Utorok, 21.3. 19:30, Vzlet:  Terne Čhave: Rómska hudba v dobe neslobody

Viac informácií o koncerte nájdete TU.

Štvrtok, 30.3., 19:30, Kostol sv. Vavrinca:  Trio Bohémo: Svatovavřinecká koncertní sezóna

Trio Bohémo: Kristina Vocetková – violončelo, Matouš Pěruška – husle, Jan Vojtek – klavír

Program

 • Ludwig van Beethoven – Klavírne Trio č. 3 c mol, op. 1
 • Dmitrij Šostakovič – Klavírne Trio č. 1 c mol, op. 8
 • Gideon Klein – Uspávanka
 • Benjamin Yusupov – Klavírne Trio č. 2 ‘Zo židovských tradícií’

Viac informácií o koncerte nájdete TU.

TS, Věčná naděje

Foto/Zdroj: Věčná naděje

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »