Kam za kultúrou (44/2022): Divadelné tipy

Kam do divadla 44/2022

Nový týždeň prináša nové tipy. Koncerty, divadelné predstavenie i výstavy. To všetko prináša aj 44. kalendárny týždeň. Okrem iného prvý novembrový týždeň patrí aj dušičkám. A teda kam za kultúrou? Toto sú naše tipy!

Opäť sú tu nové tipy na zaujímavé kultúrne podujatia! Prezradíme kam za kultúrou  44. kalendárny týždeň roka 2022. V tejto časti sa zameriame na zaujímavé divadelné predstavenia, ktoré rozhodne treba vidieť. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Netradičné prehliadky na Hrade Červený Kameň

Radi sa bojíte? Môžete sa aj trocha báť  30. októbra až 1. novembra 2022 v čase od 12.00 do 18.00 hod. kedy hrad oživí PRÍBEH O TROCH BRATOCH.  Storočia mŕtvy príbeh o hľadaní moci a ľudského šťastia  vďaka stretnutiu návštevníkov s čarodejmi i smrťou umožní zhliadnuť najväčšie podzemné priestory v strednej Európe v magicky netradičnom, scénickom prevedení.

Príbeh o troch bratoch
Príbeh o troch bratoch

Renesančné pivnice Červeného Kameňa, zachované v pôvodnom prevedení, sú ideálnym prostredím pre známy čarodejnícky príbeh o troch bratoch, ktorý sa v rámci kultovej série o Harrym Potterovi hľadá pôvod takzvaných „darov smrti“. Nachádza ho v rozprávaní o troch čarodejníkoch, ktorí pokorili rieku smrti, a tým zmenili osud celého čarodejníckeho sveta. Viac o podujatí sa dozviete TU.

Kam za kultúrou? Balet a móda k sebe patria

2. novembra 2022 sa vám v Balete SND naskytne jedinečná príležitosť vidieť diela pilotného ročníka projektu FASHION BALLET z roku 2022, ktorý odštartoval tradíciu uvádzania diel talentovaných dizajnérov a choreografov. Prvý ročník priniesol antický námet v podobe choreografie ICARUS. Autorka Kristína Paulin na jeho realizácii spolupracovala s dizajnérom Martinom Hrčom. Hypnotizujúce dueto Lukáša Timuľaka TWO odel módny guru Boris Hanečka.

Adrian Ducin na hudbu Rema Klačanského v choreografii UNLIKE poukázal na odlišnosti každej individuality, odvážne kostýmy k dielu navrhol Pavol Dendis. Program ukončuje EXTRAVAGANZA Romana Novitzkého, ktorý v spolupráci s Lukášom Krnáčom na scéne oživil atmosféru 80. a 90. rokov minulého storočia. Viac informácií a vstupenky nájdete TU.

Radošinci v Bratislave a Trnave s hrou Pán Strom

V Bratislave  si ju hru PÁN STROM môžete pozrieť  na scéne Radošinského naivného divadla už  3.11.2022 o 19,00 hod.  a v Trnave si 6.11.202219,00 hod.Dome kultúry. Divákom porozpráva svoj životný  príbeh storočný strom – buk. Na prvý pohľad mlčanlivý no pohovorí o všetkom všednom aj nevšednom, veselom i smutnom, poetickom i tragickom, ale hlavne ľudskom, čo sa za tých predchádzajúcich sto rokov dialo na ňom, pod ním a s ním. Rozhovorí sa nielen strom aj lastovičky, lykožrúty, jelene, ďatle, sova, líška, jazvec, sláviky, vlk, zajac, slovom všetko nadmieru živé.

Nostalgická hra Stanislava Štepku PÁN STROM je v podaní  Radošinského naivného divadla plná originálneho humoru a ponúka nečakané a prekvapujúce humorné situácie, obohatené o morálny apel. Vstupenky zakúpite  TU.

Novinka týždňa: hitmuzikál Vyznanie v réžii Jána Ďurovčíka

V tomto týždni máme pre vás aj tip na novinku. Je ňou slovenský muzikálový megahit VYZNANIE, ktorý preslávila výnimočná Marika Gombitová. V ňom na jednej scéne ožijú i ďalšie hity legendárneho Modusu s hudbou Janka Lehotského ako Úsmev, Dievčatá, Pozhasínané, Veľký sen mora „Mená lodí stratených”. Muzikálová novinka v réžii Jána Ďurovčíka prichádza po mega úspešných slovenských muzikáloch Ôsmy svetadiel, Čajočky, Atlantída, Voda a krv nad vodou alebo The Duchons. Nová muzikálová lahôdka prináša nádherný príbeh plný vášne, humoru, napätia a lásky… Súčasne sa môžete tešiť na nové vychádzajúce hviezdy slovenského muzikálového neba. V premiére zaznie už 4. novembra v Divadelnej sále IUVENTA. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal

Kam za kultúrou s deťmi? No predsa do Opery SND!

Tipom pre operných fanúšikov v radoch malých a veľkých je operný titul ČERT A KÁČA, ktorý patrí medzi jedno z najlepších diel Antonína Dvořáka. Jeho hudba prekypuje vzruchom, farebnosťou a jej strhujúci vzlet stupňujú jedinečné dynamické efekty s dávkou mysteriózna. S mimoriadnym divadelným citom sú kontrastne charakterizované ľudové, pekelné i vznešené scény. Nová inscenácia Čerta a Káče mladej režisérky Zuzany Fischer je rodinným operným titulom plným dynamiky a pohybu vďaka tanečníkom, akrobatom a parkúristom.

Zažiť ho môžete tento týždeň v dvoch termínoch – 4. a 5. novembra 2022 na doskách Sály opery a baletu SND. Vstupenky zakúpite TU.

Ťapákovci vo Zvolene i v Prešove

Tragikomédia slovenskej rodiny so štipľavým humorom ŤAPÁKOVCI  ukazuje, že za vyše sto rokov sa toho vlastne až tak veľa nezmenilo. Pohľad na svet, prístup k riešeniu životne dôležitých problémov a vzorce ľudského správania zostávajú v mnohom stále rovnaké.

Timravine štipľavým a zatuchnutým humorom rozprávanie o živote v jednej dedinskej izbe si môžete pozrieť  5.11.2022 o 18,00 hod. v Dome kultúry Podborová vo Zvolene  a 6.11.2022 tiež o 18,00 hod. v PKO Čierny orol v Prešove. Vstupenky zakúpite TU

Royal Classical Ballet prinesie do Žiliny Labutie jazero

Žiline máme tip aj na najslávnejším baletom na svete LABUTIE JAZERO, ktoré   zostáva najobľúbenejším baletným predstavením divákov po celom svete. Príbeh lásky princa Siegfrieda a princeznej Odette, premenenej na bielu labuť zlým čarodejníkom Rothbartom. V neuveriteľnom boji medzi dobrom a zlom, nakoniec dobro zvíťazí. To všetko, v podaní skvelých umelcov divadla Royal Classical Ballet z Moldavska v kombinácii s farebnými dekoráciami a úžasnými kostýmami zaručuje divákovi skvelý zážitok.  Pozrieť si tento slávny balet môžete 6.11.2022 o 14:00 a 19,00 v Dome odborov. Vstupenky zakúpite TU.

Labutie jazero / Kam do divadla / Kam za kultúrou / Balet

Štátne divadlo Košice uvádza tento týždeň v piatok a sobotu v premiére nový  činoherný titul Peter Weiss: MARAT/SADE. „Blázon každý, kto iným predpisuje nejaký spôsob myslenia,“ hovoril markíz de Sade. Nemecký spisovateľ, výtvarník a filmár Peter Weiss priniesol do európskej drámy vynikajúcu divadelnú hru Marat/Sade, ktorej pôvodný názov Prenasledovanie a zavraždenie Jeana Paula Marata hrané hereckou skupinou charentonského ústavu pod vedením pána de Sade naznačuje, že prostredie blázinca, v ktorom aj v skutočnosti de Sade strávil niekoľko rokov a v ktorom skutočne nacvičoval predstavenia so spolupacientmi, je vynikajúcim rámcom pre výpoveď o veľkom plátne dejín revolúcií. Viac o predstavení sa dočítate TU.

Inzercia
Bratislava Mozart Festival

Veríme, že sme vás inšpirovali. Koncertné a výstavné tipy prinášame v samostatnom článku. 

Zdroj: MD ZA, RND, SDT, SNM, SND, ŠDKE

One thought on “Kam za kultúrou (44/2022): Divadelné tipy”

Comments are closed.

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »