Novinky

Do Bratislavy príde svetoznámy huslista Vadim Repin

Vadim Repin

Pre milovníkov klasickej hudby sa chystá umelecký zážitok roka. Už začiatkom novembra vystúpi v Bratislave svetoznámy huslista Vadim Repin.

Jeden z najuznávanejších svetových huslistov súčasnosti zavíta začiatkom novembra na Slovensko. Vadim Repin, ktorý koncertuje v najprestížnejších koncertných sálach po celom svete, bude v Bratislave viesť majstrovské kurzy a zároveň odohrá koncert v sprievode orchestra zloženého z mladých slovenských hudobníkov. Deje sa tak vďaka jubilejnému 10. ročníku vzdelávacej iniciatívy Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov, ktorú zastrešuje občianske združenie Sinfonietta Bratislava s cieľom podporovať mladé hudobné talenty.

Po štyroch rokoch vyjednávaní príde do Bratislavy

Myšlienka sprostredkovať slovenským študentom-huslistom bezplatné majstrovské kurzy pod vedením umelcov svetového formátu vznikla v roku 2013 na podnet huslistu Pavla Bogacza ml. z občianskeho združenia Sinfonietta Bratislava. Za doterajších deväť ročníkov dokázalo toto združenie aj na základe dlhodobej partnerskej podpory od Nadácie VÚB zorganizovať majstrovské kurzy pod vedením takých významných osobností ako Julian Rachlin, Ilya Gringolts, Alexandra Soumm, Renaud Capuçon, Midori Goto, Shlomo Mintz, Vadim Gluzman či Josef Špaček. „Vážime si dôveru, ktorú nám pozvaní umelci, ale tiež študenti, domáca umelecká sféra a partneri doteraz prejavili. O pozvanie fenomenálneho Vadima Repina sme sa snažili štyri roky. Jeho virtuozita, majstrovská technika a jemnocit sú výnimočné, je preto pre nás cťou, že prijal pozvanie a príde do Bratislavy, uvádza autor projektu Majstrovských kurzov svetových husľových virtuózov, Pavel Bogacz ml. a dodáva: „Lepšieho hosťa sme si pre 10. ročník kurzov ani nemohli priať! Bude to určite neopakovateľný zážitok.“

Majstrovské kurzy pre mladých huslistov i koncert

Vadim Repin v sobotu 5. novembra 2022 povedie majstrovské kurzy s piatimi huslistkami a huslistami, ktorí budú vybratí na aktívnu účasť na kurzoch zo všetkých prihlásených uchádzačov. Kurzy sa uskutočnia od 9:00 do 13:00 hod. v Koncertnej sieni Dvorana na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a budú dostupné bezplatne aj pre verejnosť. Najlepší účastník tohto ročníka kurzov zároveň získa pre svoje ďalšie napredovanie majstrovské husle z dielne významného slovenského husliara Martina Kubiša pôsobiaceho v Dubline.

Koncert pre verejnosť so symbolickým vstupným

Stretnutiu so študentmi bude predchádzať koncert Vadima Repina, na ktorom vystúpi svetoznámy huslista v sprievode orchestra zloženého z mladých slovenských hudobníkov, absolventov predošlých ročníkov projektu. „Koncert s Vadimom Repinom bude v podstate exkluzívnou nadstavbou nášho projektu. Príležitosť nielen sa osobne stretnúť, ale predovšetkým zahrať si s Vadimom Repinom neprichádza každý deň, preto som veľmi rád, že môžeme takúto skúsenosť sprostredkovať talentovaným mladým hudobníkom, pre ktorých to môže znamenať zásadnú skúsenosť v rámci ich ďalšej hudobnej kariéry,“ vysvetľuje Pavel Bogacz. 

Vadim Repin / Bratislava

Koncert sa uskutoční v piatok 4. novembra o 18:00 hod. v priestoroch Veľkého evanjelického kostola na Panenskej ulici v Bratislave. Vstupenky sú k dispozícii v sieti Ticketportal za symbolickú cenu 5 €. Tieto podmienky sa podarilo vytvoriť aj vďaka podpore od Nadácie VÚB, Stadler-Trier Music Foundation a podpore projektu z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.

Kto je Vadim Repin

Vadim Repin sa ako 17-ročný stal najmladším víťazom najprestížnejšej husľovej súťaže na svete „The Reine Elisabeth Concours“ v Bruseli. Jeho prirodzený hudobný talent sa však naplno prejavil už predtým. Dnes 51-ročný, v Belgicku žijúci umelec počas svojej mimoriadnej hudobnej kariéry účinkoval s najvýznamnejšími svetovými orchestrami ako Berlínska či Viedenská filharmónia, Los Angeles Philharmonic, Newyorská, Londýnska, Petrohradská a Izraelská filharmónia, NDR Elbphilharmonie Hamburg či orchestrami v Bostone, Chicagu, Londýne, San Franciscu, Paríži, Amsterdame a ď. Vadim Repin získal počas svojho doterajšieho pôsobenia množstvo ocenení (BBC Music Award, ECHO Classic, Edison Award a ď.). Nahrával pre vydavateľstvá Warner Classics a Deutsche Grammophon.

Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov v Bratislave:

  • 4.11. 2022, 18:00, Veľký evanjelický kostol: Vadim Repin & Sinfonietta Bratislava
  • 5. 11. 2022, 9:00 – 13:00, Vysoká škola múzických umení, Koncertná sieň DVORANA: Majstrovské kurzy pod vedením Vadima Repina (voľný vstup)

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Nadácie VÚB a Stadler-Trier Music Foundation. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

PR článok

Zdroj foto: Gela Megrelidze

Redakciu informoval a fotografie poskytol Tomáš Turčan, agentúra Grape PR

One thought on “Do Bratislavy príde svetoznámy huslista Vadim Repin”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »