Novinky

Na koncert? Toto sú naše tipy pre 23. týždeň roka 2022

Na koncert? Toto sú naše tipy pre 23. týždeň roka 2022

Ako obvykle tu pre vás máme aj koncertné tipy. Na svoje si prídu milovníci klasickej hudby i ďalších žánrov. Viete, ktoré sme pre vás vybrali pre 23. týždeň roka 2022?

Momentálne bohatá ponuka rozmanitých kultúrnych podujatí nás donútila rozdeliť naše tipy na zaujímavé podujatia na tri samostatné časti. Ak vás zaujímajú divadelné, máme pre vás aj tie a nájdete ich TU. Priaznivcov histórie a umenia iste potešia nové tipy na výstavy, ktoré si môžete pozrieť TU. Teraz sú tu koncertné tipy pre 23. týždeň roka 2022. Je to týždeň v znamení festivalov, čo je samo o sebe istotou bohatého (nielen!) koncertného vyžitia. Nuž, spravte si pohodlie a nechajte sa inšpirovať!

Západné Slovensko ovláda dvojica festivalov

(Ne)tradične začneme na západnom Slovensku, ale mimo Bratislavy. V poradí 23. týždeň roka 2022 sa tu nesie v znamení  dvoch festivalov. Tým prvým je nový festival klasickej hudby Pro musica nostra Tyrnaviensi. Pokračuje však aj 67. ročník Music festival Piešťany.

Reklama
PMN22_Trnava

V znamení nového festivalu

Jedným z top podujatí aktuálneho týždňa sú koncerty prvého ročníka festivalu klasickej hudby Pro musica nostra Tyrnaviensi. Ten v týždni od 6. do 12. júna 2022 prinesie sedem koncertov na rôznych miestach Trnavského kraja. Festival privíta domácich i zahraničných umelcov a ansámble. V programe na vás čaká stredoveká mystika, spojenie filozofie a hudby vo výnimočnom projekte v Seredi. Svoj priestor na festivale dostane aj hudba s vplyvmi folklóru v podaní Ivy BittovejMucha Quartet.

Mucha Quartet & Iva Bittová
Mucha Quartet & Iva Bittová

Na svoje si prídu aj milovníci starej hudby a baroka. Samozrejmosťou je aj operný či piesňový repertoár s kanadskou sopranistkou Laurou Nielsen a klaviristom Róbertom Pechancom. Ťahákom je aj „playlist“ toho naj z klasiky v netradičnom podaní Czech Brass.

Czech Brass
Czech Brass

Snúbi krásu hudby s históriou a architektonickými skvostami

Dejiskom festivalu sa stane Trnava, Kočín-Lančár, Sereď, Suchá nad Parnou, Voderady či Hlohovec. Snúbi tak krásu hudby s vizuálnym zážitkom, ktoré poskytnú historické priestory Trnavska. Otvárací koncert bude v pondelok 6. júna v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika v Trnave. Ten záverečný na zámku v Hlohovci. Bližšie o programe festivalu a jednotlivých koncertov sa dozviete TU. Lístky na jednotlivé koncerty zoženiete TU.

V rytme lásky i s muzikálovou legendou

V tomto týždni prináša 67. ročník Music festival Piešťany dvojicu zaujímavých podujatí. Tým prvým je komorný koncert V rytme lásky.

V rytme lásky / 67. ročník Music festival Piešťany  / Na koncert? Toto sú naše tipy pre 23. týždeň roka 2022
Lucia Harvanová & Kiril Stoyanov

V Malej sále piešťanského Domu umenia sa 10. júna 2022 ním spoločne predstavia dvaja hudobníci a zároveň životní partneri. Zaznie v podaní huslistky a koncertnej majsterky orchestra Opery SND Lucie Harvanovej a hráča na bicie nástroje orchestra Slovenskej filharmónie Kirila Stoyanova. Program tvoria diela v originálnych i aranžovaných skladbách pre toto komorné zoskupenie.  

Nesmrteľný muzikál miery do Piešťan

Druhým podujatím je slávny broadwayský muzikál  West Side Story. Od svojej premiéry v roku 1957 sa nepretržite hrá na javiskách po celom svete. Ani po 60 rokoch neprestávajú nesmrteľné melódie Leonarda Bernsteina „Maria“, „Tonight“, „Somewhere“ alebo „I Feel pretty“ fascinovať divákov. Tento prepísaný príbeh veľkej lásky Rómea a Júlie otvára rasové, ako aj migračné otázky a divákov dovedie k slzám. Príbeh lásky, nenávisti, žiarlivosti, stretu dvoch kultúr sa odohráva v newyorskej štvrti Up WEST SIDE v 50-tych rokoch. Pre diváka je to vždy zážitok na celý život…. Pod režijnou taktovkou Jána Jackuliaka sa 11.6.2022 predstaví 42 skvelých hercov a tanečníkov. Vystúpia Dušan Cinkota, Tomáš PalonderGregor Hološka, Katarína Ivánková, Romana Dang Van, Silvia Soldánová, Ondro Antálek, Peter Trník a mnohí ďalší.

So starou hudbou i so šéfdirigentom v Slovenskej filharmónii

Utorok 7. júna praje v Bratislave večeru so starou hudbou. Zaznie v podaní súboru pre starú hudbu Musica aeterna, ktorý vznikol v roku 1973 z iniciatívy Jána Albrechta. V Malej sále SF uvedie diela skladateľov Jeana-Marie Leclaira, Jacquesa Auberta, Jeana-Féry Rebela a Antoina Dauvergnea.

Jedným z top bratislavských podujatí týždňa je koncert Slovenskej filharmónie so svojim šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Po ich boku sa predstaví dvojica popredných vokálnych umelcov. Slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová je sólistkou Staatsoper v nemeckom Hamburgu, kde pomáha počas posledných rokov aj na klinike. Buteykovou metódou zmierňuje negatívne dopady covidu-19 u pacientov s ťažšími respiračnými problémami. Pražský basbarytonista Adam Plachetka je doma aj na najprestížnejších svetových pódiách. Spoločne v SF uvedú 8. júna 2022 zaujímavý program s dielami Smetanu, Mahlera a Dvořáka.

Bratislava privíta hviezdu svetového mena

Do Koncertnej siene Slovenskej filharmónie prináša 23. týždeň roka 2022 aj vystúpenie svetovej opernej hviezdy juhoafrického pôvodu Pretty Yende. Vďaka osobnému šarmu, úžasným operným a sólovým vystúpeniam po celom svete sa rýchlo stala jednou z najjasnejších hviezd klasickej hudby.

Aktuálne patrí k najväčším hviezdam Metropolitnej opery v New Yorku. Priam epochálna bola jej premiéra vo Verdiho La Traviate v novej inscenácii v Paríži v septembri 2019. Hudobní kritici svetových médií sa predbiehali v superlatívoch.

Vo februári 2020 debutovala ako Manon v rovnomennej opere Julesa Masseneta. V Bratislave zaspieva  v piatok 10. júna výber najkrajších árií  v klavírnom sprievode Vanessy Garcie Diepa. Recitál PRETTY YENDE sa koná v rámci cyklu Svetové operné hviezdy a jeho usporiadateľom je agentúra KAPOS.

Bodka za piesňovým turné

Piesňové turné popredného slovenského basistu Petra Mikuláša s klaviristkou Janou Nagy-Juhászovou uzavrie bratislavské vystúpenie už v nedeľu 12. júna 2022. Aj v Primaciálnom paláci uvedú piesňové cykly viacerých skladateľov – Ladislava Holoubka, Pavla Haasa, Eugena Suchoňa a výber romancí od Sergeja Rachmaninova. Je sa na čo tešiť!

Úvodný koncert Dolce vitaj! Aj to je 23. týždeň roka 2022

Úvodný koncert festivalu Dolce Vitaj bude patriť výnimočnému zoskupeniu hudobníkov, ktorí vždy spolupracovali s umelcami svetového mena. Daniele Di Bonaventura Trio sa v Bratislave predstaví po prvý raz, a to v pondelok 6. júna o 19:00 hod. vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Repertoár koncertu vychádza z hudobných tradícií krajín Latinskej Ameriky, Stredného východu, Severnej Afriky a južnej Európy. Umelca s mnohotvárnym štýlom Daniela Di Bonaventura budú sprevádzať spoluhráči Elias Nardi, ktorý hrá na oud a violončelista Ares Tavolazzi.

Pesničkár Jarek Nohavica na slovenskom turné

Tento týždeň prináša do viacerých slovenských miest a obcí sólový recitál jedného z najznámejších pesničkárov. S gitarou a heligónkou – to je skrátka Jarek Nohavica. Aj tieto jeho koncerty sľubujú prekvapenia s úplne novou dramaturgiou. V programe nebudú len známe šlágre, ale aj aktuálne novinky z posledného albumu Poruba.

Svoje turné odštartuje v utorok 7.6. na Myjave a nasledujúci deň sa presunie do Trnavy. Amfiteáter v Pezinku ho privíta vo štvrtok. Na týchto koncertoch ho bude sprevádzať akordeonista a klavirista Robert Kusmierski a perkusionista Pavel Plánka.

Aj stredné Slovensko bude koncertné

Festivalovo si žije aj stredné Slovensko. Nesie sa v znamení 48. ročníka divadelného (či skôr multižánrového) festivalu Zámocké hry zvolenské. Okrem predstavení, debát a prednášok prináša aj dva koncerty. Jeden je s vôňou Balkánu a druhý – záverečný s hitmi v podaní Divadla J.G. Tajovského vo Zvolene. Štátny komorný orchester ukončuje sezónu záverečným koncertom aktuálnej koncertnej sezóny. No nie je to všetko, pretože už koncom týždňa štartuje 4. ročník festivalu klasickej hudby Pro musica nostra Thursoviensi.

Veľkolepý záver sezóny v žilinskom Štátnom komornom orchestri

Na záver 48. koncertnej sezóny pripravil Štátny komorný orchester v Žiline romanticko-klasický program. Záverečný koncert zaznie v podaní dvoch významných umelcov. Sólisticky sa na ňom predstaví víťaz prestížnej Medzinárodnej súťaže Johannesa Brahmsa v Pörtschachu Luca Giovannini. Ten má vo svojich 21 rokoch za sebou už mnoho významných interpretačných úspechov. Dirigovať bude dirigent a intendant Norimberských symfonikov Lucius A. Hemmer. Vo štvrtok 9. júna spoločne uvedú Siegfriedovu idylu Richarda Wagnera, Koncert C dur pre violončelo a orchester Jozefa Haydna a Symfóniu č. 40 g mol KV 550 Wolfganga Amadea Mozarta. Mimochodom, tento program zaznie aj na otváracom koncerte festivalu Pro musica nostra Thursoviensi už v piatok.

Reklama
PMN22_Zilina

Svoje brány otvorí aj Pro musica nostra Thursoviensi

Turiec bude hostiť festival Pro musica nostra už po štvrtý raz. V dňoch 10. – 18. júna rozozvučí nádherné historické priestory naprieč osmičkou miest Žilinského kraja. Na svoje si prídu milovníci starej hudby, ktorú historicky poučene interpretujú zahraničné i domáce súbory. Svoj priestor na festivale dostane renesančná a baroková hudba v podaní  Le nuove musiche či Starck Compangnay. Uvoľnenejšiu atmosféru sľubujú evergreeny v netradičnom zvukovom dizajne v podaní Czech Brass

Aj v regióne Turca dostane priestor hudba inšpirovaná krásami prírody a folklórnymi inšpiráciami.  Ale nepredbiehajme, tieto koncerty nás totiž čakajú až o týždeň neskôr. Ale naladiť sa na ne môžete už teraz. Bližšie informácie nájdete TU.

Milujete leto na Balkáne a ich hudbu?

Ak áno, máme pre vás tip. Je ním koncert NA MODREJ PLANÉTE, ktorý sa uskutoční 8.6.2022 na Nádvorí Zvolenského zámku. GEIŠBERGOVCI & BALKANSAMBEL patria totiž k hudobným hosťom 48. ročníka festivalu Zámocké hry zvolenské.  Balkansambel je originálne zoskupenie slobodomyseľných muzikantov zbláznených do balkánskej hudby a všetkých hudobných prejavov zaváňajúcich etno hudbou. Na festivale predstavia svoj projekt Na modrej planéte. V zložení kapely sú prítomné osobnosti známe tak z divadelnej ako aj hudobnej scény.

Slovenský crossover spája tradičný divadelný folk s kompozíciami v balkánskom duchu. Tanečné pesničky ako z balkánskeho trubkárskeho festivalu striedajú intímne balady a meditatívne zvukové plochy. Projekt vyšiel aj na CD a autorsky za ním stoja Martin Geišberg, Daniel Špiner a Marek Pastírik.

Zámocké hry zvolenské zavŕši koncert plný hitov

Výnimočný umelecký a hudobný záver tohtoročného festivalu ZHZ ponúka koncert v podaní umeleckého súboru Divadla J. G. Tajovského a špeciálnych hostí. V magickom prostredí zámockého nádvoria vám herci a herečky v sprievode virtuózneho klaviristu Daniela Špinera zahrajú piesne z najobľúbenejších inscenácií divadla. Môžete sa tešiť na melódie z kultového muzikálu Balada pre banditu a úspešných komédií ako MandragoraČertice. Podľa organizátorov si vychutnáte aj čerstvé songy z najnovšej zámockej premiéry Vyhodiť si z kopýtka. Špeciálnym hosťom záverečného koncertu bude ukrajinská operná a kabaretná speváčka Mila Medvedovska. Je sa na čo tešiť už 12. júna 2022!

Dva koncertné tipy pre 23. týždeň roka 2022 v Košiciach

V Košiciach máme pre vás dva koncertné tipy. Tým prvým je slávnostný koncert pri príležitosti 70. výročia založenia Technickej univerzity v Košiciach. Do košického Domu umenia prináša v stredu 8.6.2022 slávne dielo Carmina burana pre zbor, sóla, dva klavíry a perkusie Carla Orffa.

Zaznie v podaní klavírneho dua Veronika Trisko a Johanna Gröbner, Cassovia Percussion Ensemble a Miešaného speváckeho zboru COLLEGIUM TECHNICUM. Zbor pripravila zbormajsterka Tatiana Švajková. Pod taktovkou dirigenta Mariána Vacha sa sólových partov ujmu sopranistka Michaela  Várady, tenorista Joaquin Asiain a barytonista Filip Bandžak.

Priestor aj pre mladých

Mladí umelci dostanú priestor v košickej Filke práve tento týždeň. Vo štvrtok 9. júna sa uskutoční koncert ŠFK A ŠTUDENTI KONZERVATÓRIA. Po boku košických filharmonikov sa pod taktovkou dirigenta Zbyňka Müllera predstavia štyria študenti košického konzervatória.  Na programe nájdete dielo Francisa Poulenca, Pjotra Iljiča Čajkovského, Carla Mariu von Webera a Ludwiga van Beethovena.

Hľadáte ďalšie inšpirácie kam za kultúrou? Aj toto prináša 23. týždeň roka 2022!

Snáď sme vás inšpirovali aj tentoraz. Máte už svojho divadelného favorita tohto týždňa? Ak nie, nájdete ho TU! Ak vás zaujímajú nové tipy na výstavy, opäť potešíme nielen priaznivcov histórie a umenia. Nové tipy na výstavy budú tento raz aj voňavé. Čo sme pre vás vybrali tento raz, sa dozviete TU.

Zdroj: TS a programové ponuky koncertných domov a portálov Predpredaj.sk, Ticketportal.sk

One thought on “Na koncert? Toto sú naše tipy pre 23. týždeň roka 2022”

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »