Singel Connections je čiernobielou fotografiou v starej kaviarni

Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek

Aj keď sa poznajú roky, stále dokážu jeden druhého prekvapiť. Takýto album ešte spolu neurobili. Je posunom k niečomu inému a zároveň začiatok niečoho kvalitného a hodnotového. Saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľubo Šrámek pred pár týždňami vydali nový album Directions & Connections, z ktorého teraz ponúkli singel Connections.

Úvodný singel Connections môže vyjadriť spojenie, ale aj blízky vzťah. Ako inak výstižnejšie pomenovať dlhoročnú spoluprácu dvoch predstaviteľov modernej jazzovej hudby – saxofonistu a skladateľa Nikolaja Nikitina a klaviristu, aranžéra Ľuboša Šrámeka. Táto skladba je úvodným singlom z piateho štúdiového album Directions & Connections, ktorý sme avizovali. Ten sa obsahovo, formou a najmä svojím zvukom vymyká svojim predchodcom. Takto nejako znie súčasný jazz v komornej podobe. Práve týmto albumom započali edičný plán labelu Hlava XXII, ktorý založil Nikolaj Nikitin.

Skladba s nostalgickým nádychom

Connections má v sebe noir atmosféru, nádych čiernobielych fotografií, nostalgický splín. Nikolaj priznal, že ho pritom veľmi ovplyvnil zvuk marimby: „Táto skladba je napísaná pre konkrétne obsadenie s priestorom pre improvizáciu. Hudba je postavená na groove a jednoduchej sugestívnej melódii. Groove má tanečný charakter a melódia je úvodným hlasom, ktorý nás zvoláva k spoločnému dielu.“ Výstižne túto kompozíciu pomenovala hráčka na marimbu, Lucia Harvanová:Stará francúzska detektívka, zafajčená kaviareň, kabát a staré auto!“ Keďže ide už o niekoľkoročných blízkych spolupracovníkov, ponúka sa otázka, či sa do ich tvorby nevotrela rutina. Nikolaj Nikitin však takéto úvahy vyvracia: „Spolupráca bola iná ako na ostatných „altaroch“, nakoľko sme nenahrávali naraz live. Ľuboš nahrával až do nahrávok, ktoré vznikli v obsadení husle, marimba, saxofón a kontrabas. Mal tým pádom možnosť nahrať viac stôp a používať rôzne syntetizátory a zvukové efekty. Je ale zaujímavé, že komunikácia kapely funguje ako na živej nahrávke.

Altar / Rádiohlavy
Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek s projektom Altar koncertne aj na Rádiohlavách.

Nadviazali v úspešnej spolupráce, ale trochu inak

V čom bola táto spolupráca iná než na predchádzajúcich štyroch nahrávkach Nikolaj vraví: „Išlo o inak postavený projekt. Altar bol vždy akustický – kapelový a nahrávali sme ho naraz aj s hosťami. Teraz sme vytvárali dielo postupne a hostia nám niektoré stopy posielali naspäť. Inak to bola kooperácia ako vždy bez problémov, či hádok a pracovali sme so skvelými ľuďmi.”  Klavirista, aranžér Ľuboš Šrámek ho dopĺňa: „Poznáme sa už dlhšie a preto dôverne poznám Nikolajovu predstavu. Tentokrát som dostal vopred hotové kompozície, do ktorých som pridával stopy, ktoré som hral na Rhodes piano. Finálna podoba vznikala hlavne post produkciou a mixovaním nahrávky. K tomu som pristupoval ako ku každej z posledných nahrávok. Dôležité je dávať si časový odstup. Nerobiť to narýchlo, ani to nechať prevariť. Možno aj preto sme asi polovicu materiálu vymazali a nanovo nahrali.

Premýšľajú už aj o koncertoch

O živom prevedení už teraz Nikolaj Nikitin intenzívne premýšľa: „V súčasnosti rozmýšľame ako ho budeme naživo hrávať. Chceme reflektovať jeho zvuk aj dramaturgiu. Uvidíme ako sa nám to podarí preniesť k živému divákovi a zároveň mu ponúknuť aj niečo naviac. Koncerty chystáme na rok 2023. S Ľubošom však ešte predtým zahráme dva novembrové koncerty v Dubline – 15. novembra na veľvyslanectve SR a 17. novembra v Artur´s pub so zaujímavými hosťami.

O nahrávke Altar Ensemble – Directions & Connections

Na albume nájdete jedenásť kompozícii, väčšina pochádza z pera Nikolaja Nikitina a Ľuboša Šrámka. Autorsky nevedome prispeli i francúzsky velikán baroka Jean-Philippe Rameau a jazzový génius John Coltrane. Okrem jadra a srdca Altaru, dvojice Nikitin-Šrámek, formujú originálnu atmosféru nahrávky prizvaní hudobníci – jedinečný tón huslí Lucie Harvanovej spolu s dažďovou marimbou Kyrila Stoyanova, éterické dychy – flauta Sisy Michalidesovej a krídlovka Kornela-Fekete Kovácsa. Dvojica hudobníkov sa rozhodla urobiť album bez bicích nástrojov. Namiesto nich pokryl rytmický základ kontrabas v podaní Juraja Grigláka. Postprodukcie sa ujal Peter Preložník. Booklet albumu výtvarne navrhli a spracovali Patrícia Koyšová a Matúš Lelovský.

Altar Ensemble – Directions & Connections je prvým titulom novozaloženého vydavateľstva  Hlava XXII. To vzniklo z Nikolajovej prirodzenej schopnosti riadiť si veci sám. Jeho najväčšou ambíciou je prinášať štyri tituly ročne, ktoré by reflektovali komornú hudbu blízku k jazzu.

Z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia, SOZA, Bratislavský samosprávny kraj

PR článok

Foto: RTVS, Music Press Production

Zdroj: Music Press Production

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »