Do Bratislavy príde svetoznámy huslista Vadim Repin

Vadim Repin

Pre milovníkov klasickej hudby sa chystá umelecký zážitok roka. Už začiatkom novembra vystúpi v Bratislave svetoznámy huslista Vadim Repin.

Jeden z najuznávanejších svetových huslistov súčasnosti zavíta začiatkom novembra na Slovensko. Vadim Repin, ktorý koncertuje v najprestížnejších koncertných sálach po celom svete, bude v Bratislave viesť majstrovské kurzy a zároveň odohrá koncert v sprievode orchestra zloženého z mladých slovenských hudobníkov. Deje sa tak vďaka jubilejnému 10. ročníku vzdelávacej iniciatívy Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov, ktorú zastrešuje občianske združenie Sinfonietta Bratislava s cieľom podporovať mladé hudobné talenty.

Po štyroch rokoch vyjednávaní príde do Bratislavy

Myšlienka sprostredkovať slovenským študentom-huslistom bezplatné majstrovské kurzy pod vedením umelcov svetového formátu vznikla v roku 2013 na podnet huslistu Pavla Bogacza ml. z občianskeho združenia Sinfonietta Bratislava. Za doterajších deväť ročníkov dokázalo toto združenie aj na základe dlhodobej partnerskej podpory od Nadácie VÚB zorganizovať majstrovské kurzy pod vedením takých významných osobností ako Julian Rachlin, Ilya Gringolts, Alexandra Soumm, Renaud Capuçon, Midori Goto, Shlomo Mintz, Vadim Gluzman či Josef Špaček. „Vážime si dôveru, ktorú nám pozvaní umelci, ale tiež študenti, domáca umelecká sféra a partneri doteraz prejavili. O pozvanie fenomenálneho Vadima Repina sme sa snažili štyri roky. Jeho virtuozita, majstrovská technika a jemnocit sú výnimočné, je preto pre nás cťou, že prijal pozvanie a príde do Bratislavy, uvádza autor projektu Majstrovských kurzov svetových husľových virtuózov, Pavel Bogacz ml. a dodáva: „Lepšieho hosťa sme si pre 10. ročník kurzov ani nemohli priať! Bude to určite neopakovateľný zážitok.“

Majstrovské kurzy pre mladých huslistov i koncert

Vadim Repin v sobotu 5. novembra 2022 povedie majstrovské kurzy s piatimi huslistkami a huslistami, ktorí budú vybratí na aktívnu účasť na kurzoch zo všetkých prihlásených uchádzačov. Kurzy sa uskutočnia od 9:00 do 13:00 hod. v Koncertnej sieni Dvorana na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a budú dostupné bezplatne aj pre verejnosť. Najlepší účastník tohto ročníka kurzov zároveň získa pre svoje ďalšie napredovanie majstrovské husle z dielne významného slovenského husliara Martina Kubiša pôsobiaceho v Dubline.

Koncert pre verejnosť so symbolickým vstupným

Stretnutiu so študentmi bude predchádzať koncert Vadima Repina, na ktorom vystúpi svetoznámy huslista v sprievode orchestra zloženého z mladých slovenských hudobníkov, absolventov predošlých ročníkov projektu. „Koncert s Vadimom Repinom bude v podstate exkluzívnou nadstavbou nášho projektu. Príležitosť nielen sa osobne stretnúť, ale predovšetkým zahrať si s Vadimom Repinom neprichádza každý deň, preto som veľmi rád, že môžeme takúto skúsenosť sprostredkovať talentovaným mladým hudobníkom, pre ktorých to môže znamenať zásadnú skúsenosť v rámci ich ďalšej hudobnej kariéry,“ vysvetľuje Pavel Bogacz. 

Vadim Repin / Bratislava

Koncert sa uskutoční v piatok 4. novembra o 18:00 hod. v priestoroch Veľkého evanjelického kostola na Panenskej ulici v Bratislave. Vstupenky sú k dispozícii v sieti Ticketportal za symbolickú cenu 5 €. Tieto podmienky sa podarilo vytvoriť aj vďaka podpore od Nadácie VÚB, Stadler-Trier Music Foundation a podpore projektu z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.

Kto je Vadim Repin

Vadim Repin sa ako 17-ročný stal najmladším víťazom najprestížnejšej husľovej súťaže na svete „The Reine Elisabeth Concours“ v Bruseli. Jeho prirodzený hudobný talent sa však naplno prejavil už predtým. Dnes 51-ročný, v Belgicku žijúci umelec počas svojej mimoriadnej hudobnej kariéry účinkoval s najvýznamnejšími svetovými orchestrami ako Berlínska či Viedenská filharmónia, Los Angeles Philharmonic, Newyorská, Londýnska, Petrohradská a Izraelská filharmónia, NDR Elbphilharmonie Hamburg či orchestrami v Bostone, Chicagu, Londýne, San Franciscu, Paríži, Amsterdame a ď. Vadim Repin získal počas svojho doterajšieho pôsobenia množstvo ocenení (BBC Music Award, ECHO Classic, Edison Award a ď.). Nahrával pre vydavateľstvá Warner Classics a Deutsche Grammophon.

Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov v Bratislave:

  • 4.11. 2022, 18:00, Veľký evanjelický kostol: Vadim Repin & Sinfonietta Bratislava
  • 5. 11. 2022, 9:00 – 13:00, Vysoká škola múzických umení, Koncertná sieň DVORANA: Majstrovské kurzy pod vedením Vadima Repina (voľný vstup)

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Nadácie VÚB a Stadler-Trier Music Foundation. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

PR článok

Zdroj foto: Gela Megrelidze

Redakciu informoval a fotografie poskytol Tomáš Turčan, agentúra Grape PR

One thought on “Do Bratislavy príde svetoznámy huslista Vadim Repin”

Comments are closed.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »