Kam za kultúrou? Na koncerty! (44/2022)

Kam za kultúrou 44/2022 - koncerty

Nový týždeň prináša nové tipy. Koncerty, divadelné predstavenie i výstavy. To všetko prináša aj 44. kalendárny týždeň. Okrem iného prvý novembrový týždeň patrí aj dušičkám. A teda kam za kultúrou? Toto sú naše tipy na koncerty!

Opäť sú tu nové tipy na zaujímavé kultúrne podujatia! Po divadelných tipoch týždňa prezradíme aj ďalšie tipy kam za kultúrou  44. kalendárny týždeň roka 2022. V tejto časti sa zameriame na zaujímavé koncertné podujatia, ktoré rozhodne treba navštíviť. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Keď sa spieva Requiem

Hmlisté počasie, dážď, ťaživá atmosféra a aj podľa kalendára dušičkové obdobie priam volá po hudbe, ktorá pozýva rozjímať či stíšiť sa. Tak ako každý rok, aj tento sa môžete tešiť na Requiem – omšu sa zosnulých. Skutočne mimoriadnou udalosťou bude Mozartovo Requiem, ktoré presne večer o 18:00 hod. zaznie v deň Pamiatky zosnulých (2.11.2022) ako súčasť liturgie v Nitre. Mystická hudba Mozartovho Requiem sa opäť spojí s rímskokatolíckou liturgiou starou niekoľkých stáročí, ktorú presne pred 60 rokmi nahradila reforma Nového omšového poriadku 2. Vatikánskym koncilom. Pri príležitosti slávnosti Všetkých svätých a Pamiatky na všetkých zosnulých veriacich, zaznie v stredu 2. novembra 2022 o 18,00 hod. v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade počas tradičnej liturgie v latinskom obrade Requiem od Wolfganga Amadea Mozarta v komornej verzii pre sláčiky a spev.

Requiem

Hlavným celebrantom tradičnej liturgie bude farár farnosti Nitra – Horné Mesto, vdp. Anton Ďatelinka. Mozartovo Requiem zaznie v podaní Nitrianskeho komorného orchestra ZOE v zložení Hilda Gulyás – soprán, Elsa Voima – alt, Matúš Šimko – tenor, Tomáš Šelc – bas. Liturgické podujatie spojené aj s kultúrnym zážitkom z hudby podporili Mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Fond na podporu umenia.

Do Bratislavy mieri hviezdny Vadim Repin

V súčasnej dobe patrí Vadim Repin medzi najslávnejších a najžiadanejších svetových sólistov na svete. V Bratislave sa predstaví ako osobnosť 10. ročníka Majstrovských kurzov svetových virtuózov na sólovom koncerte v sprievode komorného orchestra Sinfonietta Bratislava (viac o koncerte sa dozviete TU – pozn.red.). Na koncerte budú najlepšiemu účastníkovi kurzov odovzdané majstrovské husle z dielne významného slovenského husliara Martina Kubiša, ktorý v súčasnej dobe pôsobí v írskom Dubline. Vstupenky na recitál zakúpite v sieti Ticketportal.

Vadim Repin / Bratislava

V Košiciach štartuje Festival súčasného umenia ARS NOVA

Pre Košice máme tip na Festival súčasného umenia ARS NOVA, ktorý Štátna filharmónia Košice organizuje od roku 2003. Je ochutnávkou netradičných a nových zvukov a najmä nahliadnutím do kuchyne súčasných skladateľov. Festival prináša už 2. novembra 2022 o 19:00 hod. do Tabačky Kulturfabrik  otvárací festivalový koncert, ako avizujeme TU. Na pódiu sa môžete tešiť na členov prestížneho slovenského telesa Quasars Ensemble.

Festival súčasného umenia ARS NOVA / Quasars Ensemble
Quasars Ensemble. Foto: J. Wesely

Súbor spolupracuje s poprednými svetovými skladateľmi a interpretmi. Je pravidelným hosťom významných medzinárodných festivalov. Quasars Ensemble je držiteľom ceny Krištáľové krídlo 2013 v kategórii hudba a má na svojom konte 14 CD titulov. Na koncerte zaznie pod taktovkou Ivana Buffu dielo Harmoniemusik od popredného nemeckého skladateľa Hansa Thomallu.

Kam za kultúrou v nedeľu? Deň v znamení starej hudby

Tento týždeň praje fanúšikom starej hudby. A to nielen v jednom slovenskom meste, ale okrem Bratislavy i v Žiline.

Súbor starej hudby Musica aeterna pod umeleckým vedením Petra Zajíčka odštartoval bohatú jesennú ponuku svojich vystúpení pokračovaním cyklu 22 Musica Bratislavensis, ako avizujeme TU. Tento cyklus pokračuje už v nedeľu 6. novembra 2022 o 18:00 v Zichyho paláci. Zo zbierky pre inštrumentálne diela, zostavenej dvorným koncertným majstrom Johannom Georgom Pisendelom v 18. storočí, ktorá ponúka viac ako 1800 skladieb, vybrali tému Drážďany – Schranck II,. Takzvaný Schranck No: II (tiež kabinet II) bol hudobný kabinet v katolíckom  kostole v Drážďanoch. Súbor starej hudby Musica aeterna z neho na svoj koncert vybral hudbu G.Ph. Telemanna, J.G Pisendela, J.F. Fascha, F. Gaspariniho, P.A. Locatelliho, A. Vivaldiho a J.B. Pergolesiho. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Aj Štátny komorný orchester Žilina predstaví  deťom v nedeľu 6. novembra o 16:00Dome umenia Fatra starú hudbu s bábkovým divadlom. Súbor starej hudby Solamente naturali, pod vedením umeleckého vedúceho a huslistu Miloša Valenta, spolu s bábkovým divadlom Teatro Posonii  pripravili  pre ne MATINÉ PRE DETI A RODIČOV: ROZPRÁVKA Z LUBENÍKA.  

Bratislava Mozart Festival pokračuje koncertným súbojom dvoch velikánov

V Bratislave máme aj ďalší tip. Ním je druhý koncert festivalu Bratislava Mozart Festival 2022, ako avizujeme TU. Tento koncert sa ponesie v znamení súboja skladateľských velikánov Mozart versus Beethoven. Ich vojnovým poľom budú klavírne kvintetá. Odznie v nedeľu 6.11.2022 o 19,00 hod.  v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. V podaní poľského súboru Warsaw Harmony s Marekom Niewiedzialom (umelecký vedúci, hoboj) a Katarzyna Drogosz (kladivkový klavír) si vypočujete Kvinteto Es dur K. 452 pre kladivkový klavír, hoboj, klarinet, invenčný roh a fagot  Wolfganga Amadeua Mozarta a Kvinteto Es dur op. 16 pre kladivkový klavír, hoboj, klarinet, invenčný roh a fagot Ludwiga van Beethovena.

Inzercia
Bratislava Mozart Festival

Kam za kultúrou? Máme tip pre priaznivcov jazzu

Nielen klasickou hudbou je človek živý. Máme tu tip aj pre milovníkov jazzu. Už 5. 11. štartuje 32. ročník medzinárodného jazzového festivalu Jazz FOR SAle festival. Uskutoční sa v dňoch 5. – 19. novembra 2022. Jeho dejiskom bude  v tých dňoch Historická radnica v Košiciach. Otvárací festivalový koncert privíta hostí z Česka, Poľska i USA. Na programe koncertu 5.11.2022Grzegorz Piotrowski Quartet & Tamara Behler, Marek Hlavica Blues Fakers či Scott Kinsey & Hadrien Feraud  & Gergö Borlai. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Inzercia
Melos-Étos

Veríme, že sme vás inšpirovali.

 

Zdroj: Bratislava Mozart Festival, Musica Aeterna, Nitriansky komorný orchester ZOE, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Wikimedia Commons, Ticketportal

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »