Novinky

Konzervatoristi budú koncertovať s košickými filharmonikmi

Konzervatoristi budú koncertovať s košickými filharmonikmi

Po pandemickom období Štátna filharmónia Košice nadväzuje na spoluprácu so študentmi z konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach. Vybraní mladí hudobníci dostanú príležitosť zažiť si celý skúšobný proces profesionálneho hudobného telesa, ktorý vyvrcholí spoločným koncertom.

Študenti konzervatória sa tak budú môcť odprezentovať na pódiu Domu umenia v sólových koncertoch, ako aj spoločne s orchestrom Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera. Abonentný koncert B cyklu s názvom ŠFK A ŠTUDENTI KONZERVATÓRIA sa uskutoční, ako sme avizovali TU, vo štvrtok 9. júna o 19:00 hod. v Dome umenia.

Zbynek Muller & ŠfK
Štátna filharmónia Košice a dirigent Zbyněk Müller. Foto: Jaroslav Ľaš

Podpora mladých talentov

Pre študentov konzervatória je koncertovanie s košickými filharmonikmi šancou vyskúšať si to, čo sa možno raz stane ich budúcnosťou. Počas prípravy na vystúpenie budú v kontakte s hráčmi ŠFK, ktorí im odovzdajú svoje praktické skúsenosti. Je to skvelá príležitosť, zažiť atmosféru filharmónie na vlastnej koži.

Reklama
Pro musica nostra Sarossiensi

Spoluprácu približuje riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová:Vzdelávanie a výchova publika je dôležitou súčasťou práce Štátnej filharmónie Košice. Jednou z najdôležitejších aktivít v tomto sme je práve projekt ŠFK A ŠTUDENTI KONZERVATÓRIA, počas ktorého dávame priestor najlepším študentom zahrať si sólo s orchestrom ŠFK. Ďalší talentovaní študenti sa stanú na jeden týždeň členmi nášho symfonického orchestra a budú zdieľať s nami celý skúšobný proces. Mám za to, že toto je obrovská príležitosť a mimoriadne cenná skúsenosť pre študentov konzervatória. Podpora mladých talentov či spolupráca s odbornými umeleckými školami je dôležitou súčasťou našej práce. Verím, že mnohí z týchto študentov budú po skončení štúdia zamestnancami ŠFK“.

V pozícií sólistov sa predstavia štyria konzervatoristi

V prvej časti večera zaznejú koncertantné diela Poulenca, Čajkovského a Webera. Koncert pre dva klavíry a orchester – 1. časť  Francisa Poulenca zahrajú piatačky – klaviristky L. Tomašiková a A. M. Jenčová. Souvenir d’une lieu cher op. 42 – Meditácia P. Iljiča Čajovského zaznie v interpretácii huslistky J. Gajdošovej (4. ročník). V Koncerte pre fagot a orchester op. 75 F dur – 1. časť od Carla Mariu Webera sa sóla chopí fagotista M. Majoroš (5. ročník). Košickému publiku sa v pozícii sólistov sa predstavia štyria konzervatoristi. V druhej časti sa študenti spoja s filharmonikmi. Spoločne uvedú Symfóniu č. 2 D dur Ludwiga van Beethovena pod vedením dirigenta Zbyňka Müllera.

Zdroj: Redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »