Novinky

Festival Slovenské historické organy 2024 predstaví päticu vzácnych nástrojov aj interpretov

Slovenské historické organy prinesú 5 koncertov a renomovaných interpretov

Leto patrí hudbe a aj organovým koncertom. Aj tento rok sľubujú zaujímavé zážitky a prinášajú zaujímavú dramaturgiu v podaní domácich aj slovenských interpretov. Jedinečným z nich - primus inter pares je MOF Slovenské historické organy. V roku 2024 je späť a 33. festivalový ročník v termíne 12. - 21. júla 2024 koncertne predstaví päticu historických nástrojov, ktoré rozozvučia renomovaní zahraniční aj domáci umelci so zaujímavým programom.

V programe kultúrnych podujatí má nielen počas leta svoje miesto organová hudba. Kráľovský nástroj je v kultúrnom dedičstve každého národa mimoriadny fenomén. Ako živý svedok doby reprezentuje duchovné hodnoty a tradície. Hoci na Slovensku nájdete niekoľko medzinárodných organových festivalov, je medzi nimi jeden unikát. Tým je Medzinárodný festival Slovenské historické organy/Slovak historic organs. Na hudobnom trhu pôsobí viac než 30 rokov, a tak je jedným z najstarších organových podujatí. Doposiaľ priniesol vyše stovky koncertov vo všetkých kútoch Slovenska a vďaka tomu sa na ňom predstavilo množstvo špičkových domácich a zahraničných umelcov. K ním sa opäť pridajú ďalší, ktorých vystúpenia 33. festivalový ročník sprostredkuje v termíne od  12. do 21. júla 2024.

Slovenské historické organy / Kam za kultúrou

Nielenže publiku sprostredkúva kvalitné interpretačné umenie domácich i zahraničných hostí a atraktívnu dramaturgiu. To všetko však korunuje jedinečným cieľom. Tým je zámer vzbudiť záujem verejnosti o historicky vzácne organy na Slovensku. Poukazuje na dôležitosť ochrany a starostlivosti o tieto kultúrno-umelecké pamiatky a iniciuje kroky k obnove týchto historických kultúrnych pamiatok. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

A tak je tomu aj vo festivalovom 33. ročníku. Líniou tohto, ako i každého ročníka festivalu, je koncertne prezentovať historické organy, ktoré patria do zoznamu kultúrnych pamiatok Slovenska. Okrem jedného návratu, prezentuje štyri ďalšie historické organy, ktoré na koncertnú mapu historických nástrojov pribudli a na festivale Slovenské historické organy zaznejú po prvýkrát. Každý z nich však odzrkadľuje estetiku doby, v ktorej vznikol a pred obnovou boli v takmer pôvodnom stave.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou

Historické organy rozozvučí festival aj tohto roku

Slovenské historické organy / Čunovo
Historický organ v Čunove festival tohto roku otvorí.

Dramaturgia 33. ročníka prináša päť koncertov na unikátnych historických nástrojoch, v podaní renomovaných interpretov zo Slovenska a zahraničia. Územne sa festival vymedzí na západné Slovensko. Jedinečné zážitky prinesie do piatich lokalít, kde sa nachádzajú vzácne organy. Sú to všetko nástroje jedinečné z hľadiska zvukovosti, architektonicko-výtvarného riešenia a umeleckého spracovania. Zároveň tým, že od roku 2021 je súčasťou festivalovej ponuky edícia koncertov Slovak historic organs in Pressburg, svoju pozornosť koncentruje na Bratislavu a jej okolie. Tri koncerty tak odznejú v priestoroch Bratislavy – v Čunove, Vajnoroch a v Starom Meste. Zvyšné dva pôjdu do regiónov. Jeden sa uskutoční vo Vaďovciach a ďalší v Jablonovom. Z ktorého obdobia pochádzajú prezentované nástroje a ktorí umelci sa na festivale Slovenské historické organy predstavia tohto roku? A s akým programom?

Nechýba ani bratislavská edícia

V poradí 33. festivalový ročník, a súčasne aj edíciu Slovak historic organs in Pressburg odštartuje úvodný koncert festivalu. Uskutoční sa v piatok 12. 7. 2024 v Rímskokatolíckom farskom kostole sv. Michala archanjela v Bratislave-Čunove. Vzácny historický organ neznámeho majstra z prvej tretiny 19. storočia festival prezentoval viac ráz. Tentokrát zaznie na úvod festivalu, avšak trochu ináč. Návštevníci si ho vypočujú v sprievode vokálno-inštrumentálneho ansámblu.

Le nuove musiche / Kam za kultúrou
Výber z Capricornovho diela uviedol súbor starej hudby Le nuove musiche aj u bratislavských jezuitov. Foto: Silvia Mária Petrovits

Slovenský interpret Štefan Iľaš v spolupráci so súborom starej hudby Le nuove musiche uvedú duchovné madrigaly Samuela Capricornusa, diela rakúskeho skladateľa Johanna Heinricha Schmelzera a sólové organové skladby. Súbor Le nuove musiche vystúpi v zložení Jakub Mitrík (umelecký vedúci), Adriana Banásová, Hilda Guylás a Maria Kaluzhskikh. Štefan Iľaš postaví starú hudbu do kontrastu so súčasnosťou a program pretká aj dielami súčasných autorov.

Štefan Iľaš
Štefan Iľaš je propagátorom súčasnej tvorby.

Predstaví aj novozreštaurovaný nástroj vo Vaďovciach

Aj ďalšie festivalové koncerty odprezentujú zreštaurované historické nástroje. “Každým rokom pribúdajú novozreštaurované nástroje, na ktoré by sme radi aj prostredníctvom festivalu upozornili. V tomto roku sa podarilo zreštaurovať vzácny jednomanuálový organ z prvej tretiny 18. storočia kremnického organára Martina Zorkovského v obci Vaďovce, ktorá sa nachádza v okrese Nové Mesto nad Váhom,” hovorí Marieta Puhovichová, organizátorka festivalu. Na koncerte, ktorý sa uskutoční 13. júla 2024, nástroj umelecky odprezentuje český interpret, riaditeľ pražského konzervatória Petr Čech s programom diel skladateľov 16. – 19. storočia.

Ai Yoshida sa vracia na Slovensko

Tretím koncertom sa Slovenské historické organy vracajú do Bratislavy. Po prvýkrát zaznie v rámci tohto festivalu taktiež novozreštaurovaný dvojmanuálový organ v bratislavských Vajnoroch. Pochádza zo začiatku 19. storočia a v nedeľu 14. júla ho rozozvučí organistka Ai Yoshida, ktorá sa slovenskému publiku už pred časom predstavila. Táto umelkyňa japonského pôvodu študovala na Hudobnej akadémii v Tokiu a na prestížnej Musikhoschule v Lübecku. Hráva skladby všetkých období. Jej vášňou sú historické nástroje. Medzi jej umelecké aktivity patrí aj hra na čembalo, 4-ručná hra a spolupráca s rôznymi hudobnými telesami. Pre svoj návrat na Slovensko si Ai Yoshida nachystala pútavý program. Na vajnorskom organe odprezentuje pestrú kombináciu diel nemeckej a talianskej organovej literatúry.

O prvej koncertnej dvojici festivalu Slovenské historické organy si môžete prečítať aj v tohto týždňovej výberovke tipov Kam za kultúrou.

Za kultúrou v 28. týždeň roka 2024? Prezradíme, kam sa oplatí ísť
Za kultúrou v 28. týždeň roka 2024? Prezradíme, kam sa oplatí ísť

Publiku predstavia aj mladú interpretku

Úlohou festivalu je predstaviť publiku aj úspešných organistov, absolventov vysokých škôl a ponúknuť im priestor na umeleckú realizáciu. Ináč tomu nie je ani tohto roku.

Jablonové / Slovenské historické organy

V piatok 19. júla 2024 sa festival presunie do okresu Malacky. Tam rozozvučí organ prešporského organára Karla Klöcknera. Tento jednomanuálový organ s nádherným prospektom slávi tento rok 170. výročie postavenia. Publiku sa predstaví mladá slovenská organistka Kristína Gabčová, ktorá k hre na historických nástrojoch inklinovala už počas štúdia na AMU v Prahe.

Slovenské historické organy oslávia aj storočnicu organa v Bratislave

Dramaturgia 33. ročníka festivalu chce reagovať na niekoľko udalostí, ktoré sa za posledné obdobie odohrali. Významného 100. jubilea sa “dožíva” monumentálny organ vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave. Súčasťou osláv bude koncert z edície Slovak historic organs in Pressburg, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21.7.2024. Publiku sa predstaví renomovaný švajčiarsky organista, skladateľ a dirigent a jazzový klavirista Vincent Thévenaz. Dramaturgia jeho koncertu pozostáva z diel švajčiarskych skladateľov Otto Barblan, Fraçois Delar, Lionel Rogg, ktoré na Slovensku zaznejú po prvý krát.

Bratislava / Veľký evanjelický kostol / Slovenské historické organy

Tohtoročný festival venujú organizátori In Memoriam PhDr. Marianovi Alojzovi Mayerovi, CSc., ktorý patril k jedným z hlavných iniciátorov a zakladateľov medzinárodného festivalu Slovenské historické organy. Od jeho vzniku až do roku 2019 bol jeho odborným garantom. Navrhoval a dohliadal na prípravu všetkých historických organov, ktoré na festivale zazneli.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organové festivaly / Kremnica / Kremnický hradný organ / Kam za kultúrou
Leto 2024 praje festivalom, hudbe aj zvuku organa. Organové je stredné Slovensko

TS, Slovenské historické organy, www.festivalsho.sk

Foto / Zdroj: Slovenské historické organy

Redakcii portálu Art & History Magazine podklady poskytla Marieta Puhovichová, organizátorka festivalu

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »