Novinky

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane.

Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete rómskeho holocaustu či pozrieť si dokumentárny film Defiant Requiem, nominovaný na dve ceny Emmy. A nesmieme opomenúť ani benefičný koncert Ivo Kahánka, ktorého výťažok podporí hudobnú produkciu v Alzheimer Home Pitkovice. Tešíme sa na ďalšie projekty Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději, ktoré nás čakajú už v novembri tohto roka, približuje aktuálny ročník festivalu (viac informácii nájdete aj na našich stránkach), jeho riaditeľka Irma Mrázková.

Festivalová bodka s Triom Bohémo

Prepájanie hudby „klasikov“ s hudbou novšou či súdobou, je jedným z dôležitých dramaturgických pilierov festivalu Věčná naděje. Vďaka dnes už prestížnemu súboru Trio Bohémo, ktoré žne v zahraničí jeden úspech za druhým, bude možné okúsiť nekompromisný kompozičný štýl na prvé počutie rozoznateľného Ludwiga van Beethovena, jedného z hlavných predstaviteľov klasicizmu. Ďalej nahliadneme do tvrdých dôb komunistického Sovietskeho zväzu a drsného života jedného z najväčších skladateľov všetkých dôb Dmitrija Šostakoviča. Tragický osud Gideona Kleina bude na chvíľu v zabudnutí jeho len zdanlivo bezstarostnou Uspávankou (Ukolébavkou) v transkripcii pre klavírne trio, ktorá vzišla z iniciatívy Tria Bohémo.

Trio Bohémo

Na záverečnom koncerte zaznie aj festivalová novinka

Festivalovou novinkou bude Klavírne trio č. 2 Benjamina Yusupova, jedného z najhranejších autorov súčasnosti, ktoré nesie prímenie „Zo židovských tradícií“. Trio Bohémo tvorí violončelistka Kristina Vocetková, huslista Matouš Pěruška a pianista Jan Vojtek. Kolektív je víťazom Parkhouse Award (UK), International Johannes Brahms Competition (AU), Stasys Vainiunas Chamber Music Competition a ‘Filippo Nicosia’ Award.

Koncert sa uskutoční v spolupráci festivalu Věčná naděje a cyklu komorných koncertov Svatovavřinecká sezóna. Koncerty chystá Věčná naděje taktiež na november tohto roka, 7. ročník festivalu sa zrealizuje na jar 2024.

TS, festival Věčná naděje

Foto: archív Trio Bohémo, archív festivalu Věčná naděje

Koláž: Mária Kleinová / foto archív festivalu Věčná naděje

Text: Anna Mašátová, PR manažérka festival Věčná naděje

Preklad: Mária Kleinová

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »