Novinky

31. MHF Český Krumlov vrcholí s hviezdami

31. MHF Český Krumlov - finále

Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov vrcholí. Aj posledný festivalový týždeň 31. ročníka ponúka skvelý program plný výnimočných zážitkov. Čo všetko na vás čaká od soboty 30. júla do soboty 6. augusta na 31. MHF Český Krumlov?

Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov pokročil a pomaly sa blíži k svojmu finále. Dnes sa opäť bližšie pozrieme na festivalový program. Čaká nás posledný týždeň 31. festivalového ročníka MHF Český Krumlov. Doposiaľ priniesol zaujímavé koncerty a podujatia naprieč žánrami. Inak tomu nebude ani teraz. Aj počas najbližšieho týždňa bude jeho program hviezdny aj medzinárodný. Na výnimočné miesta tak prinesie ďalšie výnimočné zážitky. Je sa na čo tešiť!

V hlavnom programe návštevníkom ponúkne šesticu zaujímavých koncertov, ktoré opäť doplní bohatý program Festivalovej zóny. Pohľad naň taktiež nechýba, ale najprv si predstavíme ten hlavný podrobnejšie. V predposlednú festivalovú sobotu si vychutnáme legendárne skladby filmovej hudby z pera Johna Williamsa. Nedeľa prinesie krásu barokovej hudby na organovom matiné. Než sa dostaneme k večeru v znamení zo všadiaľ sálajúceho baroka, vzdajú festivaloví hostia i návštevníci poctu Antonínovi Dvořákovi. Priestor dostane Antonín Dvořák aj v programe ďalších dvoch koncertov. Okrem koncertu Dvořákovho Tria sa dielo skladateľa Antonína Dvořáka ocitne aj po boku diel Smetanu i Schuberta na koncerte Zemlinského kvarteta. Zaznie takisto aj v programe záverečného Operného galavečera. A čo sa účinkujúcich týka, pôjde o zaujímavé a vo svete známe mená domácich i zahraničných telies a interpretov.

Večer v znamení filmovej hudby k narodeninám legendárneho Johna Williamsa

Ako sme informovali, cieľom 31. ročníka je tiež pripomenúť si rôzne výročia. Medzi inými aj 90. narodeniny hollywoodskej legendy, skladateľa filmovej hudby a držiteľa niekoľkých Oscarov – Johna Williamsa. Jeho ikonickú hudbu milujú všetky generácie. Veď jeho spolupráca so Stevenom Spielbergom viedla k legendárnym soundtrackom – Čeľuste, Indiana Jones, Schindlerov zoznam, Zachráňte vojaka Ryana, Hook, A. I. Umelá inteligencie či Jurský park.

John Williams
John Williams

Festivaloví návštevníci sa môžu tešiť aj na slávne melódie z filmov Schindlerov zoznam, Čeľuste, Harry Potter, Indiana Jones alebo Star Wars. Tie za sprievodu videoukážok z jednotlivých filmov zaznejú v podaní Severočeskej filharmónie Teplice pod vedením dirigenta Jana Kučeru, ktorý je šéfdirigentom Karlovarského symfonického orchestra.

Severočeská filharmonie Teplice / 31. MHF Český Krumlov
Severočeská filharmonie Teplice

Koncert filmovej hudby k narodeninám  Johna Williamsa sa uskutoční už v sobotu 30. júla 2022 o 20:30 hod. v Pivovarskej záhrade českokrumlovského zámku.

Nedeľné dopoludnie s organovou hudbou

Stabilnou súčasťou Medzinárodného hudobného festivalu v Českom Krumlove sú recitály domácich i zahraničných interpretov. Pamätá aj na priaznivcov krásy zvuku organu. Aktuálny ročník počíta s organovým matiné s dielami Johanna Sebastiana Bacha v poslednú júlovú nedeľu (31.7.) dopoludnia. Dejiskom bude Kostol Božieho tela a Panny Márie Bolestnej.

Organové matiné / 31. MHF Český Krumlov

Bachove diela sa lahodne prepoja s barokovým interiérom sakrálneho priestoru. Zaznejú v podaní koncertného organistu a profesora Akadémie múzických umení v Prahe, Jaroslava Tůmu.

31. MHF Český Krumlov s poctou Antonínovi Dvořákovi

Festival v Českom Krumlove si minulý rok dvojicou koncertov pripomenul 180. výročie narodenia českého skladateľského velikána Antonína Dvořáka. V pocte svetovo najhranejšiemu českému skladateľovi pokračuje vo svojom programe aj tento rok. Bude ním koncert etablovaného ansámblu Dvořákovho Tria. Tvorí ho trojica skvelých sólistov: violončelista Tomáš Jamník, huslista Jan Fišer a klavirista Ivo Kahánek. Ivo Kahánek bol po boku Českej filharmónie hviezdou záverečného večera predminulého ročníka. Aj Jan Fišer sa vracia na Medzinárodný hudobný festival v Českom Krumlove opäť. Koncertoval tu už dva roky dozadu ako súčasť Bennewitzovho kvarteta. Všetci traja umelci patria k svetovej špičke. Spoločne hrajú od študentských čias skoro dve desaťročia a tešia sa pozitívnej odozve kritikov i publika doma aj v zahraničí.

Dvořákovo Trio / (c) Vojtech-Havlik
Dvořákovo Trio. Zdroj: Vojtech Havlik

Na koncerte sa v stredu 3.8.2022 v zámockej Maškárnej sále predstaví Dvořákovo Trio  s programom z diel Mozarta, Suka a Dvořáka. Mimochodom, komu by to do Českého Krumlova nevyšlo, nech si nezúfa. Tento koncert totiž v živom streame odvysiela Festival na svojej facebookovej stránke.

„Z Mého života“ v podaní Zemlinského Kvarteta

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu sú komorné koncerty. Iste ste si všimli, že na tomto ročníku je ich niekoľko. Jedným z nich je aj zaujímavý koncert Zemlinského Kvarteta.

Prokyšův sál českokrumlovskej prelatúry / 31. MHF Český Krumlov
Prokyšův sál

Vo štvrtok 4.8.2022 sa v Prokyšovej sále českokrumlovskej prelatúry na vás teší popredné domáce sláčikové teleso – Zemlinského Kvarteto. Už roky nadväzuje v bohatej tradícii českej kvartetnej školy. Je víťazom medzinárodnej súťaže sláčikových kvartet vo francúzskom Bordeaux, kanadskom Banffu či v Londýne. Prestížnu cenu získal aj na súťaži v Prahe v rámci Pražského jaro v roku 2005. Súbor zvíťazil aj na ďalších súťažiach v Českej republike i na Slovensku.

Zemlinsky quartett
Zemlinsky Quartett

Na festivale vystúpi v zostave huslistov Františka SoučkaPetra Střížka, violistu Petra Holmana a violončelistu Vladimíra Fortina.  Návštevníkom sa predstavia v skladbách ikonických hudobných skladateľov. K „slovu“ sa dostane Bedřich Smetana, Franz Schubert i Antonín Dvořák.

Okrem iných zaznie Sláčikové kvarteto č. 1 e mol známe pod názvom „Z Mého života“. Bedřich Smetana ho napísal v čase, keď už bol hluchý, no napriek tomu patrí toto dielo k najgeniálnejším dielam svetovej komornej hudby.

Veľkolepá oslava barokového umenia, hudby a tanca

Aj tento rok oslávi festival krásu a tradíciu baroka. Večer s barokovým feelingom  organizátori pripravili aj na piatok záverečného festivalového týždňa (5.8.2022). V ten deň na návštevníkov čakajú i expozície Štátneho hradu a zámku Český Krumlov. Bude to barok všetkými zmyslami! Genius loci, architektúra, výzdoba, hudba, kostýmy i tanec – spojenie výnimočných zážitkov. Dejiskom koncertu so začiatkom o 19:30 hod. sa stane Zámocká jazdiareň.

Zámecká jizdárna / MHF Český Krumlov
Zámocká jazdiareň

Večer vystúpi historický súbor Barocco sempre giovanne a traja vynikajúci sólisti. Sú to popredný český huslista Jiří Vodička, sopranistka Helena Hozová a  trubkár Marek Zvolánek. Súbor Barocco sempre giovanne sa pôvodne špecializoval na interpretáciu skladieb vrcholného baroka. Dnes jeho repertoár obsahuje skladby všetkých slohových období, vrátane hudby 21. storočia. Často ho počuť na festivaloch doma i v zahraničí a na konte má bohatú spoluprácu s poprednými umelcami.

Súbor Barocco siempre giovanne
Barocco sempre giovanne

O tanečnú zložku sa postará Hartig ensemble. Voľné zoskupenie profesionálnych tanečníkov (um. ved. prof. Helena Kazárová, Ph.D.) sa už roky venuje interpretácii tancov troch storočí. „Pokrýva“ tance od neskorej renesancie až po raný romantizmus. Tie predvádza podľa dochovaných historických prameňov.

Hartig ensemble
Hartig ensemble
Sopranistka Helena Hozová
Helena Hozová

Sopranistka Helena Hozová spolupracuje s poprednými domácich orchestrami a popri piesňovej tvorbe skladateľov naprieč storočiami sa venuje starej hudbe. V tomto duchu má na konte spoluprácu so súbormi Barocco sempre giovaneEnsemble Inégal a najmä so súborom Collegium 1704.

Druhým sólistom večera je trubkár Marek Zvolánek, ktorý stál pri zrode mimoriadneho zoskupenia Czech Brass. To sa v tomto roku predstavilo na festivale Pro musica nostra (písali sme o tom TU). Zároveň je trubkár Marek Zvolánek členom Symfonického orchestra hl. mesta Prahy FOK.

Treticu sólistov barokového večera uzatvára huslista Jiří Vodička. Na konte má víťazstvá v mnohých súťažiach, je pravidelným hosťom festivalov, a zároveň pôsobí aj ako pedagóg.

Marek Zvolánek
Marek Zvolánek
Jiří Vodička
Jiří Vodička

Hviezdna česko-slovenská bodka uzatvorí 31. MHF Český Krumlov

Pestrý program 31. ročníka festivalu zavŕši v sobotu 6.8.2022 večer operný open air galavečer. Slovom ho bude sprevádzať moderátor Jiří Vejvoda. Na jednom pódiu sa v Pivovarskej záhrade stretnú poprední speváci svetového mena  a česko-slovenského pôvodu.

Operný galavečer / MHF Český Krumlov
Festivalový operný galavečer jubilejného 30. ročníka bol s Maestrom Plácidom Domingom

Galavečer s hviezdami

Festivalových návštevníkov iste poteší charizmatický tenorista a komorný spevák Bavorskej štátnej opery Pavol Bršlík so svojim zamatovým hlasom a výnimočným darom interpreta. Pred vyše 20 rokmi odštartoval svetovú kariéru triumfom na súťaži Antonína Dvořáka v Prahe. Pavol Bršlík má na konte mnoho operných i operetných úloh. Neskrýva lásku k operete a muzikálom či piesňovému repertoáru.

Tenorista Pavol Bršlík.
Pavol Bršlík. Zdroj: SND/Návštevník.online

Účinkoval na popredných operných a operetných scénach, a zároveň je uznávaným koncertným umelcom. Spolupracoval s mnohými významnými orchestrami a umelcami svetového mena a na svojom konte má aj bohatú diskografiu.

Z domácich sa predstaví  jedna z najvýraznejších hviezd českej opernej scény, pre české publikum dobre známa sopranistka Jana Šrejma Kačírková.

Jana Šrejma Kačírková
Jana Šrejma Kačírková

Sólistka ND v Brne a stála hostka ND v Prahe je držiteľkou troch cien Thálie a jednej Libušky. Vo svojom repertoári má naštudované hlavné úlohy českých i svetových opier.

Trojicu sólistov záverečného festivalového večera uzatvára  talentovaný mladý basbarytonista Boris Prýgl. Bratislavskému publiku je známy, keďže prvé javiskové skúsenosti naberal v Opere SND a občas sa na jej javisko vracia.

Boris Prýgl
Boris Prýgl. Foto: Marek Cesal

Na svojom konte má niekoľko víťazstiev v speváckych súťažiach. Stal sa absolútnym víťazom Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch v roku 2015 a finalistom súťaže Belvedere a Operalia Plácida Dominga. V septembri 2019 získal v súťaži Stella Maris Cenu vtedajšieho riaditeľa Viedenskej štátnej opery Dominiqua Meyera.

S oceňovanými pražskými filharmonikmi

Sólistov bude sprevádzať orchester PKF – Prague Philharmonia. Orchester oceňujú nielen pre jedinečný zvuk, ale taktiež pre jeho repertoár. Orientuje sa hlavne na diela Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena.

PKF / (c) Ivan-Maly
PKF – Prague Philharmonia. Foto: Ivan Malý

Doposiaľ s orchestrom vystupoval už celý rad svetovo uznávaných dirigentov a sólistov. Tentoraz sa predstaví pod vedením slovenského dirigenta Petra Valentoviča.

Známy operný i koncertný dirigent i klavirista je slovenským národným porotcom v medzinárodnej talentovej súťaži Virtuosos V4+. Zároveň pôsobí ako šéfdirigent Štátneho divadla Košice i ako dirigent na viacerých operných scénach a koncertných siení. Pravidelne hosťuje v bratislavských divadlách – v SND a Divadle Nová scéna. Za dirigentským pultíkom ho možno vidieť aj v Slovenskej filharmónii.

Divákov v Pivovarskej záhrade čakajú podmanivé árie, duety, tercetty a predohry zo svetoznámych operných diel. Od Mozartovej Figarovej svadby, cez Donizettiho Nápoj lásky, Pucciniho Bohému, Smetanovu Predanú nevestu až po Dvořákovu Rusalku. Práve v tej slovenský tenorista svetového formátu Pavol Bršlík nedávno úspešne debutoval (viac TU).

Peter Valentovič
Dirigent Peter Valentovič

Krásny program opäť doplní aj bohatá festivalová zóna

K 31. ročníku Medzinárodného hudobného festivalu Český Krumlov bez pochýb patrí nielen exkluzívny hlavný program. Veľkej obľube i návštevnosti sa teší aj ten sprievodný v kláštornej záhrade. Či už je to výstava To nejlepší ze sbírky Galerie Kooperativy, výtvarné workshopy či letné kino. To všetko je aj v znamení zážitkov pre rodiny s deťmi. I teraz dostanú priestor kreatívne dielne plné maľovania, lepenia či strihania. Sú tu pre vás v obidve soboty od 14:00 hod.. Tak ako doposiaľ sa v nedeľu popoludní môžete tešiť aj na Krumlovský Montmartre.

Svoj priestor vo Festivalovej zóne opäť dostanú hry, leňošenie či hudobné pikniky v tieni ovocného sadu alebo pri bylinkovej záhrade tamojšieho kláštora. Chýbať nebude ani sobotňajšie cvičenie so živou hudbou pod vedením lektorky Mirky Najbrtovej. A to ako 30. júla, tak i 6. augusta 2022.

Pocta Barrymu Harrisovi

Svoj priestor v programe Festivalovej zóny dostane aj nový projekt jedného z najvyhľadávanejších klaviristov Tomáša Jochmanna. Volá sa Tribute to Barry Harris a je poctou nedávno zosnulej svetovej legende Barry Harrisovi. Ako jeden z Barryho dlhoročných študentov bol Tomáš s kráľom bebopového klavíra v spojení do posledných chvíľ. S projektom Tribute to Barry Harris chce pokračovať v odkaze svojho mentora. A to v podobe jazzovej hry s mimoriadnym dôrazom na bohatý harmonicko-melodický výraz. Zažijete ho v nedeľu 31.7.2022 o 17:00 hod.

Nedeľa v znamení Star Wars: New Hope

Kláštorná záhrada sa 31. júla 2022 o 20:30 hod. stane dejiskom letného kina. Festival uvedie Star Wars (Star Wars: Epizoda IV – Nová nádej). Americký epický vesmírny operný film z roku 1977 napísal a režíroval Georg Lucas. Jeho produkciu mala na svedomí spoločnosť Lucasfilm. Je to prvý film z filmovej série Star Wars a štvrtá chronologická kapitola „Skywalker Saga“.

Colorful People Trio príde na festival

Ďalším festivalovým hosťom, ktorý sa predstaví v sprievodnom programe, bude multižánrové trio Colorful People Trio. Patrí medzi najzaujímavejšie kapely českej scény. Jeho pestrofarebný výraz, neprepočuteľný talent a kreativita i obdivuhodné nasadenie ukrýva veľký potenciál.

Trio Colorful People s latinoamerickými rytmami v krvi tvorí Lenka Novotná, Juraj HolodaDušan Marko. Všetci sú vyštudovaní hudobníci a speváci s bohatými skúsenosťami z koncertov doma i v rôznych končinách sveta. Majú čo povedať aj v modernom pope, rocku i muzikáli.

Posledný festivalový kinopiatok s filmom Moulin rouge

Mladý bohémsky básnik Christian, ktorý žije na sklonku 19. storočia v Paríži, vzdoruje svojmu otcovi tým, že sa pripojí k rôznorodej skupine ľudí, ktorá obýva temné, úžasné podsvetie dnes už legendárneho kabaretu Moulin Rouge. V tomto schátralom, napriek tomu okúzľujúcom prístave sexu, drog a práve objavenej elektriny sa mladík ocitá vo víru milostnej vášne. Tá však nakoniec skončí tragicky. Jeho vyvolenou je Satine, najlepšie platená hviezda podniku a najslávnejšia kurtizána v meste. Následky ich romániku dopadajú na celý vykričaný klub, v ktorom sa stretávajú urodzení s lúzou či chudobní aristokrati i elegantní boháči s robotníkmi, umelcami, bohémami, herečkami i ľahkými ženami. V hlavných úlohách herecky a spevácky excelujú Nicole KidmanEwan McGregor.

Festivalová bodka v Kláštornej záhrade v znamení electroswingu

Nielen Festivalovú zónu, ale aj 31. ročník Medzinárodného hudobného festivalu v Českom Krumlove definitívne uzavrie v sobotu 6. augusta 2022 o 22:30 hod. domáce duo. Návštevníkom zahrá DJ s electro swing feelingom Max W. a saxofonista a trubkár Michal Hadaš.

DJ Max W.
DJ Max W.
Michal Hadáš
Michal Hadáš

DJ Max W. má nezameniteľný rukopis, štýl, vkus i nadhľad či cit pre výber a mix trackov. Jeho DJ sety sú spojením tradičného swingu a modernej tanečnej hudby skôr tvrdšej a údernejšej línie. České publikum ho môže poznať z najväčších českých klubov a festivalov.

O zábavu sa postará aj saxofonista Michal Hadáš,  ktorý je doma v jazzovej i populárnej hudbe. Vystupoval s mnohými orchestrami, bigbandmi a džezovými zoskupeniami. V súčasnosti vystupuje s mnohým DJ-mi či kapelami. Jedným z nich je aj DJ Max W.

PR článok

Foto: Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov

Zdroj: TS a programová ponuka Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »