Roman Patkoló odohrá v SND exkluzívny komorný koncert už v nedeľu

Roman Patkoló

Opera SND aj v 103. divadelnej sezóne pokračuje v úspešnom cykle Komorné koncerty SND. Prvý komorný koncert sezóny 2022/2023 sa bude konať v nedeľu 16. októbra o 15.00 h. Ako významný hosť na ňom vystúpi špičkový slovenský kontrabasista Roman Patkoló.

Cyklus koncertov Komorné koncerty SND vznikol začiatkom roka 2022 ako pilotný projekt, no rýchlo si získal svojich divákov. Iniciovali ho viacerí hráči orchestra Opery SND, ktorých spoločnou ambíciou bolo popri rozsiahlom opernom a baletnom repertoári venovať sa aj komornej hudbe pre tradičné i menej tradičné nástrojové kombinácie. V 103. sezóne prinesie obľúbený cyklus počas desiatich mesiacov osem rôznorodých koncertov. Ten prvý bude už v nedeľu 16.10.2022 s exkluzívnym hosťom. Tým je svetoznámy kontrabasista Roman Patkoló, ako avizujeme v aktuálnom prehľade najzaujímavejších koncertných tipov.

Ensemble Varietas
Ensemble Varietas. Foto: Juraj Žilinčár

Prvý komorný koncert sezóny sa bude konať už v nedeľu 16. októbra o 15.00 h v spolupráci s Hummel Festom 2022. So skladbami Johanna Nepomuka Hummela na ňom vystúpi významný hosť, slovenský kontrabasista Roman Patkoló s klaviristkou Krisztinou Marouf, gitaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou a komorným súborom Opery SND Ensemble Varietas.

Roman Patkoló
Roman Patkoló. Foto: Anna Maria Steg

Náš a svetový virtuóz, kontrabastista Roman Patkoló

Roman Patkoló koncertoval v najprestížnejších svetových koncertných sálach a patrí medzi najlepších kontrabasistov sveta. Ako dvadsaťštyriročný sa stal jedným z najmladších profesorov hudby v Európe. Získal početné ceny a vyznamenania a účinkuje na popredných pódiách s významnými umelcami i telesami v Európe, Ázii, Kanade aj Spojených štátoch. Žije v Zürichu a väčšinu roka trávi koncertovaním, nahrávaním alebo vyučovaním vo Švajčiarsku aj v iných krajinách. „Napriek tomu, že tento kontrabasový virtuóz vypredáva koncertné sály po celom svete, na Slovensku o ňom široké publikum dlho vôbec nevedelo. Vidieť ho na domácich pódiách je stále vzácnou udalosťou, aj preto bude prvý komorný koncert v SND mimoriadnou udalosťou,“ približuje dramaturg Opery SND Jozef Červenka.

Na programe prvého komorného koncertu v SND v 103. sezóne bude Hummel

V programe októbrového koncertu zaznejú tieto Hummelove diela: Romanca pre kontrabas a klavír, Variácie „alla Monferrina“ pre kontrabas a klavír Op. 54, Sláčikové trio Es dur S30/WoO 3 a Serenáda č. 2 op. 66 pre klavír, husle, gitaru, klarinet a violončelo.

Čo prinesú najbližšie komorné koncerty v SND?

Na ďalšom novembrovom koncerte sa predstaví ansámbel SND String Sextet s dielami Ernsta von Dohnányiho a Piotra Iľjiča Čajkovského. Decembrový koncert bude venovaný súčasnej hudbe. Spectrum Quartet zahrá Different Trains od Steva Reicha a Loose on Blues Lucie Chuťkovej. Komorné koncerty budú pravidelne pokračovať aj v novom roku a jedným z hostí bude tiež svetoznámy český hráč na lesný roh a dirigent Radek Baborák.

Harmonogram cyklu Komorných koncertov SND

  • 16.10. Roman Patkoló – Hummel v opere
  • 13.11. SND STRING SEXTET
  • 18.12. Spectrum Quartet
  • 22.1. Radek Baborák a hostia
  • 19.2. Schumann & Schumann
  • 19.3. Hoboj & gitara
  • 16.4. Ensemble Varietas
  • 24.6. SND Low Brass

PR článok

Zdroj: SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Mgr. Jana Alexová, PR manažérka SND

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »