Na prahu nového týždňa tu máme ďalší diel tipov Kam za kultúrou. Nájdete v ňom atraktívne divadelné a koncertné tipy z regiónov Slovenska. Núdza nebude o festivalové zážitky, koncertné lahôdky, divadelné novinky i tradičné chuťovky či zaujímavé podujatia. Vlastne všetko zaujímavé, čo so sebou prináša týždeň od pondelka 21. októbra 2024 v kultúre. Čo odporúča tradičný redaktorský tandem portálu Art & History Magazine tentoraz?
Nový týždeň je pomaly tu a s ním na stránky portálu Art & History Magazine prichádzajú aj nové tipy na zaujímavé kultúrne podujatia nového kalendárneho týždňa. Ďalšie pokračovanie pravidelnej rubriky Kam za kultúrou je pripravené, prajeme inšpiratívne čítanie! V ponuke kultúrnych podujatí opäť nechýba divadelná premiéra. Spoločne zamierime ale aj do viacerých slovenských divadiel. Pozveme vás na otváracie koncerty Slovenskej filharmónie a necháme sa strhnúť štedrou festivalovou ponukou. Nuž a nevynecháme ani zaujímavé podujatia pre malých a veľkých a možno sa poniektoré aj naučíme trošičku i báť. Pomaly, ale iste sa totiž objavujú podujatia tematicky ladiace k blížiacim sa dušičkám. Ani v tomto čísle neopomenieme v októbri vrcholiace výstavy. Čo všetko odporúčame? Prijmite naše pozvanie a začítajte sa do najnovšieho vydania Kam za kultúrou!
Koncertné tipy týždňa nechýbajú
Po divadelných tipoch pre týždeň od pondelka 21. októbra i pripomienkach zaujímavých podujatí a v októbri končiacich výstav, nemôžeme vynechať aj redakčnú výberovku koncertných tipov. Zážitky zo sveta v hudby chýbať nemôžu ani v tomto vydaní Kam za kultúrou. Sú však tak rozsiahle, že sme sa rozhodli predstaviť ich v samostatnej časti, ktorú sme nazvali Kam za kultúrou. Na vlnách hudby budete aj v týždni od 21. októbra 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A ktoré sme vybrali tentoraz? Jedným z top koncertov 43. kalendárneho týždňa sú Otváracie koncerty novej sezóny. Slovenská filharmónia totiž už oficiálne štartuje svoju 76. koncertnú sezónu slávnostným vyvrcholením jubilejnej sezóny dvojicou Otváracích koncertov. V ich programe sľubuje aj premiéru diela výnimočnej skladateľky Ľubice Čekovskej.
Do Slovenskej filharmónie sa oplatí vybrať aj v nedeľu. O 16:00 hod. sa v Stĺpovej sieni SF uskutoční otvárací koncert komorného cyklu SKO. Slovenský komorný orchester sa predstaví s programom reflektujúcim Rok českej hudby. Členovia Slovenského komorného orchestra na nedeľnom koncerte vzdajú hold českým autorom od baroka až po súčasnosť. Hudobnú mozaiku vytvoria z diel Heinricha Ignaza Franza Bibera, Jana Václava Stamica, Antonína Dvořáka, Oskara Nedbala, Bohuslava Martinů, Erwina Schulhoffa. Koncert vyvrcholí symbolicky dielom Tri tance v starom štýle súčasného českého skladateľa a dirigenta Jaroslava Krčeka. Tento už v minulosti so Slovenským komorným orchestrom spolupracoval a uviedol s ním aj jedno zo svojich diel.
O ďalšiu ponuku sa stará Štátny komorný orchester, ktorý prinesie jedinečné zážitky s európskou hudbou v znamení debutu. Košičania si na otváracom koncerte festivalu Ars Nova pospomínajú na Podprockého a vo štvrtok ponúknu slovensko-maďarský večer hudby s nemeckou sólistkou a hviezdnym maďarským dirigentom. Počas týždňa si na svoje prídu aj milovníci starej hudby, duchovnej hudby a zvuku organu. Bohatú ponuku sľubuje v Bratislave od piatka aj Bratislava Mozart Festival a dvere do neznáma piesní amerického skladateľa Charlesa Ivesa mladým i dospelým otvorí Ensemble Ricercata. Ponuka týždňa zo sveta vážnej hudby znie naozaj inšpiratívne! A nemenej zaujímavý bude i druhý diel 43. vydania Kam za kultúrou.
Galakoncert s premiérou oslávi narodeniny Slovenskej filharmónie
Otváracie koncerty 76. sezóny Slovenskej filharmónie sú na programe v tradičných termínoch – v štvrtok a piatok 24. a 25. októbra 2024. Budú oslavou 75. narodenín orchestra Slovenská filharmónia. Šéfdirigent Daniel Raiskin uvedie s filharmonikmi pri tejto príležitosti program zostavený z diel Antonína Dvořáka, Ludwiga van Beethovena a súčasnej slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej.
Úvodné večery novej sezóny v Slovenskej filharmónii vyvrcholia svetovou premiérou symfonickej skladby Maison de la musique en sept périodes / Dom hudby v siedmich obdobiach od slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej, ktorá vznikla na objednávku Gesamtkunstwerk s podporou UNIQA a Nadácie EPH. Po boku orchestra debutovo vystúpi dvadsaťosemročný kanadsko-poľský klavírny virtuóz Jan Lisiecki, oceňovaný za umelecký prejav a technickú dokonalosť.
Hudba štátov EÚ aj s debutmi
Do tohto vydania Kam za kultúrou zaraďujeme aj posledný októbrový koncert v Dome umenia Fatra. Tento sa uskutoční vo štvrtok 24. 10. 2024 o 19:00 pod názvom Hudba štátov EÚ. Na publikum čaká zaujímavý program, ktorý pozostáva z diel rakúskej, španielskej, maďarskej a francúzskej hudby. Zaznie v podaní debutantov na pódiu ŠKO, ktorí sa predstavia pod taktovkou medzinárodne uznávaného slovenského dirigenta Petra Valentoviča – šéfdirigenta opery ND Košice.
Na pódiu žilinského Domu umenia bude debutovať chorvátsky gitarista ovenčeného cenami z prestížnych medzinárodných interpretačných súťaží Petar Culic, ktorý prednesie slávne Concierto Aranjuez. Debutovať po boku Štátneho komorného orchestra Žilina bude aj violončelistka Iveta Cibulová – víťazka súťaže Talents for Europe.
Pocta Podprockému v Košiciach
Jedným zo zaujímavých koncertov 43. kalendárneho týždňa je aj koncertná pocta Podprockému. Pri príležitosti nedožitých 80 rokov Jozefa Podprockého uvedú hosťujúci umelci jeho diela na pôde Konzervatória Petra Dvorského, Timonova 2 v Košiciach už v stredu 23. októbra po 17:00 hodine. V jednotlivých hudobných číslach sa predstaví renomovaná sopranistka a riaditeľka košického konzervatória Aneta Hollá, organisti Marek Štrbák a Ján Fic či violista Peter Zwiebel, violončelistka Eva Marenčinová, klavirista Erik Jámbor a akordeonista Peter Katina.
Článok pokračuje pod reklamou
K účinkujúcim patrí aj Ensemble istruito, ktorú Podprockého Suitu in D op. 14, č. 3 bude interpretovať v zložení Jana Vozníková a Patrik Kanuščák (husle), Michal Holenda (viola), Róbert Kováč (violončelo) a Adolf Plachetka (kontrabas). Vstup na koncert je voľný.
Večer slovensko-maďarského priateľstva
Štátna filharmónia Košice ponúkne vo štvrtok pri príležitosti maďarského predsedníctva Rady Európskej únie v druhom polroku 2024 slovensko-maďarský večer s hviezdnym dirigentom Zsoltom Nagyom i nemeckou sólistkou Tanjou Becker-Bender, ktorá v New Yorku študovala u žiaka samotného Bélu Bartóka. V podaní orchestra ŠFK sa priestor Domu umenia rozoznie dielami Moyzesa, Bartóka i Dohnányiho. Zaznejú Dohnányiho Symfonické minúty, Dolu Váhom od Alexandra Moyzesa, ale aj Bartókov Koncert pre husle a orchester č. 1.
Kam za kultúrou? Máme tiež tipy pre priaznivcov starej hudby aj jedinečných súzvukov
Na svoje si prídu počas najbližších dní aj priaznivci starej hudby, a to v nedeľu 27.10.2024 dokonca na dvoch rôznych miestach – na Spiši aj v meste Matúša Čáka i módy. O 17:00 hod. sa v Malom kostole v Spišskej Novej Vsi uskutoční koncert komorného súboru Le nuove musiche. V programe koncertu s názvom Madrigali amorosi uvedie súbor pod vedením Jakuba Mitríka madrigalovú tvorbu Claudia Monteverdiho pre päť spevákov v sprievode barokovej harfy, gitary a lutny.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Starou hudbou zaznie aj Trenčín, a to v podaní ďalšieho komorného súboru starej hudby. Il Cuore Barocco sa taktiež v nedeľu, ale o 18:00 hod. v Refektári piaristov v Trenčíne predstaví s talianskymi inšpiráciami barokového génia G. F. Händela. Z jeho diela zaznie kantáta Agrippina condotta a morire, ktorú Händel skomponoval v rokoch 1707/1708 a prvýkrát zaznela v paláci kardinála Ruspoliho v Ríme. Spôsob, akým Händel stvárnil extrémne kontrastné emócie matky, odsúdenej na smrť vlastným synom, robí z tejto kantáty skutočne majstrovské dielo.
Emočnú kantátu bude interpretovať sólistka Štátnej opery Banská Bystrica, Michaela Kušteková, ktorá v koncertnej oblasti inklinuje k interpretácii diel starých majstrov. Odchovanci súborov Musica Aeterna a Solamente naturali pod vedením Petra Zelenku uvedú aj koncert plný virtuóznych pasáží pre flautu a husle – Händelovo tretie Concerto Grosso z opusu č. 3. V snahe nadviazať na komerčný úspech Corelliho koncertov ho John Walsh vydal bez Händlovho vedomia.
Z top tipov Kam za kultúrou: Bratislava ožije Mozartom
Povenujme sa aj 11. ročníku Bratislava Mozart Festivalu, ktorý sa uskutoční v dňoch 25.10. – 24.11.2024 v hlavnom meste. Sľubuje jedinečné zážitky, oslavu výročia Lotz Tria, návraty aj debut. Program odštartuje v piatok 25. októbra tradičné Mozartovo Requiem v Katedrále sv. Martina v Bratislave. O jeho štýlové predvedenie sa i tohto roku postará Bratislava Mozart Orchestra pod vedením prestížneho slovenského dirigenta Mariana Lejavu, rakúskeho zboru Cantus XVII. a sólistov salzburskej koncertnej spoločnosti.
Konkrétne sa predstaví kvarteto sólistov, ktoré bude tvoriť rakúska sopranistka Marelize Gerber, grécka altistka Elsa Janulidu, slovenský tenorista Matúš Šimko a francúzsko-kanadský bas Nicolas Legoux. Vstupenky na tento koncert i na celý festival zoženiete v sieti Ticketportal. Viac sa o aktuálnom ročníku dočítate v článku Bratislava Mozart Festival sa blíži. Prinesie špičkových umelcov a zoskupenia, návraty aj debuty.
Október s duchovnou hudbou i organom
Festivalovým duchom žije Senec, kde sa koná Festival duchovnej hudby v Senci. Ten vyvrcholí už v 43. kalendárny týždeň záverečným koncertom, ktorého dejiskom bude Kostol sv. Mikuláša v Senci. V nedeľu 27.10.2024 sa festivalovému publiku predstavia organista Richard Vörös a tenorista Dušan Varga. Spojenie majestátneho zvuku organa a tenorového hlasu uzavrie festival s dokonalým duchovným posolstvom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Októbrovú programovú ponuku Medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi uzavrie v sobotu, 26. októbra 2024 ďalšie pokračovanie cyklu VVO. Návštevníci sa môžu po 18:00 hod. tešiť na program s názvom Z Faustovského cyklu VVO. Zaznejú na ňom organové improvizácie v podaní slovenského organistu Jána Vladimíra Michalku nad faustovskými meditáciami a výtvarnou tvorbou Daniela Pastirčáka.
Organové je aj západné Slovensko
Z bohatej koncertnej ponuky pre vás vyberáme ešte dva koncerty, ktorými iste potešíme priaznivcom organovej interpretácie. V sobotu 26. októbra sa o 18:00 hod. uskutoční vo farskom kostole Sv. Augustína v Okoličnej na Ostrove recitál slovenského organistu a skladateľa Istvána Nagya. Na programe má diela J. C. F. Fischera, J. Pachelbela, J.S. Bacha i svoje autorské kompozície.
Organ sa koncertne v nedeľu 27. októbra o 19:00 hod. rozoznie aj v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Prichádza sem titulárny organista parížskej katedrály Notre Dame Vincent Dubois, ktorý spoločne s popredným slovenským organistom Stanislavom Šurinom odohrá koncert solidarity s názvom Pozdrav Notre Dame. Tento sa realizuje ako prejav solidarity titulárnemu organistovi, keďže z dôvodov rekonštrukcie nie je stále možné realizovať koncerty na pôde parížskej Katedrály Notre Dame.
V Kam za kultúrou si predstavíme aj ďalšie koncerty
Okrem zmienených koncertov máme pre vás ešte dvojicu iných tipov. Tým prvým potešíme priaznivcov kvalitnej slovenskej hudby najmladšej generácie. Spolok slovenských skladateľov pozýva v utorok 22. októbra 2024 o 18:00 do priestorov koncertnej sály Dvorana na Vysokej škole múzických umení (VŠMU), Zochova 1, Bratislava. Koncert s názvom Za zrkadlom prinesie diela súčasných slovenských skladateliek Mirky Haľamovej a Jany Kmiťovej, ktoré sa zameriavajú na mladých poslucháčov a tvorbu pre deti a mládež. V programe vystúpia významní interpreti slovenskej hudobnej scény ako Eva Šušková (spev), Katarína Turčinová (flauta) a Júlia Stahl Novosedlíková (klavír).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Toto podujatie je venované nielen deťom, ale aj všetkým milovníkom súčasnej slovenskej hudby, ktorí majú záujem spoznať nové hudobné svety vytvorené pre najmladšiu generáciu. Po koncerte bude nasledovať skladateľský workshop, ktorý priblíži proces tvorby hudby pre deti a mládež a dovolí nám nahliadnuť do vnútorného dialógu medzi skladateľom a mladým poslucháčom. Príďte si užiť večer plný netušených melódií a inšpiratívnej hudobnej tvorby, ktorá rozvíja fantáziu a obohacuje. Vstup na koncert a workshop je voľný.
Opera v kostole
Na svoje si prídu aj priaznivci opery. Vo farskom kostole v Nových Zámkoch sa v nedeľu 27. októbra o 16:00 hod. uskutoční koncert operných árií. Realizuje sa pri príležitosti 90. výročia ZUŠ v Nových Zámkoch. Operné árie zaznejú v interpretácií mladých slovenských sopranistiek, ktoré s úspechom dobývajú slovenské operné scény. Vystúpia Veronika Bílová, Dominika Mičíková a Linda Vojtko za klavírneho sprievodu Lívie Lukács a Veroniky Madarász či huslistky Lucie Špacírovej.
Aj pod Pyramídou otvoria dvere poznania
Taktiež v nedeľu 27. októbra 2024 o 19.00 hod. sa vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu uskutoční aj ďalšie zaujímavé stretnutie s hudbou. Prinesie ho tretí koncert z cyklu Ensemble Ricercata: IVES 114, ktorý organizátori venujú interpretácii piesní amerického skladateľa Charlesa Ivesa. Pod vedením klaviristu a umeleckého vedúceho Ivana Šillera a za sprievodu uznávanej sopranistky Helgy Varga Bach zaznie výber ďalších 20 skladieb z rozsiahleho piesňového repertoáru tohto priekopníckeho skladateľa. Poslucháčov prenesú do sveta americkej avantgardy. Piesne vo francúzskom jazyku odkazujú na tvorbu skladateľa Clauda Debussyho a chýbať nebudú tiež piesne písané v tradičnom štýle náboženských piesní. Viac sa dočítate v článku Ensemble Ricercata predstaví tretiu časť cyklu IVES 114 v Slovenskom rozhlase.
Premiéra Omše za mier
Posledná októbrová nedeľa so sebou prinesie aj premiéru jedinečného diela Lukáša Borzíka – Omšu za mier, ktorú skladateľ venoval pamiatke obetí vojenských konfliktov. Dielo oceňovaného skladateľa Lukáša Borzíka: Missa da Pacem zaznie v nedeľu 27. októbra o 17:00 hod. vo svetovej premiére u bratislavských Milosrdných bratov počas večernej omše celebrovanej v mimoriadnej forme latinského obradu (tzv. tridentská liturgia). Dielo budú interpretovať Komorný orchester ZOE a Zbor VOX CANTORIS z Katedrály sv. Martina v Bratislave.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A to je, milí priatelia, pre toto vydanie rubriky Kam za kultúrou už naozaj všetko. Ďakujeme za Vašu priazeň a veríme, že ste si z našich tipov vybrali. Teší nás, že sa vám naša rubrika tipov Kam za kultúrou páči a že nám zachovávate svoju priazeň. Neopomeňte ani ďalšie zaujímavé články z iných rubrík. Na našich stránkach hrajú prím dejiny a iné historicko-vedné disciplíny či témy z dejín architektúry a umenia. Miesto má u nás aj dianie v kultúre či čas od času články s lifestylovou tematikou. A mimochodom, pohľad do aktuálnej ponuky sveta divadla či pripomenutie končiacich výstav resp. avíza zaujímavých podujatí nájdete v článku Kam za kultúrou od pondelka 21. októbra 2024? Top zážitky pre všetkých.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Koláž: Mária Kleinová
Foto: Peter Brenkus, Miriama Fencíková, Martin Hruboš, Veronika Klimonová, Tomáš Kuša, Silvia Mária Petrovitsová, Marcel Plavec, Alexander Trizuljak, archív ŠKO Žilina
Zdroj: BKIS, Bratislava Mozart Festival, Spolok slovenských skladateľov a Klub priateľov hudby / Hudobné centrum, InMusic, o.z., Le nuove musiche, Priatelia španiodolinského organa /Vivat vox organi, Slovenská filharmónia, Stretnutie chrámových hudobníkov/Festival duchovnej hudby v Senci/, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina
*** Posledná aktualizácia: 2024-10-26 (adm) ***