Novinky

SCANDI ´22: týždeň severského filmu prebieha v kinách i online

SCANDI 2022

Už len pár dní máme na to, aby sme si mohli vychutnať v našich kinách neošúchané novinky, kvalitné snímky škandinávskej kinematografie. Festival SCANDI 2022 ponúka bohatú filmovú nádielku, festivalové predpremiéry či legendárne švédske nemé filmy. Prebieha v týždni od 24. do 30. januára 2022. A okrem 33 kinosál po celom Slovensku ho nájdeme aj online.

U našich západných susedov v Českej republike prebiehal festival v znamení Severu minulý týždeň. Posledný januárový týždeň patrí v našich kinách severskej kinematografii. Festival SCANDI píše tento rok už 8. ročník. Vzhľadom na rozvoľnenie opatrení sa odohráva v kinosálach, no usporiadatelia myslia aj na tých filmových nadšencov, ktorí nepatria do režimu OP. Pre nich si pripravili filmovú nádielku vo Virtuálnej kinosále na Edisonline. Od stredy 26. januára sa počas najbližších 5 dní môžeme tešiť na škandinávske filmy, ktoré sme určite ešte nikde nevideli. Každý deň budú v ponuke dva filmy. Projekcie začínajú v presný čas, nejde ich zastaviť ani pretočiť. Rovnako ako v kine. Ku každej jednodňovej vstupenke navyše získate prístup do videotéky Edisonline na 14 dní zdarma. A pokiaľ si zakúpite vstupenku na celý festival, až na celý mesiac sa vám otvoria poklady na Edisonline. Videli ste už niektorí z filmov? Ak nie, ešte stále máte možnosť!

Čo prináša SCANDI 2022?

Tohtoročný SCANDI ponúkne 10 festivalových predpremiér, 15 zaujímavých starších severských titulov a 5 legendárnych švédskych filmov z 20. rokov minulého storočia. Festival prináša snímky s témami, ktoré rezonujú nielen škandinávskou, ale aj slovenskou spoločnosťou.

„Máme nadupaný line-up filmov so súčasnými témami, ktoré rezonujú nielen škandinávskou, ale aj globálnou a, samozrejme, slovenskou spoločnosťou. Tak schválne, sú vám tieto témy povedomé? Žena ako silná líderka národov vo filme Margrete – Kráľovná severu, právo ženy mať či nemať dieťa vo filme Ninjababy, kríza mužskej maskulinity vo filmoch Divoch a Tigre, seniorská samota vymenená za dobrodružstvo vo filme Oceľové dámy, bremeno slávy detskej hviezdy filmu Smrť v Benátkach v dokumente Najkrajší chlapec na svete a v neposlednom rade život minority v minorite v animovanom dokumente nominovanom na Oscara – Utiecť, ktorý je pre mňa osobne jeden z najlepších filmov roka 2021,“ prezradil o filmovej prehliadke toho naj zo súčasného škandinávskeho filmu jej kreatívny riaditeľ Dominik Hronec.

Dejiskom budú kiná i online svet

Dejiskom je festivalové Kino Film Europe v Pistoriho paláci. Bohatý bude aj sprievodný program, ktorý zahŕňa medzinárodné, ale aj domáce diskusie, cestovateľskú prednášku, ale aj živé koncerty. Vybrané diskusie bude možné sledovať aj online prostredníctvom sociálnych sietí organizátora a zapojených mediálnych partnerov.

Sála Činohry SND sa zmenila na fantastickú kinosálu

Otváracím filmom podujatia bola v pondelok 24.1. v Sále činohry SND historická dráma Margrete – Kráľovná severu s fenomenálnou Trine Dyrholm. Tá si v snímke zahrala úlohu kráľovnej Dánska, Švédska a Nórska, ktorá týmto krajinám vládla v 14. storočí. Ide o úchvatnú nevyriešenú záhadu severských dejín o jednej z najmocnejších žien v európskych dejinách.

Režisérka Charlotte Sieling má za sebou dlhú kariéru ako režisérka TV sérií, akými sú The Killing, Most a americký seriál Homeland (V mene vlasti). Predchádzala jej online diskusia s názvom Prečo je škandinávsky film vo svete úspešný? Reflektovala aj túto skvelú snímku či reflexiu mimoriadne úspešnej škandinávskej kinematografie.

Na festivale nechýbajú ani snímky ovenčené európskym oscarom

Zaručeným diváckym hitom festivalu je komédia Thomasa Daneskova Divoch. Rieši otázku, či skutoční muži už vyhynuli. Rozpráva príbeh o prežití, mužnosti, egu a o priateľstve. Šialenou jazdou cez fjordy divákov sprevádza Martin. Ten sa v zúfalej snahe prekonať krízu stredného veku rozhodne odísť do lesov a žiť ako prehistorický človek.

V programovej ponuke nechýba ani snímka Utiecť. Film je čerstvým držiteľom ceny pre najlepší európsky dokument a animovaný film (písali sme o tom TU a TU). Má tiež nomináciu na európsku filmovú cenu publika (Lux Audience Award) a figuruje tiež v shortliste nominácií na Oscara. Amin Nawabi, uznávaný 36-ročný akademik, zápasí s bolestným tajomstvom. Skrýva ho už 20 rokov. Obáva sa, že mu môže zničiť život, ktorý si vybudoval pre seba a svojho budúceho manžela. O svoj príbeh sa však podelí s režisérom Jonasom Poherom Rasmussenom, blízkym priateľom a spolužiakom zo strednej školy. Po prvýkrát vyrozpráva prostredníctvom animácie príbeh mimoriadnej cesty detského utečenca z Afganistanu.

SCANDI prináša aj Ninjababy

Festival SCANDI prináša aj ďalší film ovenčený európskym oscarom. Tento raz cenou európskej komédie (viac TU). A to nórsku snímku Ninjababy. Rozpráva príbeh mladej Rakel, ktorá má ešte veľa iných plánov, než sa stať matkou. Film humorne i trpko otvára tému nechceného rodičovstva v generácií mileniálov. Snímku nakrútila Yngvild Sve Flikke podľa predlohy slávneho komiksu pre dospelých.

Rozpovie divákom príbeh výtvarníčky

Svoj priestor v našich kinách počas SCANDI má aj skutočný príbeh maliarky Tove Jansson. Tove Jansson je autorkou rozprávkového sveta Mumínovcov, ktorý milujú deti, ale aj dospelí po celom svete. Uvidíme ho v romantickej dráme Tove, ktorej réžie sa ujala Zaida Bergroth. Snímka nám objasní, kde a ako vznikali príbehy týchto roztomilých postavičiek, aký bol život tejto neúnavnej švédsko-fínskej autorky a čo všetko musela obetovať, aby bola úspešná.

Aké detstvo mal najkrajší chlapec sveta?

Program SCANDI 2022 ponúkne aj ďalší biografický film Najkrajší chlapec na svete (The Most Beautiful Boy In The World) dvoch švédskych režisérov Kristiny Lindström a Kristiana Petriho. Získal nomináciu Európskej filmovej akadémie na cenu európskeho dokumentárneho filmu (viac o filme sa dozviete TU). Zachytáva detstvo a búrlivé roky Björna Andrésena po tom, čo sa zo dňa na deň preslávil účinkovaním v legendárnej Viscontiho snímke Smrť v Benátkach ako zosobnenie chlapčenskej krásy. O tienistej stránke slávy a neľahkých rokoch života detskej hviezdy porozpráva samotný predstaviteľ tejto nezabudnuteľnej postavy z románu Thomasa Manna.

SCANDI aj o realite mladého futbalistu

V kinematografii nie je núdza o inšpiráciu skutočnosťou. Jeden taký prináša do našich kín aj SCANDI. Rozpovie nám ho snímka Tigre. Zachytáva ako funguje 16-ročný Martin, jeden z najväčších talentov Švédska, v prestížnom talianskom klube. Jeho život prirovnáva k jazde na horskej dráhe. Život uprostred moderného futbalového priemyslu je jazdou húsenkovou dráhou na život a na smrť. Na povrchu je život vychádzajúcej futbalovej hviezdy plný luxusu, drahých áut a večierkov. A o čo ide v skutočnosti? O samotu a toxickú zlatú klietku. Snímku natočil režisér a scenárista Ronnie Sandahl. Svoj úspech zožal už v minulosti napríklad ako scenárista filmu Borg/McEnroe.

Zombícky terorista

Milovníci hororu a zombie témy si prídu na svoje v programe SCANDI 2022 tiež. Z tohto súdka je komediálny horor Projekt Z alebo ako sa točí zombie film. Názov síce vypovedá mnohé, ale aj tak nie je všetko až také jasné ako by sa mohlo zdať. Skupina študentov – filmárov nakrúca zombie film v zatvorenom moteli kdesi v nórskych horách. Ich fikcia sa odrazu mení na realitu, keď neznámy tvor začne terorizovať filmový pľac.

Bláznivá jazda dôchodkýň

Kdesi som počula, ako staršia generácia vraví, že vek je len číslo. A že je to celkom tak hovorí aj dobrodružná road-movie snímka Oceľové dámy. Rozpráva o bláznivej jazde troch sestier, ktoré sa v zrelom veku vydávajú na sebapoznávací výlet. Impulzom k tomu je nešťastná udalosť: 75-ročná Inkeri nechtiac zabije svojho muža panvicou.

SCANDI prináša aj film o vzniku oscarovej legendy Spomienky na Afriku

Kto by nepoznal legendárny film Spomienky na Afriku? Ako však vznikol román, podľa ktorého Sydney Pollack natočil v roku 1985 film ovenčený sedmičkou oscarov? Biografická snímka Dohoda nás zavedie k jeho autorke Karen Blixen. Tá má 63 rokov a je na vrchole slávy. A je ďalšou v poradí na získanie Nobelovej ceny za literatúru.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Aké ďalšie filmy sú na SCANDI 2022? Dozviete sa TU.

SCANDI - kompletný program

Zaujímavé debaty a hudobno-filmové prepojenie. Aj to je SCANDI.

Bohatý bude aj sprievodný program. Pripravené sú početné diskusie. Doposiaľ (do stredy) sme tento týždeň mohli sledovať dve debaty. V pondelok bola reč o škandinávskej kinematografii. Počúvali sme sa o produkcii severských filmov ale aj o reflexii škandinávskej kinematografie na slovo vzatými odborníkmi. Dozvedeli sme sa, vďaka čomu je na takej vysokej úrovní a prečo sa teší tak obrovskej medzinárodnej sláve i jasotu kritikov. V utorok sa v spolupráci s Ligou za duševné zdravie zrealizovala debata Duša a film. Bola reakciou na film Tigre. Reč bola o mimoriadne talentovaných deťoch. Tie sa od detstva zameriavajú na naplnenie svojich ambícií a cieľov. Na to však musia na sebe tvrdo pracovať a veľa tomu obetovať. Ruka v ruke s tým je veľký tlak na ich psychiku. Ako sa môžu vyrovnať s problémami?

Na ceste neobrúsenými diamantmi Atlantiku

Po utorkovej debate sa pozornosť väčšiny sústredí na dnes. O 19:00 v Kine Film Europe začne komentovaná prehliadka Cestovateľského kina o Faerských ostrovoch. Sú to ostrovy na severe Atlantiku medzi Škótskom a Islandom. Patria pod Dánske kráľovstvo. Na divákov čaká poznávacia cesta na zabudnutý kút sveta. Uvidíme krásu divokej škandinávskej prírody a nenútenej severskej sofistikovanosti. Fascinujúce súostrovie pomenované po ovciach ponúka majestátne útesy, nádherné vodopády aj strechy domčekov porastené trávou. O tom, čo možno a určite treba zažiť v tejto cestovateľskej rozprávke, porozpráva Martin Šimko, cestovateľ a sprievodca, ktorý navštívil viac ako 70 krajín.

Aký býva osud detských hviezd?

Vo štvrtok 27. januára sa na tému osudov detských hviezd bude so svojimi hosťami zhovárať Michal Havran. Jeho diskusia Okrúhly stôl Michala Havrana začne o 19:00, hneď po skončení projekcie dokumentárneho filmu Najkrajší chlapec na svete. Pamätáte si Tadzia z Viscontiho Smrti v Benátkach? Ešte len 15-ročný Björn Andrésen sa stal zosobnením dokonalej chlapčenskej krásy v známej filmovej adaptácii románu Thomasa Manna. Hostia budú odpovedať nielen na otázky, aký bol však osud tohto mladíka v nasledujúcich rokoch či aké tiene prenasledujú mladé talenty po zvyšok života?

Festival SCANDI prinesie aj filmovo-hudobné zážitky

Od piatka do nedele ponúkne Kino Film Europe aj netradičný filmovo-hudobný zážitok. Živý hudobný sprievod k legendárnym švédskym nemým filmom z 20. rokov minulého storočia, prinášajú HRADBY SAMOTY. Ide o audiovizuálne projekty dotýkajúce sa hudobných žánrov ako dark ambient, dark folk, drone, industrial či noise. V piatok 28. januára na festivalové publikum čaká koncert projektov UNTITLED SEA & KRAGROWARGKOMN k filmu Povozník smrti. V sobotu 29. januára sa uskutoční koncert projektu DO SHASKA! k filmu Häxan: Čarodejníctvo v priebehu vekov. SCANDI 2022 ukončí 30. januára koncert dvoch hudobných projektov PHRAGMENTS & METROM k filmu Poklad pána Arna.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »