Novinky

Roman Patkoló odohrá v SND exkluzívny komorný koncert už v nedeľu

Roman Patkoló

Opera SND aj v 103. divadelnej sezóne pokračuje v úspešnom cykle Komorné koncerty SND. Prvý komorný koncert sezóny 2022/2023 sa bude konať v nedeľu 16. októbra o 15.00 h. Ako významný hosť na ňom vystúpi špičkový slovenský kontrabasista Roman Patkoló.

Cyklus koncertov Komorné koncerty SND vznikol začiatkom roka 2022 ako pilotný projekt, no rýchlo si získal svojich divákov. Iniciovali ho viacerí hráči orchestra Opery SND, ktorých spoločnou ambíciou bolo popri rozsiahlom opernom a baletnom repertoári venovať sa aj komornej hudbe pre tradičné i menej tradičné nástrojové kombinácie. V 103. sezóne prinesie obľúbený cyklus počas desiatich mesiacov osem rôznorodých koncertov. Ten prvý bude už v nedeľu 16.10.2022 s exkluzívnym hosťom. Tým je svetoznámy kontrabasista Roman Patkoló, ako avizujeme v aktuálnom prehľade najzaujímavejších koncertných tipov.

Ensemble Varietas
Ensemble Varietas. Foto: Juraj Žilinčár

Prvý komorný koncert sezóny sa bude konať už v nedeľu 16. októbra o 15.00 h v spolupráci s Hummel Festom 2022. So skladbami Johanna Nepomuka Hummela na ňom vystúpi významný hosť, slovenský kontrabasista Roman Patkoló s klaviristkou Krisztinou Marouf, gitaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou a komorným súborom Opery SND Ensemble Varietas.

Roman Patkoló
Roman Patkoló. Foto: Anna Maria Steg

Náš a svetový virtuóz, kontrabastista Roman Patkoló

Roman Patkoló koncertoval v najprestížnejších svetových koncertných sálach a patrí medzi najlepších kontrabasistov sveta. Ako dvadsaťštyriročný sa stal jedným z najmladších profesorov hudby v Európe. Získal početné ceny a vyznamenania a účinkuje na popredných pódiách s významnými umelcami i telesami v Európe, Ázii, Kanade aj Spojených štátoch. Žije v Zürichu a väčšinu roka trávi koncertovaním, nahrávaním alebo vyučovaním vo Švajčiarsku aj v iných krajinách. „Napriek tomu, že tento kontrabasový virtuóz vypredáva koncertné sály po celom svete, na Slovensku o ňom široké publikum dlho vôbec nevedelo. Vidieť ho na domácich pódiách je stále vzácnou udalosťou, aj preto bude prvý komorný koncert v SND mimoriadnou udalosťou,“ približuje dramaturg Opery SND Jozef Červenka.

Na programe prvého komorného koncertu v SND v 103. sezóne bude Hummel

V programe októbrového koncertu zaznejú tieto Hummelove diela: Romanca pre kontrabas a klavír, Variácie „alla Monferrina“ pre kontrabas a klavír Op. 54, Sláčikové trio Es dur S30/WoO 3 a Serenáda č. 2 op. 66 pre klavír, husle, gitaru, klarinet a violončelo.

Čo prinesú najbližšie komorné koncerty v SND?

Na ďalšom novembrovom koncerte sa predstaví ansámbel SND String Sextet s dielami Ernsta von Dohnányiho a Piotra Iľjiča Čajkovského. Decembrový koncert bude venovaný súčasnej hudbe. Spectrum Quartet zahrá Different Trains od Steva Reicha a Loose on Blues Lucie Chuťkovej. Komorné koncerty budú pravidelne pokračovať aj v novom roku a jedným z hostí bude tiež svetoznámy český hráč na lesný roh a dirigent Radek Baborák.

Harmonogram cyklu Komorných koncertov SND

  • 16.10. Roman Patkoló – Hummel v opere
  • 13.11. SND STRING SEXTET
  • 18.12. Spectrum Quartet
  • 22.1. Radek Baborák a hostia
  • 19.2. Schumann & Schumann
  • 19.3. Hoboj & gitara
  • 16.4. Ensemble Varietas
  • 24.6. SND Low Brass

PR článok

Zdroj: SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Mgr. Jana Alexová, PR manažérka SND

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »