Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom súvisia.

Výnimočný hudobný festival Věčná naděje pokračuje tento týždeň ďalším festivalovým koncertom. So skupinou Terne Čhave pripomenie diela, ktoré súvisia s rómskym holokaustom. V pražskom Vzlete sa už v utorok 21.3.2023 môžete tešiť na pásmo piesní, ktoré, ako sme avizovali, v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom súvisia. Rómsky holocaust označuje termín porajmos, doslova “zničenie”. Len na českom území existovalo niekoľko zberných, pracovných a koncentračných táborov pre Rómov, či už najznámejší Lety, alebo tábor v Hodoníne u Kunštátu, na Liberecku, ďalší v Prahe – Ruzyni, Brne, Pardubiciach, Olšovci.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Hoci rómska hudba nepochybne v táboroch znela, nebola zaznamenaná inak než v spomienkach pamätníkov. Pieseň nahradzovala písanú históriu. Sú dokumentované spomienky na piesne s husľami, rómske táborové kapely či nútené zapojenia do kabaretných výstupov. “Dlho nám trvalo, než sme tému uchopili a doslova vydýchali. Tie piesne sú neskutočne živé a silné, emócie pracovali a pracujú na každej skúške. Niektoré skladby sme kompletne stvárnili z dochovaných materiálov, inde sme doplnili vlastnú melódiu alebo text,“ hovorí frontman Terne Čhave Gejza Bendig.

Jedinečný fenomén menom Terne Čhave

Terne Čhave posilnia priamo pre tento projekt skvelí královéhradeckí hudobníci Soňa a Ondrej Horváthovi. Počas večera uvedú tiež piesne z repertoáru kapely. Terne Čhave predstavujú na českej i európskej hudobnej scéne jedinečný fenomén. Sú jednou z najdlhšie fungujúcich a najúspešnejších českých rómskych kapiel.

Okrem vystupovania na  tuzemských – i tých najväčších – festivalových pódiách, precestovali taktiež veľkú časť Európy, od Poľska, Slovenska a Maďarska cez Taliansko, Španielsko, Francúzsko, krajiny Beneluxu, Nemecko až po Veľkú Britániu. Už od svojich počiatkov, ktoré siahajú do 80. rokov, sa kapela drží svojich rómskych koreňov. Nespokojujú sa však s nekonečnými variáciami na klasický rómsky folklór, ale vydávajú sa na samostatnú cestu do rôznych hudobných oblastí. Ich vývoj tak smeroval od folku cez world music až po funk a rock. Repertoár tvorí predovšetkým autorská tvorba, za ktorú získali prestížnu hudobnú Cenu Anděl. Energia ich hry je povestná. Ich rómstvo sa prejavuje v osobitých melódiách a najmä v rómskych textoch, v ktorých spievajú o mieste dnešných Rómov v neustále sa meniacom svete.

PR, Věčná naděje

— 

Zdroj: Věčná naděje

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka festivalu Věčná naděje

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »