Novinky

Kam za kultúrou v 23. týždeň roka 2023?

Kam za kultúrou

Prv než sa vôbec začne nový týždeň, prinášame čerstvé tipy na atraktívne kultúrne podujatia. Zamierime na koncerty i do divadiel. Pozrieme sa aj na festivaly s chuťou Talianska i Maďarska. Týždeň sa ponesie v znamení starej hudby a zájdeme do Piešťan, Žiliny či Košíc. Nielen to všetko na vás i na nás v najbližších dňoch. Ale ešte oveľa viac! Kam za kultúrou v týždni od pondelka 5. júna 2023?

V čitateľmi obľúbenej rubrike Kam za kultúrou pokračujeme aj teraz. Najnovšie vydanie prináša najnovšie TOP tipy na divadelné a koncertné zážitky, no koncentrujeme sa na festivaly. Tých nie je na Slovensku v súčasnej dobe vôbec málo. Kým minulý týždeň to festivalmi žilo iba v Bratislave a v Piešťanoch, teraz sa pridávajú nové slovenské lokality. Pozrite sa s nami! Náš prehľad začneme tentoraz vo svete divadla, kde na nás čaká aj nejaká tá premiéra.

Kam za kultúrou? Do divadla!

Najnovšie divadelné tipy aktuálneho čísla rubriky Kam za kultúrou začneme mapovať na východnom Slovensku. Z ponuky Národného divadla Košice nás pre zmenu zaujal klasická baletná stálica repertoárov: Giselle. Tú si môžete pozrieť vo štvrtok 8. júna, čo ale nepoteší tých z Vás, ktorí ste plánovali večer stráviť s mladými hudobníkmi a profíkmi z košickej filky.

Ale nezúfajte! Piatok 9. júna sa totiž v Košiciach ponesie večer v znamení premiéry. Tú na doskách Národného divadla Košice slávi brilantná komédia Perplex z pera popredného nemeckého dramatika Maria von Mayenburga. Táto osciluje medzi konverzačnou a absurdnou komédiou s prvkami grotesky. Nič nie je tak, ako sa spočiatku zdalo. Príchod domov z dovolenky a nezaplatený účet za elektrinu je neškodnou epizódou oproti tomu, čo čaká Evu a Róberta. Nemožno si byť istý ničím, ani samým sebou. Napokon, som to vôbec ja? A je to moja manželka? A my máme dieťa? Kto sú tí ľudia, ktorí sú teraz v našom byte? Ako, že ten byt nepatrí nám? Hra teda nastoľuje aj otázky identity a toho, čo sa skrýva za oponou nášho bežného života.

Prešov so slávnym muzikálom i titulmi pre deti

Pre Prešovčanov máme tiež divadelné tipy. Piatok a nedeľa prinesie Divadlo Jonáša Záborského muzikálovú legendu, ktorú iste nikomu nemusíme predstavovať: Jesus Christ Superstar.

V Divadle Jonáša Záborského na chvíľu ešte zostaneme. Ak máte deti, tak pre rodiny s deťmi pripravujú dvojicu titulov. Už utorok prinesie prvý z nich: trochu popletený, ale riadne zábavný Medovníkový domček. Druhým z nich sú Hrôzostrašné príbehy strýka Montaguea v réžii Petra Náhlika. Pozrieť si ich môžete v stredu 7.6.2023.

Spišské divadlo s reprízami najnovších prírastkov

Nevynecháme ani Spišské divadlo, ktoré prináša dva tohtoročné premiérové tituly. Utorok 6.6. patrí (ako sme pred časom informovali – pozn. red.) nedávno premiérovanej komédii Meno, kde sa predmetom sváru, polemiky i zábavy stane vyberanie mena pre bábätko.

Meno / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Dlhoroční priatelia z parížskej vyššej strednej triedy sa počas večera o sebe dozvedajú veci, o ktorých ani netušili.

Ďalším tohto týždňovým TOP divadelným titulom na doskách Spišského divadla je Lá-á-á-ska. Skvelá komédia o láske v hviezdnom obsadení s Marekom Majeským v hlavnej úlohe nikoho nenechá chladným, a to ani v stredu 7.6.2023.

Štátna opera opäť pre deti

Kam za kultúrou s deťmi? Jeden zo slovenských operných domov – Štátna opera Banská Bystrica – opäť myslí na deti. Po Malom princovi prichádza na scénu vo viacerých reprízach Kocúr v čižmách. Deťom rozpovedá Kocúr i jeho priatelia známy rozprávkový príbeh už v utorok a v piatok dopoludnia a v sobotu podvečer.

