MFF Cinematik Piešťany je už tu

MFF Cinematik Piešťany je už tu

Medzinárodný filmový festival Cinematik tento rok pre priaznivcov kvalitnej kinematografie otvorí svoje brány už o pár hodín. Stane sa tak po sedemnásty raz. Milovníkom kvalitnej kinematografie prinesie stovku filmov rozdelených do tematických sekcií. Zažijú takmer týždňový filmový maratón plný emócií. Návštevníci sa môžu tešiť nie len na kvalitný filmový program, ale aj na prestížne filmové súťaže, očakávané premiéry či pestrú zostavu slovenských a zahraničných hostí. Okrem filmov prinesie aj koncerty, množstvo diskusií a nočnej zábavy.

Tento rok pre priaznivcov kvalitnej kinematografie otvorí Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany svoje brány už po 17-krát. Šesťdňový filmový maratón v Piešťanoch štartuje 13. septembra a jeho návštevníci sa môžu tešiť na temer stovku atraktívnych titulov. Svoju pozíciu najväčšieho domáceho filmového podujatia Cinematik potvrdí aj tradičnou dvojicou prestížnych filmových súťaží, množstvom premiér a pestrou zostavou domácich aj zahraničných hostí. Priateľské stretnutia, inšpiratívne zážitky, neopakovateľná festivalová atmosféra, no predovšetkým bohatá nádielka skvelých filmových titulov, medzi ktorými si každý nájde to svoje. Dôvodov nenechať si ani tento rok ujsť Cinematik je, skrátka, viac než dosť. Na čo všetko sa v rámci jeho programu môžete tešiť?

Pestrý program kvalitných filmov

V rámci šesťdňového maratónu jedinečných filmových zážitkov ponúkne pestrý program aj horúce svetové i domáce novinky v premiére či v predpremiére. Bezmála dvadsiatka dôležitých nových filmov sa tento rok dostala aj do súťažných kategórií Meeting Point Europe a Cinematik.doc. Budú to kvalitné hrané a dokumentárne snímky z dielne európskych aj domácich filmárov. Opäť sa medzi nimi nájde aj niekoľko exkluzívnych festivalových predpremiér. Okrem dvojice súťaží sú každoročne súčasťou festivalu aj výberové prehliadky, ktoré divákom umožnia vychutnať si kvalitné filmy nie len individuálne, ale aj v dômyselnom dramaturgickom kontexte. Počas svojho 17. ročníka sa napríklad festival zameria aj na filmársky mimoriadnu francúzsku kinematografiu. Prinesie tak aj retrospektívu francúzsko-bosnianskej filmárky, scenáristky a producentky Lucile Hadžihalilović. Ani jeden z jej filmov ešte slovenskí diváci nemali možnosť vidieť v koncepčnej profilovej sekcii. Nevšedné zážitky sľubuje aj jedinečná nočná sekcia Za hranicou kultu. Spojivom jej titulov bude tentokrát ústredná téma rodiny – neraz dysfunkčnej, bizarnej, pokrivenej, ale napriek tomu vždy nesmierne dôležitej. V sekciách Cesty slávy a Výber umeleckého riaditeľa sa už tradične stretávajú viaceré exkluzívne slovenské premiéry. Mnohé z filmov už prídu ovenčené cenami z prestížnych festivalov Sundance, San Sebastián, Locarno, Berlinale, Cannes či Benátky a do klasickej distribúcie sa v našich kinách neraz dostanú až mesiace po uvedení na Cinematiku, alebo vôbec.

Cinematik otvoria a ukončia exkluzívne filmové premiéry

Už tradične tak úzko nadviaže na prestížny filmový festival v Benátkach – jeho 79. ročník sa skončí len o tri dni skôr. Návštevníci Cinematiku sa vďaka tomuto načasovaniu neraz môžu tešiť na exkluzívne uvedenie filmov, ktoré mali práve v Benátkach svetovú premiéru. Bude to tak aj tento rok a dôvod na radosť je o to väčší, že pôjde aj o domácu premiéru filmu slovenského režiséra. Obeť je celovečerným hraným debutom Michala Blaška. Cinematik film uvedie počas svojho slávnostného otváracieho ceremoniálu.

Irina je slobodná matka z Ukrajiny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike. Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu a jednohlasne odsúdi rómskych páchateľov, ktorí sú údajne za útok zodpovední. Po tom, čo sa Igor v nemocnici prebudí sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku. Obeť je príbehom matky, ktorá sa domáha spravodlivosti, no čelí diskriminácii, nacionalizmu a predsudkom. V záujme ochrany rodiny a hľadania pravdy musí nakoniec učiniť osudové rozhodnutie. Hlavnú rolu vo filme Obeť stvárnila úspešná seriálová herečka Vita Smachelyuk, ktorá aktuálne žije a pôsobí v Nemecku. Postavu Igora hrá talentovaný Gleb Kuchuk, ktorý študuje v Prahe. Okrem nich si vo filme zahrali aj Alena Mihulová, Viktor Zavadil či Elizaveta Maximova.

Svetovú premiéru na benátskom Biennale

Blaškov film Obeť bude mať na benátskom festivale svetovú premiéru v súťažnej kategórii Orrizonti, ktorá je považovaná za akýsi „inkubátor” medzinárodných filmových talentov. Minulý rok v nej svoju novinku Cenzorka predstavili ďalší slovenskí tvorcovia, Peter Kerekes a Ivan Ostrochovský, z Benátok si dokonca odniesli cenu Orrizonti za Najlepší scenár. Aj Cenzorka sa vlani na Cinematiku predstavila práve v úlohe otváracieho filmu. Tohtoročná premiéra Obete bude teda potvrdením príjemnej tradície aj oslavou pokračujúcich svetových úspechov slovenskej kinematografie. Veľkolepý začiatok aj veľkolepý záver.

Novinku Iva Trajkova uvedú na záver festivalu

Organizátori 17. ročníka Cinematiku zároveň s otváracím filmom festivalu predstavujú aj film záverečný, pričom opäť pôjde o exkluzívne uvedenie domácej celovečernej novinky zo sekcie Čo dom dal. Piargy režiséra Iva Trajkova a scenáristky Jany Skořepovej sú čiernobielou lyrickou baladou. Vznikla na motívy rovnomennej novely Františka Švantnera. Odohráva sa uprostred patriarchálnej vidieckej spoločnosti v medzivojnovom období a v jej centre je zakázaný ľúbostný trojuholník. Pokrivená morálka a skazenosť však nezostanú nepotrestané. Hlavná hrdinka Juliša (Judit Bárdos) sa po svadbe so synom bohatého statkára Roháča (Attila Mokoš) ocitne vo víre drsného milostného trojuholníka. Metaforický príbeh novodobej Sodomy a Gomory vraví o ťažkom postavení žien, pokrivených medziľudských vzťahoch aj temnej sile skazenosti. Odohráva sa síce v roku 1939, no v mnohých ohľadoch je celkom nadčasový a aktuálny aj dnes.

Vo vedľajších úlohách sa môžu diváci tešiť na Daniela Fischera, Luciu Šipošovú, Janu Oľhovú či už zosnulého Mariána Geišberga. Piargy okrem dramatického príbehu či výborného obsadenia určite zaujmú aj podmanivým čiernobielym vizuálom, ktorý s mrazivou poetikou filmu skvelo korešponduje. Snímku Piargy uvidia diváci počas záverečného ceremoniálu festivalu v absolútnej svetovej premiére.

V hlavnej súťaži nechýba víťaz Zlatej palmy z Cannes

Neodmysliteľnou súčasťou programu Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sú aj dve  – už spomenuté – súťažné sekcie: Meeting Point Europe a Cinematik.doc. V prvej diváci uvidia to najlepšie z nových hraných filmov z celej Európy, druhá je súťažou domácich dokumentov. Hlavná súťaž Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Meeting Point Europe prináša súbor výnimočných európskych filmov, z ktorých si svojho favorita okrem divákov bude vyberať aj odborná porota zložená z filmových kritikov a členov federácie FIPRESCI. Výber tradične pozostáva zo špičkových počinov, ktoré už za sebou neraz majú úspechy zo svetových festivalov. Pred slovenských divákov Cinematik viaceré prináša v domácich premiérach.

Viaceré z nich Cinematik uvedie v slovenských premiérach

Hlavnú súťažnú sekciu otvorí subtílna britsko-americká dráma ocenená na tohtoročnom festivale v Cannes s názvom Aftersun (2022).

Zastúpenie v súťaži Meeting point Europe bude mať aj rakúsko-nemecký film s queer tematikou Veľká sloboda (Große Freiheit, 2021). Tá si odniesla aj európskeho Oscara nomináciu na cenu LUX či ocenenie poroty Un Certain Regard na minuloročnom festivale v Cannes, ako sme informovali TU.

Výrazne špecifický filmový zážitok ponúkne poľsko-taliansky titul (EO, 2022) režiséra a scenáristu Jerzy Skolimowskeho. Svet je tajomné miesto, keď sa naň pozeráme očami zvieraťa. IÁ, sivý oslík s melancholickými očami, stretáva na svojej životnej ceste dobrých i zlých ľudí, zažíva radosť i bolesť, znáša koleso šťastia, ktoré náhodne mení jeho šťastie na katastrofu a zúfalstvo na nečakanú blaženosť. Ani na chvíľu však nestráca svoju nevinnosť. Jerzy Skolimowski získal na tohtoročnom festivale v Cannes Cenu poroty a hudobný skladateľ Pawel Mykietyn si odniesol cenu za najlepší soundtrack.

Slovenská premiéra Iného sveta

Návštevníci Cinematiku sa budú môcť tešiť na aj na slovenskú premiéru francúzskeho filmu Iný svet (Un autre monde, 2021). Režisér Stéphane Brizé uviedol svoj film v hlavnej súťaži festivalu v Benátkach. Výkonný manažér Philippe Lemesle, jeho manželka a rodina sa ocitajú vo chvíli, keď Philippove profesijné rozhodnutia všetkých zaskočia. Philippe s manželkou sa rozvádzajú a ich láska je nenávratne poškodená pracovným tlakom. Ako manažér pracujúci pre priemyselný konglomerát už nevie, ako reagovať na protichodné požiadavky svojich šéfov. Teraz sa musí rozhodnúť, čo jeho život skutočne znamená. V hlavných úlohách tejto intímnej drámy sa predstavili Vincent Lindon a Sandrine Kiberlain.

Zastúpenie má na Cinematiku aj Maďarsko

Po uvedení na festivale Sundance sa do súťaže Meeting Point Europe prebojovala aj výrazná maďarská dráma Neha (Szelíd, 2022) režisérskej a scenáristickej dvojice László Csuja a Anna Nemes. Kulturistka Edina je pripravená obetovať všetko pre sen, ktorý zdieľa so svojím partnerom a trénerom Adamom: vyhrať majstrovstvá sveta. Zvláštna láska, ktorú nachádza na ceste za splnením tohto sna, jej ukáže rozdiel medzi jej snami a jej skutočným ja. Snímka získala výrazné ocenenia na festivaloch v Bruseli, Clevelande či srbskom Palići.

Priestor dostane aj Okupácia

V zozname súťažných filmov nájdete aj českého zástupcu Okupácia (Okupace, 2021), ktorého mohli vidieť aj diváci známeho estónskeho Tallinn Black Nights Film Festival. Jedna noc, jeden bar. Ospalý večierok hercov po predstavení naruší návšteva nepozvaného hosťa. Na mol opitý ruský dôstojník prišiel predať kanister armádneho benzínu, avšak obchod sa zvrhne na závody v pití vodky a Rus, zaujatý nielen krásnou Miladou, ale hlavne komickou zbabelosťou všetkých prítomných mužov, sa k odchodu nemá. Rus sa skvele baví. Tak skvele, že nakoniec vytiahne zbraň… Hra sa mení na pascu, hrdinovia na zbabelcov a zbabelci na hrdinov. A z okupovaného baru vedie len jediná cesta: revolúcia! Metafora aj dnešných udalostí v réžii Michala Nohejla ocenená trojicou Českých levov, o čom sme vás tiež informovali TU.

Prinesie Ostrov Bergmana aktérom nové inšpirácie?

Pod tajomným názvom Ostrov Bergmana (Bergman Island, 2021) sa ukrýva francúzsko-belgicko-nemecká koprodukčná romantická dráma autorskej režisérky Mii Hansen-Løve. Filmársky pár žijúci v Amerike, Chris a Tony, sa na leto uchýli na bájny ostrov Fårö. Dúfajú, že v tejto divokej, úchvatnej krajine, kde žil Bergman a kde nakrútil svoje najslávnejšie diela, nájdu inšpiráciu pre svoje pripravované filmy. Ako dni strávené oddelene plynú, Chris, čoraz viac fascinovanej ostrovom, sa opäť vynárajú spomienky na prvú lásku. Hranice medzi realitou a fikciou sa postupne stierajú a dvojicu ešte viac rozdelia. Herecké obsadenie Vicky Krieps a Tim Roth, spolu s premyslenou charakterovou réžiou zarezonovali aj v súťaži o Zlatú palmu na festivale v Cannes.

Zastúpenie má aj Španielsko

Svoje miesto v súťaži Meeting Point Europe si zabezpečil aj slávny španielsky režisér Pedro Almodóvar. Jeho najnovší film Paralelné matky (Madres paralelas, 2021) nominovaný na medzinárodného Oscara a odpremiérovaný na festivale v Benátkach, vyrozpráva príbeh dvoch žien, Janis a Any, ktoré sa ocitnú v rovnaký čas v nemocničnej izbe, kde čakajú na pôrod. Obe sú slobodné a nečakane otehotneli. Čo všetko sa stane a ako to dopadne sa dozviete na piešťanskom Cinematiku.

Slovenská premiéra čaká aj Trojuholník smútkuu

Festival Cinematik uvedie v slovenskej premiére aj jeden z najdômyselnejších filmov tohto roka Trojuholník smútku (Triangle of Sadness, 2022). Snímku ocenenú Zlatou palmou na tohtoročnom Cannes. Švédsky režisér Ruben Östlund vás opäť pozýva na brisknú, kritickú analýzu sveta. Pár modelov, Carl a Yaya, sa pohybuje vo svete módy a zároveň skúma hranice svojho vzťahu. Obaja sú pozvaní na luxusnú plavbu so superbohatými pasažiermi, ruským oligarchom, britskými obchodníkmi so zbraňami a svojráznym kapitánom, alkoholikom, ktorý cituje Marxa. Spočiatku sa všetko zdá byť ako z Instagramu. No po búrke sa Carl a Yaya ocitnú na opustenom ostrove so skupinou miliardárov a upratovačkou z lode. Hierarchia sa obráti naruby a moc už nič neznamená.

Cinematik v sekcii Cesty slávy uvedie aj exkluzívne novinky európskej i svetovej kinematografie

V pestrom programe Medzinárodného filmového festivalu Cinematik majú diváci často exkluzívnu príležitosť vidieť ako prví na Slovensku novinky špičkových európskych aj svetových filmárov. Mnohé z nich už prichádzajú ovenčené niektorou z cien z prestížnych festivalov Sundance, San Sebastián, Benátky, Cannes či Berlinale. Inak to nebude ani počas 17. ročníka Cinematiku. Cinematik prináša veľký výber filmov ocenených v Cannes, Sundance, Berlíne, San Sebastián či Benátkach. Novinky z dielne oceňovaných režisérov ako Gaspar Noé, Park Chan-wook, Roger Michell alebo Felix van Groeningen sa budú sústrediť napríklad aj v sekciách Cesty slávy a Výber umeleckého riaditeľa. Sekcia Cesty slávy je už stabilnou súčasťou Cinematiku. Návštevníci sa v nej môžu tešiť na pestrý výber oceňovaných festivalových filmov, ktorých cesty za slávou sa začali práve v uplynulom roku.

Psychologická dráma ikonického Argentínčana

Jedným z najzvučnejších titulov je v tejto sekcii nepochybne psychologická dráma Vortex (Vortex, 2021) ikonického argentínskeho filmára Gaspara Noého. Na Slovensku bude mať premiéru práve na Cinematiku.

Fanúšikovia filmovej hrôzy by mali spozornieť pri filme Men (Men, 2022). Nezávislý horor Alexa Garlanda pracuje s prvkami ľudových povestí.

Aj film ukrajinskej režisérky a scenáristky Maryny Horbač – Klondike (Klondike, 2022) má za sebou úspešnú festivalovú púť. Príbeh nás prenesie na ukrajinsko-ruské hranice do roku 2014, kedy došlo k zostreleniu lietadla s takmer 300 pasažiermi na palube. Dramatické udalosti sledujeme optikou manželov, ktorí sa uprostred ozbrojeného konfliktu snažia zachovať pokoj, ale najmä ochrániť svoj domov a nenarodené dieťa.

Ocenené snímky z festivalu v Cannes

Kórejský režisér Park Chan-wook tento rok získal v Cannes Cenu za réžiu s aktuálnou novinkou Podozrivá (Heojil kyolshim, 2022), mysterióznou krimi drámou, v ktorej sa detektív nebezpečne zblíži so ženou podozrivou z vraždy manžela.

Cenu Poroty v Cannes získali tento rok Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch za film Osem hôr (Le otto montagne, 2022) podľa rovnomenného bestselleru Paola Cognettiho. Je to film o priateľstve, majestátnych horách a o tom, na čom v živote naozaj záleží.

Zástupcom severskej kinematografie bude v sekcii Cesty slávy film Krásne bytosti (Berdreymi, 2022). Islandský režisér Guðmundur Arnar Guðmundsson v ňom zachytil príbeh dospievajúceho outsidera Balliho, ktorý nachádza chýbajúcu oporu v partii rovnakých vydedencov.

Víťaz World Cinema aj na Cinematiku

Návštevníci Cinematiku sa môžu tešiť aj na víťaza Veľkej ceny poroty v kategórii World Cinema zo Sundance festivalu: Je ním debut bolívijského režiséra Alejandra Loayzu Grisiho Utama (Utama, 2022). Pozýva na vyprahnutú juhoamerickú polopúšť za starnúcim manželským párom z kmeňa Quechua, ktorého životný štýl sa nezadržateľne mení vplyvom klimatických zmien.

Z benátskeho festivalu na Cinematik prichádza Diera (Il buco, 2021), domáci víťaz Zvláštnej ceny poroty. Podmanivý, chvíľami priam meditatívny film zachytáva krásu juhotalianskeho vidieka, kam prichádza skupinka dobrodruhov zo severu prebádať jednu z najhlbších jaskýň v Európe.

Prehľad titulov v programe sekcie Cesty slávy uzatvára francúzska dráma Noční pasažieri (Les Passageres de la Nuit, 2022), ktorá mala premiéru na Berlinale. Scenárista a režisér Mikhaël Hers film postavil najmä na hereckom majstrovstve Charlotte Gainsbourg. V príbehu odohrávajúcom sa v Paríži 80. rokov 20. storočia stvárňuje ženu, ktorá si po rozchode s manželom musí nájsť po rokoch prácu. V rozhlasovej relácii, kde sa zamestná, však napokon nachádza oveľa viac.

Čo vybral umelecký riaditeľ MFF Cinematik Vladimír Štric?

Spoľahlivým zdrojom prvotriednych filmových zážitkov je na Cinematiku už tradične aj sekcia Výber umeleckého riaditeľa, ktorú dramaturgicky zastrešuje Vladimír Štric. Opäť pôjde o sedmičku výnimočných medzinárodných filmov, ktoré sa už blysli aj v programe rôznych zahraničných festivalov. Pre slovenského diváka však ide zväčša o novinky. Jedným z týchto filmov bude aj Korzet (Corsage, 2022), životopisná historická dráma rakúskej režisérky Marie Kreutzer, ktorá poodhaľuje súkromný život aj osobnosť Alžbety Bavorskej. Jej herecká predstaviteľka Vicky Krieps si za svoj výkon odniesla cenu Un certain regard z Cannes.

Milovníkov francúzskej kinematografie určite poteší novinka režisérky Claire Denis Neverná (Avec amour et acharnement, 2022), v ktorej si Juliette Binoche zahrala ženu uviaznutú v ľúbostnom trojuholníku. Režisérka si za film odniesla Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu z Berlinale.

Bude aj o hľadaní zmyslu života

Príbeh drevorubača (Metsurin tarina, 2022) je zase originálnou severskou komédiou o hľadaní zmyslu života v tých najťažších situáciách. Fínsky básnik a filmár Mikko Myllylahti v nej vystaví vždy pozitívne naladeného drevorubača Pepeho sérii nešťastných udalostí, ktoré ho posunú do nečakanej existenciálnej krízy. Film mal premiéru v programe tohtoročného festivalu v Cannes.

Aj Mothering Sunday (Mothering Sunday, 2021) je zástupcom britskej kinematografie. Tentokrát však ide o romantickú historickú drámu z medzivojnového obdobia, ktorou diváka sprevádza slúžka nešťastne zaľúbená do mladého muža z bohatej rodiny. Vo filme režisérky Evy Husson si zahrali Odessa Young, Olivia Colman i Colin Firth.

Pozve aj do sýrskeho Kurdistanu

Až do sýrskeho Kurdistanu, naopak, pozýva film Susedia (Neighbours, 2021). Režisér Mano Khalil v ňom rozpráva príbeh malého Sera, ktorý vyrastá v 80. rokoch 20. storočia v ťaživom ovzduší diktátorského režimu. Ten sa snaží pretvoriť jeho komunitu na panarabských socialistov – napríklad aj prostredníctvom šírenia nenávisti k miestnym Židom, medzi ktorými však má Sero kamarátov.

Posledným filmom zo sekcie Výber umeleckého riaditeľa je Blessed Brothers (La santa piccola, 2021) talianskej režisérky Silvie Brunelli. Dráma o priateľstve dvoch chlapcov, ktorých však osud nečakane zaveje rozdielnymi smermi, zaujala kritiku na festivaloch v Benátkach aj Ríme.

Cinematik prinesie tiež retrospektívu jedinečnej Lucile Hadzihalilović

Nezameniteľný rukopis, odvážne témy a podmanivé obrazy, ktoré oscilujú medzi snom a nočnou morou. Tvorba francúzsko-bosnianskej režisérky, scenáristky a producentky Lucile Hadžihalilović ponúka vskutku výnimočné filmové zážitky, na ktoré sa vďaka Cinematiku teraz môžu tešiť aj slovenskí diváci. Jej filmy v retrospektíve uvidia slovenskí diváci v profilovej sekcii po prvý raz, a to už v rámci 17. ročníka MFF Cinematiku. Filmografia Lucile Hadžihalilović nie je čo do kvantity rozsiahla, no každý z jej počinov je intenzívny a zapamätateľný, napríklad aj vďaka jedinečnej vizuálnej atmosfére. Práve obrazová stránka filmu je pre režisérku podľa jej slov jednou z najdôležitejších, pretože má najbližšie k jazyku a poetike našich snov. K nosným témam jej filmov patria detstvo a mystérium dospievania, ktoré zachytáva vždy originálne, no nezriedka tiež desivo.

Na festivale v Piešťanoch si pozriete skoro všetky jej snímky

Na Cinematiku budú môcť diváci vidieť takmer všetky jej doterajšie filmy. Budú medzi nimi La bouche de Jean-Pierre (Jean-Pierrove ústa, 1996) a Innocence (Nevinnosť, 2004). Festival neopomenie ani dosiaľ zrejme najúspešnejší film Lucile Hadžihalilović, ktorým je Évolution (Evolúcia, 2015). 

Vlani režisérka v Toronte predstavila svoj zatiaľ posledný film s názvom Earwig (Ucholak, 2021). Opäť prináša detskú hrdinku a surreálnu atmosféru plnú nejasností, na ktoré si musí divák odpovedať sám.

Desaťročná Mia (Romane Hemelaers) má v ústach protézu z ľadu a jej postarší opatrovateľ Albert (Paul Hilton) ju musí niekoľkokrát denne meniť. Keď však dostane cez telefón pokyn, že je čas ísť, začína sa nová fáza jeho práce: Pripraviť dievča na opustenie domu, ktorý bol jej jediným útočiskom. Film ocenený v San Sebastiáne Zvláštnou cenou poroty bude mať na Cinematiku slovenskú premiéru.

Divák sa dočká aj Hadžihalilovićej krátkych filmov

V sekcii Rešpekt: Lucile Hadžihalilović budú môcť návštevníci festivalu vidieť aj niekoľko krátkych filmov. Budú to mystický Nectar (Nektár, 2014) i De Natura (2018) s trpkou príchuťou.

Len o filmoch Lucile Hadžihalilović to nebude. Čo si vybrala pre návštevníkov piešťanského Cinematiku?

Okrem filmov z tvorby Lucile Hadžihalilović Cinematik premietne aj dvojicu snímok, ktoré sama vybrala a považuje za zásadné a výnimočné z pozície diváka. Jedným z nich je Valerie a týden divů (1970), fantastický horor Jaromila Jireša na motívy rovnomennej prózy Vítězslava Nezvala.

Druhým výberom režisérky je El espíritu de la colmena (Duch úľu, 1973). V magickej dráme filmár Víctor Erice zachytil vnútorný svet sedemročnej Anny, ktorá sa na pustom španielskom vidieku v čase doznievajúcej občianskej vojny po prvý raz stretáva so smrťou.

Lucile Hadžihalilović sa ako strihačka, spoluautorka či producentka podieľala aj na viacerých filmoch argentínsko-francúzskeho režiséra Gaspara Noého (vrátane hypnotického Enter the Void  (Vojdi do prázdna z roku 2009). V programe Cinematiku si tak jej tvorbu aspoň čiastočne môžete vychutnať ešte raz, a to v podobe Noého novinky Vortex (2022), ktorú spoluprodukovala. Festival tento film premietne v sekcii Cesty slávy.

V programe nebudú chýbať skvelé domáce dokumenty

V pestrej ponuke súťažných aj nesúťažných sekcií Cinematiku sa diváci môžu tešiť na takmer stovku skvelých nových filmov, mnohé z nich v exkluzívnej slovenskej premiére. Už tradične by si festival nemali nechať ujsť milovníci kvalitných dokumentov.

11 pestrých titulov na Cinematik.doc

Skvelým novým filmom od domácich dokumentaristov festival venuje aj jednu zo svojich súťaží, Cinematik.doc. V sekcii Cinematik.doc sa tento rok stretla jedenástka obsahom aj spracovaním mimoriadne pestrých titulov. Jedným z nich bude Očistec (2021) Zuzany Piussi, ktorý nastavuje zrkadlo slovenskému súdnictvu zoči-voči najväčším kauzám našej doby. Škandalózne odhalenia, vnútorný boj medzi sudcami, chronická nedôvera ľudí v spravodlivosť. Očistec na Cinematik prichádza ovenčený zvláštnou cenou poroty MFDF Jihlava 2021.

Do živej súčasnej témy zatína aj film Ouca (2021) s podtitulom (Ne)skutoční príbech. Režisér a scenárista Peter Pavlík v ňom rekapituluje pandémiu očami „Ľuboša”, ktorý odmieta veriť informáciám z mainstreamových médií a pravdu si hľadá z alternatívnych zdrojov. Do minulosti, naopak, načrie novinka Slavomíra Zrebného Slobodní (2022). Priblíži priateľstvo Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, významných postáv boja proti totalite, ktorí sa podieľali na Sviečkovej manifestácii aj Nežnej revolúcii.

Aká je úloha umelca? Prezradí to nielen film Trančík

Vo filme Erika Prausa Trančík (2022), portréte režiséra Dušana Trbančíka, dostaneme príležitosť zamyslieť sa nad tým, akú má v ťažkých spoločenských časoch úlohu a zodpovednosť umelec.

Pokračovať v týchto úvahách môžeme aj pri snímke Odpočítavanie, posledný film Ivana Palúcha (2022). Životný príbeh herca, ktorý si zahral po boku svetových hviezd, no návratom do socialistického Československa svoju kariéru prakticky zastavil, prináša na Cinematik jeho syn, Martin Palúch.

Zavítate aj na Everest či za príbehom Deža Hoffmanna

Portrétov výnimočných osobností sa do tohtoročnej súťaže dostalo ešte niekoľko. Pavol Barabáš v snímke Dhaulágiri je môj Everest (2021) pozýva do extrémneho prostredia Himalájí v spoločnosti legendy horolezectva Zoltána Demjána.

Patrik Lančarič zase do Piešťan prináša príbeh Deža Hoffmanna – fotografa Beatles (2022) s množstvom dosiaľ nezverejnených faktov aj archívnych materiálov o svetoznámom rodákovi z Banskej Štiavnice.

Dokumenty porozprávajú aj o hrdinke SNP, o básnikoch a vnútorných svetoch

Anna Grusková sa vo svojej filmovej tvorbe sústredí najmä na silné ženské postavy. Tentokrát si v snímke Žena novej doby (2022) vzala na mušku osud Alžbety Göllnerovej-Gwerkovej, hrdinky SNP a priekopníčky slovenskej demokracie. Alena Čermáková zase do súťaže prináša portrét básnika a prozaika Rudolfa Dobiáša pod názvom Svetlo na konci dňa (2021). Dokument v premiére uviedla Dvojka ešte začiatkom decembra minulého roka.

Súťaž dokumentov doplní aj film Drsne a nežne (2022) Ľubomíra Štecka. Jeho protagonistami sú psychiatrickí pacienti prinášajúci svedectvá o svojich vnútorných svetoch prostredníctvom umeleckých diel. Svoj svet má aj hlavný hrdina snímky Katedrála (2021) Denisa Dobrovodu. Niekdajší mních neďaleko Madridu už 60 rokov stavia svojpomocne katedrálu veľkú ako slávna Sagrada Familia. Nevzdáva to, aj keď ho miestni považujú za blázna.

Neopomenú ani temné filmy

Organizátori Cinematiku nezabudli ani na tradične najobľúbenejšiu sekciu festivalu, tzv. „popolnočnú sekciu” Za hranicou kultu. Spojivom premietaných filmov bude tentoraz rodina. Tešiť sa môžete na vskutku nevšedné, znepokojivé či priam hrôzostrašné variácie na túto klasickú tému. V temnej dráme Jonathana Cuartasa Moje srdce bije na tvoj povel (My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To, 2020) musia dvaja súrodenci čeliť nečakaným situáciám pri starostlivosti o mladšieho chorľavého brata. Originálny nezávislý horor s upírskou tematikou sa stal hitom americkej festivalovej scény.

Aj v snímke Až na mesiac (To the Moon, 2021) Scotta Frienda zamieša karty práve čudácky brat a o víkendovú nočnú moru je postarané. Na tradičnú rodinu sa rozhodne nemôže sťažovať ani dospievajúca hrdinka rakúskej snímky režiséra Petra Hengela Rodinná večera (Family Dinner, 2022). Od prázdninového pobytu na vidieku u tety si Simi sľubuje šancu schudnúť. Čaká ju však napokon ešte omnoho ťažšia a desivejšia výzva.

Severská dávka psychologických drám chýbať nebude tiež

Ani Býk (Bull, 2021) to so svojimi príbuznými nemá ľahké. Pred rokmi sa priženil do rodiny obávaného gangstra a skončilo to pre neho takmer fatálne. Vlastnú popravu však prežil a teraz je čas na pomstu. Britská žánrovka režiséra Paula Andrewa Williamsa prinesie napätie, ale aj zopár nečakaných zvratov. Spoľahlivým zdrojom znepokojivých psychologických drám je už tradične dánska kinematografia. Zastupovať ju v sekcii Za hranicou kultu tento rok bude film Christiana Tafdrupa Neprivolávaj nič zlého (Gæsterne, 2022). Stretnutie dvoch rodín, ktoré sa náhodne spriatelili počas dovolenky, v ňom vyústi do pekelne nepríjemnej skúsenosti.

Temný triler aj z Česka

Temným trilerom z rodinného prostredia však prispejú aj českí tvorcovia. Vo filme Hrana zlomu (Repulse, 2021) Emila Křižku sa prepletú osudy dvoch disfunkčných rodín – labilných milionárskych manželov a čudáka žijúceho s matkou v rozpadajúcej sa chalupe. Tešiť sa môžete na tiesnivú atmosféru aj originálny štýl rozprávania.

Cinematik predstavíaj zaujímavé reflexie púť človeka k miestam

Okrem dvojice súťaží (Cinematik.doc a Meeting Point Europe) sú každoročne súčasťou festivalu aj výberové prehliadky, ktoré divákom umožnia vychutnať si kvalitné filmy nie len individuálne, ale aj v dômyselnom dramaturgickom kontexte. Na takýto jedinečný zážitok tento rok láka aj sekcia Zjazvené krajiny. Sekcia Zjazvené krajiny prináša výber piatich filmov, ktoré reflektujú vzťah človeka ku konkrétnym územiam z antropologického, historického a predovšetkým politického uhla pohľadu. Sledujeme v nich špecifické puto človeka k miestu – kde žije po generácie, odkiaľ je vyháňaný, kde zanechal silnú stopu. No zároveň vidíme, ako krajina poznačila tohto človeka, ako sa vpísala do jeho života.

O živote izolovaných komunít rozpovedia Taly Hadid i Paz Encina

Jedným z týchto filmov je dokument Dom v poliach (House in the Fields, 2017) britsko-marockej filmárky Taly Hadid zachytávajúci život v izolovanej komunite Amazighov v oblasti Vysokého Atlasu.

Ďalším filmom je Eami (Eami, 2022) paraguajskej režisérky Paz Encina. V minimalistickom príbehu divákov zoznamuje s miestnou kozmológiou, filozofiou i mýtmi, ktoré prelína s rozprávaním pôvodného obyvateľstva o násilnom vysťahovaní.

Príbeh partizánky Sonje rozpovie film Marty Popivody

Film Krajiny odboja (Landscapes of Resistance, 2021) režisérky Marty Popivody zhmotňuje pamäťové stopy postaršej Sonje, ktorá sa pred rokmi ako partizánka zapojila do protinacistického odboja. Všednosť a pokornosť jej hrdinstva je v kontraste s vojnovými monumentmi, ktoré na ceste stretávame. Sonja je pútavou rozprávačkou a inšpiráciou vo svete, kde je krajná pravica opäť na vzostupe.

Terra Nullis či Terror Nullis

Austrália mala až donedávna zvláštny štatút Terra Nullius, čiže Zem nikoho. Podľa tvorivej dvojice Soda Jerk jej však pasuje skôr názov Terror Nullius (Terror Nullius, 2018). Originálny remix vyskladaný z vyše 170 filmových, televíznych či spravodajských materiálov predstavuje Austráliu ako krajinu, ktorá vznikla na koloniálnom násilí a kde panika z imigrácie či LGBTI+ ľudí stále formuje verejný diskurz. Zábavná i mrazivá satira s postapokalyptickým nádychom prevracia filmový kánon, aby hovorila o právach pôvodného obyvateľstva, toxickej maskulinite či politickom populizme.

Zápas o územia na Západnom brehu rieky Jordán očami amatérskeho kameramana

V snímke Päť rozbitých kamier (5 Broken Cameras, 2011) sa amatérskemu kameramanovi Emadovi Burnatovi podarilo zachytiť niekoľkoročný zápas svojej dediny na Západnom brehu Jordánu proti koloniálnej snahe obrať ju o územia v prospech nelegálnej výstavby. Silne osobný film o novej realite s plotom, ktorý obyvateľstvo zrazu oddeľuje od ich polí, o každotýždňových demonštráciách či obťažovaní a násilí zo strany izraelských silových zložiek je vystavaný v piatich aktoch – podľa piatich kamier, na ktoré Burnat nakrúca a ktoré sú postupne jedna po druhej rozbité v boji.

MFF Cinematik Piešťany v sekcii Čo som dal ponúkne osmičku titulov

Štedrý priestor novej tvorbe slovenských či českých tvorcov a tvorkýň už tradične ponúkne v sekcii Čo dom dal. V rámci 17. ročníka festivalu sa v nej predstaví hneď osmička výnimočných titulov. Ako prvý budú môcť diváci vidieť celovečerný hraný debut Michala Blaška Obeť (2022), ktorý bude zároveň otváracím filmom festivalu. O exkluzívne uvedenie domácej celovečernej novinky zo sekcie Čo dom dal pôjde taktiež v prípade záverečného filmu Piargy režiséra Iva Trajkova.

Svetlonoc v exkluzívnej predpremiére

Svetlonoc (2022), to je názov ďalšieho celovečerného hraného filmu Terezy Nvotovej, ktorá je známa najmä svojou dokumentárnou tvorbou. Tentokrát však v jej podaní ide o hororovú drámu z prostredia slovenskej horskej dedinky, kam sa po rokoch vracia mladá Šarlota, aby zistila pravdu o svojej stratenej sestre. Keď sa však v dedine začnú diať čudné veci, miestni ju začnú upodozrievať z bosoráctva. Snímku Svetlonoc uvedie Cinematik v exkluzívnej slovenskej predpremiére.

V sekcii Čo dom dal Cinematik uvedie aj komédiu Vitaj doma, brate! (2022). Režisér a scenárista Peter Serge Butko v nej rozpráva príbeh spisovateľa Zoliho, ktorý prichádza do malej slovenskej dedinky, aby spoznal rodinu svojej snúbenice. V obci preslávenej klobásami a pálenkou to ako abstinujúci vegetarián nemá najľahšie, no všetko sa zmení, keď miestnym sľúbi, že o nich napíše knihu.

Uvedie aj dokusnímky o živote v ubytovni či o osudoch jednej lásky zasiahnutej rokom 1968

Tomáš Hlaváček prinesie na festival česko-slovenský koprodukčný film Bývať proti všetkým (2021) – dokument, ktorý priblíži, aké je to narodiť sa v ubytovni, žiť tam ako dieťa a nakoniec tam prežiť celý život aj s vlastnou rodinou. Dôstojné bývanie sa stalo trhovým tovarom, ktorý je pre mnohých z rôznych dôvodov, vrátane etnickej príslušnosti, ťažko či celkom nedostupný. Ako z tejto pasce von?

Svoj nový film Slovo (2022) na festivale predstaví Beáta Parkanová. Dobová dráma sleduje osud manželov, ktorí si sľúbili, že budú stáť vždy pri sebe a neprekročia svoje morálne hranice. Rok 1968 je však pre nich ťažkou skúškou. Drámu Slovo uvedie Cinematik v distribučnej premiére.

Cinematik prinesie aj dokumenty o hľadaní osudov otca v Československu či faustovský príbeh jedného génia

V slovensko-česko-iránskej koprodukcii vznikla hraná dráma film Absencia (2021). Režisér Ali Mousaffa, ktorý vo filme tiež stvárnil hlavnú rolu, v ňom rozpráva príbeh Rouzbeha. Ten prichádza do Prahy pátrať po minulosti svojho otca, niekdajšieho komunistického exulanta v socialistickom Československu.

Faustovský príbeh na námety skutočných udalostí zase prináša dráma Vojtěcha Maška Arvéd (2022). Jeho hlavným hrdinom je génius s fotografickou pamäťou odsúdený na doživotie za spoluprácu s totalitným režimom. Čo však, keď začne využívať svoje výnimočné schopnosti na usvedčenie niekdajších priateľov?

Sedemnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany sa uskutoční v dňoch 13. – 18. septembra 2022.

Zdroj: TS Lucia Fajnerová & Peter Konečný/MFF Cinematik

Z tlačových správ spracovala Mária Kleinová

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Osobnosti PR

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)

Kam za kultúrou pokračuje 14. vydaním v roku 2024. Pozrieme sa na jedinečné vystúpenia s exkluzívnymi účinkujúcimi a zavítame aj na podujatia s dozvukmi Veľkej noci.

Read More
Oravský hrad
Community Culture News PR

Oravský hrad sa tiež uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023

Oravský hrad sa pre úspešnú obnovu časti budov Oravského hradu uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023.

Read More
Spišské divadlo
Community Culture Divadlo News PR

Svetový deň divadla si pripomína i Spišské divadlo

Spišské divadlo si pripomína Svetový deň divadla. Má nové priestory, ocenenia aj nomináciu na festival Nová dráma…

Read More
Translate »