Novinky

Aj týždeň od 20. júna je koncertný. Toto sú naše tipy!

Toto sú koncertné tipy na týždeň od 20. júna 2022

Začal sa opäť nový týždeň. A s ním aj otázka: kam na koncert? Čo prinesie týždeň od pondelka 20. júna nielen v koncertných sálach? Ako obvykle, z bohatej ponuky vyberáme pre vás viaceré zaujímavé tipy.

Samozrejmosťou sú naše tipy na rôznorodé koncerty nielen na tie v znamení festivalov. Týždeň od pondelka 20. júna je v znamení One Day Jazz, symfonickej ABBA show i príťažlivého podujatia Folklór vo fraku. V Bratislave začína obľúbený festival klasickej hudby Viva Musica! a nie je jediným. Pokračuje tiež 67. ročník music festivalu v Prešove, ktorý privíta vzácneho hosťa. V regióne Prešovského kraja prebieha 4. ročník festivalu Pro musica nostra Sarossiensi. A to nie je všetko! Nuž, prajeme inšpiratívne čítanie.

V znamení jazzu

Priaznivcov jazzu iste poteší týždeň v znamení One Day Jazz Festival 2022. Odštartuje ho  veľkolepý jazzový galavečer 22.6. 2022 na nádvorí Bratislavského hradu. Prinesie elitné mená a kvalitný program. Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band budú hostiť Petra Lipu a Dana Bártu. Medzi účinkujúcimi je aj Voice Of Colours (David Dorůžka, Piotr Wyleżoł, Kornél Fekete-Kovács, Martin Valihora, Daniele Camarda). Festival výnimočným spojením WAKING VISION & Komorného Orchestra Slovenskej Filharmónie a SFJAZZ Collective poteší tiež priaznivcov klasiky.

Ovládne i  Košice (23.6.), Modru (24.6.), Prešov (26.6.), Žilinu (28.6.) a 1.7. navštívi aj Kremnicu.

Folklór trochu inak. Svoje turné začína už v týždni od 20. júna 2022

Krásu  a majestátnosť slovenského  folklóru spôsobom, aký tu ešte nebol oslávi galakoncert „FOLKLÓR VO FRAKU“. V majestátnej prírodnej kulise ponúkne najkrajšie slovenské ľudové piesne vo veľkolepých  aranžmánoch pre mimoriadne sólové hlasy, veľký spevácky zbor a symfonický orchester. Krásne melódie odznejú v podaní sólistu SND Miroslava Dvorského, opernej divy Adriany Kučerovej a operného speváka Filipa Tůmu. Spolu s nimi vystúpia populárny folklorista Štefan Štec a pop-rocková  speváčka Katarína Knechtová. Hudobne ich bude doprevádzať orchester Slovenskí  symfonici,  hudobné zoskupenie Sokoly a legendárny spevácky zbor Lúčnica. Dirigovať bude Adrian Kokoš a moderovať Štefan Skrúcaný.

Postupne poteší rôzne regióny Slovenska. Na Zemplíne štartuje 24. júna, kedy sa stane jeho dejiskom Amfiteáter Zemplínska Šírava. Jeho epicentrami bude postupne Nitra, Banská Bystrica i Bratislava.

V týždni od 20. júna 2022 štartuje v Bratislave Viva Musica! festival

Po roku sme sa opäť dočkali. Už tento týždeň štartuje v Bratislave obľúbený festival venovaný klasickej hudbe. Viva Musica! je neodmysliteľnou súčasťou bratislavského kultúrneho leta. Osemnásty ročník bude opäť plný výnimočných zážitkov a predsa tradičný. Prinesie osem koncertov, na ktorých privíta domácich i zahraničných interpretov.

Reklama
Pianographique / Festival Viva Musica! 2022

Ponesie sa v znamení premiér a mimoriadne bude trvať až do septembra. Prvý koncert festivalu  Viva Musica! sa uskutoční 23. júna o 20:00 hod. vo Veľkom evanjelickom kostole. Otvárací koncert 23. júna 2022 bude patriť hviezdnemu kontratenoristovi s poľskými koreňmi. Jakub Józef Orliński zaspieva po boku zoskupenia II Pomo d’Oro árie zo svojho druhého sólového albumu Facce d’amore.

Album bol ocenený International Opera Awards v kategórii „Album roka“. „Facce d’amore obsahuje barokové árie, ktoré rozprávajú príbehy o láske v jej rôznych podobách – nielen v tej pozitívnej rovine v prípade šťastnej a opätovanej lásky, ale aj v situáciách, v ktorých sú postavy príbehov posadnuté hnevom alebo dokonca šialenstvom,“ približuje koncept albumu i koncertu Orliński. V Bratislave spolu s ním vystúpi súbor pre starú hudbu Il Pomo d’Oro, ktorý na festivale už v minulosti účinkoval.

Charitatívne gala v Redute

Nový týždeň prináša aj ochutnávku novej divadelnej sezóny SND i koncert v znamení lásky v podaní frekventantov Operného štúdia SND (viac TU). Svoje charitatívne Operné gala má na programe aj bratislavská Reduta. V Koncertnej sieni SF bude v nedeľu 26. 6. charitatívny galakoncert Charkivského národného akademického divadla opery a baletu M. V. Lysenka. Účinkujú OPERA VÝCHOD pod taktovkou Dmytra Morozova. Predstavia program z diel ukrajinských a európskych skladateľov. Výťažok Galakoncertu bude venovaný umelcom Charkivského národného akademického divadla opery M. V. Lysenka.

Vtipný kúsok v intenciách commedie dell´arte

Opera aeterna je projekt, ktorý píše už svoj 5. ročník. V Záhrade domu Albrechtovcov na Kapitulskej 1 v Bratislave na vás 24. a 26. júna o 20:00 hod. čaká večer v znamení starej hudby v podaní Musica Aeterna. Uvedie Jommeliho hudobne rafinované intermezzo La cantata e disfida di Don Trastullov dvoch dejstvách. Divadelne vtipný kúsok v intenciách commedie dell´arte naštudovala režisérka Mariana Luteránová. V titulnej úlohe Trastulla sa predstaví Martin Babjak. Hlavné úlohy stvárnia aj Lenka  Máčiková, Matúš Šimko a Renata Ptačin.

Veľké slovenské hlasy v Redute: Slávka Zámečníková & Peter Kellner

Agentúra KAPOS uvádza ďalší z koncertov cyklu Veľké slovenské hlasy. Koncertná sieň Slovenskej filharmónie privíta v pondelok 20.6. dvojicu mladých slovenských operných spevákov. Slávka Zámečníková a Peter  Kellner pôsobia ako sólisti Viedenskej štátnej opery. Obaja sólisti predvedú svoje spevácke umenie v sólových áriách i duetoch z opier W. A. Mozarta, G. Donizettiho a Ch. Gounoda. Na klavíri ich bude sprevádzať americký klavirista a dirigent Stephen Hopkins.

Piešťany s ukrajinským baletom

Do pozornosti dávame aj dvojicu koncertov 67. music festival Piešťany. Tým prvým je baletný galakoncert členov Ukrajinského národného baletu. Po Bratislave a Košiciach prichádza v piatok 24. júna aj do Piešťan.

Ďalším našim tipom je koncert s názvom Folklór v baroku a dnes. V nedeľu 26. júna prinesie koncertné stretnutie dvoch kontrastných hudobných zoskupení. Prvý je ensemble barokovej hudby Solamente naturali, hrajúci pod vedením huslistu a umeleckého vedúceho Miloša Valenta na originálnych dobových nástrojoch.  Kontrastnou je moderná folková skupina speváčky Zuzany Mojžišovej a tria jej spoluhráčov. Obe zoskupenia ponúknu vlastný umelecký pohľad na spracovanie folklórnych tém, jedna v barokovom a druhá v súčasnom modernom štýle.

Pod diamantovou klenbou

Štátny komorný orchester Žilina prináša pre priaznivcov nielen klasickej hudby dvojitú dávku krásnej hudby. No teraz dejiskom nebude Žilina. Prvé podujatie HUDBA POD DIAMANTOVOU KLENBOU zaznie v piatok 24.6.2022 v Kostole sv. Františka v Kremnici. Účinkovať bude Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou hosťujúceho českého dirigenta Leoša Svárovského. Sólových partov sa ujmu huslisti Peter Michalica, Olivia Havlíková, Dennis Schneiderka a Jan Rybka. Spoločne zahrajú Musicu slovacu pre husle a sláčiky Ilju Zeljenku i program z diel Bacha, Mozarta a Beethovena.

Dancing Queen a iné hity v podaní symfonikov

Veľkolepú symfonicko-rockovú šou tento týždeň rozbalia v Spišskom Podhradí. Piesne legendárnej skupiny ABBA zaznejú v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina a vokálno-inštrumentálnej kapely Happy Band Orchestra. Vychutnáte si ho na nádvorí Spišského hradu v nedeľu 26. júna 2022.

V týždni od 20. júna vrcholí festival klasickej hudby v Prešovskom kraji

Barokovo v Hanušovciach

V Prešovskom kraji pokračuje štvrtý ročník festivalu Pro musica nostra Sarossiensi trojicou koncertov (viac info o festivale nájdete TU). Už v pondelok poteší vyznávačov hudby obdobia baroka. Festival ponúka svoj jedinečný program vo Veľkom kaštieli v Hanušovciach nad Topľou. V slovenskej premiére sa 20.6. započúvame do novoobjavených skladieb v podaní poľského komorného súboru Starck Compangnay. Snahou súboru je interpretácia starej hudby na historických hudobných nástrojoch s ťažiskom jej zaradenia do kontextu historického i liturgického.

Reklama
Pro musica nostra Sarossiensi

Súzvuk harfy a hoboja

Kombinácia harfy a hoboja odkrýva nevídané farebné a zvukové možnosti. Dôkazom je aj spojenie majstrovstva českých interpretov – harfistky Kateřiny Englichovej a charizmy hobojistu Viléma Veverku. Publikum si ich môže vypočuť 21.6. na koncerte v renesančnom Kaštieli vo Fričovciach. Program tvoria diela Ravela, Hasselmansa, Vejvodu, Hyblera a Debussyho.

Francúzska bodka festivalu Pro musica nostra Sarossiensi

Záverečný koncert festivalu sa uskutoční 22.6. 2022 vo Dvorane Evanjelického kolégia v Prešove. Bude patriť poprednému súboru Quasars Ensemble pod vedením Ivana Buffu. Významnú časť programu tvorí hudba francúzskych velikánov Debussyho, Bizeta, Ravela a Saint-Saënsa. Francúzsko ako krajina šansónu a kabaretu sa vo svete hudby spája so silnou expresivitou, vášnivosťou a pestrou paletou orchestrálnych farieb. Na jednej strane monumentálnosť, na druhej strane šarm ale i vtip charakterizujú to najlepšie z ich hudby.

Záverečný koncert sezóny ŠfK v znamení Wagnera

Tento týždeň Košice žijú Richardom Wagnerom. V znamení jeho vrcholnej opernej tvorby sa ponesie aj Štátna filharmónia Košice. Wagnerovým  dielom Lohengrin pod taktovkou svojho šéfdirigenta Roberta Jindru uzatvorí vo štvrtok 23. júna svoju 53. koncertnú sezónu. Sólisticky sa predstavia Aleš Briscein, Jolana Fogašová, Maida Hundeling a Károly Szemerédy.

Veríme, že sme vás inšpirovali a že ste si svojich favoritov našli.

Zdroj: TS a programové ponuky koncertných sál

2 thoughts on “Aj týždeň od 20. júna je koncertný. Toto sú naše tipy!

Comments are closed.

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »