Novinky

Nová sezóna v ŠfK bude plná emócií a zvučných mien

Štátna filharmónia Košice so šéfdirigentom Robertom Jindrom

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) otvára 54. koncertnú sezónu 2022/2023 už tento týždeň. Otvorí ju vo štvrtok 13.10.2022. Aká bude nová koncertná sezóna v košickej Filke? Na úvod prezradíme len toľko, že bude plná emócií a zvučných mien. Načerpajte krásno, objavte silu v hudbe!

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) otvára 54. koncertnú sezónu 2022/2023. Pre návštevníkov sú pripravené koncerty abonentné, komorné i mimoriadne, ako aj festivaly ARS NOVA, Košická hudobná jar či práve zrealizovaný Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Návštevníci sú srdečné vítaní slovami šéfdirigenta Roberta Jindru: „V týchto neľahkých časoch, keď po pandemickej situácii na východe Európy prebieha vojnový konflikt, narastá nervozita spojená s očakávanou energetickou krízou a infláciou, môže práve umenie a hudba priniesť uvoľnenie, pokoj a nádej v lepšiu budúcnosť.“

Otvárací koncert

Štátna filharmónia Košice pozýva spoznávať klasickú hudbu v duchu svojho hesla – Načerpajte krásno, objavte silu v hudbe! Prvá príležitosť prichádza s Otváracím koncertom 54. sezóny a s pozvánkou šéfdirigenta Roberta Jindru: „Osobne sa veľmi teším na Otvárací koncert, kde zaznie okrem iného aj raritná a zároveň strhujúca 3. symfónia Kurta Atterberga. Je to dielo, ktoré som si zamiloval a som veľmi šťastný, že tento unikátny klenot môžem po prvýkrát interpretovať práve s naším orchestrom.”

ŠfK a šéfdirigent Robert Jindra
Štátna filharmónia Košice so svojim šéfdirigentom Robertom Jindrom. Foto: Miriama Fenciková / ŠfK

Okrem Atterbergových “Obrázkov západného pobrežia“, čo je podtitul jeho 3. symfónie, odznie v podaní orchestra ŠFK aj Symfonietta rustica od Eugena Suchoňa a nádherný Sibeliov Koncert pre husle a orchester d mol v interpretácii Júlie Pusker.

Júlia Pusker
Júlia Pusker. Foto: Szilvia Csibi-Müpa

Husľová virtuózka je médiami označovaná ako „dcéra Bartóka“ či „skutočná husľová aristokratka“ (La Libre). Britský denník The Times ocenil jej „do očí bijúcu virtuozitu“ a denník De Standaard ohodnotil výkon Júlie Pusker slovami „elektrizujúci spôsob hry a nevšedný zvuk nám navždy ostanú v ušiach“. Otvárací koncert Štátnej filharmónie Košice so sólistkou Júliou Pusker pod vedením šéfdirigenta Roberta Jindru sa uskutoční vo štvrtok 13. októbra 2022 o 19:00 v Dome umenia, ako avizujeme TU

Prehľad 54. sezóny ŠfK

Aktuálnu 54. koncertnú sezónu Štátnej filharmónie Košice spoločne pripravili riaditeľka ŠFK Lucia Potokárovášéfdirigent Robert Jindra.Teším na spoluprácu a koncerty s naším šéfdirigentom Robertom Jindrom, ktorý okrem postu v ŠFK pôsobí zároveň ako hudobný riaditeľ Opery Národného divadla v Prahe a spolupracuje s prestížnymi opernými domami ako Nórska kráľovská opera v Osle či Bavorská štátna opera Mníchov. Prostredníctvom taktovky šéfdirigenta sa tak do Košíc dostávajú nové interpretačné podnety, inšpirácie a významné umelecké osobnosti,“ uviedla Lucia Potokárová.

Šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra
Šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra. Foto: Miriama Fenciková / ŠfK

A cyklus uvedie aj raritne uvádzané diela

A cyklus ponúka najvýraznejšie dramaturgické počiny, z ktorých zaujme raritne uvádzaná Symfónia č. 3 Kurta Atterberga, Symfónia č. 6 Dimitrija Šostakoviča, Symfónia č. 3 Sergeja Prokofieva či 4. Symfónia Karola Szymanowského s virtuóznym sólovým klavírnym partom. Isto oslovia aj prelomové diela hudobných dejín – suita z baletu Svätenie jari Igora Stravinského či Suita z opery Vec Makropulos Leoša Janáčka, jedného z najvýznamnejších českých hudobných novátorov svojej doby. Z takzvaných pilierov symfonického repertoáru zaznie napríklad Symfónia č. 1 Johanesa Brahmsa či slávna symfonická suita Šeherezáda Nikolaja Rimskeho-Korsakova.

Populárnu klasiku, vianočné koncerty i filmovú hudbu prináša B cyklus

Z populárnej klasickej hudby v rámci programovej ponuky koncertov B cyklu ŠFK pripravila lákavé programové kombinácie. Poslucháči by nemali premeškať Beethovenovu slávnu Symfóniu č. 5 „Osudovú“, Musorgského Obrázky z výstavy, Mozartovu Symfóniu č. 41 „Jupiterskú“ či Husľový koncert Piotra Iljiča Čajkovského. Tento rok bude súčasťou B cyklu aj prvý z trojice Vianočných koncertov a tiež obľúbený a očakávaný koncert filmovej hudby.

Samozrejmosťou sú aj mimoriadne koncerty

Mimoriadne koncerty zaručujú aj mimoriadne zážitky a ŠFK ich nachystala hneď niekoľko. Budú to populárny koncert filmovej hudby z oscarových filmov, Vianočné koncerty ako aj Novoročný koncert pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky

Novoročný koncert ŠfK / Adriana Kučerová a Pavol Bršlík
Hviezdami Novoročného koncertu ŠfK 2022 boli Adriana Kučerová a Pavol Bršlík. Foto: ŠFK

Jednou z mimoriadne dôležitých činností ŠFK je edukácia a vzdelávanie nielen mladého poslucháča. Hudobno-vzdelávacích projektov pre deti a študentov bude v novej sezóne niekoľko: Vianoce vo filme či projekt s názvom Spoznaj orchester. Podujatie Príbeh hudby – slovenská hudba sa uskutočnilo už v septembri s veľkým ohlasom.

Toto sú interpreti a dirigenti 54. sezóny ŠfK

Aktuálna sezóna prinesie aj niekoľko premiérových, debutových vystúpení. Jedno z nich bude mať v Košiciach  Marcelo Lehninger. Brazílsky dirigent spolupracuje s poprednými orchestrami v Amerike aj Európe. Premiérovo bude so ŠFK hosťovať aj dirigent Benjamin Bayl, ktorý v posledných sezónach zaznamenal úspešné debuty s významnými symfonickými orchestrami a diriguje v prestížnych operných domoch.

zbynekmuller/sfk
Košickí filharmonici s dirigentom večera Zbyňkom Müllerom. Foto: Archív Štátna filharmónia Košice

Po vydarených spoluprácach so Štátnou filharmóniou Košice sa do Domu umenia vrátia dirigenti Finnegan Downie Dear, YuAn Chang i Christian Øland. Českú scénu bude reprezentovať aj stály hosťujúci dirigent Zbyněk Müller, dirigent Tomáš Brauner či debutant Pražského jara Marek Prášil.

ŠFK a Martin Leginus
ŠFK a Martin Leginus. Foto: Miriama Fenciková / ŠfK

Slovenské dirigentské umenie zastúpia osobnosti všetkých generácii – jubilant Ondrej Lenárd, Rastislav Štúr, Marián Lejava, Maroš Potokár a Martin Leginus.

Ondrej Lenárd / Dva výnimočné koncerty v ŠfK
Ondrej Lenárd. Zdroj: ŠfK

Poprední interpreti i mladé talenty

Koncerty ŠFK bude zdobiť celý rad výnimočných sólistov z domácej aj zahraničnej scény. Spomeňme z nich klaviristu Iva Kahánka. Svoj priestor dostanú aj mladí, veľmi talentovaní interpreti. Do Košíc zavítajú víťazi jednej z najprestížnejších medzinárodných súťaží Queen Elisabeth Competition. Víťazka 1. ceny (2022) Kórejčanka Hayoung Choi zahrá sugestívny Šostakovičov violončelový koncert.

Hayoung Choi
Košická Filka opäť privíta aj Hayoung Choi. Foto: Ettore Causa

Maďarská huslistka Júlia Pusker otvorí sezónu v interpretácii obľúbeného koncertu Jeana Sibelia a v podaní francúzskeho umelca Bruna Philippa zaznie meditatívny Elgarov violončelový koncert.

Návštevníci ocenia víťaza Ceny Arthura Wasera za rok 2022, klarinetistu Jonathana Leibowitza, ktorý ukáže svoje majstrovstvo v Coplandovom klarinetovom koncerte.

Svoje zastúpenie budú mať v Košiciach aj Virtuózi. Tamojšiemu publiku sa predstaví český víťaz medzinárodnej súťaže Virtuosos V4+, 17-ročný huslista Daniel Matejča. Ten je zároveň aj aktuálnym víťazom Európskej súťaže mladých hudobníkov (Eurovision Young Musicians). Okrem nich sa môžete tešiť aj na violočenlistu Indi Stivína.

Našich a svetových si vychutnáte aj na pódiu Filky

Rovnako sa môžu tešiť na spoluprácu s domácimi umelcami. Rezonovať budú mená ako Dalibor Karvay a Milan Paľa (husle), Katarína Turnerová (harfa) či Marián Lapšanský a Ladislav Fančovič (klavír).

Vokálne umenie tentoraz budú popri zahraničných hosťoch reprezentovať aj naši poprední sólisti. Medzi interpretmi nájdete aj sopranistky Slávku Zámečníkovú, Evu Bodorovú, Simonu Šaturovú či Evu Hornyákovú a mezzosopranistku Janu Kurucovú.

Sólisticky sa predstavia aj tenoristi Juraj Hollý a Peter Berger či popredný slovenský basista a pedagóg Peter Mikuláš i ďalší úspešný basista Peter Kellner.

Štátna filharmónia Košice bude taktiež spolupracovať so Slovenským filharmonickým zborom, ako aj so všetkými lokálnymi zbormi – Collegium Technicum, Zbor sv. Cecílie a Košický spevácky zbor učiteľov.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Tešiť sa môžete na atraktívne predkoncertné stretnutia a verejné generálky

Počas sezóny 2022/2023 budú prebiehať aj verejné generálky a predkoncertné stretnutia, ktorými pútavým slovom sprevádza lektor dramaturgie Peter Katina. Na predkoncertných stretnutiach majú návštevníci zároveň možnosť stretnúť dirigentov i sólistov a spoznať ich tak v civilnejšej podobe. Okrem domácej pôdy bude orchester ŠFK reprezentovať slovenské interpretačné umenie i v zahraničí. So šéfdirigentom Robertom Jindrom a huslistom Daliborom Karvayom sa predstaví v prestížnej koncertnej sále Auditorio Nacional de Música v Madride.

ŠfK - Peter Katina
Koncert a jeho dramaturgiu predstavil divákom pútavým slovom lektor dramaturgie ŠfK. Zdroj: ŠfK / Livestream

Sezóna v ŠfK začína už tento týždeň

Prvý koncert z abonentného cyklu A – Otvárací koncert 54. sezóny sa uskutoční vo štvrtok 13. októbra 2022 o 19:00 v Dome umenia, ako avizujeme v aktuálnom prehľade koncertných tipov kam za kultúrou. Vstupenky: 12/11/10 €, zľavnené: 9/8/7 € sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím na mieste jeho konania. Cez portál www.navstevnik.sk sa dajú zakúpiť bez zliav.

PR článok

Foto: Štátna filharmónia Košice

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

 

*** aktualizácia: 2022-10-13 (mk) ***

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Daniel Hevier medzi zrkadlami a za zrkadlami
Culture Eventy News PR

Daniel Hevier medzi zrkadlami a za zrkadlami

Pri príležitosti svojich 68. narodenín porozpráva Daniel Hevier príbehy, čítať zo svojej tvorby, zaspieva vlastné piesne a vystaví aj svoje obrazy.

Read More
Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Translate »