Novinky

74. koncertná sezóna Slovenskej filharmónie finišuje

Slovenská filharmónia

74. koncertná sezóna Slovenskej filharmónie finišuje. Pred letnou prestávkou zostáva už len niekoľko koncertov a japonské turné. Prináša vystúpenia výnimočných interpretov i atraktívne dramaturgie.

Pomaly ale iste sa aktuálna divadelná i koncertná sezóna chýli k svojmu záveru, a to sa prejavuje aj v programe Slovenskej filharmónie na najbližšie dni. Slovenský komorný orchester a Slovenský filharmonický zbor sa so sezónou rozlúčia v Katedrále sv. Martina už túto nedeľu. Šéfdirigent Daniel Raiskin uzavrie 74. koncertnú sezónu Slovenskej filharmónie koncertnú sezónu už v najbližší štvrtok a piatok poslednou dvojicou koncertov.

Slovenská filharmónia
Budova Slovenskej filharmónie. Zdroj: Wikimedia

Medzi tým sa ale bratislavská Reduta stane dejiskom predposledného koncertu festivalu Dni starej hudby a v Stĺpovej sieni privíta Musicu Aeternu a jej hostí. Oslávi tak 50. výročie prvého profesionálneho súboru venujúceho sa interpretácie starej hudby. Nemenej výnimočný bude aj ostatný vokálny recitál tejto sezóny. V Malej sále SF sa v rámci oslavy 30. výročia vzniku samostatných republík – Slovenskej a Českej republiky uskutoční recitál popredných slovenských operných spevákov Pavla Bršlíka a Terézie Kružliakovej za sprievodu Róberta Pechanca.

Článok pokračuje pod reklamou

Slovenský komorný orchester a Slovenský filharmonický zbor v Katedrále sv. Martina už túto nedeľu

Záverečný koncert cyklu Hudba v chrámoch sa uskutoční, ako sme vás informovali v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, už túto nedeľu 11. 6. 2023 v Katedrále sv. Martina. So Slovenským komorným orchestrom vystúpi aj Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Zoltán Kocsis-Holper) a kvarteto vokálnych sólistov, členov našej zborovej jednotky – Asuka Maeda soprán, Dominika Krčištová alt, Pavol Oravec tenor a Martin Mikuš bas. Koncert sa začne o 15.00.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Na koncerte bude znieť duchovná hudba dvoch skladateľov – Arva Pärta a Josepha Haydna. Adamov lament pre miešaný zbor a sláčikový orchester estónskeho skladateľa Arva Pärta vychádza z ortodoxných spevov 15. storočia. Hovorí o hriechu, ktorého sa Adam dopustil v rajskej záhrade v Edene. Program doplní šiesta omša Josepha Haydna Missa Sancti Nicolai, Hob. XXII:6.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Šéfdirigent Daniel Raiskin uzavrie 74. koncertnú sezónu Slovenskej filharmónie

Šéfdirigent Daniel Raiskin uzavrie aktuálnu 74. sezónu symfonickou dvojicou koncertov  vo štvrtok a piatok 15. a 16. júna 2023. Sólistami večerov budú belgický klavírny virtuóz Jonathan Fournel a slovenský organista Marek Vrábel. Koncerty sa začnú o 19.00.

Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom
Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Foto: A. Trizuljak

Na úvod večerov zaznie v naštudovaní šéfdirigenta predohra k opere nemeckého romantika Carla Mariu von Webera Oberon. V interpretácii Jonathana Fournela, držiteľa mnohých ocenení a víťaznej ceny medzinárodnej Súťaže kráľovnej Alžbety v belgickom Bruseli v roku 2021 zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 1 Fryderyka Chopina, ktorý je jedným z najpopulárnejších diel pre tento nástroj.  “Básnik klavíra”  skomponoval svoje dva  klavírne koncerty  – Koncert pre klavír a orchester e mol č. 1 op. 11 a Koncert pre klavír a orchester f mol č. 2 op. 21 v rokoch 1829 – 1830,   po jeho návrate do Varšavy. Napriek tomu že patria medzi jeho rané diela sú považované za vrchol jeho varšavskej klavírnej tvorby

Záverečnú dvojicu symfonických koncertov Slovenskej filharmónie ukončí Symfónia č. 3 c mol op. 78  Camilla Saint-Saënsa. Francúzsky skladateľ, klavírny virtuóz, skvelý organista, organizátor a pedagóg venoval svoju Organovú symfóniu pamiatke Franza Liszta, ktorý zomrel v roku 1886.

Musica aeterna oslávi polstoročnicu

V rámci cyklu Stará hudba zaznie v Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie jeden z koncertov prebiehajúceho 25. ročníka festivalu Dni starej hudby, ako avizujeme v článku Veľkolepá oslava na festivale Dni starej hudby k polstoročnici súboru Musica Aeterna.Uskutoční sa v pondelok 12. 6. 2023 o 19.00.

Na koncerte vystúpi  jubilujúci súbor pre starú hudbu Musica aeterna pod dlhoročným umeleckým vedením Petra Zajíčka spolu so zborom Czech Ensemble Baroque Choir. Sólistami večera budú sopranistky Pavla Radostová a Romama Kružíková, Lucie Karafiátová, alt, Ondřej Holub, tenor a  Jiří Miroslav Procházka, bas. Na programe zaznie šesť orchestrálnych predohier Apollon Enjoué bratislavského rodáka Johanna Sigismunda Kussera, zborové dielo Jeana-Baptistu Lullyho a slávne Te Deum Marca Antoina Charpentiera, ktorého Prelúdium poznáme ako zvučku Eurovízie.

Pro Musica Nostra / Musica aeterna
Zoskupenie Musica Aeterna vystúpilo aj na dvoch regionálnych jesenných vydaniach festivalu Pro Musica Nostra. Foto: Pro Musica Nostra

Päťdesiate výročie založenia prvého slovenského profesionálneho súboru starej hudby Musica aeterna si pripomína celý tohtoročný festival, ktorý potrvá do 16. júna 2023. Mottom tohtoročného festivalu sú slová zakladateľa súboru Musica aeterna Jána Albrechta, estetika, muzikológa a hudobníka: „Musíme hodnoty minulosti v našej súčasnosti sprítomňovať, uchopiť i pochopiť jej zrod a obohatiť sa jej prístupmi. Pretože minulosť nemilujeme kvôli nej samej, ale v záujme našej prítomnosti.“

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Aeterna / Peter Zajíček / Kam za kultúrou
Musica aeterna jubiluje: o minulosti a plánoch s Petrom Zajíčkom, umeleckým vedúcim

Vokálny recitál Pavla Bršlíka a Terézie Kružliakovej v Malej sále Slovenskej filharmónie

Záverečný koncert cyklu Komorná hudba ponúkne návštevníkom utorkového večera, 13. 6. 2023, vokálnu tvorbu česko-slovenských skladateľov v interpretácii popredných slovenských operných spevákov – mezzosopranistky Terézie Kružliakovej a tenoristu Pavla Bršlíka s klavírnym sprievodom vynikajúceho komorného hráča Róberta Pechanca. Koncert je venovaný 30. výročiu vzniku Slovenskej a Českej republiky. Začne sa o 19.00.

Na programe sú diela Antonína Dvořáka, Jaroslava Křičku, Mikuláša Schneidera-Trnavského, Eugena Suchoňa, Ľubice Čekovskej a Ľuboša Bernátha. Koncert otvoria Cigánske melódie, op. 55 Antonína Dvořáka, ktoré patria k vrcholom skladateľovej piesňovej tvorby. Vznikli v roku 1880 na želanie významného tenoristu viedenskej Dvornej opery Gustava Waltera. Nasledovať bude najznámejší a často interpretovaný cyklus piesní Jaroslava Křičku Severní noci, op. 14 z rokov 1909 – 1910 na slová básní Konstantina Balmonta.

Pavol Bršlík
Pavol Bršlík. Foto: Pascal Albandopulos
Róbert Pechanec
Róbert Pechanec. Zdroj: MHF Janáček Brno

Pavol Bršlík v spolupráci s Róbertom Pechancom vydali v roku 2014 CD s piesňovou tvorbou Mikuláša Schneidera-Trnavského, z ktorého do programu zaradili výber z cyklu Slzy a úsmevy, op. 25.

V interpretácii Terézie Kružliakovej zaznie Suchoňov cyklus piesní  Nox et solitudo, op. 4 (Noc a samota), ktorý nahrala na CD Eugen Suchoň – Piesňové cykly v roku 2018. Suchoň ho komponoval v rokoch  1931 – 1933. Inšpiráciou pre jeho vznik boli básne Ivana Krasku.

Lenka Máčiková & Terézia Kružliaková / SF
Lenka Máčiková & Terézia Kružliaková (Koncert solidarity SF). Zdroj: RTVS/SF

Nasledovať budú vybrané árie  z opier Rusalka Antonína Dvořáka,  Krútňava Eugena Suchoňa a z komickej opery Impresario Dotcom slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej, ktorej svetová premiéra zaznela v roku 2020 na renomovanom festivale Bregenzer Festspiele. O dva roky neskôr ju, žiaľ, iba raz uviedli aj v Opere SND. Premiérovou bodkou utorkového večera budú piesne slovenského skladateľa Ľuboša Bernátha, ktoré vznikli na námet Fontainových bájok.

Slovenská filharmónia mieri na turné do Japonska

Koncom mesiaca odcestuje Slovenská filharmónia na štrnáste japonské turné, ktoré sa uskutoční v dňoch od 29. 6. – 10. 7. 2023. Pôvodne plánovali umelecký zájazd do krajiny vychádzajúceho slnka už v roku 2020, kedy sa ale z dôvodu  koronavírusu neuskutočnil. Turné s plánovaným programom sa presunulo na leto 2023.  Slovenská filharmónia sa v Japonsku predstaví s dvoma dirigentmi – Leošom Svárovským a šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom. Päť koncertov v interpretácii nášho telesa  zaznie v troch japonských mestách (Tokio, Yokohama, Akita). Sólistami budú dvaja virtuózi – nemecká klaviristka  Olga Scheps a japonský violončelista Tatsuki Sasanuma. Program japonského turné pod taktovkou oboch dirigentov si, ako sme informovali, vypočuli aj návštevníci Slovenskej filharmónie 25. a 26. mája a 8. a 9. júna 2023.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili. Posledná aktualizácia: 2023-06-11 (adm) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »