Novinky

Za kultúrou v 28. týždeň roka 2024? Prezradíme, kam sa oplatí ísť

Za kultúrou v 28. týždeň roka 2024? Prezradíme, kam sa oplatí ísť

Tipy kam za kultúrou máme pre vás aj cez prázdniny. V ďalší prázdninový týždeň sa opäť vydáme za Shakespearom na hrad. Predstavíme si tiež niekoľko dramaturgicky i sólisticky inšpiratívnych koncertov, ktoré so sebou prinášajú festivaly naprieč Slovenskom a dáme tipy aj na výberovku skvelých podujatí, na ktorých si skvele zabavia malí aj veľkí.

Bohatý kalendár kultúrnych podujatí prináša aj druhý júlový prázdninový týždeň. Kam za kultúrou vás opäť pozýva spoznať tipy na najzaujímavejšie koncerty a podujatia. Na svoje si prídu nároční diváci, ale potešíme aj malých – veľkých zvedavcov.  Vzhľadom na obrovský počet zaujímavých podujatí Kam za kultúrou členíme na dve časti. Festivalové zážitky – či už zo sveta hudby, tradičnej kultúry alebo divadla prinášame pospolu v jednej časti. Tipy na ďalšie zaujímavé podujatia a výstavy v druhej časti. Summa summarum však môžeme povedať, že sa pozrieme do prázdninového košického Národného divadla či na prehliadku Historickej budovy Slovenského národného divadla.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
NDKE / Kam za kultúrou
Počas leta otvorí Národné divadlo Košice svoje brány deťom

Zavítame na Bratislavský hrad za divadlom a na ďalšie zaujímavé aktivity vo Zvolene, v Bojniciach i na Červenom Kameni. Čakajú nás festivalové zážitky, inšpiratívni hostia a skvostné dramaturgie. Hudobné letá, organové koncerty i ďalšie skvelé festivalové zážitky. Nevynecháme ani múzeá s ich expozíciami a výstavami. Toľko na úvod, a teraz už in medias res. Poďte sa s nami aj dnes inšpirovať! 

Kam za kultúrou? Shakespeare pozýva na hrad

Slovensko je v lete festivalové a to sa zrkadlí aj v našom ďalšom letnom prázdninovom pokračovaní výberovky TOP tipov Kam za kultúrou dostalo niekoľko reprezentatívnych kúskov. Potešíme nimi priaznivcov divadla, ale aj hudby. Najprv sa pozrieme do sveta divadla. Za divadlom sa môžete vydať aj na Bratislavský hrad, ktorý tradične býva počas leta kulisou Letných shakespearovských slávností.

Most SNP z Petržalskej strany
Pohľad na Bratislavský hrad, Katedrálu sv. Martina a Most SNP z petržalského brehu Dunaja. Foto: Silvia Mária Petrovits

Počas celého týždňa sa môžu návštevníci tešiť na nedávnu premiéru aktuálneho 24. ročníka festivalu. Tou je Shakespearova legenda – Skrotenie zlej ženy v réžii Michala Vajdičku. 

Shakespeare pozýva opäť aj deti. Tentoraz na rozprávku o Troch prasiatkach

V rámci Letných shakespearovských slávnosti bude pokračovať aj obľúbený projekt Shakespeare s deťmi. Práve ten už v nedeľu 13. júla 2024 o 16:00 hod. prinesie Nesmrteľný príbeh troch veselých prasiatok plný chytľavých pesničiek Tri prasiatka – bratia Nif, Ňuf a Ňaf už videli svet a radi by sa vrátili domov. Ako si však poradia s prefíkanou líškou a ťarbavým vlkom? Dozviete sa v rozprávke, v ktorom budú účinkovať Juraj Hrčka, David Hartl, Miloslav Kráľ, Martin Kaprálik a Barbora Palčíková.

Tip pre milovníkov tradícií a slovenského folklóru: Poľana vo folklórnom šate

V najnovšom pokračovaní rubriky Kam za kultúrou nesmie chýbať aj tip pre milovníkov slovenského folklóru. Počas druhého júlového týždňa sa v termíne 11. – 14. júla koná aj jeden z najstarších folklórnych festivalov na Slovensku.  V poradí 57. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou pozýva uprostred rozmanitej prírodnej scenérii Podpoľania zažiť neopakovateľnou atmosférou krás ľudových tradícií. Už tradične sú slávnosti bohaté na rôzne sprievodné podujatia, no to najdôležitejšie sa vždy odohráva na hlavnej scéne amfiteátra. Vo štvrtok večer sa návštevníci môžu najprv tešiť na program ľudových hudieb a primášov z Podpoľania (Dobrý večer, pán učiteľ), ktorý je venovaný osobnosti hudobného folklóru na Podpoľaní Romanovi Berkymu. Po 21:45 hod. budú patriť dosky amfiteátra hercom z Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, ktorí tam prichádzajú so slovenskou klasikou – predstavením Ženský zákon.

DJGT / do divadla / Kam za kultúrou / Ženský zákon
Záber z inscenácie Ženský zákon. Foto: Vanda Mesiariková, archív DJGT

Aj keď sa slávnosti začínajú vo štvrtok, uvítací program festivalu s názvom Už mašinka pískala, si môžu diváci pozrieť až v piatok večer. Uvítací program slávností bude opäť patriť folklórnym súborom z Podpoľania. Po ňom nasleduje večerné pásmo venované pastierskej a zbojníckej tematike Valaštička moja

Valaštička moja / Detva / Kam za kultúrou
Valašťička moja. Zdroj: Festival Detva

Sobotný program o 16:00 hod. otvorí program detských folklórnych kolektívov Rovnakí – nerovnakí. Po ňom ovládne hlavnú scénu program Vrch Hrona, venovaný tradičnej kultúre Horehronia. Dedinské folklórne súbory a skupiny dostanú priestor v sobotný večer v programe Družstevníci. Sobotňajšiu programovú ponuku uzavrie tvorba popredného slovenského choreografa Vladimíra Urbana so Železiarom z Košíc a Stavbárom zo Žiliny v programe Neúnavný priekopník.

Festival Detva / Vrch Hrona / Kam za kultúrou
Vrch Hrona. Zdroj: Festival Detva

Prvý nedeľný program na amfiteátri patrí krajanom – Slovákom žijúcim v zahraničí a ich cyklu Krajanská nedeľa.

Program krajanov Blízki z ďaleka sa začne v nedeľu o 13:30 hod., a bodkou za tohtoročnými slávnosťami bude galaprogram Sviatok na Detve.

Folklórna show v modernom šate

Spojenie tradičného slovenského folklóru a moderného umenia prinesie už v nedeľu 14. júla 2024 do Kursalonu v Trenčianskych Tepliciach Hudobné leto Trenčianske Teplice. Čarovné ostrohy so svojím energickým vystúpením prítomných iste nadchnú a postavia zo stoličky. Špičkový tanečníci spolu s kapelou predvedú folklór v modernom, rockovom podaní. Tanečná umelecká skupina má 20 tanečníkov a 8 muzikantov, ktorí majú za sebou cez 800 vystúpení v 16 krajinách. 

Čarovné ostrohy / Kam za kultúrou
Čarovné ostrohy

Festivalové zážitky zo sveta klasickej hudby

Druhú júlovú prehľadovku TOP redakčných tipov Kam za kultúrou pokračujeme tipmi zo sveta hudby. Väčšina z nich sa koná v rámci hudobných festivalov a hudobných liet. Koncertné tipy rubriky Kam za kultúrou začneme v Piešťanoch. Tamojší Dom umenia SF v Piešťanoch tam hostí 69. ročník music festivalu Piešťany.

Dom umenia SF Piešťany
Dom umenia SF Piešťany

Pondelok 8. júla 2024 tam o 19:30 hod. prinesie podujatie s názvom Felix Slováček jr. & jeho komorný orchester. Na návštevníkov piešťanského Domu umenia si organizátori nachystali koncert klasickej, populárnej, filmovej a muzikálovej hudby.

Félix Slováček jr. / Kam za kultúrou
Pestrý program prinesie prinesie vystúpenie dirigenta, saxofonistu, klarinetistu a speváka Felixa Slováčka ml. a jeho sestry, speváčky Anny Slováčkovej.

Felix Slováček jr. & jeho komorný orchester v zložení sláčikový kvintet a rytmická sekcia predstaví na koncerte svoj umelecký rozsah spevácky, inštrumentálny (soprán saxofón, klarinet) a žánrový (klasická hudba, muzikálové, populárne filmové a seriálové melódie, semafórské hity). Ako hosť koncertu vystúpi jeho sestra, speváčka a herečka Anna Julie Slováčková. V programe zaznejú okrem skladieb Fryderyka Chopina aj svetoznáme evergreeny autorov Alessandra Marcella, Karla Svobodu, Jaroslava Ježka, Jiřího Šlitra, Jiřího Suchého, Ennia Morriconeho, Nina Rotu a mnohých ďalších.

Záverečná bodka v Piešťanoch s Warchalovcami

Streda 10. júla bude patriť festivalovému záveru. Záverečný koncert 69. mfP odštartuje v Dome umenia SF v Piešťanoch o 19:30 hod., pričom návštevníkom ponúkne program Slovenský komorný orchester a organista Daniel Gabčo.

Slovenský komorný orchester
Slovenský komorný orchester. Foto: P. Brenkus

Renomované teleso – Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela naštudoval program z diel  Jána Levoslava Bellu, Antonína Dvořáka, Mikuláša Moyzesa a Thea Fluryho. V Koncerte in A pre organ, sláčiky a tympany ad libitum Thea Fluryho sa sólisticky predstaví organista Daniel Gabčo. Od roku 2014 je hlavným organistom Katedrály sv. Martina v Bratislave. Je zakladateľom a umeleckým vedúcim speváckeho zboru Vox cantoris, ktorý pôsobí pri Katedrále sv. Martina v Bratislave. Okrem aktívnej umeleckej činnosti a tvorby hudobnej dramaturgie v Katedrále sv. Martina v Bratislave je činný aj v oblasti smerovania liturgickej hudby na Slovensku – od roku 2022 je znalcom Hudobnej sekcie Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska za Bratislavskú arcidiecézu.  

Slovenská filharmónia / Daniel Gabčo
Daniel Gabčo a Slovenská filharmónia. Zdroj: archív umelca

Pravidelne spolupracuje s orchestrom Slovenská filharmónia, Slovenským komorným orchestrom, Štátnym komorným orchestrom v Žiline a Štátnou filharmóniou v Košiciach. Pravidelne spolupracuje s renomovanými interpretmi. Vystúpil pod taktovkou dirigentov svetového renomé ako James Conlon, Alexander Rahbari, James Judd, Daniel Raiskin, Emmanuel Villaume, Juraj Valčuha a iní. Podieľal sa na viacerých premiérach skladieb slovenských autorov.

Viva Musica! pokračuje. S akým programom?

Stálicou letných redakčných výberoviek kam za kultúrou už tradične býva festival Viva Musica! Jeho jubilejný ročník pokračuje aj v druhý júlový týždeň. Program ráta s dvojicou koncertov. Prvý uvedie už vo štvrtok 11. 7. o 20:00 hod. vo Veľkom evanjelickom kostole pod názvom Vengerov & Osetinskaya. Magnetizujúce“ spojenie hudby a výnimočnej interpretácie sa vďaka festivalu Viva Musica! opäť vracia do Bratislavy. Maxim Vengerov, svetoznámy husľový virtuóz. 

Pre bratislavské publikum si Maxim Vengerov pripravil sústredenú „beethovenovskú“ dramaturgiu stelesnenú v Sonátach pre husle a klavír č. 1, 5, 8 a 10, ktoré uvedie spolu s hviezdnou klaviristkou Polinou Osetinskayou. Hoci časť týchto diel spadá do skladateľovho raného tvorivého obdobia, vystihujú už charakteristiku Beethovenovho hudobného jazyka: definitívny odklon od univerzálnosti hudobných foriem minulosti a víziu nového originálneho skladateľa komponujúceho diela „pre večnosť“. Novátorské je aj Beethovenovo uchopenie rovnocenného zvukového partnerstva oboch nástrojov.

Do záhrad pozve tentoraz poľský hosť

Chýbať nebude ani koncert z cyklu Hudby v záhradách. Pod šírim nebom sa v sobotu 13. 7. o 17:00 hod. hudba rozoznie Botanickou záhradou. Netradičná scenéria bratislavskej Botanickej záhrady bude tento rok po prvýkrát neopakovateľnou kulisou aj pre jeden z koncertov festivalu Viva Musica!. V tomto nezvyčajnom a pre hudbu inšpiratívnom prostredí sa predstaví renomované poľské sláčikové kvarteto Equilibrium String Quartet. Toto komorné zoskupenie, založené v roku 2017, sa špecializuje na historicky poučenú interpretáciu na dobových nástrojoch a objavovanie menej známej komornej hudby 18. a 19. storočia. Equilibrium String Quartet má za cieľ najmä oživiť tvorbu poľských skladateľov z tohto obdobia, ktorá je stále nedostatočne zastúpená v repertoári komorných zoskupení.

V Bratislave poľskí umelci predstavia dramaturgiu, ktorá zahŕňa nielen známe diela Wolfganga Amadea Mozarta či Stanisława Moniuszka, ale aj pre slovenského poslucháča takmer neznámu tvorbu Karola Kurpińskeho či Józefa Elsnera. Elsner bol významným poľským skladateľom a pedagógom a medzi jeho najznámejších žiakov patril aj najväčší velikán poľskej hudby Fryderyk Chopin. Elsnerova hudba, hoci menej známa v širšom medzinárodnom kontexte, odráža prechod od klasicizmu k romantizmu a je vďaka využívaniu prvkov poľského folklóru dôležitou súčasťou formovania poľskej národnej hudby. Koncert organizovaný v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave je tak pre slovenského poslucháča výnimočnou príležitosťou vypočuť si skladby týchto skladateľov a objaviť tak menej známu poľskú hudobnú tradíciu.

Slovensko v znamení organa

Nech žije zvuk organa! Vďaka organovým festivalom sa celoročne rozozvučí nejeden chrámový organ či organ v koncertných sieňach. Tak je tomu aj tento rok počas celého leta. Organové festivaly vládnu celému Slovensku, prinášame programový prehľad druhého prázdninového júlového týždňa. Tešiť sa počas najbližších dní môžete na strednom Slovensku na prestížny Kremnický hradný organ. Menoslov rozšíri tento týždeň na západnom Slovensku festival Slovenské historické organy. Na východnom Slovensku priaznivcov kráľovského nástroja potešia Organové dni Jozefa Grešáka v Bardejove, festival Michalovský organ a Humenské organové dni Štefana Thomána.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou

Historické organy na západnom Slovensku rozozvučí prestížny festival. Aj toto sú TOP tipy rubriky Kam za kultúrou

Prehľad TOP tipov pre priaznivcov zvuku organa prinášame aj v 28. vydaní rubriky Kam za kultúrou. Túto časť začneme koncertami, ktoré prináša unikátny festival. Spája jedinečnú myšlienku, krásno priestorov, s ponukou výborných domácich a zahraničných interpretov, ktoré dopĺňajú inšpiratívne dramaturgie koncertov. Korunuje ich unikátna myšlienka koncertnou prezentáciou vzácnych, historických nástrojov, ktoré patria do zoznamu kultúrnych pamiatok Slovenska. 

Slovenské historické organy prinesú 5 koncertov a renomovaných interpretov
Slovenské historické organy prinesú 5 koncertov a renomovaných interpretov

Medzinárodný festival Slovenské historické organy/Slovak historic organs počas 33. ročníka prináša päť koncertov, ktoré sa uskutočnia v rôznych lokalitách: Bratislava-Vajnory, Vaďovce, Jablonové, Bratislava-Staré Mesto, Bratislava-Čunovo, kde sa nachádzajú vzácne organy. Ich jedinečnosť spočíva v zvukovosti, architektonicko-výtvarnom riešení a umeleckom spracovaní. Rozozvučí ich pätica medzinárodných interpretov, ktorých si festivalové publikum na tomto festivale vypočuje po prvý raz. 

Slovenské historické organy odštartujú tentoraz v Čunove. Publikum čakajú excelentné zážitky s organom i starou hudbou

Úvodný koncert festivalu a súčasne koncert edície Slovak historic organs in Pressburg sa uskutoční v piatok 12.7. 2024, v Rímskokatolíckom farskom kostole v Čunove, ktorý patrí k stabilným dejiskám tohto festivalu. Popri minulým rokom tak naopak koncertom v chráme festival začne. Vzácny historický organ neznámeho majstra z prvej tretiny 19. storočia prezentovali na tomto festivale už neraz. Tentokrát však zaznie s vokálno-inštrumentálnym ansámblom. Slovenský interpret Štefan Iľaš v spolupráci s Le nuove musiche uvedú duchovné madrigaly Samuela Capricornusa, diela rakúskeho skladateľa Johanna Heinricha Schmelzera a sólové organové skladby.

Le nuove musiche / Kam za kultúrou
Le nuove musiche. Foto: Silvia Mária Petrovits

Počas druhého júlového týždňa ponúkne tento festival ešte dva koncerty a ďalšie až v týždni nasledujúcom. Druhý festivalový koncert predstaví v tomto roku zreštaurovaný vzácny jednomanuálový organ z prvej tretiny 18. storočia kremnického organára Martina Zorkovského v obci Vaďovce (okres Nové Mesto n/V.). Na koncerte, ktorý sa uskutoční v sobotu 13. júla nástroj umelecky odprezentuje český interpret, riaditeľ pražského konzervatória Petr Čech s programom diel skladateľov 16. – 19. storočia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organové festivaly / Kremnica / Kremnický hradný organ / Kam za kultúrou
Leto 2024 praje festivalom, hudbe aj zvuku organa. Organové je stredné Slovensko

Po prvýkrát zaznie v rámci festivalu Slovenské historické organy aj novozreštaurovaný dvojmanuálový organ v bratislavských Vajnoroch zo začiatku 19. storočia. Rozozvučí ho organistka Ai Yoshidov nedeľu 14.7.2024.

Táto umelkyňa japonského pôvodu študovala na Hudobnej akadémii v Tokiu a na prestížnej Musikhoschule v Lübecku. Medzi jej umelecké aktivity patrí aj hra na čembalo, 4-ručná hra a spolupráca s rôznymi hudobnými telesami. Jej program na vajnorskom organe bude pestrou kombináciou diel nemeckej a talianskej organovej literatúry. 

Za kultúrou na strednom Slovensku? Kremnický hradný organ pokračuje. Tentoraz s poctou kanadskej skladateľke

Mária Budáčová / Kremnický hradný organ / Kam za kultúrou
Mária Budáčová. Zdroj: KOH

Ako druhá interpretka aktuálneho ročníka MOF Kremnický hradný organv sobotu 13. júla na KOH predstaví v kanadskom Montreali kantorsky, pedagogicky aj koncertne pôsobiaca Mária Budáčová. Disponuje nielen veľkým európskym repertoárom, ale aj naštudovaním tvorby miestnych autorov. Do svojho programu zaradila v súlade s dramaturgickými požiadavkami dve veľké diela komponované v sonátovom cykle. Okrem diela Césara Francka treba vyzdvihnúť zaujímavý kúsok v  dramaturgii jej kremnického koncertu. A tým je dielo u nás menej známej kanadskej skladateľky Rachel Laurinovej. Interpretáciou jej Symfónie č.1, op. 36 vzdá vynikajúca Mária Budáčová minulý rok zosnulej skladateľke a znalkyni organu svoju koncertnú poctu.

Zvukom organa rozkvitne aj východ Slovenska

Bardejov, Michalovce aj Humenné budú od druhého júlového týždňa patriť aj zvuku organa v podaní domácich aj zahraničných interpretov. Publiku ich prinesú Organové dni Jozefa Grešáka, Michalovský organ a Humenské organové dni Štefana Thomána. I tentoraz predstavia návštevníkom koncertov v tejto trojici miest v podstate zhodnú dramaturgiu aj interpretov. 

Festivalový štart bude patriť švajčiarsko-poľskému koncertnému organistovi a pedagógovi Łukaszovi Mosurovi. Je víťazom medzinárodných organových súťaží v Poľsku, Litve a Nemecku. Súčasne je tiež organizátorom hudobného života a ako taký aj umeleckým riaditeľom medzinárodného cyklu organových a komorných koncertov na historických nástrojoch z južného Veľkopoľska. Łukasz Mosur koncertoval v mnohých krajinách Európy. Predstavil sa na najvýznamnejších organových festivaloch v Nemecku, Francúzsku, Švajčiarsku, Holandsku, Dánsku, Belgicku, Litve a v Poľsku. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organové festivaly / Bardejov / Kam za kultúrou
Leto 2024 prináša organové festivaly aj na východné Slovensko

Pedagogicky pôsobí na Katedre organu, cirkevnej hudby, čembala a starej hudby na Hudobnej akadémii v Lodži. Za svoje úspechy získal ocenenia ministra kultúry Poľskej republiky, poľskými a nemeckými nadáciami podporujúcimi rozvoj najtalentovanejších hudobníkov. V súčasnosti je prvým organistom a hudobným riaditeľom Rímskokatolíckeho farského centra v švajčiarskom Furttale. 

Łukasz Mosur
Łukasz Mosur. Zdroj: archív umelca

V júli prichádza Łukasz Mosur na východoslovenské organové festivaly s programom z diel Johanna Sebastiana Bacha, Jozefa Grešáka, Roberta Schumanna či Juliusa Reubkeho. Najprv sa predstaví v Bazilike sv. Egídia v Bardejove. Už v stredu (10.7.) nasleduje jeho vystúpenie v Humennom na 21. ročníku Humenských organových dní Štefana Thomána. Vo štvrtok (11.7.) sa predstaví s programom aj na Michalovskom organe 2024.

Za kultúrou? Na koncerty pod šíre nebo či do artikulárneho chrámu

Vo štvrtok 11. júla 2024 večer si v rámci žilinského kultúrneho leta na svoje prídu milovníci hudby pod šírim nebom na pôde Rosenfeldovho paláca. Koncert v záhrade s programom z diela Luisa Spohra, Friedricha Wilhelma Voigta, Claudea Debussyho, Leonarda Bernsteina, Ennia Morriconeho či Andrewa Llyoda Webera odohrá AdHoc Quartet. Súbor vystúpi v zložení Michaela Kubištelová (soprán), Anna Brezániová (klarinet), Nazar Spas (lesný roh) a Michael Berki (klavír).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Záhrada Domu Albrechtovcov
Hortus Artis je späť. Piaty ročník prináša bohatý program a začína sa už dnes

A mimochodom, v Kremnici pokračuje ďalším koncertom aj festival Hudba pod diamantovou klenbou. V nedeľu 14. 7. bude patriť vokálno-inštrumentálnemu programu, a tak ani tento koncert v tipoch Kam za kultúrou nevynecháme. Predstavia sa v ňom rakúska sopranistka Simona Eisinger, hostiteľ festivalu – huslista Peter Michalica a klaviristka Viera Bartošová. Koncert zakončí už tradične Mozartovo Laudate Dominum

Malá omša veľkého skladateľa

Drevený artikulárny kostol v Kežmarku bude v piatok 12. júla hostiť strhujúci koncert, ktorý divákov dozaista naplno pohltí a uchváti. Prečo? Na programe je Petite messe solennelle (Malá slávnostná omša) Gioachina Rossiniho. Rozsiahle dielo napísal ináč slávny operný skladateľ v roku 1863. Rossini ju označil, nie bez irónie, ako petite (malá). Pôvodne napísal partitúru pre dvanásť spevákov, z toho štyroch sólistov, dva klavíry a harmónium. Omša bola prvýkrát uvedená 14. marca 1864 v Paríži. 

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou

Rossini neskôr uviedol orchestrálnu verziu, vrátane pridanej časti “O salutaris hostia” ako sopránovej árie. Táto verzia omše nebola počas skladateľovho života nezaznela, pretože vo svojich dobách nemohol získať povolenie na jej predvedenie v kostole, keďže v nej vystupujú ženy-speváčky. Takto ju po prvýkrát  uviedli tri mesiace po jeho smrti. Aj to nie na pôde chrámu, ale v parížskom divadle Salle Ventadour spoločnosťou Théâtre-Italien sa tomu tak stalo dňa 24. februára 1869.

Košický spevácky zbor učiteľov
Košický spevácky zbor učiteľov v Štátnej filharmónii Košice. Zdroj: FB Košický spevácky zbor učiteľov

V Kežmarku ju pod taktovkou dirigenta Maroša Potokára uvedie Košický spevácky zbor učiteľov so sólistami – sopranistkou Michaelou Várady, mezzosopranistkou Myroslavou Havryliuk, tenoristom Maksymom Kutsenkom a barytonistom Mariánom Lukáčom.  Sprevádzať ich budú Júlia Grejtáková (klavír) a Daniel Boronkay (harmónium).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nite abstrakcie / výstava / kam za kultúrou
Tip na výstavu v Košiciach - Nite abstrakcie

Festivalovú púť najnovšieho prírastku rubriky Kam za kultúrou zakončíme tipom pre nedeľu 14. júla 2024. Tá do záhrady Domu Albrechtovcov v srdci staromestskej časti Bratislavy prinesie vystúpenie troch často spolupracujúcich komorných hráčov Daniela Rumlera, Martina Rumana a Jozefa Luptáka. Ich koncert je sondou do sveta sláčikových trií významných predstaviteľov vrcholnej romantickej tradície (Dohnányi, Sibelius) i stúpencov hudobnej moderny, ktorá čerpala veľmi výdatne inšpirácie z odkazu ľudovej hudby (Martinů, Kodály).

Jozef Lupták a Martin Ruman
Jozef Lupták a Martin Ruman. Foto: Jarma Uhlikova

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás našimi tipmi opäť inšpirovali. Časť s tipmi na zaujímavé výstavy a podujatia prinášame v samostatnom vydaní. Sledujte naše stránky nielen pre aktuálnej informácie o dianí v kultúre, ale aj pre ďalšie inšpiratívne tipy na kultúrne podujatia, či články z oblasti dejín, cestovania, životného štýlu a iných skvelých tém.

— 

Foto: Peter Brenkus, Silvia Mária Petrovits, Jarma Uhlíková, archív umelcov a zoskupení

Zdroj: ALBRECHT FORUM, o.z., Dom umenia SF Piešťany, Hudba pod diamantovou klenbou, Hudobné centrum, Kremnický hradný organ, Slovenská filharmónia, Slovenské historické organy, mestá a kultúrne strediská Bardejov, Humenné, Michalovce, Trenčianske Teplice, Žilina

Saxophobia - Saxofonovy orchester 2021
Community Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Pocta saxofónom sa blíži. Začiatok februára v znamení Saxophobia Bratislava

Začiatok februára bude v Bratislave už tradične patriť saxofónovej udalosti roka – festivalu Saxophobia Bratislava s atraktívnym programom.

Read More
Radek Baborák a Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Famózny Radek Baborák prichádza do Košíc

Famózny hornista Radek Baborák v Mozartovom koncerte vymení taktovku za lesný roh a predstaví sa ako dirigent a sólistka zároveň!

Read More
Váhavec / Divadlo Astorka Korzo ´90 / Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy News PR

Astorka ponúkne terapiu smiechom. Uvádza premiéru hry Váhavec

Bratislavské Divadlo Astorka Korzo ´90 prichádza v treťom kalendárnom týždni s premiérou. Uvádza hru Váhavec, ktorá sľubuje terapiu smiechom.

Read More
Translate »