Článok pokračuje pod reklamou
Paganini / Štátna opera Banská Bystrica

SND s činohernou premiérou

Víkend 10. a 11. júna 2023 patrí ďalšej premiére aktuálnej sezóny. Činohra SND uvádza slávny román Malé ženy z pera Louisy May Alcottovej. Tento titul po prvý raz ožije aj na javisku Činohry SND. Štyri sestry žijú svoje každodenné životy, zatiaľ čo ich otec bojuje. Majú šťastie, že ich nenásilne vychováva a usmerňuje na tie časy veľmi slobodná, otvorená matka. V dcérach vzbudzuje zvedavosť, pozoruje ich prebúdzajúce sa ženstvo, podnecuje sociálnu empatiu a kultivuje vzájomné vzťahy. Dievčatá rozličných temperamentov a nadaní objavujú svoju individualitu, ale aj stropy možností spoločenských zvyklostí a očakávaní. Ich detstvo, dospievanie aj dospelosť majú svoje romantické čaro, tajomstvá aj prvé bolesti a sklamania.

SND
Nová budova SND. Foto: SND

Režisér Marián Amsler vo svojej dramatizácii kultové dielo oživí v modernej estetike a obraznosti. Inscenáciou tohto titulu sa chceme nenásilne prihlásiť k etickým hodnotám, ako sú slušnosť, empatia, priateľstvo, pokora a pevné rodinné putá. Nemenej dôležitou ingredienciou Malých žien sú tajomstvá sympatických hrdiniek a hrdinov a prepukajúci chaos prvých dotykov lásky. V neistom a rýchlo sa meniacom svete dobre padne pripomenúť si hodnoty a krásy života, hoci nie je vždy iba idylou. Tešiť sa môžete na atraktívne obsadenie. Sú medzi nimi osobnosti slovenského herectva ako Božidara Turzonovová, Zuzana Kocúriková, Jana Oľhová, Ján Gallovič či mladí, no verejnosti dobre známi umelci ako Petra Vajdová, Richard Autner a ďalší.

Astorka s repertoárovými klenotmi

Z bratislavských divadiel sme si vybrali tentoraz Divadlo Astorku Korzo ´90. V utorok 6.6. odporúčame Cenou dráma nedávno ovenčenú dramatizáciu Grossmanovej Nevesty. Nevesta patrí k prózam, ktoré zaujmú pútavým dejom a očaria špecifickým jazykom a myslením autora.

Nová dráma / Grand Prix
Top cenu Novej drámy si odniesla ASTORKA KORZO ´90 za inscenáciu Nevesta v réžii Juraja Nvotu (na fotografii pri preberaní ceny z rúk čestnej riaditeľky festivalu Zuzany Kronerovej).

V stredu 10.6. vám zimomriavky nahodí ďalší mega zaujímavý titul Posledná barónka o sestre známeho stredoeurópskeho maliara Ladislava Mednyanszkého, o ktorom si môžete prečítať aj v článku Márie Kleinovej Ladislav Medňanský – významná postava stredoeurópskeho maliarstva. Takže, ak ste doposiaľ tento titul nevideli, odporúčame si ho pozrieť. Je to totiž, slovami latinčinára extraordinárne (v preklade rozumej mimoriadne) famózny divadelný zážitok aj vďaka skvelému obsadeniu. Neveríte? Presvedčte sa!

Kam za kultúrou? Na európske kino

Naše tipy na najbližšie dni spestrí v rámci festivalu Dolce Vitaj jedna talianska snímka. Tou je filmové spracovanie mimoriadne úspešného románu Donatelly di Pietrantonio TÁ, ČO SA VRACIA, ktoré získalo Donatellovho Davida za adaptovaný scenár. Na programe festivalového kina v bratislavskej SNG bude už v nedeľu 11.6.2023 o 20:00 h. večer.

Nechýbajú ani TOP tipy na koncerty

Najnovšie vydanie Kam za kultúrou pokračuje po krátkej odbočke do sveta filmu koncertnými tipmi. Tie prajú fanúšikom vážnej hudby. Než prejdeme na festivalové koncerty, pozrieme sa aj do programu Slovenskej filharmónie, Štátneho komorného orchestra v Žiline a do košickej filky.

ODPORÚČAME

Najbližšie koncerty so šéfdirigentom Danielom Raiskinom budú opäť v znamení debutu

Štvrtok a piatok prináša do bratislavskej Reduty ďalšiu dvojicu symfonických koncertov so šéfdirigentom. Po boku orchestra Slovenská filharmónia a pod taktovkou jej šéfdirigenta Daniela Raiskina zaznie program z diel českých skladateľov Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka, pričom jeho dramaturgiu doplní Symfónia č. 5 B dur, op. 55 Alexandera Glazunova. Ide o majstrovské optimistické dielo, ktoré v sebe spája to najlepšie z národnej školy Balakireva a Borodina i elementy ruských kozmopolitov Rubinsteina a Korsakova.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Azda niet človeka, čo by vo filme, reklame či na koncerte nepočul symfonickú báseň Vltavu Bedřicha Smetanu z cyklu Má vlast, podobne to je iste i s violončelovým koncertom Antonína Dvořáka. Napísal ho v závere svojho pôsobenia na poste riaditeľa Národného hudobného konzervatória v New Yorku. V jeho Koncert pre violončelo a orchester h mol, op. 104 sa sólisticky predstaví mladý, nádejný japonský violončelista Tatsuki Sasanuma, ktorého výkony boli ocenené na mnohých prestížnych súťažiach. Na pôde Slovenskej filharmónie slávi svoj bratislavský debut. Viac informácií o koncerte a vstupenky získate TU.

Nedeľné popoludnie s Warchalovcami

So Slovenskou filharmóniou ešte zostaneme. V nedeľu 11.6. o 15.30 hostí Katedrála sv. Martina koncert z cyklu Hudba v chrámoch. Predstaví sa na ňom pod vedením a taktovkou svojho umeleckého vedúceho Ewalda Danela Slovenský komorný orchester i Slovenský filharmonický zbor, ktorý na vystúpenie pripravil zbormajster Zoltán Kocsis-Holper. Na programe koncertu sú dva kúsky. Prvým je Adamov lament pre miešaný zbor a sláčikový orchester. Skomponoval ho estónsky skladateľ Arvo Pärt svojim dielo pozmenil pocit vnímania času a tonality v hudbe.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Adamov lament vychádza z ortodoxných spevov z 15. storočia. Hovorí o hriechu, ktorého sa Adam dopustil v rajskej záhrade v Edene. Súčasnej koncepcii duchovnej hudby bude kontrovať Missa Sancti Nicolai Josepha Haydna. Je šiestou omšou skladateľa, ktorého život bol v 18. storočí s Bratislavou koncertne a pracovne úzko prepojený. V nej sa sólisticky predstavia sopranistka Asuka Maeda, altistka Dominika Krčištová, tenorista Pavol Oravec a bas, Martin Mikuš. Viac informácií o koncerte a vstupenky získate TU.

Saxofón v hlavnej úlohe

Projekt Podoby saxofónu spája saxofón s klavírom a husľami. K spolupráci si Ladislav Fančovič prizval nášho popredného klaviristu Jakuba Čižaroviča a na husliach bude koncert dopĺňať mladá talentovaná huslistka Janka Macíková. Atraktívny program predstaví saxofón ako nástroj klasickej hudby od obdobia neskorého romantizmu až po jeho využitie v súčasnej, aj slovenskej tvorbe. Počas júna zaznie v štyroch mestách v Púchove, Prešove, Humennom a Šahách.

Podoby saxofónu / Kam za kultúrou

Atmosféru Francúzska okúsite v Žiline s novým šéfdirigentom

Z Bratislavy prejdeme do Žiliny. Štvrtok 8. júna 2023 zažijete v Dome umenia Fatra atmosféru Francúzska. Tú Vám svojim programom sprostredkuje Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou mladého, úspešného a charizmatického českého dirigenta Františka Macka. Po dvoch spoločných vystúpeniach na festivaloch Allegretto 2021 a 2022 dostal mladý talentovaný dirigent, laureát viacerých medzinárodných súťaží František Macek príležitosť dirigovať aj na dvoch abonentných koncertoch v 49. sezóne ŠKO. Od budúcej sezóny ho povedie, ako sme avizovali, na pozícii šéfdirigenta.

František Macek
František Macek. Foto: Daniel Havel

Na koncerte, ktorý sa koná v spolupráci s Francúzskym inštitútom v Bratislave, predstaví príťažlivý program z francúzskej hudby. Svoje zastúpenie tu má Claude Debussy a jeho Petite suite, Koncert č. 1 a mol op. 33 pre violončelo a orchester od Camille Saint-Saȅnsa i Sinfonietta Francisa Poulenca. Nie je tajomstvom, že tá sa vždy stretáva nielen u žilinského publika s pozitívnym ohlasom. Ako sólistu si František Macek vybral skvelého českého violončelistu Tomáša Jamníka, laureáta súťaží 58. Pražská jar a Pierre Fourniere Award v Londýne. Viac informácií o koncerte a vstupenky získate TU.

Banská Bystrica patrí Michaele Šebestovej

Štátna opera pravidelne zaraďuje do programu koncertné stretnutia. Jedným z nich je divácky populárny cyklus Dnešný večer patrí mne. Ten divákom predstavuje vždy iného člena sólistického ansámblu v komornej a veľmi priateľskej atmosfére nielen ako umelca, ale aj ako človeka. Protagonisti večera poodhalia aj dvere svojho súkromia, svojich umeleckých, ale aj ďalších pracovných a osobných aktivít. Práve s týmto zámerom je zostavovaná dramaturgia koncertu – je totiž výpoveďou toho, komu „patrí večer”. Ten najbližší sa koná už vo štvrtok 8.6.2023 a patrí Michaele Šebestovej a jej hosťom. Viac informácií o koncerte a vstupenky získate TU.

Článok pokračuje pod reklamou
Škrupinka

Šanca pre mladých v Košiciach

Prv než načrieme do ponuky festivalových koncertov, pozrieme sa ešte do Košíc. Štátna filharmónia Košice dáva šancu mladým. Stane sa tak vo štvrtok 8. júna 2023 na večernom koncerte s názvom ŠFK a študenti konzervatória. Najlepší študenti Konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach sa zúčastnia riadneho skúšobného procesu s filharmonikmi pod vedením dirigenta Rastislava Štúra a svoje skúsenosti zúročia na spoločnom symfonickom koncerte. Koncert ponesie aj podtitul Mladí mladým – umelci vedcom. Slovenská akadémia vied pri tejto príležitosti udelí ocenenia víťazom Súťaže mladých vedeckých pracovníkov do 35 rokov. Táto spolupráca medzi ŠFK a SAV sa uskutoční už po dvadsiaty prvý raz. Online vstupenky na podujatie zakúpite TU.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Kam za kultúrou? Na koncerty v rámci festivalov

Inzercia
Dni starej hudby

Slovensko je festivalové. Už počas uplynulého týždňa sa do festivalového rúcha odeli Piešťany aj Bratislava. Teraz sa k ním pridávajú aj ďalšie lokality v Žilinskom kraji.

Bratislava so starou hudbou

V hlavnom meste pokračuje festival Dni starej hudby, ktorý sa, ako sme avizovali, nesie v duchu oslavy polstoročnice prvého, dnes etablovaného súboru Musica Aeterna. V našom hlavnom meste tento týždeň prináša dvojicu koncertov. Huslista Enrico Gatti a čembalista Guido Morini patria k najvýznamnejším interpretom v oblasti starej hudby súčasnosti. Koncertná sieň Klarisky bude v utorok 6. 6. 2023 znieť dielami talianskych majstrov raného baroka v ich jedinečnom podaní.

Druhý koncert priblíži chalumeau. Ide o nástroj príbuzný klarinetu, ale vizuálne podobný zobcovej flaute. Mimoriadnej popularite sa tešil v prvých desaťročiach 18. storočia. Jeho devízou bol príjemný tón a chromatický rozsah, umožňujúci plnohodnotné umelecké využitie. Predstaví ho zoskupenie Lotz Trio. Nesie meno po významnom hudobníkovi, výrobcovi a zdokonaľovateľovi basetového rohu a klarinetu. Koncertom na festivale Dni starej hudby poteší zoskupenie publikum v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca už v nedeľu 11. 6. 2023. Zaznie program z diel Georga Philippa Telemanna, Giovanniho Battistu Bononciniho, Cisára Jozefa I., Christopha Graupnera, Antonia Caldaru a Attilia Ariostiho venovaných práve týmto zaujímavým hudobným nástrojom. Ansámbel vystúpi spoločne so súborom Musica Florea a rakúskou sopranistkou Michaelou Riener.

S chuťou Talianska

Prvý koncert 16. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku DOLCE VITAJ sa, ako sme avizovali, uskutoční v utorok 6. júna 2023. Bude patriť výnimočnej neapolskej speváčke FLO (Floriana Cangiano) a jej kvartetu. Repertoár FLO vychádza z hudobných tradícií talianskeho juhu, kde v každom tóne cítiť horúce slnko a fascinujúcu atmosféru Stredomoria.

FLO / Dolce Vitaj / Kam za kultúrou
FLO otvorí hudobnú sekciu festivalu Dolce Vitaj. Foto: Roberta Gioberti

Koncertný program Príbehy zo Stredomoria ponúka fascinujúcu hudobnú zmes etna a jazzu, slova a dynamických zvukov tamburíny, presvedčivých melódií, skutočných príbehov i babských povier. Flo spieva a rozpráva o tajomnom juhu obmývanom morom, tvorenom prístavmi a otvorenými mestami. Spieva aj o mužoch a ženách, ktorí hovoria zmiešanými jazykmi a vyznačujú sa ľudovou spiritualitou. Jej hudobné príbehy plné hrdosti a odvahy sa pohybujú na pomedzí etna a džezu a sú nabité stredomorskou atmosférou. Vstup na koncert je voľný.

TOP tip: Inšpiratívne duo v Piešťanoch

Piešťanských festivalových návštevníkov čaká počas druhého júnového týždňa poskromná, ale inšpiratívna ponuka s vynikajúcimi interpretkami. V stredu 7. júna sa o 17:00 hod. v slávnom piešťanskom Health Spa Resort Thermia Palace uskutoční komorný koncert. Do hotela dýchajúcom historickým géniom loci prinesie originálne spojenie huslí a kráľovskej harfy. Komorný koncert Oscar à la carte prinesie vystúpenie hudobného dua huslistky Lucie Šaray a harfistky Kataríny Turnerovej. Návštevníkom prinesie program klasických populárnych skladieb, použitých v známych „oscarových“ filmoch. Zaznejú diela W. A. Mozarta, G. Mahlera, C. Saint-Saënsa, J. Straussa, P. Mascagniho či G. Pucciniho a ďalších.

Katarína Turnerová
Katarína Turnerová

S debrecínskymi filharmonikmi u františkánov v Bratislave

V nedeľu 11. júna sa o 16,30 začína v Bratislave 9. ročník festivalu Viac ako sused, ktorým Veľvyslanectvo Maďarska na Slovensku predstavuje Bratislavčanom i jej návštevníkov Maďarsko, jeho kultúru, umelcov, krásy i skvelú kuchyňu. Festival v bratislavskom Františkánskom kostole odštartuje otváracím koncertom debrecínska Kodályho filharmónia. Hráči dychovej sekcie budú sprevádzať sólistu, organistu Daniela Somogyi-Tótha.

Štartuje nový ročník Pro musica nostra v kraji palatína Thurza

Po roku sa opäť rozozvučia tóny medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Thursoviensi v deviatich prekrásnych historických pamiatkach Žilinského kraja. Kysucké Nové Mesto, Gbeľany, Rajec, Kotešová, Čadca, Predmier, Bytča, Strečno a Orlové budú hostiť 5. ročník tohto obľúbeného festivalu. Festival otvorí v sobotu 10. 6. vokálny súbor Corvina Consort z Maďarska v Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Kysuckom Novom Meste. Na koncerte zaznejú v komornom obsadení diela majstrov polyfónnej hudby 16. storočia Orlanda di Lassa, Heinricha Isaaca, Hansa Hasslera, Philippa de Monte, Heinricha Fincka, Salamona Rossiho a Jana Sweelincka.

Spevácky zbor mesta Bratislavy.
4. októbra 2022 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vystúpili v rámci BHS Slovenský komorný orchester, Spevácky zbor mesta Bratislavy pod taktovkou Adriána Kokoša so sólistami Katarínou Porubanovou, Martinom Gyimesim a Gustávom Beláčkom. Foto: A. Trizuljak

Vokálnej hudbe patrí aj druhý festivalový večer, a to už v nedeľu 11. 6. v Château Gbeľany. Tentokrát to ale budú známe i menej známe diela velikánov neskorších období (Händel, Verdi, Wagner, Bizet, Mozart, Gounod, Mendelsohn Bartholdy), ako aj zborové úpravy ľudových piesní Eugena Suchoňa a ľudovou hudbou inšpirované skladby Antonína Dvořáka. Účinkovať bude Spevácky zbor mesta Bratislavy s klaviristom Tomášom Nemcom, barytonistom Romanom Krškom pod taktovkou Adriána Kokoša.

Kam za kultúrou? Na výstavy

Ak hľadáte ďalšie tipy na atraktívne podujatia, zájdite na výstavy. Ktoré odporúčame tentoraz? 

Kam na výstavu / Tipy na zaujímavé výstavy / Kam za kultúrou
Tipy na zaujímavé výstavy v júni 2023

Veríme, že ste sa s našimi tipmi inšpirovali a strávite príjemný týždeň aj so slovenskou kultúrou.

Foto: P. Brenkus, M. Fenciková, R. Gioberti, D. Havel, A. Trizuljak

Zdroj: Divadlo Astorka Korzo ´90, Divadlo Jonáša Záborského, Hudobné centrum, IIC Bratislava, Liszt Institut, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina

*** Posledná aktualizácia: 2023-06-04 (adm) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »