29. Český lev bol pompézny i charitatívny

29. Český lev

V pražskom Rudolfine sa v sobotu 5.3.2022 večer udeľovali filmové a televízne ceny Český lev. Podľa očakávania došlo k súboju filmov Zátopek a Okupace, ktoré mali rovnako po 13 nominácií. Slávnostný ceremoniál nezabudol na práve prebiehajúci konflikt na Ukrajine. Zúčastnil sa ho tiež ukrajinský veľvyslanec v ČR J. E. Jevhen Perebyjnis. Galavečer sa niesol v znamení pomoci Ukrajine.

Najviacej šancí na sošky Českého leva mali snímky Okupace a Zátopek, ktoré mali rovnako po 13 nominácií. Jedenásť nominácii získala komédia Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima, 9 mal Atlas ptáků a osem si vyslúžili Chyby. S 5 nomináciami nastúpila do záverečného boja miniséria Božena a 4 nominácie získal animovaný film Moje slunce Mad. Ďalšie súťažné tituly mali po dvoch či jednej nominácii (písali sme o tom TU).

29. Český lev / Jiří Havelka, moderátor
Galavečer 29. Českého leva moderoval Jiří Havelka.

Z dvoch rovnocenných kandidátov vyšiel víťazne Zátopek

Najúspešnejším filmom 29. ročníka filmových cien Českej filmovej a televíznej akadémie (ČFTA) ČESKÝ LEV sa stal film Zátopek. Rozpráva príbeh slávneho československého atléta od režiséra Davida Ondříčka.

Získal osem cien za kategóriu najlepší film, najlepší herec v hlavnej úlohe, za réžiu, scénografiu, masky, strih, kameru a zvuk. Akademici ho už predtým nominovali do boja o Oscara v kategórii cudzojazyčných filmov. Žiaľ, do užšieho výberu sa nedostal.

Ocenení tvorcovia víťazného celovečerného filmu Zátopek. / 29. Český lev
Ocenení tvorcovia víťazného celovečerného filmu Zátopek sa prihovorili prítomným.

Druhým najúspešnejším filmom je Okupace. Jeho dej sa odohráva v období normalizácie. Získal 3 ceny za scenár pre Marka Šindelku a Vojtěcha Maška a herečku vo vedľajšej úlohe Antoniu Formanovú. Patrí mu aj cena za hudbu  La Petite Sonja Hanka J. Manchiniho.

29. Český lev ocenil aj najlepších v hlavných i vedľajších úlohách

Českého leva pre najlepšiu herečku v hlavnej úlohe si odniesla Pavla Gajdošíková za film Chyby. Stvárnila v ňom ženu, ktorú dohnala minulosť v podobe účinkovania v pornofilme.

29. Český lev / Pavla Gajdošíková, najlepšia herečka v hlavnej úlohe
Pavla Gajdošíková si z galavečera 29. Český lev odniesla cenu pre najlepšiu herečku v hlavnej úlohe.

Za najlepšieho herca v hlavnej úlohe bol vyhlásený Václav Neužil za titulnú úlohu vo filme Zátopek.

29. Český lev / Václav Neužil
Václavovi Neužilovi patrí cena za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Ocenenie za ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získala Antónie Formanová za film Okupace. Cena za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe patrí Oldřichovi Kaiserovi za film Muž se zaječíma ušima. Škoda, že si sošku osobne prevziať neprišiel.

29. Český lev priniesol triumf Myškám i Božene

Najlepším dokumentom sa stala snímka Jednotka intenzivního života o lekároch, ktorí sa venujú starostlivosti o nevyliečiteľne chorých. Českého leva za najlepší animovaný film si odniesli Myši patří do nebe, ktorý bol nominovaný aj na Európsku filmovú cenu (viac TU).

V seriálovej kategórii bola úspešná Česká televízia. Ocenenie za najlepší televízny film získala miniséria Božena, rozprávajúca o živote spisovateľky Boženy Němcovej. Získala dokonca dve sošky.

V kategórii televíznych seriálov uspel aj Ochránce, tiež z produkcie ČT. Seriál sleduje príbeh školského ombudsmana a problémy v školstve. Ceny za študentský a krátky film v oboch prípadoch získala Diana Cam Van Nguyen za snímok Milý tati o hľadaní cesty autorky k svojmu otcovi.

Cenu za mimoriadny prínos si zobral zvukár

Českého leva za mimoriadny prínos českej kinematografie dostal aj zvukár Ivo Špalj. Už v minulosti opakovane získal ocenenie, mimo iného za Lekci Faust (1994) alebo Učitele Tance (1995). Filmovému zvuku sa venuje takmer 60 rokov a spolupracoval aj s Laternou magikou či režisérom Jánom Švankmajerom.

29. Český lev / Cenu za mimoriadny prínos si odniesol zvukár Ivo Špajl
Cenu za mimoriadny prínos si odniesol zvukár Ivo Špajl.

29. Český lev povedal nie vojne a áno pomoci trpiacim

Slávnostným večerom v pražskom Rudolfíne sa opakovane niesli odkazy Ukrajine a ľuďom, ktorí ju bránia proti ruskej agresii. Ako povedal ukrajinský veľvyslanec v ČR, J. E. Jevhen Perebyjnis: „Nie je to iba Putin, kto začal vojnu. Veľká časť ruského národa všetko podporuje, alebo mlčí. Vieme, že najhoršie veci na svete sa dejú kvôli ľahostajnosti… Sú medzi nimi bohužiaľ aj umelci, vrátane zástupcov ruskej kinematografie.“ Vyzval tiež český film aby prerušil vzťahy s ruskou kinematografiou. ČFTA sa rozhodla neusporiadať tento rok večierok a ušetrených 300 tisíc korún prostredníctvom organizácie Človek v tiesni pošle na pomoc Ukrajine.

29. Český lev
Dejiskom galavečera bolo Rudolfinum Českej filharmónie.

Prehľad víťazov 29. ročníka filmových cien Český lev

 • Najlepší celovečerný film: Zátopek – producenti Kryštof Mucha, David Ondříček
 • Najlepší dokumentárny film: Jednotka intenzivního života – réžia Adéla Komrzý; producentka Pavla Janoušková Kubečková
 • Najlepší televízny film alebo miniséria: Božena
 • Televízny seriál: Ochránce
 • Najlepší animovaný film: Myši patří do nebe,  réžia Denisa Grimmová
 • Krátky film: Milý tati – režisérky Diana Cam Van Nguyen

Ocenili i tvorcov

 • Réžia: David Ondříček – Zátopek
 • Najlepšia herečka v hlavnej úlohe: Pavla Gajdošíková – Chyby
 • Najlepší herec v hlavnej úlohe: Václav Neužil – Zátopek
 • Herečka vo vedľajšej úlohe: Antonie Formanová – Okupace
 • Herec vo vedľajšej úlohe: Oldřich Kaiser – Muž se zaječíma ušima
 • Najlepší scenár: Marek Šindelka, Vojtěch Mašek – Okupace
 • Kamera: Štěpán Kučera – Zátopek
 • Strih: Jarosław Kamiński – Zátopek
 • Zvuk: Pavel Rejholec, Jakub Čech – Zátopek
 • Hudba: La Petite Sonja, Hank J. Manchini – Okupace
 • Scénografia: Jan Vlasák – Zátopek
 • Kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková – Božena
 • Masky: Jana Dopitová – Zátopek

Mimoriadne ceny získali

 • Cena za mimoriadny prínos českej kinematografie: majster zvuku Ivo Špalj
 • Cena Magnesia za najlepší študentský film (neštatutárna cena): Milý tati – režisérky Diana Cam Van Nguyen
 • Najlepší filmový plagát (neštatutárna cena): Zátopek – od autorov Aleš Najbrt, Jakub Spurný, Julie Vrabelová
 • Cena filmových fanúšikov (neštatutárna cena): Zátopek režiséra Davida Ondříčeka

Laureátom srdečne gratulujeme!

Zdroj fotografií: Česká televize / Printscreen z online vysielania

Festival Film a architektúra
Architektúra Film News PR

Festival Film a architektúra uvedie poctu géniom modernej architektúry

Festival Film a architektura sa láme do novej dekády a odhaľuje tohtoročný nabitý program. Uvedie poctu géniom modernej architektúry i architektonickú inšpiráciu Jana Hřebejka Jedenásty ročník s názvom Body zlomů zavíta opäť okrem pražských kín do miest po celej republike a na Slovensko. A to v termíne od 29. septembra do 4. októbra 2022. Jedenásty […]

Read More
Benátsky filmový festival
Film News

Benátsky filmový festival 2022 je už za nami. Čo priniesol?

Tohtoročný 79. Medzinárodný filmový festival v Benátkach bol plný hviezd. Fotografom na červenom koberci zapózovali Hillary Clinto, Sigourney Weaver, Catherine Deneuve, Penélope Cruz, herci Timothée Chalamet a Adam Driver. My však nebudeme hodnotiť módne ikony a ich vydarené či menej vydarené modely. Pozrieme sa na filmy, ktoré festival ponúkol. Na 79. ročníku Medzinárodného filmového festivalu […]

Read More
MFF Cinematik Piešťany je už tu
Festivaly Film News

MFF Cinematik Piešťany je už tu

Medzinárodný filmový festival Cinematik tento rok pre priaznivcov kvalitnej kinematografie otvorí svoje brány už o pár hodín. Stane sa tak po sedemnásty raz. Milovníkom kvalitnej kinematografie prinesie stovku filmov rozdelených do tematických sekcií. Zažijú takmer týždňový filmový maratón plný emócií. Návštevníci sa môžu tešiť nie len na kvalitný filmový program, ale aj na prestížne filmové […]

Read More
Translate »