Novinky

Konzervatoristi budú koncertovať s košickými filharmonikmi

Konzervatoristi budú koncertovať s košickými filharmonikmi

Po pandemickom období Štátna filharmónia Košice nadväzuje na spoluprácu so študentmi z konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach. Vybraní mladí hudobníci dostanú príležitosť zažiť si celý skúšobný proces profesionálneho hudobného telesa, ktorý vyvrcholí spoločným koncertom.

Študenti konzervatória sa tak budú môcť odprezentovať na pódiu Domu umenia v sólových koncertoch, ako aj spoločne s orchestrom Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera. Abonentný koncert B cyklu s názvom ŠFK A ŠTUDENTI KONZERVATÓRIA sa uskutoční, ako sme avizovali TU, vo štvrtok 9. júna o 19:00 hod. v Dome umenia.

Zbynek Muller & ŠfK
Štátna filharmónia Košice a dirigent Zbyněk Müller. Foto: Jaroslav Ľaš

Podpora mladých talentov

Pre študentov konzervatória je koncertovanie s košickými filharmonikmi šancou vyskúšať si to, čo sa možno raz stane ich budúcnosťou. Počas prípravy na vystúpenie budú v kontakte s hráčmi ŠFK, ktorí im odovzdajú svoje praktické skúsenosti. Je to skvelá príležitosť, zažiť atmosféru filharmónie na vlastnej koži.

Reklama
Pro musica nostra Sarossiensi

Spoluprácu približuje riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová:Vzdelávanie a výchova publika je dôležitou súčasťou práce Štátnej filharmónie Košice. Jednou z najdôležitejších aktivít v tomto sme je práve projekt ŠFK A ŠTUDENTI KONZERVATÓRIA, počas ktorého dávame priestor najlepším študentom zahrať si sólo s orchestrom ŠFK. Ďalší talentovaní študenti sa stanú na jeden týždeň členmi nášho symfonického orchestra a budú zdieľať s nami celý skúšobný proces. Mám za to, že toto je obrovská príležitosť a mimoriadne cenná skúsenosť pre študentov konzervatória. Podpora mladých talentov či spolupráca s odbornými umeleckými školami je dôležitou súčasťou našej práce. Verím, že mnohí z týchto študentov budú po skončení štúdia zamestnancami ŠFK“.

V pozícií sólistov sa predstavia štyria konzervatoristi

V prvej časti večera zaznejú koncertantné diela Poulenca, Čajkovského a Webera. Koncert pre dva klavíry a orchester – 1. časť  Francisa Poulenca zahrajú piatačky – klaviristky L. Tomašiková a A. M. Jenčová. Souvenir d’une lieu cher op. 42 – Meditácia P. Iljiča Čajovského zaznie v interpretácii huslistky J. Gajdošovej (4. ročník). V Koncerte pre fagot a orchester op. 75 F dur – 1. časť od Carla Mariu Webera sa sóla chopí fagotista M. Majoroš (5. ročník). Košickému publiku sa v pozícii sólistov sa predstavia štyria konzervatoristi. V druhej časti sa študenti spoja s filharmonikmi. Spoločne uvedú Symfóniu č. 2 D dur Ludwiga van Beethovena pod vedením dirigenta Zbyňka Müllera.

Zdroj: Redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »