Novinky

Múzeá a galérie volajú. Októbrové tipy na výstavy sú už tu

Kam na výstavy / Kam za kultúrou

Kam za kultúrou opäť prináša špeciál s tipmi na zaujímavé výstavy. Kam sa oplatí v októbri 2024 ísť, čo treba zažiť a aké výstavy navštíviť? Potešíme priaznivcov fotografie a súčasnej maľby, dejín architektúry, sakrálneho umenia, histórie, ale aj rodiny s deťmi.

Pozrite sa spolu s nami v najnovšom vydaní Kam za kultúrou na naše celkom nové tipy na zaujímavé výstavy. Kam sa oplatí v októbri 2024 ísť, čo treba zažiť a aké výstavy navštíviť? Pri svojej púti zamierime do viacerých múzeí na Slovensku, ale aj na netradičné miesta. Na svoje si prídu milovníci histórie, architektúry aj súčasného či sakrálneho umenia. Témou bude ale aj hygiena a niekoľko šikovných tipov pre rodiny s deťmi. Na prahu nového mesiace nemôžeme vynechať ani špeciál tipov na zaujímavý výstavy. Vybrali sme niekoľko tipov, ktoré nás najviac zaujali. Mnohé z výstav, o ktorých bude reč, sú v mode “posledných šancí”. Sme radi, že ste si nás vybrali aj teraz za svojich spoločníkov na ceste poznania zaujímavých tipov. Poďte a pozrite si, snáď vás opäť poinšpirujeme.

Posledné šance

Októbrový špeciál s tipmi na zaujímavé výstavy odštartujeme pohľadom na ponuku končiacich výstav. Jednou z nich je výstava s názvom Príbeh nevesty, ktorú nájdete v Tríbečskom múzeu už len do 9. októbra 2024. Prezentuje výber dobových svadobných šiat od 60-tych do 90-tych rokov 20. storočia pochádzajúcich taktiež zo súkromnej zbierky pani Mgr. Jany Mládek Rajniakovej, PhD. Súčasťou výstavy sú aj svadobné krojové súčasti z okolia Topoľčian. 

Príbeh nevesty / Tríbečské múzeum / Kam za kultúrou / výstavy
Šaty zo zbierky Jany Mládek Rajniakovej uvidíte v Tríbečskom múzeu len prvé októbrové dni.

Z kategórie končiacich výstav spomeňme aj ďalšiu dvojicu výstav. Osudy detí, ktorých zasiahol diabolský židovský kódex približuje výstava Prázdna stolička, ktorú nájdete v sídelnej budove SNM v Bratislave už len do 25. októbra 2024.

Nenechajte si ujsť výstavu Prázdna stolička

Táto výstava vznikla v spolupráci Slovenského národného múzea a Evanjelické kolegiálne gymnázium v Prešove. Táto výstava je výsledkom projektu študentov prestížnej strednej školy, kde pred vojnou tvorili Židia jednu tretinu študentov. Skorá jeseň v roku 1941 bola časom vylúčenia všetkých Židov z akéhokoľvek štúdia. Po prijatí hanebného Židovského kódexu však židovskí študenti nemohli do školy viac chodiť. Jeden z najhanebnejších právnych predpisov na našom území sa stal osudným aj pre 102 žiakov na Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu v Prešove a zostali po nich len prázdne stoličky.

Prázdna stolička / Kam za kultúrou / výstavy
K TOP tipom patrí aj výstava Prázdna stolička. Zdroj: ECAV

Dnes by títo žiaci mali presne 100 rokov a ich osud nezostal ľahostajný súčasnému vedeniu školy. Vymysleli projekt, ktorý pátra po ich menách a osudoch. Prešovskí študenti sa podujali zrekonštruovať ich krátke životy a rodinné väzby. Výstava, ktorá je nielen dojímavá, ale aj poučná, bude verejnosti sprístupnená až do októbra v expozícii Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2. Neváhajte a choďte si pozrieť aj vy túto výstavu, ktorá je výnimočným svedectvom histórie a odhodlania našej mládeže.

Končiace výstavy uzatvorí storočnica československej architektúry

Nasledujúcim tipom iste potešíme milovníkov dejín architektúry. Do 28.10.2024 možno v SNM-Historickom múzeu na Bratislavskom hrade navštíviť najväčší výstavný projekt s témou českej a slovenskej architektonickej tvorby za obdobie posledných 100 rokov. Výstava s názvom Česká a slovenská architektúra. Panoráma architektúry 1918 – 2023 prináša retrospektívu architektúry oboch našich krajín (prostredníctvom takmer 200 významných diel architektov pôsobiacich od začiatku 20. storočia do súčasnosti), ktorú po prezentácii na Pražskom hrade budú môcť obdivovať aj slovenskí návštevníci. Výstava pozostáva z dvoch častí. Prvá sa zaoberá architektúrou do konca spoločnej republiky. Časť predstavuje Slovensko a Česko počas 30 rokov samostatnej existencie. 

Česká a slovenská architektúra. Panoráma architektúry 1918 – 2023 / Kam za kultúrou / výstavy / SNM
Pohľad na výstavu Česká a slovenská architektúra. Panoráma architektúry 1918 – 2023. Foto: Ateliér empatickej architektúry / FB

Na výstave uvidíte 150 modelov vybraných stavieb, doplnených o fotografie, faksimile vybraných architektonických kresieb, publikácie a ďalšie zaujímavé dokumenty od 1. Československej republiky po súčasnosť, ilustruje premenu fyzickej podoby miest a krajiny, ale aj architektúru ako samotný odbor. Vo výstavnom priestore dominuje „strom republík“, historická os, kde sú objekty a udalosti zasadené do vzájomného kontextu a špeciálna inštalácia s portrétmi významných architektov. 

Špeciál aj s tipmi na nové výstavy

Októbrové tipy na zaujímavé výstavy prinášajú aj novinky mesiaca. Začneme ich výstavou finálových diel súťaže Maľba 2024. Ako tradícia velí, aj tentoraz sa v bratislavskej Galérii Nedbalka môžeme po vyhlásení výsledkov aktuálneho ročníka tešiť na za každým mimoriadne príťažlivú výstavu diel finalistov mladej generácie tvorcov a tvorkýň. Ktoré diela postúpili do finále, si môžete pripomenúť v článku Do finále súťaže Maľba 2024 sa dostalo až 13 nových mien.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Do finále súťaže Maľba 2024 sa dostalo až 13 nových mien
Do finále súťaže Maľba 2024 sa dostalo až 13 nových mien

Medzi novinky v našom októbrovom prehľade tipov na zaujímavé výstavy iste patrí aj dvojica výstav, ktoré nájdete vo výstavných priestoroch Domu umenia SF v Piešťanoch. Konajú sa v rámci 26. ročníka česko-slovenského festivalu Piešťanské rendezvous 2024 v termíne od 2. októbra do 3. novembra 2024. Prvou je výstava Reminiscencie Květoslavy Fulierovej. Květoslava Fulierová  sa na výstave predstavuje  dielom z posledných rokov – grafikami kombinovanými s fotografiou, ilustráciami, bibliofíliami a návrhmi knižných obálok s hudobnou tematikou. Diela sú usporiadané do sérií a obrazových cyklov, ktoré nadväzujú na autorkinu celoživotnú fascináciu svetom hudby.

Reminiscencie / Dom umenia SF / výstavy
Reminiscencie Květoslavy Fulierovej. Zdroj: Dom umenia SF Piešťany

Spolupráca Divadelného ústavu a Slovenskej filharmónie prináša do Domu umenia SF výstavu fotografií Roberta Tapperta s názvom Divadlo. Fotografie Roberta Tapperta kladú do kontrastu zaužívanú a schematickú estetiku divadelnej fotografie s autorským výtvarným dokumentom. Autor nevytvára vizuálny archív divadelných inscenácií, ale zaujíma sa o špecifickosť divadelnej reality. Napätie medzi fikciou a skutočnosťou, ktorú sú v nej prítomné, skúma fotograf z perspektívy divadla a následne v ich vzťahu vo fotografií. Divadelnú realitu transformuje na osobitý umelecký materiál. 

Fotograf Róbert Tappert
Fotograf Robert Tappert približuje divadlo jedinečne. Foto: Divadelný ústav

Kam na výstavy? Pripomíname aj pokračujúce výstavy

A teraz pokračujme tipmi aj na ďalšie atraktívne výstavy, o ktorých sme vás už v našej rubrike Kam za kultúrou informovali. Patrí k ním aj výstava, ktorá pozýva nechať sa uniesť históriou prostredníctvom portrétov. Nájdete ju vo výstavnej sieni Západného krídla Bojnického zámku. S portrétmi ako historickým prameňom poznávania doby zachádza výstava s názvom 19. storočie v portréte na Bojnickom zámku. Návštevníci preniknú do fascinujúceho sveta 19. storočia, ktoré bolo obdobím veľkých spoločenských zmien v Európe i na celom svete.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

V prvej polovici 19. storočia vznikali portréty ako významné výtvarné diela, ktoré mali za cieľ zachytiť a zvečniť spoločenské postavenie ich nositeľov. Medzi portrétovanými boli členovia cisárskeho dvora, aristokracia, vojensko-politické elity, mešťania, priemyselníci a neskôr aj osobnosti slovenského národného obrodenia. Záverečné desaťročia 19. storočia priniesli vďaka vynálezom ako dagerotypia a fotografia nové zobrazovacie technológie. Tieto inovácie výrazne ovplyvnili portrétnu tvorbu, prinášajúc nové možnosti a metódy zobrazovania osobností. Príďte a nechajte sa uniesť históriou prostredníctvom portrétov, ktoré ponúkajú jedinečný pohľad na spoločenské a historické kontexty 19. storočia!

Trenčín žije Egyptom i Barbarou Celjskou

Aj v rámci októbrového špeciálu tipov na zaujímavé výstavy vás zoberieme do Trenčína. Na Trenčianskom hrade stoja za pozretie tri výstavy, ktoré môžeme navštíviť do 17. novembra 2024. Hneď dve z nich pozvú návštevníka do Egypta a počiatkov egyptológie, tá druhá predstaví Barboru Celjskú.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
LitArtAgency / Art & History Magazine

V kasárňach Trenčianskeho hradu nájdete dvojicu výstav s témou starovekého Egyptu. Na prízemí kasární prezentujú repliky sôch starovekého Egypta zo zbierky Jána Hertlíka. Ján Hertlík je zberateľ replík starovekých kultúr, papierových betlehemov a vianočných ozdôb, ktorý celý svoj voľný čas venuje cestovaniu a poznávaniu starovekých kultúr. Okrem bohatých spomienok si z ciest nosí aj unikátne suveníry v podobe starovekých replík, ktoré upravuje rôznymi maliarskymi technikami na podobu originálov vystavených v múzeách po celom svete.

Egypt - dar Nílu / výstavy
Pohľad na výstavu replík Egypt - dar Nílu. Zdroj: Trenčiansky hrad

Výstava replík s názvom Egypt – dar Nílu tematicky dopĺňa výstavu z Českého egyptologický ústav FF UK s názvom Čaro objavovania – Od hieroglyfov k Tutanchamónovi. Mimochodom, o nej sme vás informovali už v septembrových tipoch na výstavy. Len pre úplnosť pripomínam, že je venovaná dvom významným objavom, ktoré boli prelomové v oblasti skúmania starovekých civilizácií. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Spišské divadlo
Divadelný Spiš sa blíži. Ponúkne silné príbehy aj hit svetových javísk

Dozviete sa na nej mnoho zaujímavostí. Týkajú sa aj rozlúštenia hieroglyfického písma Jeanom-Francoisom Champollinom, čo sa podarilo v roku 1822, až po najväčší boom. Tým bolo objavenie Tutanchamónovej hrobky Howardom Carterom v roku 1922. Uvidíte svietiacu kópiu Rosettskej dosky, vstúpiť do repliky Tutanchamónovej pohrebnej komory v skutočných rozmeroch, či nahliadnuť cez unikátne „kukátko“, ktoré navodí emócie a pocity, ktoré zažívali objavitelia Tutanchamónovej hrobky pri prvom pohľade do jej vnútra.  A mimochodom, nájdete ju na 2. poschodí kasárne.

Viete, kto bola Barbora Celjská a čo ju spája s Trenčínom?

Pri príležitosti 600. výročia nadobudnutia Trenčianskeho hradu jednou z najmocnejších panovníčok stredoveku Barborou Celjskou pripravilo Trenčianske múzeum výstavu s názvom Barbora Celjská. Nájdete ju tiež na Trenčianskom hrade. Trenčiansky hrad nemal len významných majiteľov, ako bol napríklad Matúš Čák či Štefan Zápoľský, ale i mocné a vplyvné ženy, medzi ktorými sa v popredí vyníma Barbora Celjská. Výstava sa venuje práve tejto významnej majiteľke a panovníčke, ktorá viac ako pol druha storočia ovládala veľkú čas územia dnešného Slovenska a pol storočie vládla ako uhorská kráľovná. Okrem toho bola aj českou kráľovnou či cisárovnou Svätej ríše rímskej.

Barbora Celjská / Kam za kultúrou / výstavy

Trenčiansky hrad vďačí do veľkej miery za svoju dnešnú podobu práve jej, počas jej vlády došlo k výrazným prestavbám hradu. Barbora Celjská bola mocnou panovníčkou, ktorá je dodnes, vďaka spôsobu jej života, opradená mýtami a povesťami, a je prezývaná aj ako Čierna kráľovná. Výstava prebieha na 1. poschodí Barborinho paláca v priestoroch, ktoré boli doteraz verejnosti neprístupné. Navštíviť ju môžete každý deň v rámci malého alebo veľkého hradného okruhu v čase od 10:00 do 17:00.

Zážitkové umenie

V priestoroch Východoslovenského múzea, nájdete dva jedinečné projekty, ktoré v sebe spájajú históriu, dejiny umenia a architektúry, ale aj prezentáciu umenia s inovatívnym prístupom a použitím moderných technológií. Tie pomohli oživiť dávne doby gotiky a baroka. Prvým je projekt Zaži gotika. Gotika patrí spolu s barokom a renesanciou medzi najimpozantnejšie umelecké štýly. Hoci panovala pred 700 rokmi, v zbierkach Východoslovenského múzea sa nachádza mnoho skvostov gotiky. Z nich takmer 200 exponátov prezentuje na tejto expozícii. Múzeum pretavilo ambicióznu myšlienku do príťažlivej inštalácie zbierok výtvarného umenia, remesla, spoločenského a náboženského života výraznej epochy európskych dejín a ich modernej prezentácie. Návštevníka vtiahne priamo do príbehu a “prevedie“ ho dejinami umeleckých slohov. A navyše, harmonicky skĺbi výnimočné zbierky s moderným zážitkom.

Ďalšia expozícia vás podobným spôsobom vtiahne do baroka. Toto obdobie podobne zasiahlo všetky aspekty života vtedajšej spoločnosti. Myslenie i umenie. Charakterizovala ho snaha o obrodu monumentálnej formy, iluzívnosť a stieranie hraníc medzi umeleckými druhmi. Staval na  teatrálnosti, pompéznosti ale i emotívnosti, prejavujúcej sa napríklad v dynamike pohybu a svetelných kontrastov. Expozícia Zaži barok ponúka taktiež exponáty pochádzajúce výhradne zo zbierok Východoslovenského múzea. V nej sa nachádzajú predovšetkým diela východoslovenskej proveniencie ale aj niekoľko importov. Badať v nich dobovo príznačnú pluralitu viacerých umeleckých štýlov, no najviac vynikajú prieniky klasicizujúceho baroka a prvkov nastupujúceho rokoka.

Uvidíte príťažlivé inštalácie zbierok remesla, výtvarného umenia, spoločenského i náboženského života danej doby. Jedným z najzaujímavejších exponátov bude zreštaurovaný oltár Proroka Daniela z už neexistujúceho kostola v Dúbrave, alebo súsošie Sv. Martina a žobráka zo Spišskej kapituly. 

K pocte Františke

A opäť vás pozývame aj do Kaštieľa Betliar. Témou roka je od 9. decembra 2023 aktuálne 120. výročia založenia Františkinho múzea na hrade Krásna Hôrka. Rezonuje aj na rovnomennej výstave  „120 rokov Františkinho múzea na hrade Krásna Hôrka – Čoho sa jej ruka dotkla, na čom spočinul jej pohľad“.  A čo všetko na nej uvidíte? Vo Františkinom múzeu, ktoré bolo pietnym múzeom venovaným Františke Andrássyovej, zhromaždil jej manžel gróf Dionýz Andrássy predmety, časť mobiliáru a väčšinu osobných vecí z ich viedenského sídla. Dá sa povedať, že všetky predmety, ktorých sa jej ruka dotkla a na ktorých spočinul jej pohľad. 

Nadácia VÚB pomohla zreštaurovať aj vzácnu kniha tzv. mariánskych hodiniek z konca 15. storočia, ktorú našli len náhodou v jednej zo zásuviek v Kaštieli Betliar: Zdroj: Múzeum Betliar / výstavy
Nadácia VÚB pomohla zreštaurovať aj vzácnu kniha tzv. mariánskych hodiniek z konca 15. storočia, ktorú našli len náhodou v jednej zo zásuviek v Kaštieli Betliar. Zdroj: Múzeum Betliar

Ach tá hygiena! Za príbehom čistoty do Dubnického kaštieľa

Posledným tipom októbrového špeciálu z tipov na zaujímavé výstavy je od 29. augusta 2024 netradičná výstava. Nájdete ju do 6. januára 2025 v Dubnickom kaštieli. Jej témou je príbeh čistoty. Zistite, ako sa menil pohľad na osobnú hygienu. Spoznáte rituály čistoty našich predkov a dozviete sa ako tieto praktiky formovali ich kultúru a každodenný život.

Príbeh čistoty

Výstava plná zaujímavostí vás vtiahne do sveta minulosti a prezentuje 150 kusov predmetov. Najstarší je z doby rímskej, ide vlastne o špáradlo, ktoré sa používalo na čistenie uší až po predmety zo súčasnosti.

Príbeh čistoty

Medzi desiatkami typov toaliet a predmetov na osobnú hygienu uvidíte rôzne kuriozity. V 17. a 18. storočí sa už objavujú rôzne hygienické vychytávky. Na žiadnom kráľovskom dvore nechýbali parfumy, odpudzovače a škrabadlá na vši. Uvidíte bohatú zbierku záchodov i “šerblíkov”. Viete, že šerblíky aristokratov väčšmi pripomínajú luxusný nábytok? Na výstave Príbeh čistoty sa dozviete tiež i to, ako to bolo s kúpaním a ešte iné, mnohé zaujímavosti.

Príbeh čistoty

Inšpirovali sme vás s tipmi na zaujímavé výstavy? Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás našimi tipmi publikovanými v tomto diele rubriky Kam za kultúrou opäť inšpirovali. Prinesieme nielen pre ďalšie inšpiratívne tipy na kultúrne podujatia, ale najmä odborné články z oblasti dejín a dejín umenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Klasika v grafickom románe / Jarry / Kráľ Ubu čiže Poliaci /recenzia
Jarryho Kráľ Ubu v sviežom netradičnom šate (recenzia)

Foto: archívy múzeí

Zdroj: BIBIANA – Medzinárodný dom umenia pre deti, Divadelný ústav, Dom umenia SF Piešťany, Galéria Nedbalka, Nadácia VÚB, Slovenské národné múzeum, Tríbečské múzeum, Trenčianske múzeum / Trenčiansky hrád, Východoslovenské múzeum

*** Posledná aktualizácia: 2024-11-20 (support/terval) ***

Fiľakovo / hrad
Cestovanie Community Eventy História Kultúra Lifestyle News PR

Palócka Veľká noc opäť na Fiľakovskom hrade

Palócka Veľká noc sa opäť uskutoční na Fiľakovskom hrade, a to už na Veľkonočný pondelok. Pripravený je bohatý program…

Read More
Hrad Červený Kameň
Cestovanie Community Divadlo Eventy Kam za kultúrou Kultúra Lifestyle News PR Umenie

Malokarpatská perla – Hrad Červený Kameň sa cez Veľkú noc zaodeje do rozprávky

Malokarpatská perla – Hrad Červený Kameň sa cez veľkonočné prázdniny zaodeje opäť do rozprávky. A doslovne, práve o šatách bude reč. Viete akú rozprávku uvedú?

Read More
laureati skladatelskej sutaze na koncerte v Prahe / Posuň svoju hudbu ďalej
Community Eventy Hudba Kultúra News PR Umenie

Konvergencie pripomínajú: deadline na prihlasovanie diel do 4. ročníka skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie sa blíži

Konvergencie pripomínajú mladým skladateľom a skladateľkám. Deadline na prihlasovanie diel do 4. ročníka skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie sa blíži.

Read More
Translate »