Je tu víkend a to je správny čas získať prehľad noviniek v kultúre, ktoré ponúka týždeň pred veľkonočnými sviatkami. Koncertné zážitky, podujatia i výstavy sú vo sviatočnom šate. TOTO sú TOP tipy na atraktívne podujatia počas veľkonočného týždňa, vďaka ktorým sa na sviatky môžete o niečo lepšie naladiť.
Sviatočná nálada jarných sviatkov – Veľkej noci ovláda aj kultúrne ustanovizne a zrkadlí sa aj v ich programoch. Zaujímavé výstavy, pútavé divadelné predstavenia vrátane jednej opernej derniéry a sviatočné koncerty s atraktívnymi účinkujúcimi – to všetko zažijete v najbližšie dni. Tak, kam za kultúrou? Pozrite sa spolu s nami a nechajte sa opäť inšpirovať.
Kam za kultúrou? Za divadlom nielen do divadla
Predveľkonočný diel Kam za kultúrou štartujú divadelné tipy. Za divadelnými predstaveniami pritom zájdete nielen do divadla. Z ponuky profesionálnych slovenských divadiel sme pre vás vybrali niekoľko atraktívnych tipov. Začnime na východnom Slovensku, v Spišskom divadle. To v týždni po Kvetnej nedeli prichádza s dopoludňajšími predstaveniami. V pondelok poteší milovníkov nezabudnuteľnej Édith Piaf v predstavení Édith aj s nesmrteľnými hitmi slávnej šansoniérky a v stredu si na svoje prídete na slovenskej klasike – Kukučínovej Rysavej jalovici.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pozornosť upriamime aj na operný svet. Štátna opera v Banskej Bystrici ponúka dvojicu silných titulov. Tým prvým je legendárne dielo svetovej opery s nesmrteľnou esenciou španielskeho hudobného koloritu i sugestívnym príbehom. V strhujúcej Bizetovej opere Carmen sa pred publikom už v pondelok 25. marca 2024 predstavia Monika Fabianová, Jakub Pustina, Michaela Kušteková, Roman Krško, Katarína Procházková či Judita Andelová. Okrem nich to v ďalších úlohách to budú Zuzana Čorejová, Peter Račko, Dušan Šimo, Ivan Zvarík, Martin Popovič a iní. Spoluúčinkujú Spevácky zbor, orchester a Balet Štátnej opery a tiež Banskobystrický detský spevácky zbor pri ZUŠ Jána Cikkera.
Banskobystrická Štátna opera ponúkne aj derniéru
Streda sa v Banskej Bystrici ponesie v znamení derniéry. Tú slávi dielo mimoriadnych kvalít, opera Gaetana Donizettiho – Favoritka, ktorej témou je Leonora de Guzman, milenka kráľa Alfonza XI. Jej život dodnes obklopuje mnoho mýtov a zrejme práve preto sa stala vhodným dramatickým námetom opery. Leonora bola známa ako aktérka mnohých politických intríg, no napokon našla nezištnú lásku kláštorného novica Ferdinanda – ten kvôli nej dokonca opustil mníšsky život. Leonora však naplno pocítila, že osudu kráľovej favoritky sa nedá len tak uniknúť…
V slávnostnom derniérovom predstavení sa v sprievode Speváckeho zboru, orchestra a Baletu Štátnej opery pod taktovkou Jána Procházku predstavia Terézia Kružliaková, Jakub Pustina, Šimon Svitok, Zuzana Ballánová, Ivan Zvarík a Peter Račko.
Muzikálový predsviatočný svet
Bratislavskému publiku i návštevníkom hlavného mesta odporúčame navštíviť Divadlo Nová scéna. Zvlášť, keď milujete muzikál si na svoje prídete v najbližšie dni niekoľko ráz. Na jeho javisko prinesie utorok a streda jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias – Bedárov.
Štafetu vo štvrtok 28. marca 2024 preberá pôvodný slovenský muzikál s najslávnejšími hitmi skupiny Elán – Voda (a krv) nad vodou, ktorý, ak ste ešte nevideli, oplatí sa navštíviť.
Jedinečné divadelné zážitky ponúka cez veľkonočné prázdniny aj hrad Červený Kameň. SNM-Múzeum Červený Kameň uvedie počas veľkonočných sviatkov od 29. marca do 1. apríla 2024 divadelnú adaptáciu rozprávky od Hansa Christiana Andersena – Cisárove nové šaty.
V Kam za kultúrou zaostríme aj na balet
Zaujímavé baletné tituly ponúka Balet Slovenského národného divadla. Okrem prvých repríz čerstvej repertoárovej novinky – baletného titulu Manon, ktoré uvedie v utorok a stredu, ponúkne SND na Bielu sobotu, a to dokonca v dvoch termínoch, rodinný balet Narodil sa chrobáčik.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Na koncertoch sa naladíte na prichádzajúce sviatky
Veľkonočnú atmosféru snáď najväčšmi navodia veľkonočné koncerty, ktoré sú „v plnom prúde“ už niekoľko dní. V týždni po Palmovej (Kvetnej) nedeli ich zažijete v Slovenskej filharmónii či v Dome umenia Piešťany. Bližšie sa o nich môžete dočítať v samostatnom článku, ktorý venujeme veľkonočným koncertom v roku 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenský komorný orchester sa po Bratislave predstaví s veľkonočným programom aj v Piešťanoch. Tradičný program Slovenského komorného orchestra pod vedením umeleckého vedúceho Ewalda Danela opäť pripomenie Kristovo umučenie. Stane sa tak prostredníctvom diela Josepha Haydna – Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži, ktoré po Bratislave zaznie aj v Piešťanoch. Návštevníkov veľkonočného koncertu v Dome umenia SF bude v stredu 27. marca 2024 večer navyše umeleckým slovom sprevádzať člen činohry SND, herec a recitátor Štefan Bučko.
Veľkonočné koncerty zaznejú opäť v Redute
Naladiť sa na hĺbku veľkonočných sviatkov môžu aj návštevníci Slovenskej filharmónie na ďalších pripravovaných slávnostných podujatiach priamo v budove bratislavskej Reduty. V stredu a vo štvrtok 27. a 28. marca 2024 o 19.00 sú na programe Veľkonočné koncerty v bratislavskej Redute. Orchester Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jan Rozehnal) a kvarteto etablovaných operných sólistov – Eva Hornyáková (soprán), Jana Kurucová (mezzosoprán), Pavol Bršlík (tenor) a David Szendiuch (bas) pod taktovkou Ondreja Olosa, mladého slovenského dirigenta pôsobiaceho v Čechách, uvedú duchovnú kantátu Stabat mater, op. 58 Antonína Dvořáka. Je jednou z najvrúcnejších a najdojímavejších duchovných kompozícií, ale aj nadčasovou výpoveďou o ľudskom zármutku a nádeji.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Najkrajšie melódie jari privíta aj bratislavská Petržalka v Dome kultúry Zrkadlový háj. Galakoncert s názvom Najkrajšie melódie jari zaznie v utorok 26. marca 2024 večer v podaní Amorosa a štvorice sólistov – sopranistiek Andrey Kovács Nagy a Tatiany Hajzušovej, ďalej svetoznámeho tenoristu Miroslava Dvorského a predstaví sa tiež mladý šarmantný herec a spevák René Antonius Schleifer. Návštevníci sa môžu tešiť na originálnu interpretáciu a vlastné aranžmány obľúbených talianskych kantilén, známe melódie popredných skladateľov a piesne z muzikálov i operiet, ktoré si istotne každý človek zamiluje. Program bude bohatý, pestrý, vtipný a nebude chýbať ani humor, ani večná dráma. Autormi skladieb sú napríklad Gejza Dusík, Emmerich Kálmán, Franz Lehár, Vittorio Monti, Vincenzo Bellini, A. Piazzola, J. Brahms a ďalší. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.
Kam za kultúrou? Na výstavy vo veľkonočnom šate i posledné šance
Kam za kultúrou zakončíme pohľadom na zaujímavé podujatia a výstavy. Najprv sa pozrieme na tzv. posledné šance. Do konca marca – mesiaca knihy si nezabudnite v nádhernej Aponiovskej knižnici na zámku v Oponiciach pozrieť Gutenbergovú výstavu, ktorej aktuálny ročník mapuje zrod knihy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na Trenčianskom hrade končí 2.4.2024 ďalšia výstava. Jej témou bola rozprávková krása zimnej krajiny v jedinečných maľbách ilustrátora, maliara, karikaturistu a spisovateľa Josefa Ladu. Jeho tvorbu milujú deti aj dospelí. Jeho diela zobrazujú krásu jednoduchého života a symbolizujú teplo domova. Výstava Trenčianskeho múzea prináša okrem znázornení vianočnej a zimnej idylky aj interaktívne prvky, detskú dielničku či knižky, ktorých ilustrácie a texty zahrievajú srdcia a vykúzlia úsmevy na tvári aj dnes.
Na výstave v budove hradných kasární môžete do 2.4.2024 vidieť tiež Ladove ilustrácie k svetoznámemu dielu Jaroslava Haška – “Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války”. Atmosféru výstavy podčiarkuje aj scéna z obľúbeného filmu “Dobrý voják Švejk“ a kostýmy z rozprávky “Hrátky s čertem“, ktoré tiež autor navrhol.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovensko je krajinou posiatou stredovekými hradmi, z ktorých často zostali len ruiny. SNM – Etnografické múzeum v Martine o pár mesiacov – do začiatku apríla predĺžilo zaujímavú výstavu Hrady Turca. Odhalíte na nej stratené hrady nachádzajúce sa na území Turčianskej kotliny v ich niekdajšej podobe. V Turci ich je hneď niekoľko, no v porovnaní s ostatnými regiónmi sú menej známe. Výstava oživuje ich niekdajšiu podobu prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov. Ocitnete sa na Znievskom, Blatnickom, Sklabinskom a Sučianskom hrade. Nájdete na nej šesť zmenšených modelov prevažne z polystyrénu, dreva a papiera. Okrem rekonštrukcií hradov tu až do 2. 4. 2024 nájdete aj ďalšie zaujímavé artefakty.
Ak vás zaujíma, akýže bol každodenný život na šľachtických sídlach, tak je pre vás ako šitá na mieru ďalšia výstava v SNM – Múzeum v Martine. Tú sprístupnilo múzeum 1.3.2024. Výstava Život na hradoch a hrádkoch dokumentuje nielen hospodárske zázemie, ale aj život spoločnosti na priľahlých panstvách. Prevedie vás ako to chodilo na šľachtickom dvore, prevádzkou kuchyne, stolovaním, odievaním vrátane šperkov, trávením voľného času, ale aj liečiteľstvom. Výstava je prístupná do konca roka.
Dosluhujú i ďalšie výstavy. Učiteľ národov v Martine i prezentácia najnovšej tvorby mladej maliarky v Prešove
Presuňme sa do Martina, kde navštívime SNM – Múzeum kultúry Čechov na Slovensku. Do 28. marca tu nájdete zaujímavú výstavu s názvom Jan Amos Komenský chcel zmeniť svet. Hovorí o Učiteľovi národov, Janovi Amosovi Komenskom – o jeho živote, diele a odkaze. Rovnako už len niekoľko dní zostáva na návštevu nami neraz avizovanej výstavy mladej slovenskej maliarky, ktorá žije a tvorí v Paríži aj v Prahe, no svoju najnovšiu tvorbu predstavuje momentálne v Prešove. Výstavu Sary Zahorjanovej Midnight Bloom nájdete Krajskej galérii v Prešove.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jednou z nich je výstava Svetlo v puklinách. Byť ženou v čase holokaustu, ktorú sprístupnila Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach v spolupráci s YAD VASHEM pri príležitosti 85. výročia vzniku Slovenského štátu a mesiaca žien v histórii. Rozpráva o ženách počas holokaustu. ich rozhodnutia a reakcie tvárou v tvár zlu, brutalite a neúprosnému utrpeniu, s ktorým sa museli popasovať. Odhaľuje dojímavé osobné príbehy, ktoré sa skrývajú za historickými udalosťami, a poskytuje tváre a hlasy v temnote a tichu.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Predstavuje deväť aspektov každodenného života židovskej ženy počas holokaustu: láska, materstvo, starostlivosť o iných, krása a telesnosť, odpor a záchrana, priateľstvo, viera, jedlo a umenie. Každý aspekt je doplnený osobným príbehom, citátom a rozprávaný v prvej osobe. Tvorcovia touto výstavou charakter slovenskej štátnosti z rokov 1939 – 1945, ktorá sa okrem iného spája s rasovou a národnostnou xenofóbiou, aktívnou podporou holokaustu a perzekúciami vlastných občanov. Výstavu nájdete v priestoroch katedry v budove Platón na Moyzesovej 9 v Košiciach do 12. apríla 2024.
Výstavy aj podujatia pracujú nielen s veľkonočnou tematikou, ale vyplnia aj prázdninové dni
Veľká noc prichádza aj tento rok do slovenských múzeí, na hrady aj zámky. V samostatnom článku si ich bližšie predstavíme. Vypravíme sa tiež na výstavy o symboloch jari a Veľkej noci. Navštívime aj niekoľko expozícií a výstav, ktorým dominuje prevažne sakrálne umenia. Predstavíme si tiež zaujímavé podujatia na slovenských hradoch, ktoré spríjemnia návštevníkom veľkonočné prázdniny. Pozrite sa v samostatnom článku, čo všetko tohtoročná Veľká noc prinesie a nechajte sa nami inšpirovať aj teraz.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás výberom zaujímavých sviatočných podujatí, koncertov, predstavení a výstav inšpirovali aj tentoraz. Želáme príjemné a spokojné chvíle nadchádzajúcich sviatkov v kruhu rodiny a priateľov, a to nielen so slovenskou kultúrou.
—
Foto: COLLAVINO, Silvia Mária Petrovits, archív divadiel, múzeí a SF
Zdroj: Divadlo Nová scéna, FF UPJŠ v Košiciach, Krajská galéria Prešov, Slovenská filharmónia, Slovenská národná knižnica, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna opera, Trenčianske múzeum, Ticketportal
Zostavili: Mária Kleinová (výstavy), Silvia Mária Petrovitsová (koncerty, divadlo)