Rozdali európskych oscarov 2021

Rozdali európskych oscarov

Sobotný večer patril slávnostnému vyhláseniu víťazov hlavných kategórií a odovzdaniu sošiek európskych oscarov 2021 oceneným. Pre pandémiu sa odohral opäť online.

Streamovalo sa z Berlína a o atmosféru večera sa postarala moderátorka Annabelle Mandeng. Večer spojili aj so 75. výročím UNICEF-u.

Prinášame vám kompletný zoznam víťazov v rámci jednotlivých kategórií!

Na záver európskych oscarov 2021 porota i ocenení
Večer európskych oscarov 2021 spojil na pódiu členov akadémie i niekoľkých ocenených. Zdroj: 34. EFA 2021/livestream

Vavrín v hlavných kategóriách európskych oscarov 2021 získali zaujímavé snímky

Európska filmová akadémia nominovala viaceré snímky, ktoré sa vyprodukovali vo svete v minulom roku. A v jednotlivých kategóriách pokrývali celú Európu. Víťazom sa však v každej z kategórií mohol stať len jeden.

Pocta srebrenickým ženám zaujala nielen Európsku filmovú akadémiu

Nenapínajme. Európskou snímkou roka 2021 sa stal koprodukčný film QUO VADIS, AIDA? (Kam kráčaš, Aida?) bosnianskej režisérky Jasmily Žbanić. Svoju premiéru mal na benátskom Medzinárodnom filmovom festivalom. Obdržal nomináciu na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film.

Dej víťazného filmu pozýva do obdobia občianskej vojny v Bosne a Hercegovine

Aký je dej filmu roka? Diváka zavedie do Bosny v roku 1995. Aida je učiteľkou a prekladateľkou OSN v malom meste Srebrenica. Keď srbská armáda prevezme mesto, jej rodina je medzi tisíckami občanov, ktorí hľadajú úkryt v tábore OSN. Aida má prístup k zásadným informáciám, ktoré potrebuje interpretovať. Čo čaká jej rodinu a ľudí – záchrana alebo smrť? Aký krok by mala urobiť? Závažnosť situácie si Aida uvedomuje. Na pozadí snáh o záchranu mužov z jej rodiny môžeme spoznať bezmocnosť a zúfalstvo ľudí, ktorí sa ukrývajú na základne OSN a neskôr sú vydaní na milosť a nemilosť bosniansko-srbského veliteľa Ratka Mladiča.

Nefascinuje násilím, je poctou srebrenickým ženám

Na rozdiel od väčšiny vojnových filmov, snímka Jasmily Žbanič nestojí na zobrazovaní násilia. Jej cieľom je niesť posolstvo mieru a vzdať poctu srebrenickým ženám, vdovám, matkám i dcéram, ktoré sa v roku 1995 stali obeťami masakra. O filme, ktorý si počas galavečera odniesol ešte niekoľko cien, sme písali TU.

Triumfovala Rasmussenova snímka

Európskou komédiou 2021 sa stala nórska snímka NINJABABY režisérky Yngvild Sve Flikke. Bližšie o nej sa dozviete TU.

Dvojité víťazstvo v hlavných kategóriách zaznamenal dokumentárno-animovaný film FLEE (Utiecť) režiséra Jonasa Pohera Rasmussena. Stal sa nielen európskym dokumentárnym, ale aj európskym animovaným filmom roka (bližšie TU). Okrem iného získal aj cenu európskych univerzít (European University Film Award 2021). Cieľom tejto iniciatívy Európskej filmovej akadémie a Filmfestu Hamburg je nadchnúť mladšie publikum pre kinematografiu a pritom šíriť európske myšlienku diverzity medzi vysokoškolákov.

Na európskych oscaroch 2021 nechýbala ani kategória objavov

Kategóriu krátkych filmov 2021 vyhrala snímka MY UNCLE TUDOR (Môj strýko Tudor) režisérky Olgy Lucovnicovej (viac o nej TU).

Medzinárodná federácia kritikov aj tento rok oceňovala cenou Fipresci európsky objav. Európska filmová cena za objav roka 2021 putovala americko-britskej snímke PROMISING YOUNG WOMAN (Nádejná mladá žena) režisérky, scenáristky a producentky Emerald Fennell (viac TU)

Oceňovali tvorcov za mimoriadne výsledky či celoživotnú prácu

Už v septembri sme spoznali mená nositeľov čestných cien: Susanne Bier, Márta Meszáros, Stevea   McQueena a Mariu Ekerhovd. Susanne Bier. Ocenili ich za výkon roka. Eurimages Co-Production Award získala Maria Ekerhovd. Steve McQueen získal Európsku cenu za inovatívne rozprávanie so snímkou SMALL AXE (Sekerka). Okrem Márty Meszáros si laureáti prevzali ocenenia priamo počas livestreamu. Svoje ocenenie za celoživotnú prácu v oblasti filmu, ako sme videli v dokrútke, si Márta Meszáros prevzala v Budapešti.

Počas udeľovania európskych oscarov 2021 ocenili aj Susanne Bier.
Počas udeľovania európskych oscarov 2021 ocenili aj Susanne Bier. Zdroj: 34. EFA 2021 / livestream

Ovenčili aj ostatných tvorcov

V novembri  k týmto menám pribudli už známi laureáti kategórií kamera, strih, výprava, kostýmy, make-up & vlasový styling, pôvodná hudba, zvukové a vizuálne efekty. To, kto sa stane európskym režisérom, scenáristom, herečkou a hercom sme sa dozvedeli v priebehu slávnostného večera. 

Cenu za najlepšiu réžiu roka 2021 získala bosnianska režisérka Jasmila Žbanić za snímku roka Quo vadis, Aida? Európskeho oscara za najlepší scenár si odniesli Florian Zeller a Christopher Hampton za snímku THE FATHER (Otec).

Herečkou roka 2021 sa stala Jasna Ɖuričić za hlavnú úlohu Aidy v snímke roka Quo vadis, Aida? Hercom roka 2021 sa stal Sir Anthony Hopkins za bravúrne stvárnenie úlohy otca trpiaceho demenciou v snímke THE FATHER.

Niektoré mená tvorcov sme spoznali už skôr

Od novembra sú známi laureáti kategórií kamera, strih, výprava, kostýmy, make-up & vlasový styling, pôvodná hudba, zvukové a vizuálne efekty. O laureátoch vedľajších kategórií sme informovali TU.

Ostatné ceny uvádzame prehľadovo:

– Cenu Európskej kinematografie za rok 2021 získal Crystel Fournier za film GROSSE FREIHEIT (Great Freedom, Veľká sloboda).

za najlepšiu výpravu získal za snímku NATURAL LIGHT (Prirodzené svetlo) producent Márton Ágh.

Nils Petter Molvaer a Peter Brötzmann za jazzové spojenie vo filme GROSSE FREIHEIT obdržali cenu za najlepšiu hudbu.

– cenu najlepší zvuk si odniesli Gisle Tveito a Gustaf Berger za snímku DE USKYLDIGE (Nevinní).

najlepšie filmové masky boli v snímke TITANE (Titán) a cena putovala trojici maskérov v zložení  Flore Massonová, Olivier Afonso a Antoine Mancini.

– Ocenenie za najlepšie filmové kostýmy si prevzal Michael O’Connor za film AMMONITE (Amonit).

– Za najlepšie vizuálne efekty si ocenenie zaslúžili Peter Hjorth a Fredrik Nord so snímkou LAMB.

– Cenu za najlepší strih získala Mucharam Kabulová za snímku Unclenching the Fists (Uvoľniť päste).

Filmovým akademikom sa môžete stať aj vy

Hoci sú už hlavné ceny rozdané, rozhodovať môžete aj vy. Divácku cenu LUX Audience Award pripravuje Európska filmová akadémia taktiež v spolupráci s Európskym parlamentom, Európskou komisiou a Európskym kinom (European Cinema). Nominovaní sú európskymi oscarmi ovenčené snímky: Flee, Great Freedom a Quo vadis, Aida?

Recenzia: CD K2 - éterická kombinácia s puncom inovácie
Hudba News Recenzie

Recenzia: CD K2 – éterická kombinácia s puncom inovácie

Využijúc prázdninové voľné dni, v jeden podvečer som siahla po novom CD K2, ktoré len nedávno vyšlo vo vydavateľstve Radioservis. Pod nahrávku sa podpísalo duo skúsených hudobníčok, ktoré predstavujú špičky vo svojich odboroch. Jedna je uznávanou harfistkou a harfovou pedagogičkou s bohatou koncertnou i nahrávacou činnosťou. A druhá je popredná operná sólistka, ktorá zbiera úspechy […]

Read More
Nová scéna na Bratislavskom hrade
Divadlo News Odporúčame PR

Muzikálové hviezdy zažiaria v auguste na Bratislavskom hrade

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 20. – 27. augusta 2022 na nádvorí Bratislavského hradu dve predstavenia úspešného muzikálu Mária Terézia #poslednámilosť, posledné dve predstavenia muzikálu Boyband a v premiére uvedie dva koncerty Jozef Bednárik a jeho muzikálový svet k nedožitým 75. narodeninám tohto divadelného mága. Šesť augustových večerov bude na Bratislavskom hrade patriť Divadlu […]

Read More
Hudba Modre
Hudba News Odporúčame PR

HUDBA MODRE – festival kvality a originality

Už 17 rokov organizuje občianske združenie Hudba Modre lokálny festival veľkého významu. Prináša do malebného vinárskeho mesta na úpätí Karpát klasickú hudbu a jazz v tej najvyššej kvalite a inak tomu nebude ani tento rok. Na Slovensku by sa dalo festivalov, ktoré si zobrali na zreteľ propagovať domácu tvorbu, ako šafranu. Hudba Modre venuje každý […]

Read More
Translate »