Novinky

Slnko v sieti za roky 2020 a 2021 pozná víťazov

Slnko v sieti

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v sobotu 9.4.2022 večer laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za roky 2020 a 2021. O ocenenie sa uchádzalo 29 hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Pre pandémiu covidu-19 spojila SFTA udeľovanie národných filmových cien za dva roky. Pozrime sa, kto si odniesol palmu víťazstva.

Národné filmové ceny Slnko v sieti za roky 2020 a 2021 sa rozdávali v sobotu 9.4.2022 v Historickej budove SND. Kto z nominovaných sa stal víťazom? Slovenskú národnú filmovú cenu Slnko v sieti za najlepší hraný film uplynulých dvoch rokov získala slovensko-česko-ukrajinská dráma Cenzorka. Premenila štyri ocenenia, rovnako ako slovensko-česká komédia Muž so zajačími ušami. Obidve snímky mali rovnako 11 nominácii.

Foto: Zdenko Hanout Zdroj: SFTA, Slnko v sieti / Facebook

Pri sobotňajšom ceremoniáli organizátori akcie ale aj mnohí ocenení nezabudli na utrpenie, ktoré prežíva v týchto dňoch ukrajinský národ. Vo svojich príhovoroch podporili vojnou zasiahnutú Ukrajinu. „Prosím, želajme všetci tomuto svetu mier a Ukrajine víťazstvo,“ vyzvala prítomných Zuzana Kronerová.

Zuzana Kronerová / Slnko v sieti za roky 2020 a 2021
Ocenená herečka Zuzana Kronerová. Foto: Zdenko Hanout Zdroj: SFTA, Slnko v sieti / Facebook

Slnko v sieti za roky 2020 a 2021 v znamení triumfu filmu Cenzorka

Dráma Cenzorka režiséra Petera Kerekesa sa zaoberá skutočným osudom žien v ženskej väznici v ukrajinskej Odese. Okrem ocenenia za najlepší film bola snímka úspešná aj v kategóriách najlepšia réžia (Peter Kerekes), filmový scenár (Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes) a ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Irina Kirjazeva).

Najlepším hraným filmom sa stala Cenzorka. Foto: Zdenko Hanout Zdroj: SFTA, Slnko v sieti / Facebook

Film Cenzorka zaznamenal úspech aj na 78. ročníku Filmový festival v Benátkach, ako sme o tomto úspechu informovali informovali TU. V súťažnej sekcie Horizonty (Orizzonti) jeho sa spolu s ďalšími osemnástimi filmami uchádzal o ceny aj tento film slovenských tvorcov. Cena Orizzonti Award za najlepší scenár putovala slovenským tvorcom, režisérovi Petrovi Kerekesovi a scenáristovi Ivanovi Ostrochovskému. Získali ju za slovensko-česko-ukrajinský koprodukčný film Cenzorka s anglickým názvom 107 Mothers

Poznáme aj ďalšie naj ceny pre filmy

Za najlepší animovaný film vyhlásila SFTA animák Bolo raz jedno more od režisérky Joanny Kozuch. Najlepším dokumentom sa stal Raj na zemi od Jara Vojteka. Divácku cenu získal v on-line hlasovaní získal komediálny film Známi neznámi režisérky Zuzany Mariankovej.

Ocenenie si odniesol aj z Českého leva

Film Muž so zajačími ušami si odniesol tri ceny. Miroslava Krobota ocenili za postavu Jozefa v tejto komédii v kategórii najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe. Jeho herecký kolega Oldřich Kaiser získal rovnako, ako na 29. Českých levoch cenu za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Žiaľ, obaja si cenu osobne neprevzali. Zuzana Kronerová si zase za postavu Dany v tejto slovensko-českej komédii vyslúžila ocenenie pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.

Z dvanástich premenil tri nominácie

Slovensko-česko-rumunsko-irský film Služobníci režiséra Ivana Ostrochovského o študentoch bohosloveckej fakulty v totalitnom Československu vstupoval s najväčším počtom nominácií. Mal ich celkom 12. Nakoniec z nich premenil tri. Boli to ceny za najlepší kameramanský výkon (Juraj Chlpík), najlepší filmový strih (Jan Daňhel, Martin Malo, Maroš Šlapeta) a najlepšie kostýmy (Katarína Hollá).

V kategórii najlepšie masky si odniesli cenu Martin Jankovič a Katarína Horská za film Muž so zajačími ušami. Film Správa získal len jednu cenu, a to za najlepší filmový zvuk pre zvukových majstrov Olafa Mehla a Juraja Baláža. Najlepšiu  filmovú hudbu mal podľa SFTA film Čiary a tak skladateľská cena putovala do rúk Jonatána Pastirčáka.

Slnko v sieti za roky 2020 a 2021 rozdalo aj mimoriadne ceny

Emília Vášáryová / Slnko v sieti za roky 2020 a 2021
Ocenili aj Emíliu Vášáryovú. Zdroj: Zdenko Hanout pre SFTA / Slnko v sieti / Facebook

Okrem hlavných kategórii nechýbali ani mimoriadne ceny. Za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre ocenili herečku Emíliu Vášáryovú a filmovú a literárnu vedkyňu Jelenu Paštékovú. Ocenenej slovenskej hereckej legende Emílii Vášáryovej sa na slávnostnom ceremoniáli dostalo dlhého potlesku v stoji.

Reklama

Zdroj: Slnko v sieti

Fotografie: Zdenko Hanout / Slnko v sieti

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Translate »