Toto sú favoriti na Oscarov 2022

Ceny Oscarov 2022 / 94 th Oscars

Najväčšou udalosťou roka vo svete filmu je každoročné odovzdávanie Cien Akadémie - známejších ako Oscars. Mottom tohtoročných Oscarov, ktorých ocenenie sa udeľuje v 23 kategóriách - je láska k filmu. Po nomináciách na ceny BAFTA (British Academy Film Awards) poznáme už nominácie na 94. ročník Oscarov.

Najprestížnejšie ceny Oscarov sú tradične tie, ktoré Akadémia udeľuje za najlepší mužský  a najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Samozrejmosťou sú aj ocenenia za najlepší film, réžiu, kameru, strih, scenár alebo animovaný film či dokument.

Kto sú podľa prognóz hlavní favoriti na zisk Oscarov?

Tento týždeň vyhlásili nominácie  na ceny Americkej filmovej akadémie – Oscarov – za rok 2021. Po mnohých zmenách pravidiel odsúhlasili rozšírenie kategórie najlepší film fixne na 10 snímok.

TOTO je prehľad nominácií v top kategóriách 94. vydania Oscarov:

Nominácie v kategórii  Najlepší film  získali filmy Belfast, CODA, K Zemi hľaď!, Drive My Car, Duna, Kráľ Richard, Licorice Pizza, Ulička nočných môr, Sila psaWest Side Story.

Najviac, 12 nominácií má  film Sila psa (The Power of the Dog)  režisérky Jane Campion od Netflixu. Hlavnú úlohu si v ňom zahral Benedict Cumberbatch. Film má šancu získať až 12 zlatých sošiek vrátane najlepší film, réžia, kamera, adaptovaný scenár, či herci v hlavnejvedľajších úlohách.

Sci-fi snímka Duna získala 10 nominácií, vrátane najlepší film, adaptovaný scenár, kamera, originál hudba a v technických/kreatívnych kategóriách najlepšia výprava, strih, make up a vlasy, kostýmy, zvuk (strih + mix),  a najlepšie vizuálne efekty.  Veľkým prekvapením  je, že jeho režiséra  Villeneuva nenominovali  v kategórii najlepší režisér, dokonca ani nikoho z hercov.

Oscarov valcujú aj Belfast či West Side Story

Filmy Belfast a West Side Story majú po 7 nominácií, medzi nimi v kategóriách Najlepší zvuk (Belfast a West Side Story); Najlepšia výprava (West Side Story);  Najlepší originál scenár (Belfast); Najlepšia kamera (West Side Story); Najlepší režisér (West Side Story); Najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Belfast); Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Belfast a West Side Story).

Za réžiu  tejto novej verzie  West Side Story  má  Steven Spielberg  ako producent jedenástu nomináciu  a ôsmu ako režisér.

Film Kráľ Richard získal dokopy 6 nominácii a filmy K Zemi hľaď!Drive My Car a Ulička nočných môr majú po 4 nominácie a  jednu nomináciu z tejto kategórie získal film Lékořicová pizza.

Japonský debut na Oscaroch

Snímka Drive My Car je prvou japonskou, ktorú nominovali v tejto kategórii.  No nielen v nej. Nomináciu získala aj v kategórii medzinárodný film.  Jej režisér Ryusuke  Hamaguchi získal nomináciu v kategóriách réžiaadaptovaný scenár.

Uspel na európskych oscaroch, získa aj Oscara?

Veľmi zaujímavý je dánsky film Utiecť (Flee, písali sme o ňom TU). Ten, ako prvý zahraničný film získal nominácie v 3 kategóriách: najlepší medzinárodný, dokumentárnyanimovaný film.  V kategórii animovaný film mu budú konkurovať Encanto, Raya a drak, Luca a The Mitchells vs The Machines.

Isté nádeje si robili aj naši českí susedia s filmom Zátopek (písali sme o ňom TU). Žiaľ, nakoniec nebol ani v užšom výbere. Medzi nominovanými chýba aj snímka Moje slunce Mad od Michaely Pavlátovej, ktorá bola aj vo finálnej nominácii na Zlatý glóbus. No a ten je akousi predzvesťou na Oscarov.

Verejnosť zaujímajú na Oscaroch najmä herecké kategórie

Najprestížnejší býva Oscar za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe a Oscar za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Preto je boj o nomináciu už tradične v týchto  kategóriách.  V kategórii Ženský herecký výkon v hlavnej úlohe získala Kristen Stewart za výkon vo filme Spencer svoju prvú nomináciu na Oscara. Jej rivalky sú Jessica Chastain, Penélope Cruz, Nicole Kidman  a Olivia Colman. Ich súboj je určite veľmi vyrovnaný a každá z nich Oscara môže získať.

Rivalmi v boji o Oscara v kategórii Mužský herecký výkon v hlavnej úlohe budú po boku Andrewa Garfielda (Tick, Tick … Boom!) aj Will Smith (King Richard), Benedict Cumberbatch (Sila psa), Javier Bardem (Being the Ricardos) či Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth).

94, ročník filmových Oscarov odvysiela aj ČT 2.
94, ročník filmových Oscarov odvysiela naživo aj ČT 2. Zdroj: oscars.org

V kategórii Najlepší režisér na Oscarov nominovali Kenneth Branagh (Belfast), Ryusuke Hamaguchi (Drive My Car), Paul Thomas Anderson (Lékořicová pizza), Jane Campion (Sila psa) a Steven Spielberg (West Side Story).

Laureátov 94. ročníka Oscarov spoznáme v marci

Boj o najcennejšiu filmovú trofej Oscar je otvorený. Kto si pozlátenú sošku odnesie sa dozvieme na 94. ročníku udeľovania cien Akadémie. Bude to 27. marca 2022 v sále Dolby Theater v Hollywood & Highland Centre v Hollywoode. Galavečer by mal mať aj moderátora, no jeho meno známe zatiaľ nie je. Ceremoniál odovzdávania Oscarov  bude vysielať naživo americká televízna stanica ABC (American Broadcasting Company). Sledovať ho budete môcť aj vy. A to naživo na ČT2 – 28. marca od 02:00 hod.. Prehľad všetkých nominácií na 94. ročník udeľovania filmových Oscarov 2022 nájdete TU.

One thought on “Toto sú favoriti na Oscarov 2022”

Comments are closed.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »