EFA 2021: Aj s animákom v našej koprodukcii

Európske filmové ceny / European Film Academy

Na EFA 2021 má Európska filmová akadémia pred sebou ťažké rozhodovanie. Porota vybrala do jednotlivých kategórií zaujímavé snímky. Ako sme prisľúbili teraz si bližšie predstavíme nominované snímky z kategórií animovaného filmu a dokumentaristiky.

V minulej časti TU sme sľúbili, že si dnes priblížime jednotlivé nominované animáky a dokumenty. V kategórií Európskych animovaných filmov 2021 máme aj naše želiezko. Súc len koprodukčné.

Fandíme česko-slovenskému animáku Myši patří do nebe

Nomináciu získal česko-slovenský rodinný animák Myši patří do nebe. Pochádza z dielne  režisérky  a animátorky špecializujúcej sa na 2D  Denisy Grimmovej a Jana Bubeníčka. Hlavnými hrdinami príbehu sú malá myška Whizzy a líška Whitebelly. Sú nepriateľmi na smrť. No jedného dňa sa obe stretnú vo zvieracom nebi a spoločne sa vydajú na fantastickú cestu. Pritom zistia, že priateľstvo dokáže prekonať čokoľvek.

V rámci tejto kategórii bojuje aj snímka FLEE režiséra Jonasa Pohera Rasmussena. Tretím nominovaným filmom je THE APE STAR režisérky Lindy Hambäck. Inšpiroval sa románom Fridy Nilsson. Rozpráva príbeh hlavnej hrdinky, osemročnej Jonny. Tá žije celý život v sirotinci Sunnyside. Vždy snívala o matke. Jedného dňa príde gorila na starom aute a adoptuje si ju. Jonne chvíľu trvá, kým si na túto situáciu zvykne, no keď sa všetko začína zlepšovať, ohrozujú ich existenciu miestne úrady.

Pocta Anne Frankovej ovládne EFA 2021

Ďalším nominovaným animovaným filmom je snímka WHERE IS ANNE FRANK izraelského režiséra, scenáristu a skladateľa filmovej hudby Ariho Folmana. Je to známy autor úspešných izraelských televíznych seriálov, vrátane oceneného filmu In Therapy (Be Tipul). Kitty je imaginárna kamarátka Anny Frankovej. Anna jej venovala svoj denník a magicky ožíva v súčasnom Amsterdame. Kitty sa vydáva na dobrodružnú cestu a neúnavné pátranie po Anne Frankovej.

Zastúpenie má na EFA aj írsky folklór

Film WOLFWALKERS (Vlkochodci) režisérskej dvojice Tomma Mooreho a Rossa Stewarta so scenárom  Will Collinsa  je tretí film ich írskeho folklórneho triptychu. Wolfwalkers pozýva na úžasné dobrodružstvo plné mágie, humoru a akcie. Odohráva sa na pozadí jedného z najturbulentnejších období v írskej histórii. Pozýva do írskej Kilkenny v polovici 17. storočia. Robyn Goodfelowe sem prišla z Anglicka so svojím otcom Billom. Poveril ho lord Oliver Cromwell, aby vyhladil poslednú vlčiu svorku. Robyn sa spriatelí s írskym dievčaťom Mebh Mactire, z pohanského kmeňa, o ktorom sa hovorí, že má dar premeniť  sa v noci na vlka. Keď Robyn objaví Mebhovo tajomstvo je nenávratne vtiahnutá do magického sveta vlkov.

Výber z najlepšej európskej dokumentaristiky

Pätica snímok súťaží o cenu Európskeho dokumentárneho filmu 2021.  Prináša pátranie po kráse, prírode, neštandardných pedagogických praktikách či je exkurzom do histórie. Predstavme si nominované dokumenty.

Prvou je sníma Sergeja Loznitsa, BABI YAR. CONTEXT. Rekonštruuje historický kontext tragédie v rokline Babi Jar. V dňoch 29. – 30. septembra 1941 tam  nemecké komando za pomoci Policajného pluku a Ukrajinskej pomocnej polície bez akéhokoľvek odporu miestneho obyvateľstva zastrelilo 33 771 Židov. Prostredníctvom archívnych záberov dokumentuje nemeckú okupáciu Ukrajiny  a nasledujúce tragické desaťročie. Keď budúcnosť zatieni minulosť a pamäť zabúda, je to hlas filmu, ktorý oživí pravdu.

Ďalším nominantom je snímka FLEE režiséra Jonasa Pohera Rasmussena. Získala ďalšie nominácie na Európskych oscaroch.  Rozpráva príbeh 36-ročného úspešného akademika vystupujúceho pod pseudonymom Amin Nawabi. Režisérovi Jonasovi Poherovi Rasmussenovi, blízkemu priateľovi a spolužiakovi zo strednej školy, vyrozprával príbeh o svojej mimoriadnej ceste ako detského utečenca z Afganistanu. Prostredníctvom úprimných rozhovorov medzi Jonasom a Aminom rozpráva FLEE nezabudnuteľný príbeh sebaobjavovania.

Na EFA 2021 sa prebojoval dokumentárny film o netradičných pedagogických praktíkách

Dokumentárna snímka nemeckej režisérky Márii  Spethovej  Mr. BACHMANN AND HIS CLASS je intímny dokument zachytávajúci puto medzi učiteľom základnej školy a jeho žiakmi. Jeho nekonvenčné metódy sa stretávajú so zložitou sociálnou a kultúrnou realitou provinčného nemeckého priemyselného mesta, v ktorom žijú.

EFA 2021 aj o vášni najmocnejšieho muža

TAMING THE GARDEN  od gruzínskej režisérky Salomé Jashi je óda na rivalitu medzi mužmi a prírodou. Rozpráva príbeh o vášni najmocnejšieho muža  v krajine. Pred časom bolo celé Gruzínsko svedkom neskutočnej scény – veľkého stromu plávajúceho v mori.

Tento muž vlastní storočné stromy na svojom súkromnom pozemku. Tomuto nezvyčajnému koníčku sa oddáva tak, že v komunitách pozdĺž gruzínskeho pobrežia nechá vytrhať storočné stromy a presadí ich do svojej súkromnej záhrady. Keď sa celé pobrežie Gruzínska podieľalo na realizácii jeho túžby, pustila sa režisérka do natáčania.  Ako vraví, chcela preskúmať, čo sa skrýva za týmto hypnotizujúco zvláštnym obrazom.  Chcela spoznať ambície mocného muža, ktorý mení krajinu, hýbe stromami a necháva svedkov v zmätku. A to všetko pre svoje potešenie.

EFA 2021 aj s biografiou Björna Andrésena

Nomináciu získala aj snímka THE MOST BEAUTIFUL BOY IN THE WORLD dvoch švédskych režisérov Kristiny Lindström a Kristiana Petriho. Kristina Lindström je filmárka, novinárka a autorka. Režírovala ocenené dokumentárne filmy ako Astrid Lindgren (2014), Palme s Maud Nycander (2012), Wonderboy (2003), The Era – Punk In Tri Parts (2017) a Silence tiež s Kristianom Petriom (2020).

Dej sa odohráva v roku 1970, keď cestoval filmár Luchino Visconti po Európe. Pre film Thomasa Manna „Smrť v Benátkach“ hľadal dokonalého chlapca, ktorý by zosobnil absolútnu krásu. V Štokholme objavil hanblivého 15-ročného tínedžera, Björna Andrésena, ktorého cez noc priviedol k medzinárodnej sláve.  Ten krátku, no intenzívnu časť svojej búrlivej mladosti strávil medzi Lidom v Benátkach, Londýnom, filmovým festivalom v Cannes a vzdialeným Japonskom.

Päťdesiat rokov po premiére filmu Smrť v Benátkach nás Björn vezme na cestu zloženú z osobných spomienok, kinematografickej histórie, hviezdneho prachu a tragických udalostí. Môže to byť pre neho posledný pokus dostať svoj život do starých koľají. Dokumentárny film Najkrajší chlapec na svete sa natáčal päť rokov na miestach Björnových stôp  v Štokholme, Kodani, Paríži, Budapešti, Benátkach a Tokiu. Režisérka  pátrala spolu s ním, aby  sa prostredníctvom archívov a rozhovorov s blízkou rodinou dozvedeli pravdu o smrti jeho matky a identite jeho otca.

EFA2021 ceny

Uvidíme počas slávnostného galavečera, ktoré snímky z tých kategórií ocení Akadémia palmou víťazstva v živom streame už 11. decembra 2021.

PS. Zostáva nám predstaviť si už len poslednú kategóriu – Objavy. A o nej si povieme už zajtra, 9. decembra 2021.

62. Krakovský filmový festival je v znamení slovenskej kinematografie bude aj s premiérami
Film News

Krakovský filmový festival v znamení slovenskej kinematografie aj s premiérami

Krakovský filmový festival je jedným z najstarších podujatí venovaných dokumentárnej, animovanej a krátkometrážnej hranej tvorbe. V poradí 62. ročník festivalu sa začal v nedeľu 29. mája a potrvá do 12. júna. Svoje zastúpenie má aj slovenská kinematografia. Dokonca, dve slovenské snímky slovenskej proveniencie tu uvedú v svetovej a jednu v európskej premiére. „Krakovský filmový festival […]

Read More
75. MFF v Cannes pozná víťazov
Fashion Film

75. MFF v Cannes pozná víťazov

Jubilejný 75. ročník Medzinárodného filmového festivalu vo francúzskom Cannes je za nami. V termíne od 17. do 28. mája 2022 priniesol premiéry a svoje miesto dostala aj slovenská kinematografia. O hlavnú cenu – Zlatú palmu súťažilo 21 snímok. MFF v Cannes zároveň reagoval aj na ruskú agresiu. Dočká sa výzva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského reakcie? […]

Read More
Chlieb náš každodenný bude na MFF Canes
Film News

Chlieb náš každodenný bude na MFF Cannes

V programe prestížneho Medzinárodného filmového festivalu v Cannes bude v jeho jubilejnom 75. ročníku mať zastúpenie aj Slovensko. Reprezentovať ho bude študentský film Chlieb náš každodenný (2021) Alice Bednárikovej. Uvedú ho v sekcii La Cinef, ktorá sa zameriava na podporu mladej generácie filmových tvorcov. MFF Cannes sa uskutoční v termíne od 17. do 28. mája […]

Read More
Translate »