EFA 2021: Aj s animákom v našej koprodukcii

Európske filmové ceny / European Film Academy

Na EFA 2021 má Európska filmová akadémia pred sebou ťažké rozhodovanie. Porota vybrala do jednotlivých kategórií zaujímavé snímky. Ako sme prisľúbili teraz si bližšie predstavíme nominované snímky z kategórií animovaného filmu a dokumentaristiky.

V minulej časti TU sme sľúbili, že si dnes priblížime jednotlivé nominované animáky a dokumenty. V kategórií Európskych animovaných filmov 2021 máme aj naše želiezko. Súc len koprodukčné.

Fandíme česko-slovenskému animáku Myši patří do nebe

Nomináciu získal česko-slovenský rodinný animák Myši patří do nebe. Pochádza z dielne  režisérky  a animátorky špecializujúcej sa na 2D  Denisy Grimmovej a Jana Bubeníčka. Hlavnými hrdinami príbehu sú malá myška Whizzy a líška Whitebelly. Sú nepriateľmi na smrť. No jedného dňa sa obe stretnú vo zvieracom nebi a spoločne sa vydajú na fantastickú cestu. Pritom zistia, že priateľstvo dokáže prekonať čokoľvek.

V rámci tejto kategórii bojuje aj snímka FLEE režiséra Jonasa Pohera Rasmussena. Tretím nominovaným filmom je THE APE STAR režisérky Lindy Hambäck. Inšpiroval sa románom Fridy Nilsson. Rozpráva príbeh hlavnej hrdinky, osemročnej Jonny. Tá žije celý život v sirotinci Sunnyside. Vždy snívala o matke. Jedného dňa príde gorila na starom aute a adoptuje si ju. Jonne chvíľu trvá, kým si na túto situáciu zvykne, no keď sa všetko začína zlepšovať, ohrozujú ich existenciu miestne úrady.

Pocta Anne Frankovej ovládne EFA 2021

Ďalším nominovaným animovaným filmom je snímka WHERE IS ANNE FRANK izraelského režiséra, scenáristu a skladateľa filmovej hudby Ariho Folmana. Je to známy autor úspešných izraelských televíznych seriálov, vrátane oceneného filmu In Therapy (Be Tipul). Kitty je imaginárna kamarátka Anny Frankovej. Anna jej venovala svoj denník a magicky ožíva v súčasnom Amsterdame. Kitty sa vydáva na dobrodružnú cestu a neúnavné pátranie po Anne Frankovej.

Zastúpenie má na EFA aj írsky folklór

Film WOLFWALKERS (Vlkochodci) režisérskej dvojice Tomma Mooreho a Rossa Stewarta so scenárom  Will Collinsa  je tretí film ich írskeho folklórneho triptychu. Wolfwalkers pozýva na úžasné dobrodružstvo plné mágie, humoru a akcie. Odohráva sa na pozadí jedného z najturbulentnejších období v írskej histórii. Pozýva do írskej Kilkenny v polovici 17. storočia. Robyn Goodfelowe sem prišla z Anglicka so svojím otcom Billom. Poveril ho lord Oliver Cromwell, aby vyhladil poslednú vlčiu svorku. Robyn sa spriatelí s írskym dievčaťom Mebh Mactire, z pohanského kmeňa, o ktorom sa hovorí, že má dar premeniť  sa v noci na vlka. Keď Robyn objaví Mebhovo tajomstvo je nenávratne vtiahnutá do magického sveta vlkov.

Výber z najlepšej európskej dokumentaristiky

Pätica snímok súťaží o cenu Európskeho dokumentárneho filmu 2021.  Prináša pátranie po kráse, prírode, neštandardných pedagogických praktikách či je exkurzom do histórie. Predstavme si nominované dokumenty.

Prvou je sníma Sergeja Loznitsa, BABI YAR. CONTEXT. Rekonštruuje historický kontext tragédie v rokline Babi Jar. V dňoch 29. – 30. septembra 1941 tam  nemecké komando za pomoci Policajného pluku a Ukrajinskej pomocnej polície bez akéhokoľvek odporu miestneho obyvateľstva zastrelilo 33 771 Židov. Prostredníctvom archívnych záberov dokumentuje nemeckú okupáciu Ukrajiny  a nasledujúce tragické desaťročie. Keď budúcnosť zatieni minulosť a pamäť zabúda, je to hlas filmu, ktorý oživí pravdu.

Ďalším nominantom je snímka FLEE režiséra Jonasa Pohera Rasmussena. Získala ďalšie nominácie na Európskych oscaroch.  Rozpráva príbeh 36-ročného úspešného akademika vystupujúceho pod pseudonymom Amin Nawabi. Režisérovi Jonasovi Poherovi Rasmussenovi, blízkemu priateľovi a spolužiakovi zo strednej školy, vyrozprával príbeh o svojej mimoriadnej ceste ako detského utečenca z Afganistanu. Prostredníctvom úprimných rozhovorov medzi Jonasom a Aminom rozpráva FLEE nezabudnuteľný príbeh sebaobjavovania.

Na EFA 2021 sa prebojoval dokumentárny film o netradičných pedagogických praktíkách

Dokumentárna snímka nemeckej režisérky Márii  Spethovej  Mr. BACHMANN AND HIS CLASS je intímny dokument zachytávajúci puto medzi učiteľom základnej školy a jeho žiakmi. Jeho nekonvenčné metódy sa stretávajú so zložitou sociálnou a kultúrnou realitou provinčného nemeckého priemyselného mesta, v ktorom žijú.

EFA 2021 aj o vášni najmocnejšieho muža

TAMING THE GARDEN  od gruzínskej režisérky Salomé Jashi je óda na rivalitu medzi mužmi a prírodou. Rozpráva príbeh o vášni najmocnejšieho muža  v krajine. Pred časom bolo celé Gruzínsko svedkom neskutočnej scény – veľkého stromu plávajúceho v mori.

Tento muž vlastní storočné stromy na svojom súkromnom pozemku. Tomuto nezvyčajnému koníčku sa oddáva tak, že v komunitách pozdĺž gruzínskeho pobrežia nechá vytrhať storočné stromy a presadí ich do svojej súkromnej záhrady. Keď sa celé pobrežie Gruzínska podieľalo na realizácii jeho túžby, pustila sa režisérka do natáčania.  Ako vraví, chcela preskúmať, čo sa skrýva za týmto hypnotizujúco zvláštnym obrazom.  Chcela spoznať ambície mocného muža, ktorý mení krajinu, hýbe stromami a necháva svedkov v zmätku. A to všetko pre svoje potešenie.

EFA 2021 aj s biografiou Björna Andrésena

Nomináciu získala aj snímka THE MOST BEAUTIFUL BOY IN THE WORLD dvoch švédskych režisérov Kristiny Lindström a Kristiana Petriho. Kristina Lindström je filmárka, novinárka a autorka. Režírovala ocenené dokumentárne filmy ako Astrid Lindgren (2014), Palme s Maud Nycander (2012), Wonderboy (2003), The Era – Punk In Tri Parts (2017) a Silence tiež s Kristianom Petriom (2020).

Dej sa odohráva v roku 1970, keď cestoval filmár Luchino Visconti po Európe. Pre film Thomasa Manna „Smrť v Benátkach“ hľadal dokonalého chlapca, ktorý by zosobnil absolútnu krásu. V Štokholme objavil hanblivého 15-ročného tínedžera, Björna Andrésena, ktorého cez noc priviedol k medzinárodnej sláve.  Ten krátku, no intenzívnu časť svojej búrlivej mladosti strávil medzi Lidom v Benátkach, Londýnom, filmovým festivalom v Cannes a vzdialeným Japonskom.

Päťdesiat rokov po premiére filmu Smrť v Benátkach nás Björn vezme na cestu zloženú z osobných spomienok, kinematografickej histórie, hviezdneho prachu a tragických udalostí. Môže to byť pre neho posledný pokus dostať svoj život do starých koľají. Dokumentárny film Najkrajší chlapec na svete sa natáčal päť rokov na miestach Björnových stôp  v Štokholme, Kodani, Paríži, Budapešti, Benátkach a Tokiu. Režisérka  pátrala spolu s ním, aby  sa prostredníctvom archívov a rozhovorov s blízkou rodinou dozvedeli pravdu o smrti jeho matky a identite jeho otca.

EFA2021 ceny

Uvidíme počas slávnostného galavečera, ktoré snímky z tých kategórií ocení Akadémia palmou víťazstva v živom streame už 11. decembra 2021.

PS. Zostáva nám predstaviť si už len poslednú kategóriu – Objavy. A o nej si povieme už zajtra, 9. decembra 2021.

Krištáľové krídlo 2021
Community Divadlo Film Hudba News Osobnosti Udalosti Výtvarné umenie

Krištáľové krídlo 2022: TOTO sú noví laureáti

Galavečer 26. ročníka Krištáľového krídla sa uskutočnil 4. marca 2023 v Sále opery a baletu SND. Počas večera, prenášanom v živom prenose na obrazovkách RTVS, sme spoznali laureátov za uplynulý rok. Počas galavečera odovzdali aj dve mimoriadne ceny. Kto sú noví laureáti? Koho uviedlo Krištáľové krídlo do dvorany osobností? Stálica v kultúrnom dianí na Slovensku – […]

Read More
Český lev
Film News

Prestížne ocenenie Český lev slávi jubileum. Aj 30. ročník má svojich laureátov

Uplynul rok a opäť sa rozdávali ceny Český lev. Tentoraz to bolo mimoriadne. O sošku Českého leva v záverečnom hlasovaní bojovalo v jubilejnom 30. ročníku celkom 32 titulov v 19 kategóriách. V rekordnej konkurencii najviac nominácií získali filmy ARVÉD a IL BOEMO. Nasledovali ich snímky BANGER a SVETLONOC. Kto bol v tomto jubilejnom 30. ročníku […]

Read More
Juraj Jakubisko
Film News Osobnosti

Odišiel „Slovenský Fellini“- režisér Juraj Jakubisko

Výnimočný filmový režisér, scenárista, kameraman, fotograf a výtvarník Juraj Jakubisko (*30. 4.1938, †24.2.2023) zatracovaný komunistickým režimom i oceňovaný s množstvom kultových filmov na svojom konte odišiel do hviezdneho neba. Svoju nesmrteľnosť si zabezpečil najmä vďaka Tisícročnej včele, Nevere po slovensky, filmu Báthory či nezabudnuteľnej Perinbabe. Po absolvovaní pražskej FAMU debutoval celovečerným filmom Kristove roky. Čoskoro […]

Read More
Translate »