Novinky

Konzervatoristi budú koncertovať s košickými filharmonikmi

Konzervatoristi budú koncertovať s košickými filharmonikmi

Po pandemickom období Štátna filharmónia Košice nadväzuje na spoluprácu so študentmi z konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach. Vybraní mladí hudobníci dostanú príležitosť zažiť si celý skúšobný proces profesionálneho hudobného telesa, ktorý vyvrcholí spoločným koncertom.

Študenti konzervatória sa tak budú môcť odprezentovať na pódiu Domu umenia v sólových koncertoch, ako aj spoločne s orchestrom Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera. Abonentný koncert B cyklu s názvom ŠFK A ŠTUDENTI KONZERVATÓRIA sa uskutoční, ako sme avizovali TU, vo štvrtok 9. júna o 19:00 hod. v Dome umenia.

Zbynek Muller & ŠfK / Štátna filharmónia Košice
Štátna filharmónia Košice a dirigent Zbyněk Müller. Foto: Jaroslav Ľaš

Podpora mladých talentov

Pre študentov konzervatória je koncertovanie s košickými filharmonikmi šancou vyskúšať si to, čo sa možno raz stane ich budúcnosťou. Počas prípravy na vystúpenie budú v kontakte s hráčmi ŠFK, ktorí im odovzdajú svoje praktické skúsenosti. Je to skvelá príležitosť, zažiť atmosféru filharmónie na vlastnej koži.

Reklama
Pro musica nostra Sarossiensi

Spoluprácu približuje riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová:Vzdelávanie a výchova publika je dôležitou súčasťou práce Štátnej filharmónie Košice. Jednou z najdôležitejších aktivít v tomto sme je práve projekt ŠFK A ŠTUDENTI KONZERVATÓRIA, počas ktorého dávame priestor najlepším študentom zahrať si sólo s orchestrom ŠFK. Ďalší talentovaní študenti sa stanú na jeden týždeň členmi nášho symfonického orchestra a budú zdieľať s nami celý skúšobný proces. Mám za to, že toto je obrovská príležitosť a mimoriadne cenná skúsenosť pre študentov konzervatória. Podpora mladých talentov či spolupráca s odbornými umeleckými školami je dôležitou súčasťou našej práce. Verím, že mnohí z týchto študentov budú po skončení štúdia zamestnancami ŠFK“.

V pozícií sólistov sa predstavia štyria konzervatoristi

V prvej časti večera zaznejú koncertantné diela Poulenca, Čajkovského a Webera. Koncert pre dva klavíry a orchester – 1. časť  Francisa Poulenca zahrajú piatačky – klaviristky L. Tomašiková a A. M. Jenčová. Souvenir d’une lieu cher op. 42 – Meditácia P. Iljiča Čajovského zaznie v interpretácii huslistky J. Gajdošovej (4. ročník). V Koncerte pre fagot a orchester op. 75 F dur – 1. časť od Carla Mariu Webera sa sóla chopí fagotista M. Majoroš (5. ročník). Košickému publiku sa v pozícii sólistov sa predstavia štyria konzervatoristi. V druhej časti sa študenti spoja s filharmonikmi. Spoločne uvedú Symfóniu č. 2 D dur Ludwiga van Beethovena pod vedením dirigenta Zbyňka Müllera.

Zdroj: Redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »