Novinky

Český lev: najviac nominácií získali Okupácia a Zátopek

Český lev

Česká filmová a televízna akadémia vyhlásila nominácie na prestížne filmové ceny Český lev za rok 2021. Udeľovať sa budú až v marci. O cenu za Najlepší celovečerný hraný film 2021 súťažia filmy Atlas vtákov, Chyby, Muž so zajačími ušami, Okupácia a Zátopek.

Ktorý film má najväčšiu šancu získať Českého leva? Opäť sa dočkáme aj titánskeho zápasu režisérov? Šance na to sú veľmi vysoké.

Český lev prináša silnú zostavu

Veľmi vysokú šancu v tejto kategórii  má dobová tragikomická dráma z obdobia normalizácie, debut režiséra Michala Nohejla film Okupácia.

Rovnakú šancu má ale aj  životopisný film Zátopek režiséra, spoluproducenta a spoluautora scenára Davida Ondříčka. Film Zátopek bol zahajovacím filmom minuloročného Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary. Ešte pred vyhlásením nominácií získal cenu za najlepší filmový plagát a vyhral aj hlasovanie filmových fanúšikov. Oba filmy – Okupace i Zátopek  si od Českej filmovej akadémie vyslúžili 13 nominácií.

Film Martina Šulíka Muž so zajačími ušami, fantazijná komédia o spisovateľovi, ktorému náhly sled udalostí otočil život hore nohami, získal 11 nominácií. Ďalší nominovaný film, akási sonda do komplikovaných rodinných vzťahov a sveta komunikačných technológií Atlas vtákov  v réžii  Olmo Omerzu získal  deväť nominácií.

Osem nominácií získal film Chyby. Vzťahovú romancu Chyby podľa scenára Romana Vojkůvka natočil režisér Ján Prušinovský, tvorca seriálov Okresní přebor, Most! či Čtvrtá hvězda.

Nomináciu získal aj seriál Božena. Ovenčí výročie Boženy Nemcovej aj Český lev?

V televíznej  kategórii  nominovali seriály Kukučky, Ochranca a Zločiny Veľkej Prahy. Svoje nominácie medzi filmami a minisériami majú Amerikánka,  BoženaPrípad Roubal.  Z tejto kategórie nastupuje do záverečného boja s piatimi nomináciami ohlas vzbudivšia miniséria Českej televízie od režisérky Lenky Wimmerovej Božena o prvej veľkej českej spisovateľke Božene Němcovej. Do vysielania ju televízia nasadila od 3. januára.

Myšky zabojujú aj o Českého leva

Animovaná bitka zahrnie snímky Moje slnko Mad, Myši patří do nebeRudé boty. Krátky animovaný film Rudé boty, ktorý natočila poslucháčka FAMU Anna Podskalská, mal medzinárodnú premiéru na minuloročnom festivale v Cannes. Figurujú aj v nominácii na študentské filmy rovnako ako film Milý tati, navrhnutý i medzi krátkymi filmami. Snímka Myši patří do nebe už bojovala o európskych oscarov (viac TU).

Zabojuje Moje slnko Mad aj o Oscara?

Štyri získal animovaný snímok Michaely Pavlátovej Moje slnko Mad. Túto snímku zaradil aj server Cartoon Brew medzi  šesť celovečerných animovaných filmov, u ktorých sa očakáva, že  sa ich tvorcovia budú usilovať o nomináciu na Oscara v sekcii animovaný film. Snímka Pavlátovej  sa tak ocitla v spoločnosti favoritov  Where Is Anne Frank od izraelského režiséra Ari Folmana či Flee dánskeho režiséra Jonasa Pohera Rasmussena.

Medzi dokumentmi súperia Jednotka intenzívneho života, Láska pod kapotou slovenského režiséra Mira Remu, Nebo, ale aj snímky Nová šichta a Sny o túlavých mačkách.

O Českého leva bojujú aj tvorcovia. Poznáte herecké nominácie?

Cenu za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe môže získať Miroslav Donutil za postavu Iva Rónu (Atlas vtákov), Jan Jankovský za Tomáša zo snímky Chyby, Miroslav Krobot za postavu spisovateľa Jozefa (Muž so zajačími ušami), Martin Pechlát (Okupácia) a Václav Neužil za titulnú postavu Zátopka (Zátopek). V kategórii nominácii za mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe zabojujú Martin Pechlát (Atlas vtákov), Oldřich Kaiser (Muž so zajačími ušami), Otakar Brousek (Okupácia), Hynek Čermák za postavu Ivana Roubala v minisérii Prípad Roubal či Robert Mikluš (Zátopek).

Český lev - nominácie

Z herečiek v hlavnej úlohe sa o cenu usilujú Alena Mihulová za výkon vo filme Atlas vtákov, Anna Kameníková za stvárnenie titulnej postavy Boženy, Pavla Gajdošíková za postavu Emy (Chyby), Eliška Křenková za postavu Elišky vo filme Marťanské lode a Martha Issová za postavu Dany Zátopkovej. Eliška Křenková má nomináciu aj za vedľajšiu roluAtlase vtákov.  Jej súperkami tu budú Eva Hacurová za postavu vo filme Chyby, Denisa Barešová za seriál Kukučky. Svoju nomináciu má aj Slovenka Zuzana Mauréry za úlohu v snímku Muž so zajačími ušamiAntonie Formanová za postavu vo filme Okupácia.

29. Český lev (2022)

Udeľovanie cien Český lev sa uskutoční  5. marca od 20.10 hod. v pražskom Rudolfíne. Vychutnať si ho môžeme aj my v priamom prenose vo vysielaní ČT1. Slávnostný galavečer bude moderovať Jiří Havelka.

Zdroj: ČFTA, Fotografie: Petra Hájska / ČFTA

2 thoughts on “Český lev: najviac nominácií získali Okupácia a Zátopek

Comments are closed.

Rok po požiari v digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu (SFÚ) vstupuje Kino Lumière do finálnej fázy rekonštrukcie...
Culture Festivaly Film PR

Už dnes začína 31. MFF Febiofest Bratislava

Začína sa Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava. Slávnostne ho otvorí čerstvá držiteľka Českého leva Simona Peková. Divákov čaká vyše 70 snímok i bohatý sprievodný program.

Read More
Už o pár hodín štartuje 31. MFF FEBIOFEST Bratislava
Culture Festivaly Film News PR

Už o pár hodín štartuje 31. MFF Febiofest Bratislava

Už o pár hodín štartuje 31. MFF Febiofest Bratislava. Pozrite sa, čo návštevníkom zrekonštruovaného bratislavského Kina Lumière ponúkne v termíne od 13. do 19. marca 2024.

Read More
Kino Lumière
Culture Festivaly Film News PR

Marec 2024 patrí 31. ročníku MFF Febiofest Bratislava

Marec 2024 sa nesie v znamení blížiaceho sa medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST Bratislava. Pozrite sa, čo na festivalových návštevníkov čaká…

Read More
Translate »