Aj keď sa poznajú roky, stále dokážu jeden druhého prekvapiť. Takýto album ešte spolu neurobili. Je posunom k niečomu inému a zároveň začiatok niečoho kvalitného a hodnotového. Saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľubo Šrámek pred pár týždňami vydali nový album Directions & Connections, z ktorého teraz ponúkli singel Connections.
Úvodný singel Connections môže vyjadriť spojenie, ale aj blízky vzťah. Ako inak výstižnejšie pomenovať dlhoročnú spoluprácu dvoch predstaviteľov modernej jazzovej hudby – saxofonistu a skladateľa Nikolaja Nikitina a klaviristu, aranžéra Ľuboša Šrámeka. Táto skladba je úvodným singlom z piateho štúdiového album Directions & Connections, ktorý sme avizovali. Ten sa obsahovo, formou a najmä svojím zvukom vymyká svojim predchodcom. Takto nejako znie súčasný jazz v komornej podobe. Práve týmto albumom započali edičný plán labelu Hlava XXII, ktorý založil Nikolaj Nikitin.
Skladba s nostalgickým nádychom
Connections má v sebe noir atmosféru, nádych čiernobielych fotografií, nostalgický splín. Nikolaj priznal, že ho pritom veľmi ovplyvnil zvuk marimby: „Táto skladba je napísaná pre konkrétne obsadenie s priestorom pre improvizáciu. Hudba je postavená na groove a jednoduchej sugestívnej melódii. Groove má tanečný charakter a melódia je úvodným hlasom, ktorý nás zvoláva k spoločnému dielu.“ Výstižne túto kompozíciu pomenovala hráčka na marimbu, Lucia Harvanová: „Stará francúzska detektívka, zafajčená kaviareň, kabát a staré auto!“ Keďže ide už o niekoľkoročných blízkych spolupracovníkov, ponúka sa otázka, či sa do ich tvorby nevotrela rutina. Nikolaj Nikitin však takéto úvahy vyvracia: „Spolupráca bola iná ako na ostatných „altaroch“, nakoľko sme nenahrávali naraz live. Ľuboš nahrával až do nahrávok, ktoré vznikli v obsadení husle, marimba, saxofón a kontrabas. Mal tým pádom možnosť nahrať viac stôp a používať rôzne syntetizátory a zvukové efekty. Je ale zaujímavé, že komunikácia kapely funguje ako na živej nahrávke.“
Nadviazali v úspešnej spolupráce, ale trochu inak
V čom bola táto spolupráca iná než na predchádzajúcich štyroch nahrávkach Nikolaj vraví: „Išlo o inak postavený projekt. Altar bol vždy akustický – kapelový a nahrávali sme ho naraz aj s hosťami. Teraz sme vytvárali dielo postupne a hostia nám niektoré stopy posielali naspäť. Inak to bola kooperácia ako vždy bez problémov, či hádok a pracovali sme so skvelými ľuďmi.” Klavirista, aranžér Ľuboš Šrámek ho dopĺňa: „Poznáme sa už dlhšie a preto dôverne poznám Nikolajovu predstavu. Tentokrát som dostal vopred hotové kompozície, do ktorých som pridával stopy, ktoré som hral na Rhodes piano. Finálna podoba vznikala hlavne post produkciou a mixovaním nahrávky. K tomu som pristupoval ako ku každej z posledných nahrávok. Dôležité je dávať si časový odstup. Nerobiť to narýchlo, ani to nechať prevariť. Možno aj preto sme asi polovicu materiálu vymazali a nanovo nahrali.“
Premýšľajú už aj o koncertoch
O živom prevedení už teraz Nikolaj Nikitin intenzívne premýšľa: „V súčasnosti rozmýšľame ako ho budeme naživo hrávať. Chceme reflektovať jeho zvuk aj dramaturgiu. Uvidíme ako sa nám to podarí preniesť k živému divákovi a zároveň mu ponúknuť aj niečo naviac. Koncerty chystáme na rok 2023. S Ľubošom však ešte predtým zahráme dva novembrové koncerty v Dubline – 15. novembra na veľvyslanectve SR a 17. novembra v Artur´s pub so zaujímavými hosťami.“
O nahrávke Altar Ensemble – Directions & Connections
Na albume nájdete jedenásť kompozícii, väčšina pochádza z pera Nikolaja Nikitina a Ľuboša Šrámka. Autorsky nevedome prispeli i francúzsky velikán baroka Jean-Philippe Rameau a jazzový génius John Coltrane. Okrem jadra a srdca Altaru, dvojice Nikitin-Šrámek, formujú originálnu atmosféru nahrávky prizvaní hudobníci – jedinečný tón huslí Lucie Harvanovej spolu s dažďovou marimbou Kyrila Stoyanova, éterické dychy – flauta Sisy Michalidesovej a krídlovka Kornela-Fekete Kovácsa. Dvojica hudobníkov sa rozhodla urobiť album bez bicích nástrojov. Namiesto nich pokryl rytmický základ kontrabas v podaní Juraja Grigláka. Postprodukcie sa ujal Peter Preložník. Booklet albumu výtvarne navrhli a spracovali Patrícia Koyšová a Matúš Lelovský.
Altar Ensemble – Directions & Connections je prvým titulom novozaloženého vydavateľstva Hlava XXII. To vzniklo z Nikolajovej prirodzenej schopnosti riadiť si veci sám. Jeho najväčšou ambíciou je prinášať štyri tituly ročne, ktoré by reflektovali komornú hudbu blízku k jazzu.
Z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia, SOZA, Bratislavský samosprávny kraj
PR článok
Foto: RTVS, Music Press Production
Zdroj: Music Press Production