Novinky

Festival Věčná naděje pozýva na jesennú časť. Pozrite, čo prinesie!

Festival Věčná naděje pozýva na jesennú časť. Pozrite, čo prinesie!

Festival Věčná naděje pozýva na jesennú časť. Okrem klasickej hudby ponúkne taktiež hudobno-literárny program pre deti či prehliadku synagógy. Aj to kto vystúpi, prezradíme v článku.

Festival Věčná naděje pozýva v novembri na jesennú  časť šiesteho ročníka. Tá sa začína už v prvú nedeľu tohto mesiaca – 5. novembra. Odštartuje ju hudobno-literárne predpoludnie pre deti v priestoroch Veľkého mlyna v Libni. Vystúpia mladí huslisti Matteo Hager, David Hernych a Marek Pavlica. Z knihy Tři kapitoly bude čítať Lukáš Hurník. Program predstaví dielo Antonína Dvořáka, Bélu Bartóka, Wolfganga Amadea Mozarta, Jean-Marie Leclaira a Georga Phillipa Telemanna.

TřiBoys / Festival Věčná naděje
Tři boys

Hudobné zoskupenie Tři boys, teda Matteo Hager, David Hernych a Marek Pavlica, vzniklo počas Akadémie Václava Hudečka v Luhačoviciach v lete 2022. Jedná sa o trio mladých huslistov v zložení Marek Pavlica, Matteo Hager a David Hernych. Spojnicou medzi nimi je profesor Jiří Fišer. Od tradičných hudobných zoskupení odlišuje Tři boys repertoár. Ten okrem obvyklých skladieb repertoáru vážnej hudby zahŕňa i vlastnú tvorbu či transkripcie folklórnych a populárnych piesní. Jednotliví členovia sú laureátmi radu medzinárodných súťaží, vrátane už zmieňovanej Akademie Václava Hudečka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení

Erik Polák, otec zakladateľa festivalu Věčná naděje, Jiřího Poláka, strávil v Terezíne dva roky. Bolo mu vtedy 13 – 14 rokov. V 80. rokoch minulého storočia napísal prvú časť svojich zamyslení a pamätí s názvom Tři kapitoly. Píše v nej o svojej rodine, šťastnom detstve, mladosti, o živote v Terezíne, o svojich kamarátoch a vychovávateľoch, o šťastnom návratu z Osvienčimu a Friedlandu.

Z plánovaného diela pod názvom Tři kapitoly Erik Polák dokončil len kapitolu prvú. Tú vydal vlastným nákladom v roku 2006 a roku 2021 vyšla aj ako audiokniha načítaná  hercom Danielom Krejčíkom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Už 26.10.2023 sa začína zimný koncertný cyklus Třeboňská nocturna. Privíta Kahánka, Adamovú, Belfiato Quintet či Petra Nouzovského
Začína sa zimný koncertný cyklus Třeboňská nocturna. Privíta Kahánka, Adamovú, Belfiato Quintet či Petra Nouzovského

V nedeľu 12. novembra zamieri festival Věčná naděje do Čáslavi a to koncertom štvornásobného držiteľa Ceny Anděl Davida Dorůžku v novo zrekonštruovanej synagóge. Trio gitaristu Davida Dorůžku, flautistu a speváka Roberta Fischmanna a hráča na bicie nástroje a perkusie Martina Nováka uvedie vlastné autorské kusy i skladby oslavujúce židovské sviatky v priebehu celého roku.

Tri gitaristu Davida Dorůžka
Tri gitaristu Davida Dorůžku

Koncertu bude predchádzať taktiež prehliadka synagógy. Trojica vydala v septembri album „Gilgul“ (hebrejské slovo pre kolobeh alebo cyklus) s hudbou na pomedzí world music a jazzu, ktoré ťaží z bohatého odkazu židovských hudobných tradícií. Akcie usporadúvajú organizátori v spolupráci s Nadačním fondem dr. Dagmar Lieblové.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Jesennú časť šiesteho festivalového ročníka zakončí 26. novembra 2023 sólový kontrabasista, dirigent a skladateľ Indi Stivín a pianistka Alice Springs. Stane sa tak v Kostole sv. Vavrinca pod Petřínem. Priamo pre festival Věčná naděje vznikla kompozícia Fantazie HAAS, ktorú uvedie Stivín v premiére. Jedná sa o poctu hudobnému skladateľovi Pavlovi Haasovi, ktorý zahynul roku 1944 v Osvenčime. 

Indi Stivin a Alice Spring / Věčná naděje
Indi Stivin a Alice Spring

Festival štartuje skladateľskú súťaž

Festival Věčná naděje sa od roku 2017 systematicky venuje prezentácií diel hudobných skladateľov i hudobníkov tvoriacich v ťažko predstaviteľných podmienkach koncentračných a vyhladzovacích táborov počas 2. svetovej vojny.  Tohto roku vyhlasuje festival 1. ročník skladateľskej súťaže pre sláčikové kvarteto. Odbornou porotou súťaže sú hudobný skladateľ a gitarista Lukáš Sommer (CZ), hudobný skladateľ Ľuboš Bernáth (SK), členka správnej rady Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději pani Martina Jankovská (CZ), dramaturg festivalu Věčná naděje Petr Nouzovský (CZ), hudobný skladateľ Yuval Shaked (IL) a členovia Bennewitzovho kvarteta (CZ).

Podmienky, zadanie a všetky ďalšie potrebné informácie nájdete TU. Vyhlásenie výsledkov súťaže prebehne ako súčasť koncertu 7. ročníka Hudobného festivalu Věčná naděje dňa 24. 2. 2024 v Prahe. Interpretom tohto koncertu, a teda i výslednej skladby, bude Bennewitzovo kvarteto.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Vstupenky na festival Věčná naděje a detailný program nájdete na vecnanadeje.org

TS, Festival Věčná naděje, www.vecnanadeje.org

Foto / Zdroj: Festival Věčná naděje

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka festivalu Věčná naděje

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-11-06 (adm/recov-tpp)

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »