Slnko v sieti za roky 2020 a 2021 pozná víťazov

Slnko v sieti

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v sobotu 9.4.2022 večer laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za roky 2020 a 2021. O ocenenie sa uchádzalo 29 hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Pre pandémiu covidu-19 spojila SFTA udeľovanie národných filmových cien za dva roky. Pozrime sa, kto si odniesol palmu víťazstva.

Národné filmové ceny Slnko v sieti za roky 2020 a 2021 sa rozdávali v sobotu 9.4.2022 v Historickej budove SND. Kto z nominovaných sa stal víťazom? Slovenskú národnú filmovú cenu Slnko v sieti za najlepší hraný film uplynulých dvoch rokov získala slovensko-česko-ukrajinská dráma Cenzorka. Premenila štyri ocenenia, rovnako ako slovensko-česká komédia Muž so zajačími ušami. Obidve snímky mali rovnako 11 nominácii.

Foto: Zdenko Hanout Zdroj: SFTA, Slnko v sieti / Facebook

Pri sobotňajšom ceremoniáli organizátori akcie ale aj mnohí ocenení nezabudli na utrpenie, ktoré prežíva v týchto dňoch ukrajinský národ. Vo svojich príhovoroch podporili vojnou zasiahnutú Ukrajinu. „Prosím, želajme všetci tomuto svetu mier a Ukrajine víťazstvo,“ vyzvala prítomných Zuzana Kronerová.

Zuzana Kronerová / Slnko v sieti za roky 2020 a 2021
Ocenená herečka Zuzana Kronerová. Foto: Zdenko Hanout Zdroj: SFTA, Slnko v sieti / Facebook

Slnko v sieti za roky 2020 a 2021 v znamení triumfu filmu Cenzorka

Dráma Cenzorka režiséra Petera Kerekesa sa zaoberá skutočným osudom žien v ženskej väznici v ukrajinskej Odese. Okrem ocenenia za najlepší film bola snímka úspešná aj v kategóriách najlepšia réžia (Peter Kerekes), filmový scenár (Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes) a ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Irina Kirjazeva).

Najlepším hraným filmom sa stala Cenzorka. Foto: Zdenko Hanout Zdroj: SFTA, Slnko v sieti / Facebook

Film Cenzorka zaznamenal úspech aj na 78. ročníku Filmový festival v Benátkach, ako sme o tomto úspechu informovali informovali TU. V súťažnej sekcie Horizonty (Orizzonti) jeho sa spolu s ďalšími osemnástimi filmami uchádzal o ceny aj tento film slovenských tvorcov. Cena Orizzonti Award za najlepší scenár putovala slovenským tvorcom, režisérovi Petrovi Kerekesovi a scenáristovi Ivanovi Ostrochovskému. Získali ju za slovensko-česko-ukrajinský koprodukčný film Cenzorka s anglickým názvom 107 Mothers

Poznáme aj ďalšie naj ceny pre filmy

Za najlepší animovaný film vyhlásila SFTA animák Bolo raz jedno more od režisérky Joanny Kozuch. Najlepším dokumentom sa stal Raj na zemi od Jara Vojteka. Divácku cenu získal v on-line hlasovaní získal komediálny film Známi neznámi režisérky Zuzany Mariankovej.

Ocenenie si odniesol aj z Českého leva

Film Muž so zajačími ušami si odniesol tri ceny. Miroslava Krobota ocenili za postavu Jozefa v tejto komédii v kategórii najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe. Jeho herecký kolega Oldřich Kaiser získal rovnako, ako na 29. Českých levoch cenu za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Žiaľ, obaja si cenu osobne neprevzali. Zuzana Kronerová si zase za postavu Dany v tejto slovensko-českej komédii vyslúžila ocenenie pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.

Z dvanástich premenil tri nominácie

Slovensko-česko-rumunsko-irský film Služobníci režiséra Ivana Ostrochovského o študentoch bohosloveckej fakulty v totalitnom Československu vstupoval s najväčším počtom nominácií. Mal ich celkom 12. Nakoniec z nich premenil tri. Boli to ceny za najlepší kameramanský výkon (Juraj Chlpík), najlepší filmový strih (Jan Daňhel, Martin Malo, Maroš Šlapeta) a najlepšie kostýmy (Katarína Hollá).

V kategórii najlepšie masky si odniesli cenu Martin Jankovič a Katarína Horská za film Muž so zajačími ušami. Film Správa získal len jednu cenu, a to za najlepší filmový zvuk pre zvukových majstrov Olafa Mehla a Juraja Baláža. Najlepšiu  filmovú hudbu mal podľa SFTA film Čiary a tak skladateľská cena putovala do rúk Jonatána Pastirčáka.

Slnko v sieti za roky 2020 a 2021 rozdalo aj mimoriadne ceny

Emília Vášáryová / Slnko v sieti za roky 2020 a 2021
Ocenili aj Emíliu Vášáryovú. Zdroj: Zdenko Hanout pre SFTA / Slnko v sieti / Facebook

Okrem hlavných kategórii nechýbali ani mimoriadne ceny. Za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre ocenili herečku Emíliu Vášáryovú a filmovú a literárnu vedkyňu Jelenu Paštékovú. Ocenenej slovenskej hereckej legende Emílii Vášáryovej sa na slávnostnom ceremoniáli dostalo dlhého potlesku v stoji.

Reklama

Zdroj: Slnko v sieti

Fotografie: Zdenko Hanout / Slnko v sieti

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »