Český lev: najviac nominácií získali Okupácia a Zátopek

Český lev

Česká filmová a televízna akadémia vyhlásila nominácie na prestížne filmové ceny Český lev za rok 2021. Udeľovať sa budú až v marci. O cenu za Najlepší celovečerný hraný film 2021 súťažia filmy Atlas vtákov, Chyby, Muž so zajačími ušami, Okupácia a Zátopek.

Ktorý film má najväčšiu šancu získať Českého leva? Opäť sa dočkáme aj titánskeho zápasu režisérov? Šance na to sú veľmi vysoké.

Český lev prináša silnú zostavu

Veľmi vysokú šancu v tejto kategórii  má dobová tragikomická dráma z obdobia normalizácie, debut režiséra Michala Nohejla film Okupácia.

Rovnakú šancu má ale aj  životopisný film Zátopek režiséra, spoluproducenta a spoluautora scenára Davida Ondříčka. Film Zátopek bol zahajovacím filmom minuloročného Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary. Ešte pred vyhlásením nominácií získal cenu za najlepší filmový plagát a vyhral aj hlasovanie filmových fanúšikov. Oba filmy – Okupace i Zátopek  si od Českej filmovej akadémie vyslúžili 13 nominácií.

Film Martina Šulíka Muž so zajačími ušami, fantazijná komédia o spisovateľovi, ktorému náhly sled udalostí otočil život hore nohami, získal 11 nominácií. Ďalší nominovaný film, akási sonda do komplikovaných rodinných vzťahov a sveta komunikačných technológií Atlas vtákov  v réžii  Olmo Omerzu získal  deväť nominácií.

Osem nominácií získal film Chyby. Vzťahovú romancu Chyby podľa scenára Romana Vojkůvka natočil režisér Ján Prušinovský, tvorca seriálov Okresní přebor, Most! či Čtvrtá hvězda.

Nomináciu získal aj seriál Božena. Ovenčí výročie Boženy Nemcovej aj Český lev?

V televíznej  kategórii  nominovali seriály Kukučky, Ochranca a Zločiny Veľkej Prahy. Svoje nominácie medzi filmami a minisériami majú Amerikánka,  BoženaPrípad Roubal.  Z tejto kategórie nastupuje do záverečného boja s piatimi nomináciami ohlas vzbudivšia miniséria Českej televízie od režisérky Lenky Wimmerovej Božena o prvej veľkej českej spisovateľke Božene Němcovej. Do vysielania ju televízia nasadila od 3. januára.

Myšky zabojujú aj o Českého leva

Animovaná bitka zahrnie snímky Moje slnko Mad, Myši patří do nebeRudé boty. Krátky animovaný film Rudé boty, ktorý natočila poslucháčka FAMU Anna Podskalská, mal medzinárodnú premiéru na minuloročnom festivale v Cannes. Figurujú aj v nominácii na študentské filmy rovnako ako film Milý tati, navrhnutý i medzi krátkymi filmami. Snímka Myši patří do nebe už bojovala o európskych oscarov (viac TU).

Zabojuje Moje slnko Mad aj o Oscara?

Štyri získal animovaný snímok Michaely Pavlátovej Moje slnko Mad. Túto snímku zaradil aj server Cartoon Brew medzi  šesť celovečerných animovaných filmov, u ktorých sa očakáva, že  sa ich tvorcovia budú usilovať o nomináciu na Oscara v sekcii animovaný film. Snímka Pavlátovej  sa tak ocitla v spoločnosti favoritov  Where Is Anne Frank od izraelského režiséra Ari Folmana či Flee dánskeho režiséra Jonasa Pohera Rasmussena.

Medzi dokumentmi súperia Jednotka intenzívneho života, Láska pod kapotou slovenského režiséra Mira Remu, Nebo, ale aj snímky Nová šichta a Sny o túlavých mačkách.

O Českého leva bojujú aj tvorcovia. Poznáte herecké nominácie?

Cenu za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe môže získať Miroslav Donutil za postavu Iva Rónu (Atlas vtákov), Jan Jankovský za Tomáša zo snímky Chyby, Miroslav Krobot za postavu spisovateľa Jozefa (Muž so zajačími ušami), Martin Pechlát (Okupácia) a Václav Neužil za titulnú postavu Zátopka (Zátopek). V kategórii nominácii za mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe zabojujú Martin Pechlát (Atlas vtákov), Oldřich Kaiser (Muž so zajačími ušami), Otakar Brousek (Okupácia), Hynek Čermák za postavu Ivana Roubala v minisérii Prípad Roubal či Robert Mikluš (Zátopek).

Český lev - nominácie

Z herečiek v hlavnej úlohe sa o cenu usilujú Alena Mihulová za výkon vo filme Atlas vtákov, Anna Kameníková za stvárnenie titulnej postavy Boženy, Pavla Gajdošíková za postavu Emy (Chyby), Eliška Křenková za postavu Elišky vo filme Marťanské lode a Martha Issová za postavu Dany Zátopkovej. Eliška Křenková má nomináciu aj za vedľajšiu roluAtlase vtákov.  Jej súperkami tu budú Eva Hacurová za postavu vo filme Chyby, Denisa Barešová za seriál Kukučky. Svoju nomináciu má aj Slovenka Zuzana Mauréry za úlohu v snímku Muž so zajačími ušamiAntonie Formanová za postavu vo filme Okupácia.

29. Český lev (2022)

Udeľovanie cien Český lev sa uskutoční  5. marca od 20.10 hod. v pražskom Rudolfíne. Vychutnať si ho môžeme aj my v priamom prenose vo vysielaní ČT1. Slávnostný galavečer bude moderovať Jiří Havelka.

Zdroj: ČFTA, Fotografie: Petra Hájska / ČFTA

2 thoughts on “Český lev: najviac nominácií získali Okupácia a Zátopek

Comments are closed.

Dolce Vitaj
Cestovanie Culture Festivaly Film Food Hudba Literatúra News Odporúčame PR

Jún 2023 v znamení Talianska na festivale Dolce Vitaj!

Mesiac jún tradične patrí spoznávaniu kultúry iných krajín. 16. ročník Talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj sa nezadržateľne blíži. V predstihu ho ešte v apríli otvorila autorská výstava Mimma Rotellu. Okrem nej si pre návštevníkov pripravil Taliansky kultúrny inštitút bohatý program od filmov, cez koncerty až po výstavy. 16. ročník festivalu Dolce vitaj opäť ponúkne […]

Read More
68. music festival Piešťany 2023
Culture Divadlo Festivaly Film Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Jún v znamení 68. music festival Piešťany

Po Košiciach preberajú festivalovú štafetu Piešťany, kde sa nezadržateľne blíži štart historicky druhého najstaršieho hudobného festivalu na Slovensku. 68. ročník music festival Piešťany začína už v piatok 2. júna 2023 o 19:00 hod. na pôde Domu umenia SF Piešťany. Počas najbližšieho mesiaca prinesie festival svojím návštevníkom atraktívne koncerty, divadelné i filmové zážitky. Tešiť sa môžete […]

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Expo Festivaly Film Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou na prelome mája a júna? (22/2023)

Blíži sa nový týždeň a ak si cez víkend robíte plány ako nastávajúci týždeň prežiť so slovenskou kultúrou, ste na správnom mieste. Do divadla, na koncert i na výstavu sa určite vydajte i na prelome mája a júna. A ak máte deťúrence, zoberte ich na zmrzlinu i za kultúrou, veď čo nevidieť, je tu Medzinárodný […]

Read More
Translate »