Kam za kultúrou – Koncertné tipy (41/2022)

Kam za kultúrou / Koncerty (41/2022)

Začína 41. kalendárny týždeň roka 2022. Nový týždeň volá po čerstvých tipoch. Aj dnes prezradíme zaujímavé tipy kam za kultúrou. Pozrieme sa do múzeí, na koncerty či do divadiel. Ktoré sú to?

Opäť sme verní našej tradícii, ktorou je týždenný prehľad tipov kam za kultúrou na Slovensku. Pozreli sme sa do programových ponúk slovenských divadiel, koncertných siení, predpredajových sieti ale aj do ponúk expozícií a aktuálnych výstav v slovenských galériách či múzeách. Teraz vám prezradíme naše tipy na koncerty. Prajeme inšpiratívne čítanie!

V znamení oslavy

Aj tentoraz sme vybrali niekoľko koncertných tipov naprieč hudobnými žánrami. Začíname u priaznivcov slovenskej hudobnej scény par excellence a v oslavnom duchu. Pre priaznivcov klasickej hudby iste poteší viacero koncertov i festival zborového vokálneho umenia Voce Magna, symfonický otvárací koncert novej sezóny v Košiciach či komorné koncerty. Už v stredu sa v Nitrianskej galérii koná ďalší v poradí zo série koncertov 17. ročníka Galérie hudby. Tentoraz privíta skvelých hudobníkov – manželov klaviristku Katarínu Paľovú a huslistu Milana Paľu.

Milan Paľa a Katarína Paľová
Milan Paľa a Katarína Paľová. Zdroj: SNG

Kam za kultúrou v Košiciach? Noblesný štart novej sezóny

V noblesnom duchu bude vo štvrtok Štátna filharmónia Košice. Tá otvára svoju novú – 54. koncertnú sezónu. Na programe je otvárací koncert už 13. októbra v Dome umenia o 19,00 hod.. Po boku košických filharmonikov a pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru sa sólisticky predstaví huslistka Júlia Pusker. Tešiť sa môžete na Symfoniettu rusticu Eugena Suchoňa, Koncert pre husle a orchester d mol op. 47 Jeana Sibelia a Symfóniou č. 3 D dur Obrázky západného pobrežia Kurta Atterbera.

Júlia PUSKER / Kam za kultúrou / ŠFK
Júlia Pusker. Zdroj: ŠFK

Kam za kultúrou v Žiline? Žilina v znamení slovenskej premiéry a festivalu

Štátny komorný orchester Žilina uvedie v ten istý deň (13.10.2022) v rámci projektu „Prelaďme na novú vlnu – obnova Domu umenia Fatra“ z fondov EHP do Domu odborov zaujímavý koncert. Izraelský dirigent Barak Tal prináša slovenskú premiéru nielen židovskej hudby, ale aj skvelého 17-ročného nórskeho sólistu a jednu z najpopulárnejších symfónií v hudobnej histórii. V slovenskej premiére zaznie Chamber Symphony skladateľa Uri Brenera. Na programe bude aj Koncert č. 1 f mol op. 73 pre klarinet a orchester Carla Maria von Webera a Symfónia č. 3 Es dur op. 55 „Eroica“ Ludwiga van Beethovena. Na Slovensku po prvýkrát privítame aj zázračného mladého klarinetistu, držiteľa „Grand Prix“ z viacerých medzinárodných súťaží – Lea Tellefsena z Nórska, ktorý zahrá  jeden z najkrajších klarinetových koncertov v histórii.

Žiline sa počas tohto týždňa koná aj 5. ročník súťažnej časti Medzinárodného festivalu zborového umenia Žilina Voce Magna 2022. Jeho galakoncert, na ktorom vystúpia aj víťazi aktuálneho ročníka zborovej súťaže bude 15. októbra o 16,30 v Koncertnej sále Konzervatória Žilina

V SND dajú priestor mladým umelcom

Frekventanti Operného štúdia SND vystúpia na prvom koncerte tejto sezóny – Veronika Bílová, Zoya Petrova, Belinda Sandiová, Jinxin Chen, Ivan Lyvch, Martin Morháč či Pavol Mucha. Stane sa tak už v sobotu 15.10.2022.

Peter a Lucia / SND
Veronika Bilová ako predstaviteľka Lucie v opere Mira Bázlika Peter a Lucia. Zdroj: SND

Na koncerte v ich podaní a s klavírnym sprievodom Klaudie Kosmeľovej zaznejú známe árie a dueta z repertoárových diel Opery SND. Tešiť sa môžete na Mozartovu Čarovnú flautu, Carmen Georga Bizeta, Verdiho Aidu, RigolettaTraviatu, Dvořákovu Rusalku či Pucciniho Turandot.

Na koncerty bude bohatá najmä nedeľa

Nedeľa bude v znamení viacerých koncertov klasickej hudby. Duchovná hudbu rozoznie Evanjelický kostol v Senci, ktorý bude hostiť III. Senecký festival duchovnej hudby. So začiatkom o 18,00 hod. tam tentoraz zaznie recitál vynikajúceho organistu, klaviristu, pedagóga a skladateľa Istvána Nagya. Okrem diel Zipoliho a Bacha predvedie aj vlastnú tvorbu.

nedeľu popoludní o 15,00 hod. sa Opernom salóne SND môžete tešiť aj na prvý komorný koncert sezóny. Skladby Johana Nepomuka Hummela, keďže sa podujatie koná v spolupráci s Hummel Festom 2022, zaznejú v podaní špičkového slovenského kontrabasistu Romana Patkolóa, ktorého bude sprevádzať klaviristka Krisztína Marouf. V druhej časti programu vystúpi Ensemble Varietas, ktorý tvoria prví hráči orchestra Opery SND a gitaristka  Miriam Rodriguez.

Roman Patkoló
Roman Patkoló. Zdroj: ŠFK

Mesto módy i Matúša Čáka sa stane dejiskom ďalšieho koncertu Festivalu Hudba pod hradom. Priestory Hotela Elizabeth sa o 18,00 hod. večer premenia na koncertnú sálu, kde vystúpia hostia z Českej republiky – Graffovo kvarteto a klavirista Jan Jiraský.

Oslavný galakoncert je ďalším tipom kam za kultúrou

Jedným z top tipov je ďalší z galakoncertov výnimočných Cigánskych Diablov, ktorí po rôznych slovenských mestách oslavujú svoje jubileum. Galavečer k 15, výročiu sa najbližšie koná v Trnave už túto nedeľu. Úspešná kapela oslavuje tento rok 15. výročie. So sprievodom orchestra a speváckeho zboru odznejú rôzne skvosty z dielne Cigánskych diablov. S videonahrávkami iných známych umelcov si zaspomínajú na doterajšiu spoluprácu a o hovorené slovo sa postará skúsený moderátor Štefan Skrucaný.

V nedeľu 16.10.2022 budú vystupovať v Dome kultúry v Trnave. Hneď nasledujúci deň večer v Dome odborov v Žiline24. októbra ich čakajú Nové Zámky.  Vstupenky nájdete v sieti Ticketportal.

Máte radi oldies?

Pre fajnšmekrov odlies hitov tu máme dve chuťovky. Prvou je pocta legende menom Queen v podaní Queenmanie, jednej z najlepších revival kapiel QUEEN v Európe. V piatok 14.10.2022 ožije Blue Note v Novom Meste nad Váhom poctou skupine Queen. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Oldies party s Beátou Dubasovou zažijete v Event House Žilina už v sobotu 15. októbra. Špeciálny hosť večera, známa slovenská speváčka Beáta Dubasová, vystúpi so svojím koncertom a nezabudnuteľný hitmi ako Sme také, aké sme, Vráť mi tie hviezdy, Účesy, Za dverami mojej izby či Dievča z reklamy. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Priaznivcov jazzu poteší Bratislava Hot Serenaders s ďalším profilovým koncertom. Ten sa tentoraz uskutoční v SD Nivy v Bratislave sa uskutoční 16. októbra o 19:00. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal

Veríme, že sme vás inšpirovali. Zaujímajú vás divadelné tipy? Máme aj tie, nájdete ich TU.  Viete, ktoré výstavy sa oplatí navštíviť? Ak nie, tie najzaujímavejšie nájdete TU.

Zdroj: Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Slovenské národné divadlo, Ticketportal

2 thoughts on “Kam za kultúrou – Koncertné tipy (41/2022)

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »