Novinky

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom súvisia.

Výnimočný hudobný festival Věčná naděje pokračuje tento týždeň ďalším festivalovým koncertom. So skupinou Terne Čhave pripomenie diela, ktoré súvisia s rómskym holokaustom. V pražskom Vzlete sa už v utorok 21.3.2023 môžete tešiť na pásmo piesní, ktoré, ako sme avizovali, v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom súvisia. Rómsky holocaust označuje termín porajmos, doslova “zničenie”. Len na českom území existovalo niekoľko zberných, pracovných a koncentračných táborov pre Rómov, či už najznámejší Lety, alebo tábor v Hodoníne u Kunštátu, na Liberecku, ďalší v Prahe – Ruzyni, Brne, Pardubiciach, Olšovci.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Hoci rómska hudba nepochybne v táboroch znela, nebola zaznamenaná inak než v spomienkach pamätníkov. Pieseň nahradzovala písanú históriu. Sú dokumentované spomienky na piesne s husľami, rómske táborové kapely či nútené zapojenia do kabaretných výstupov. “Dlho nám trvalo, než sme tému uchopili a doslova vydýchali. Tie piesne sú neskutočne živé a silné, emócie pracovali a pracujú na každej skúške. Niektoré skladby sme kompletne stvárnili z dochovaných materiálov, inde sme doplnili vlastnú melódiu alebo text,“ hovorí frontman Terne Čhave Gejza Bendig.

Jedinečný fenomén menom Terne Čhave

Terne Čhave posilnia priamo pre tento projekt skvelí královéhradeckí hudobníci Soňa a Ondrej Horváthovi. Počas večera uvedú tiež piesne z repertoáru kapely. Terne Čhave predstavujú na českej i európskej hudobnej scéne jedinečný fenomén. Sú jednou z najdlhšie fungujúcich a najúspešnejších českých rómskych kapiel.

Okrem vystupovania na  tuzemských – i tých najväčších – festivalových pódiách, precestovali taktiež veľkú časť Európy, od Poľska, Slovenska a Maďarska cez Taliansko, Španielsko, Francúzsko, krajiny Beneluxu, Nemecko až po Veľkú Britániu. Už od svojich počiatkov, ktoré siahajú do 80. rokov, sa kapela drží svojich rómskych koreňov. Nespokojujú sa však s nekonečnými variáciami na klasický rómsky folklór, ale vydávajú sa na samostatnú cestu do rôznych hudobných oblastí. Ich vývoj tak smeroval od folku cez world music až po funk a rock. Repertoár tvorí predovšetkým autorská tvorba, za ktorú získali prestížnu hudobnú Cenu Anděl. Energia ich hry je povestná. Ich rómstvo sa prejavuje v osobitých melódiách a najmä v rómskych textoch, v ktorých spievajú o mieste dnešných Rómov v neustále sa meniacom svete.

PR, Věčná naděje

— 

Zdroj: Věčná naděje

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka festivalu Věčná naděje

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »