Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom súvisia.

Výnimočný hudobný festival Věčná naděje pokračuje tento týždeň ďalším festivalovým koncertom. So skupinou Terne Čhave pripomenie diela, ktoré súvisia s rómskym holokaustom. V pražskom Vzlete sa už v utorok 21.3.2023 môžete tešiť na pásmo piesní, ktoré, ako sme avizovali, v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom súvisia. Rómsky holocaust označuje termín porajmos, doslova “zničenie”. Len na českom území existovalo niekoľko zberných, pracovných a koncentračných táborov pre Rómov, či už najznámejší Lety, alebo tábor v Hodoníne u Kunštátu, na Liberecku, ďalší v Prahe – Ruzyni, Brne, Pardubiciach, Olšovci.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Hoci rómska hudba nepochybne v táboroch znela, nebola zaznamenaná inak než v spomienkach pamätníkov. Pieseň nahradzovala písanú históriu. Sú dokumentované spomienky na piesne s husľami, rómske táborové kapely či nútené zapojenia do kabaretných výstupov. “Dlho nám trvalo, než sme tému uchopili a doslova vydýchali. Tie piesne sú neskutočne živé a silné, emócie pracovali a pracujú na každej skúške. Niektoré skladby sme kompletne stvárnili z dochovaných materiálov, inde sme doplnili vlastnú melódiu alebo text,“ hovorí frontman Terne Čhave Gejza Bendig.

Jedinečný fenomén menom Terne Čhave

Terne Čhave posilnia priamo pre tento projekt skvelí královéhradeckí hudobníci Soňa a Ondrej Horváthovi. Počas večera uvedú tiež piesne z repertoáru kapely. Terne Čhave predstavujú na českej i európskej hudobnej scéne jedinečný fenomén. Sú jednou z najdlhšie fungujúcich a najúspešnejších českých rómskych kapiel.

Okrem vystupovania na  tuzemských – i tých najväčších – festivalových pódiách, precestovali taktiež veľkú časť Európy, od Poľska, Slovenska a Maďarska cez Taliansko, Španielsko, Francúzsko, krajiny Beneluxu, Nemecko až po Veľkú Britániu. Už od svojich počiatkov, ktoré siahajú do 80. rokov, sa kapela drží svojich rómskych koreňov. Nespokojujú sa však s nekonečnými variáciami na klasický rómsky folklór, ale vydávajú sa na samostatnú cestu do rôznych hudobných oblastí. Ich vývoj tak smeroval od folku cez world music až po funk a rock. Repertoár tvorí predovšetkým autorská tvorba, za ktorú získali prestížnu hudobnú Cenu Anděl. Energia ich hry je povestná. Ich rómstvo sa prejavuje v osobitých melódiách a najmä v rómskych textoch, v ktorých spievajú o mieste dnešných Rómov v neustále sa meniacom svete.

PR, Věčná naděje

— 

Zdroj: Věčná naděje

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka festivalu Věčná naděje

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »