Novinky

Kam za kultúrou? Divadelné tipy (41/2022)

Kam za kultúrou: do divadla 41/2022

Začína 41. kalendárny týždeň roka 2022. Nový týždeň volá po čerstvých tipoch. Aj dnes prezradíme zaujímavé tipy kam za kultúrou. Pozrieme sa do múzeí, na koncerty či do divadiel. Ktoré sú tie top divadelné?

Opäť sme verní našej tradícii, ktorou je týždenný prehľad tipov kam za kultúrou na Slovensku. Pozreli sme sa do programových ponúk slovenských divadiel, koncertných siení, predpredajových sieti ale aj do ponúk expozícií a aktuálnych výstav v slovenských galériách či múzeách. Teraz vám prezradíme naše tipy na zaujímavé divadelné predstavenia aktuálneho týždňa. A prezradíme, že nebude chýbať ani nová premiéra. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Kam za kultúrou? Na excelentnú Carmen

Aj pre 41. týždeň roka 2022 máme niekoľko divadelných tipov. Slovenské divadlo tanca sa vydáva na turné s excelentnou CARMEN s legendárnymi melódiami francúzskeho skladateľa Georga Bizeta v réžii Jána Ďurovčíka. Počas troch dní tohto týždňa (14. – 16.10.2022) postupne ovládne Martin, KremnicuTrenčín. Zároveň týmito predstaveniami oslávi Slovenské divadlo tanca  svoje 25. narodeniny. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Banky sú témou Divadla Aréna

Dôverujete bankám? Myslíte si, že peniaze, ktoré si uložíte do banky, sú stále vaše? Či je vaša odpoveď kladná, či záporná, máme pre vás ďalší divadelný tip. So zaujímavou hrou prichádza bratislavské Divadlo Aréna, ktoré z dôvodu rekonštrukcie budovy hrá na javisku bratislavského Divadla P.O. Hviezdoslava. Horko-vtipná a vysoko aktuálna hra BANKÁRI od Georga van Houtsa láme v Holandsku rekordy. Ocitnete sa v nej vo svete peňazí. Pätica mužov v nej bombarduje divákov množstvom faktov o bankovom sektore a našom bankovom systéme…

Do Grécka v divadle

Cnie sa vám za letom, tak ako nám? Ak áno, našim ďalším tipom v Bratislave pre milovníkov nesmrteľných hudobných hitov skupiny ABBA, je muzikál MAMMA MIA! Divadlo Nová scéna vás prenesie na čarovný grécky ostrov. Čo iné ako slnko, more a láska viac v jesenných dňoch zahreje? A ak k tomu nechýba ani výborné obsadenie v muzikáli MAMMA MIA!

Klasické hry v dvoch rôznych spracovaniach v SND

Tajovského jednoaktovka HRIECH nie je možno taká známa ako jeho Statky-zmätky alebo Ženský zákon, je to však dramaticky vynikajúca komédia, ktorá sa dobre skončí. Sila tejto komédie vychádza z jej silnej rámcovej situácie. Hriech i Její pastorkyňa patrili k prvým premiéram v dejinách Slovenského národného divadla. Základná dramatická situácia JEJÍ PASTORKYNĚ je veľmi podobná. Mladá Jenufa čaká dieťa s nezodpovedným Števom, ktorý si ju však nechce vziať. Vzal by si ju Laco, ale pre toho je predstava, že bude vychovávať dieťa chlapa, ktorého neznáša, neprijateľná. U Preissovej sa, na rozdiel od Tajovského, príbeh končí tragicky. Spoločné uvedenie týchto klasických hier však ponúka konfrontáciu dvoch verzií jedného základného príbehu – jednej komickej a druhej tragickej. Najbližšieho uvedenia sa dočkáte už tento týždeň v piatok 14.10.2022.

Kam za kultúrou? Divadelný tip týždňa: Banská Bystrica s premiérou

Máme tip aj pre stredné Slovensko. A tou je premiéra v piatok 14. októbra v banskobystrickej Štátnej opere: komická opera Bedřicha Smetanu, PREDANÁ NEVESTA. Na svoje si pri nej prídu aj rodiny s deťmi, ale aj tí z radov náročných divákov či pre tých, ktorí operné umenie len objavujú. Jej premiéra v roku 1866 okamžite zaznamenala úspech a napriek jej výrazne ľudovému koloritu patrí k zlatému fondu svetovej komickej opery.  Hravé dielo prenesie diváka na dedinskú púť. Všetci sú veselí, len Marienka sa trápi – čaká ženícha, ktorého jej dohodol otec. Do dediny prichádza aj dohadzovač Kecal, aby dojednal svadbu Marienky s koktavým Vaškom…

Pygmalion je nielen o láske

Potrebuje muž pretvoriť ženu podľa svojich predstáv, aby sa do nej mohol zamilovať?  Odpoveď možno nielen Košičanom dá už v stredu (12.10.2022.) PYGMALION v Štátnom divadle Košice. Kto by nepoznal svetoznámu My Fair Lady? Shawov Pygmalion – literárna predloha slávneho muzikálu kladie najpodstatnejšie a stále nevyriešené  otázky. Na prvý pohľad nevinná hra mužského rozmaru sa však stáva nebezpečným hazardom so ženskou identitou a osobnosťou.

Kam za kultúrou v Prešove? V piatok i v nedeľu na vás čaká legendárny hit

Divadlo Jonáša Záborského prináša muzikál všetkých čias – JESUS CHRIST SUPERSTAR. Posledných sedem dní Ježiša Krista podľa kráľov muzikálov, Andrewa Lloyda Webbera a Tima Ricea si vychutnáte v Prešove už piatok a v nedeľu.

Veríme, že sme vás inšpirovali. Ak hľadáte zaujímavé tipy na koncerty, prinášame vám ich TU a naše tipy na výstavy nájdete TU.

Zdroj: Divadlo Aréna, Divadlo Nová scéna, Divadlo Jonáša Záborského, Slovenské národné divadlo, Slovenské divadlo Tanca, Štátna opera, Štátne divadlo Košice

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »