Novinky

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane.

Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete rómskeho holocaustu či pozrieť si dokumentárny film Defiant Requiem, nominovaný na dve ceny Emmy. A nesmieme opomenúť ani benefičný koncert Ivo Kahánka, ktorého výťažok podporí hudobnú produkciu v Alzheimer Home Pitkovice. Tešíme sa na ďalšie projekty Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději, ktoré nás čakajú už v novembri tohto roka, približuje aktuálny ročník festivalu (viac informácii nájdete aj na našich stránkach), jeho riaditeľka Irma Mrázková.

Festivalová bodka s Triom Bohémo

Prepájanie hudby „klasikov“ s hudbou novšou či súdobou, je jedným z dôležitých dramaturgických pilierov festivalu Věčná naděje. Vďaka dnes už prestížnemu súboru Trio Bohémo, ktoré žne v zahraničí jeden úspech za druhým, bude možné okúsiť nekompromisný kompozičný štýl na prvé počutie rozoznateľného Ludwiga van Beethovena, jedného z hlavných predstaviteľov klasicizmu. Ďalej nahliadneme do tvrdých dôb komunistického Sovietskeho zväzu a drsného života jedného z najväčších skladateľov všetkých dôb Dmitrija Šostakoviča. Tragický osud Gideona Kleina bude na chvíľu v zabudnutí jeho len zdanlivo bezstarostnou Uspávankou (Ukolébavkou) v transkripcii pre klavírne trio, ktorá vzišla z iniciatívy Tria Bohémo.

Trio Bohémo

Na záverečnom koncerte zaznie aj festivalová novinka

Festivalovou novinkou bude Klavírne trio č. 2 Benjamina Yusupova, jedného z najhranejších autorov súčasnosti, ktoré nesie prímenie „Zo židovských tradícií“. Trio Bohémo tvorí violončelistka Kristina Vocetková, huslista Matouš Pěruška a pianista Jan Vojtek. Kolektív je víťazom Parkhouse Award (UK), International Johannes Brahms Competition (AU), Stasys Vainiunas Chamber Music Competition a ‘Filippo Nicosia’ Award.

Koncert sa uskutoční v spolupráci festivalu Věčná naděje a cyklu komorných koncertov Svatovavřinecká sezóna. Koncerty chystá Věčná naděje taktiež na november tohto roka, 7. ročník festivalu sa zrealizuje na jar 2024.

TS, festival Věčná naděje

Foto: archív Trio Bohémo, archív festivalu Věčná naděje

Koláž: Mária Kleinová / foto archív festivalu Věčná naděje

Text: Anna Mašátová, PR manažérka festival Věčná naděje

Preklad: Mária Kleinová

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »