Novinky

István Nagy: Nebeská harmónia – debutové CD s éterickou fantáziou (recenzia)

István Nagy

Oceňovaný koncertný a chrámový organista, skladateľ a pedagóg István Nagy vydal na jeseň minulého roka 2023 svoj, publikom dlho očakávaný, debutový album. Nazval ho Nebeská harmónia. Na ktorom nástroji ho nahral a aké skladby album prináša?

Na jeseň minulého roka vydal v Nórsku a Maďarsku úspešný skladateľ a slovenský koncertný organista István Nagy, momentálne kantorsky pôsobiaci v Budapešti, svoj publikom dlho dožadovaný debutový album. Nazval ho Nebeská harmónia. Nahral ho na nedávno zreštaurovanom vzácnom organe prešovskej Konkatedrály. Poslucháčov pozýva na romantický výlet do nebeských výšin plný harmónie. Verejnosti svoju debutovku predstavil po koncerte v nedeľu 22. októbra 2023 v Cíferi, ako sme vás informovali. Čo všetko na nahrávke nájdete?

István Nagy
István Nagy po koncerte v Cíferi. Foto: Silvia Mária Petrovits

Album Nebeská harmónia je nielen zvečnením hlasu obnoveného vzácneho, takmer 400-ročného nástroja. Ponúka krásu historického priestoru gotického chrámu, éterickosť a necháva vyznieť zaujímavú akustiku a zvuk kráľovského nástroja prešovskej Konkatedrály. István Nagy ho necháva bohato a fantazijne rozoznieť v interpretáciách vybraných diel skladateľských majstrov naprieč stáročiami i svojou vlastnou. Nahrávka je navyše i spojením diel veľkých skladateľov naprieč stáročiami s historickými znalosťami, technickými a interpretačnými schopnosťami Istvána Nagya s jeho vlastnou skladateľskou invenciou. Výber skladieb nástroju ladí a poslucháča tak István Nagy pozýva do sveta nebeskej harmónie, romantiky a nádherných melódií.

Na oslavu Boha a posvätenie človeka. Aj taký býva účel organovej hudby

Je o mne známe, že rada navštevujem organové koncerty, a to nielen tie odohrávajúce sa v koncertných sieňach, ale aj v chrámoch. Tam je zážitok o čosi väčší. Podčiarkuje ho sakrálny priestor, miesto prienikov pozemského sveta s nadpozemským, časnosti s večnosťou. Nechýba tam často historický genius loci, nádhera architektonických skvostov i výzdoby. Kto raz organ počul a nechal sa unášať jeho pestrou zvukovou a dynamickou škálou, majestátnosťou a éterickosťou, mi určite dobre rozumie. Páči sa mi, keď sa organ – kráľovský nástroj slúžiaci hlavne na liturgické účely stane z času na čas tiež nástrojom koncertným. A príp. ak je vzácny či nový so špecifikáciami hodnými stať sa koncertným nástrojom, je jeho zvuk zachytený aj na hudobnom albume.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
István Nagy
István Nagy: Nepreferujem streamy

Je tradíciou, že nový resp. zreštaurovaný organ v sakrálnych priestoroch čaká pred jeho liturgickým využívaním obrad prebudenia a požehnania. A následne chýbať nesmie inauguračný koncert. Niečo podobne čakalo aj prešovskú Konkatedrálu sv. Mikuláša. V jej útrobách sa ukrýva vzácny, takmer 400-ročný organ, na ktorom hrávalo mnoho zaujímavých a významných ľudí. Napríklad Alexander Moyzes, otec Štefana Moyzesa.

Nebeská harmónia - svedok vzkriesenia prešovského Fénixa

Je tradíciou, že nový resp. zreštaurovaný organ v sakrálnych priestoroch čaká pred jeho liturgickým využívaním obrad prebudenia a požehnania. A následne chýbať nesmie inauguračný koncert. Niečo podobne čakalo aj prešovskú Konkatedrálu sv. Mikuláša. 

Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove
Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove

Prešovská Konkatedrála sv. Mikuláša sa radí k najkrajším stavbám neskorej gotiky u nás. Svojimi rozmermi, dĺžkou 54,7 m, šírkou 34-45 m, výškou 16 m, patrí k najväčším chrámom na Slovensku. V jej útrobách sa ukrýva vzácny, takmer 400-ročný organ, na ktorom hrávalo mnoho zaujímavých a významných ľudí. Napríklad Alexander Moyzes, otec Štefana Moyzesa.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
LitArtAgency / Art & History Magazine

Tamojšia farnosť pristupuje k obnove zverených kultúrnych pamiatok skutočne ukážkovo. Organ využívala ešte pred obnovou na benefičné koncerty. Na filantropické ciele zamerané na pomoc potrebným. A na záchranu a obnovu samotného organa založila festival Svätomikulášsky organ, ktorý funguje dodnes. Zároveň tým pomáhala a aj dnes po obnove pomáha tiež mladým talentovaným umelcom – organistom – v ich príprave a vystúpeniach.

Prešovský organ

Organ v prešovskej konkatedrále patrí k najstarším a najväčším organom na Slovensku, a súčasne je aj kultúrnou národnou pamiatkou. Päťdielny organ s charakteristickými renesančnými a ranobarokovými črtami sa nachádza v západnej časti kostola. Nástroj pochádza zo  17. storočia, pričom za roky prešiel niekoľkými opravami, rozšíreniami, prestavbami a zmenami. Pozostáva zo 43 registrov umiestnených v troch skriniach. Má 3 480 píšťal a 20 zvonov. Trojmanuálový hrací stôl ovládali pôvodne ventily pomocou mechanickej traktúry a od roku 1920 pomocou pneumatickej.  

Prešov / hrací stôl

Zub času však spôsobil poškodenia vzácneho nástroja a pravidelné výpadky spôsobovala výmena jeho pôvodných mechanických častí za  pneumatické začiatkom 20. storočia. I napriek pravidelnej oprave, k výraznému zlepšeniu nástroja nedochádzalo. Za cieľ si farnosť dala nielen opraviť poškodenia či zachovať dobrý technický stav drevených častí pamiatky. Patril k ním ale aj zámer, aby pamiatka naďalej mohla slúžiť verejnosti a bola uchovaná tiež pre budúce generácie ako jedinečná kultúrna pamiatka. 

Vzácny vyše 300-ročný nástroj sa dočkal obnovy

V spolupráci farnosti a občianskeho združenia Prešovská gotika, o.z. sa začala niekoľko rokov trvajúca naliehavá a finančne náročná komplexná rekonštrukcia trojmanuálového píšťalového organa s pedálom. Jedná sa pritom o nový organ s barokovou dispozíciou inštalovaných do zreštaurovaných historických organových skríň s použitím pôvodných prospektových píšťal a s mechanickým systémom traktúr s digitálnymi modernými časťami.

Organ v prešovskej Konkatedrály
Organ v prešovskej Konkatedrály

Svätomikulášsky nástroj zreštaurovali Martin Kukura a Jan Mach a Gabriel Bies a Václav Uhlíř ho vynovili. Cez Vianoce 2020 ho i posvätili. Zvuk staro-nového nástroja, ktorý sa nielen architektonicky vyníma v Konkatedrále, sa rozhodli zvečniť tiež na CD. K tomu si prizvali renomovaného slovenského organistu Istvána Nagya, ktorý je stabilnou tvárou najprestížnejšieho organového festivalu na Slovensku – Kremnického hradného organu.

Zvuk zvečnila tvár Kremnického hradného organa, István Nagy

Organizátori Kremnického hradného organu talent a mimoriadne schopnosti Istvána Nagya objavil už v roku 2013, odkedy je jeho pravidelným účinkujúcim.  István Nagy patrí k popredným slovenským organovým interpretom a je vyhľadávaným organovým virtuózom. Svoje interpretačné umenie dolaďoval na majstrovských kurzoch u osobností európskej organovej interpretácie. Odniesol si tiež niekoľko ocenení z medzinárodných interpretačných  súťaží. Vystupoval aj na ďalších festivaloch či koncertných pódiách na Slovensku a v zahraničí.

István Nagy / Cífer / Kam za kultúrou
István Nagy v Cíferi. Foto: Silvia Mária Petrovits

Mladý koncertný organista a dlhoročný chrámový hudobník však s úspechom dobyl aj kompozičné vody. Presadil sa v Nórsku a v Maďarsku, no svoje diela predstavuje aj slovenskému publiku. 

Dlho očakávané CD

Nebeská harmónia / István Nagy

Vizitkou István Nagy je už dlhé roky schopnosť na telo tomu-ktorému nástroju “ušitým” výberom repertoáru, ho naozaj bohato, magicky a dych berúco predstaviť.  Publikum a kritici oceňujú nielen interpretačné kvality interpreta a pestrý repertoár, ale aj jeho schopnosť pracovať s individualitami jednotlivých nástrojov a publiku predstaviť z toho-ktorého nástroja to najlepšie. Vďaka interpretačným kvalitám mladého organistu sa teší záujmu publika. V jeho radoch sa neraz už roky šeptalo, kde by sa dalo zohnať interpretovo CD. 

Podarilo sa mu to len nielen citlivo vybranou dramaturgiou ladiacou štýlu a technickej dispozícii nástroja, ale aj svojou strhujúcou a vyšperkovanou interpretáciou aj na tomto CD. Ale to je už ostatne vizitkou Istvána Nagy dlhodobo.  

Už desať rokov sa spokojné publikum po koncertoch i tých festivalových na Kremnickom hrade dožadovalo jeho CD. Na jeho debutový album si však verejnosť musela počkať až do jesene 2023. Čakať sa vyplatilo. Debutovka Istvána Nagya s názvom Nebeská harmónia vyšla, ako sme vás o tom informovali napríklad aj v článku Vyhľadávaný organista István Nagy vydal debutové CD – Nebeská harmónia. Vydala ho FILMA Production za podpory partnerov SOZA a BIES dielňa – výroby a opravy organov, ktorá realizovala aj obnovu tohto nástroja. Album prináša inšpiratívny výber skladieb, ktorý Svätomikulášskemu organu v Prešove naozaj ladí. Poslucháčovi predstavuje jeden z najvzácnejších nástrojov na Slovensku a pozýva do sveta nebeskej harmónie i romantiky nádherných melódií. Nechýba tiež povestná interpretova technická dispozícia s výborným historickým a interpretačným prehľadom.

István Nagy vzdal poctu nástroju i skladateľským majstrom

Na albume Nebeská harmónia nájdeme osem skladieb, ktoré ponúkajú cestu stáročiami v romantickom i sakrálnom duchu. Poslucháča na úvod pozýva István Nagy do obdobia neskorej renesancie a baroka v skladbe Ballo del Granduca Jana Pieterszoona Sweelincka. Akoby vzdával hold tomuto nástroju, ktorého vznik sa datuje práve do tohto obdobia.

Na vzácnom nástroji nahral a na album Nebeská harmónia zaradil István Nagy tiež filmármi obľúbený a u snúbencov populárny, slávnostný Canon in D Johanna Pachelbela v úprave R. Capdevilla. Program CD dopĺňa z barokového obdobia tiež Muffatova Toccata duodecima et ultima.

Bachovi verný

O Istvánovi Nagyovi je známe, že mimoriadne rád interpretuje dielo organového velikána Johanna Sebastiana Bacha. Tejto svojej “nálepke” zostal verný aj pri programe svojho debutového CD. Z jeho diel uviedol konkrétne Passacagliu, BWV 582 Prelúdium a fúgu G dur BWV 541 v uchu lahodiacom majstrovskom prevedení a v duchu zásad historicky poučenej interpretácie. Barokový dramaturgický šat, ktorý nástroju ladí, striedajú v druhej polovici albumu Nebeská harmónia skladby v klasicisticko-romantickom a impresionistickom duchu.

Od baroka k romantizmu a vlastnej tvorbe

Romantizmus, ďalší z pilierov interpretovho repertoáru, zastupuje na disku nemecký romantický skladateľ Felix Mendelssohn – Bartholdy. Poslucháča potešil István Nagy so Sonátou pre organ d mol, Op. 65, no. 6.

V závere interpretovho debutového CD zaznieva aj vlastná tvorba interpreta, ktorý s úspechom dobyl skladateľské vody napríklad aj v Nórsku či v Maďarsku, kde momentálne kantorsky pôsobí. 

István Nagy

István Nagy sa predstavuje ako improvizátor i skladateľ duchovných piesní dvojicou diel. Vidíme naplno rozvitý vzťah interpreta a skladateľa k predchodcom a skladateľským géniom hudobného klasicizmu a romantizmu s impresionistickým nádychom. Vypočuť si môžeme jeho poctu klasicistickým skladateľom Haydnovi a Mozartovi, ktorou je presiaknutá skladba Aria con variazioni. István Nagy sa pri nej inšpiroval eucharistickou piesňou Na kolená padáme z JKS. Záver debutového albumu Nebeská harmónia prináša autorovo impresionistické ladenie mariánskej piesne Bez prestania nám žiari

István Nagy
Interpretačné a improvizačné schopnosti Istvána Nagya nadchli aj nórske hudobné vydavateľstvo, ktoré ho oslovilo vydať jeho Tri kúsky pre organ.

Z nahrávky Nebeská harmónia dýcha hráčska suverenita a vynikajúca technická dispozícia interpreta. István Nagy sa i na debutovom albume prejavil ako interpret s výborným historickým a interpretačným prehľadom. Poslucháča zaujme i fantáziou v tvorbe registrových obrazov organového zvuku. Rešpektujúc pritom dispozíciu a štýlovosť nástroja, a rovnako aj historickú štýlovosť toho-ktorého diela.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organové festivaly / Kremnica / Kremnický hradný organ / Kam za kultúrou
Leto 2024 praje festivalom, hudbe aj zvuku organa. Organové je stredné Slovensko

Poslucháčovi svojho CD predstavil István Nagy vzácny nástroj naozaj veľmi príťažlivo. Podarilo sa mu to  nielen citlivo vybranou dramaturgiou ladiacou štýlu a technickej dispozícii nástroja, ale aj svojou strhujúcou a vyšperkovanou interpretáciou. Navyše ho previedol svetom diel velikánov hudby a pootvoril mu dvere aj do sveta vlastnej skladateľskej invencie. Z nahrávky dýcha éterickosť, prívetivosť, fantázia, ktorá oslovuje. Nuž, asi takto môže vyzerať nebeská harmónia, hudba prechádzajúca dušou človeka.

Nebeská harmónia / István Nagy
Nebeská harmónia / István Nagy

Foto: archív prešovského dekanátu, Prešovská gotika, o.z., archív umelca, Silvia Mária Petrovits

Zdroj: Hudobné centrum – Farnosť Prešov, Prešovská gotika, o.z, brožúra k CD

*** Posledná aktualizácia: 2024-09-11 (smp) ***

Fiľakovo / hrad
Cestovanie Community Eventy História Kultúra Lifestyle News PR

Palócka Veľká noc opäť na Fiľakovskom hrade

Palócka Veľká noc sa opäť uskutoční na Fiľakovskom hrade, a to už na Veľkonočný pondelok. Pripravený je bohatý program…

Read More
Hrad Červený Kameň
Cestovanie Community Divadlo Eventy Kam za kultúrou Kultúra Lifestyle News PR Umenie

Malokarpatská perla – Hrad Červený Kameň sa cez Veľkú noc zaodeje do rozprávky

Malokarpatská perla – Hrad Červený Kameň sa cez veľkonočné prázdniny zaodeje opäť do rozprávky. A doslovne, práve o šatách bude reč. Viete akú rozprávku uvedú?

Read More
laureati skladatelskej sutaze na koncerte v Prahe / Posuň svoju hudbu ďalej
Community Eventy Hudba Kultúra News PR Umenie

Konvergencie pripomínajú: deadline na prihlasovanie diel do 4. ročníka skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie sa blíži

Konvergencie pripomínajú mladým skladateľom a skladateľkám. Deadline na prihlasovanie diel do 4. ročníka skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie sa blíži.

Read More
Translate »