Štvrtok a piatok (25. a 26. 5.) patrí v Koncertnej siene SF ďalšej dvojice symfonických koncertov. Tentoraz sa ponesú v znamení debutu. Po boku Slovenskej filharmónie sa pod taktovkou uznávaného českého dirigenta Leoša Svárovského debutom v Redute predstaví v Rachmaninovom Koncerte pre klavír a orchester č. 2 c mol, op. 18 nemecká klaviristka Olga Scheps. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom turné v Japonsku.
Štrnáste japonské turné orchestra Slovenská filharmónia sa bude konať od 29. 6. – 10. 7. 2023. Pôvodne bol umelecký zájazd do krajiny vychádzajúceho slnka plánovaný v roku 2020, kedy sa z dôvodu koronavírusu neuskutočnil. Turné aj plánovaný program sa presunul na leto 2023. Slovenská filharmónia sa v Japonsku predstaví s dvoma dirigentami – Leošom Svárovským a šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom.
Päť koncertov v interpretácii Slovenských filharmonikov zaznie v troch japonských mestách (Tokyo, Yokohama, Akita). Sólistami budú dvaja virtuózi – nemecká klaviristka Olga Scheps a japonský violončelista Tatsuki Sasanuma.
Slovenská filharmónia predstavuje program japonského turné
Na štrnáste turné odcestuje orchester po ukončení 74. koncertnej sezóny so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a českým dirigentom Leošom Svárovským. Oba programy koncertov si vychutnáme aj na domácej pôde v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.
V znamení debutu
Program pod taktovkou Leoša Svárovského uvedú už na najbližších symfonických koncertov v Slovenskej filharmónii. Stane sa tak vo štvrtok a piatok 25. a 26. mája 2022, ako avizujeme aj v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou uznávaného českého dirigenta Leoša Svárovského, pravidelného hosťa koncertných sezón SF.
Sólistkou oboch večerov bude nemecká klavírna virtuózka Olga Scheps. Program najbližšej symfonickej dvojice vystavala dramaturgia z troch romantických diel. Na úvod zaznie predohra k opere Ruslan a Ľudmila Michaila Ivanoviča Glinku, ktorá je z monumentálnej opery najpopulárnejšia a patrí medzi najznámejšie orchestrálne diela vôbec. Predohru vystrieda ikonický Koncert pre klavír a orchester č. 2 c mol, op. 18 Sergeja Rachmaninova. Na záver zaznie Symfónia Symfónia č. 5 e mol, op. 64 Piotra Iľjiča Čajkovského.
Ďalší program predstaví až v júni
Ďalšie diela, s ktorými sa Slovenská filharmónia predstaví v Japonsku si návštevníci koncertov môžu vypočuť v bratislavskej Redute 8. a 9. júna 2023 v naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude mladý japonský violončelista Tatsuki Sasanuma, v ktorého interpretácii zaznie populárny Koncert pre violončelo a orchester h mol, op. 104 Antonína Dvořáka. Program doplní symfonická báseň Vltava z cyklu Má Vlast Bedřicha Smetanu a Symfónia č. 5 B dur, op. 55 Alexandra Glazunova. Pred piatkovým koncertom (9.6.2023) o 18,15 sa uskutoční aj tradičné a návštevníkmi oceňované stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a dramaturgom Jurajom Bubnášom, ktorí prezradia o programe koncertov aj umeleckom zájazde viac.
Štrnásťročná tradícia
Prvý zájazd orchestra Slovenská filharmónia sa datuje do 80. rokov 20. storočia. Po prvýkrát vycestovala Slovenská filharmónia do krajiny vychádzajúceho slnka roku 1980 s dirigentmi Zdeňkom Košlerom, Ladislavom Slovákom a japonským dirigentom a skladateľom Ken Ichiro Kobayashim. O šesť rokov neskôr tu vystúpili pod taktovkou Zdeňka Košlera a Bystríka Režuchu. S touto dvojicou dirigentov uviedli v Japonsku koncerty aj o rok neskôr v roku 1987. Roku 1993 vycestovali do Japonska so Zdeňkom Košlerom a Ondrejom Lenárdom, ktorý dirigoval japonské turné Slovenskej filharmónie aj roku 1996.
Roku 1999 tu koncertovali s japonským dirigentom Hideaki Mutom. Od roku 2003 sprevádza Slovenskú filharmóniu v Japonsku Leoš Svárovský, ktorý zastával post stáleho hosťujúceho dirigenta SF. V roku 2003 turné viedol s Angličanom Douglasom Bostockom, roku 2005 s Japoncom Ichiro Saitom, roku 2007 s Joji Hattorim. Jubilejné 10. turné Slovenskej filharmónie v Japonsku sa uskutočnilo roku 2010 opäť pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského. S ním sa uskutočnilo koncertné turné Slovenskej filharmónie v Japonsku aj roku 2012 a v roku 2015. V poradí 13. turné v Japonsku absolvovali filharmonici v roku 2018, za 12 dní odohrali 8 koncertov v piatich japonských mestách (Tokyo, Mie, Kyoto, Ishikawa, Salatama) pod taktovkou dvoch dirigentov – stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského a pravidelného hosťa sezón SF Daniela Raiskina.
Sólistami večerov boli japonský violončelista Tsuyoshi Tsutsumi, ruská klaviristka Anna Vinnitskaya a Ľudovít Kanta, slovenský violončelista žijúci v Japonsku. Turné sa uskutočnilo v júni 2018. Štrnáste turné očakáva Slovenskú filharmóniu až po ukončení 74. koncertnej sezóny.
—
TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: Peter Brenkus, Alexander Trizuljak, archív Slovenskej filharmónie, archív Štátnej filharmónie Košice
Koláž: Mária Kleinová
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF