Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane.

Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete rómskeho holocaustu či pozrieť si dokumentárny film Defiant Requiem, nominovaný na dve ceny Emmy. A nesmieme opomenúť ani benefičný koncert Ivo Kahánka, ktorého výťažok podporí hudobnú produkciu v Alzheimer Home Pitkovice. Tešíme sa na ďalšie projekty Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději, ktoré nás čakajú už v novembri tohto roka, približuje aktuálny ročník festivalu (viac informácii nájdete aj na našich stránkach), jeho riaditeľka Irma Mrázková.

Festivalová bodka s Triom Bohémo

Prepájanie hudby „klasikov“ s hudbou novšou či súdobou, je jedným z dôležitých dramaturgických pilierov festivalu Věčná naděje. Vďaka dnes už prestížnemu súboru Trio Bohémo, ktoré žne v zahraničí jeden úspech za druhým, bude možné okúsiť nekompromisný kompozičný štýl na prvé počutie rozoznateľného Ludwiga van Beethovena, jedného z hlavných predstaviteľov klasicizmu. Ďalej nahliadneme do tvrdých dôb komunistického Sovietskeho zväzu a drsného života jedného z najväčších skladateľov všetkých dôb Dmitrija Šostakoviča. Tragický osud Gideona Kleina bude na chvíľu v zabudnutí jeho len zdanlivo bezstarostnou Uspávankou (Ukolébavkou) v transkripcii pre klavírne trio, ktorá vzišla z iniciatívy Tria Bohémo.

Trio Bohémo

Na záverečnom koncerte zaznie aj festivalová novinka

Festivalovou novinkou bude Klavírne trio č. 2 Benjamina Yusupova, jedného z najhranejších autorov súčasnosti, ktoré nesie prímenie „Zo židovských tradícií“. Trio Bohémo tvorí violončelistka Kristina Vocetková, huslista Matouš Pěruška a pianista Jan Vojtek. Kolektív je víťazom Parkhouse Award (UK), International Johannes Brahms Competition (AU), Stasys Vainiunas Chamber Music Competition a ‘Filippo Nicosia’ Award.

Koncert sa uskutoční v spolupráci festivalu Věčná naděje a cyklu komorných koncertov Svatovavřinecká sezóna. Koncerty chystá Věčná naděje taktiež na november tohto roka, 7. ročník festivalu sa zrealizuje na jar 2024.

TS, festival Věčná naděje

Foto: archív Trio Bohémo, archív festivalu Věčná naděje

Koláž: Mária Kleinová / foto archív festivalu Věčná naděje

Text: Anna Mašátová, PR manažérka festival Věčná naděje

Preklad: Mária Kleinová

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »