Novinky

Nová sezóna v ŠfK bude plná emócií a zvučných mien

Štátna filharmónia Košice so šéfdirigentom Robertom Jindrom

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) otvára 54. koncertnú sezónu 2022/2023 už tento týždeň. Otvorí ju vo štvrtok 13.10.2022. Aká bude nová koncertná sezóna v košickej Filke? Na úvod prezradíme len toľko, že bude plná emócií a zvučných mien. Načerpajte krásno, objavte silu v hudbe!

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) otvára 54. koncertnú sezónu 2022/2023. Pre návštevníkov sú pripravené koncerty abonentné, komorné i mimoriadne, ako aj festivaly ARS NOVA, Košická hudobná jar či práve zrealizovaný Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Návštevníci sú srdečné vítaní slovami šéfdirigenta Roberta Jindru: „V týchto neľahkých časoch, keď po pandemickej situácii na východe Európy prebieha vojnový konflikt, narastá nervozita spojená s očakávanou energetickou krízou a infláciou, môže práve umenie a hudba priniesť uvoľnenie, pokoj a nádej v lepšiu budúcnosť.“

Otvárací koncert

Štátna filharmónia Košice pozýva spoznávať klasickú hudbu v duchu svojho hesla – Načerpajte krásno, objavte silu v hudbe! Prvá príležitosť prichádza s Otváracím koncertom 54. sezóny a s pozvánkou šéfdirigenta Roberta Jindru: „Osobne sa veľmi teším na Otvárací koncert, kde zaznie okrem iného aj raritná a zároveň strhujúca 3. symfónia Kurta Atterberga. Je to dielo, ktoré som si zamiloval a som veľmi šťastný, že tento unikátny klenot môžem po prvýkrát interpretovať práve s naším orchestrom.”

ŠfK a šéfdirigent Robert Jindra
Štátna filharmónia Košice so svojim šéfdirigentom Robertom Jindrom. Foto: Miriama Fenciková / ŠfK

Okrem Atterbergových “Obrázkov západného pobrežia“, čo je podtitul jeho 3. symfónie, odznie v podaní orchestra ŠFK aj Symfonietta rustica od Eugena Suchoňa a nádherný Sibeliov Koncert pre husle a orchester d mol v interpretácii Júlie Pusker.

Júlia Pusker
Júlia Pusker. Foto: Szilvia Csibi-Müpa

Husľová virtuózka je médiami označovaná ako „dcéra Bartóka“ či „skutočná husľová aristokratka“ (La Libre). Britský denník The Times ocenil jej „do očí bijúcu virtuozitu“ a denník De Standaard ohodnotil výkon Júlie Pusker slovami „elektrizujúci spôsob hry a nevšedný zvuk nám navždy ostanú v ušiach“. Otvárací koncert Štátnej filharmónie Košice so sólistkou Júliou Pusker pod vedením šéfdirigenta Roberta Jindru sa uskutoční vo štvrtok 13. októbra 2022 o 19:00 v Dome umenia, ako avizujeme TU

Prehľad 54. sezóny ŠfK

Aktuálnu 54. koncertnú sezónu Štátnej filharmónie Košice spoločne pripravili riaditeľka ŠFK Lucia Potokárovášéfdirigent Robert Jindra.Teším na spoluprácu a koncerty s naším šéfdirigentom Robertom Jindrom, ktorý okrem postu v ŠFK pôsobí zároveň ako hudobný riaditeľ Opery Národného divadla v Prahe a spolupracuje s prestížnymi opernými domami ako Nórska kráľovská opera v Osle či Bavorská štátna opera Mníchov. Prostredníctvom taktovky šéfdirigenta sa tak do Košíc dostávajú nové interpretačné podnety, inšpirácie a významné umelecké osobnosti,“ uviedla Lucia Potokárová.

Šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra
Šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra. Foto: Miriama Fenciková / ŠfK

A cyklus uvedie aj raritne uvádzané diela

A cyklus ponúka najvýraznejšie dramaturgické počiny, z ktorých zaujme raritne uvádzaná Symfónia č. 3 Kurta Atterberga, Symfónia č. 6 Dimitrija Šostakoviča, Symfónia č. 3 Sergeja Prokofieva či 4. Symfónia Karola Szymanowského s virtuóznym sólovým klavírnym partom. Isto oslovia aj prelomové diela hudobných dejín – suita z baletu Svätenie jari Igora Stravinského či Suita z opery Vec Makropulos Leoša Janáčka, jedného z najvýznamnejších českých hudobných novátorov svojej doby. Z takzvaných pilierov symfonického repertoáru zaznie napríklad Symfónia č. 1 Johanesa Brahmsa či slávna symfonická suita Šeherezáda Nikolaja Rimskeho-Korsakova.

Populárnu klasiku, vianočné koncerty i filmovú hudbu prináša B cyklus

Z populárnej klasickej hudby v rámci programovej ponuky koncertov B cyklu ŠFK pripravila lákavé programové kombinácie. Poslucháči by nemali premeškať Beethovenovu slávnu Symfóniu č. 5 „Osudovú“, Musorgského Obrázky z výstavy, Mozartovu Symfóniu č. 41 „Jupiterskú“ či Husľový koncert Piotra Iljiča Čajkovského. Tento rok bude súčasťou B cyklu aj prvý z trojice Vianočných koncertov a tiež obľúbený a očakávaný koncert filmovej hudby.

Samozrejmosťou sú aj mimoriadne koncerty

Mimoriadne koncerty zaručujú aj mimoriadne zážitky a ŠFK ich nachystala hneď niekoľko. Budú to populárny koncert filmovej hudby z oscarových filmov, Vianočné koncerty ako aj Novoročný koncert pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky

Novoročný koncert ŠfK / Adriana Kučerová a Pavol Bršlík
Hviezdami Novoročného koncertu ŠfK 2022 boli Adriana Kučerová a Pavol Bršlík. Foto: ŠFK

Jednou z mimoriadne dôležitých činností ŠFK je edukácia a vzdelávanie nielen mladého poslucháča. Hudobno-vzdelávacích projektov pre deti a študentov bude v novej sezóne niekoľko: Vianoce vo filme či projekt s názvom Spoznaj orchester. Podujatie Príbeh hudby – slovenská hudba sa uskutočnilo už v septembri s veľkým ohlasom.

Toto sú interpreti a dirigenti 54. sezóny ŠfK

Aktuálna sezóna prinesie aj niekoľko premiérových, debutových vystúpení. Jedno z nich bude mať v Košiciach  Marcelo Lehninger. Brazílsky dirigent spolupracuje s poprednými orchestrami v Amerike aj Európe. Premiérovo bude so ŠFK hosťovať aj dirigent Benjamin Bayl, ktorý v posledných sezónach zaznamenal úspešné debuty s významnými symfonickými orchestrami a diriguje v prestížnych operných domoch.

zbynekmuller/sfk
Košickí filharmonici s dirigentom večera Zbyňkom Müllerom. Foto: Archív Štátna filharmónia Košice

Po vydarených spoluprácach so Štátnou filharmóniou Košice sa do Domu umenia vrátia dirigenti Finnegan Downie Dear, YuAn Chang i Christian Øland. Českú scénu bude reprezentovať aj stály hosťujúci dirigent Zbyněk Müller, dirigent Tomáš Brauner či debutant Pražského jara Marek Prášil.

ŠFK a Martin Leginus
ŠFK a Martin Leginus. Foto: Miriama Fenciková / ŠfK

Slovenské dirigentské umenie zastúpia osobnosti všetkých generácii – jubilant Ondrej Lenárd, Rastislav Štúr, Marián Lejava, Maroš Potokár a Martin Leginus.

Ondrej Lenárd / Dva výnimočné koncerty v ŠfK
Ondrej Lenárd. Zdroj: ŠfK

Poprední interpreti i mladé talenty

Koncerty ŠFK bude zdobiť celý rad výnimočných sólistov z domácej aj zahraničnej scény. Spomeňme z nich klaviristu Iva Kahánka. Svoj priestor dostanú aj mladí, veľmi talentovaní interpreti. Do Košíc zavítajú víťazi jednej z najprestížnejších medzinárodných súťaží Queen Elisabeth Competition. Víťazka 1. ceny (2022) Kórejčanka Hayoung Choi zahrá sugestívny Šostakovičov violončelový koncert.

Hayoung Choi
Košická Filka opäť privíta aj Hayoung Choi. Foto: Ettore Causa

Maďarská huslistka Júlia Pusker otvorí sezónu v interpretácii obľúbeného koncertu Jeana Sibelia a v podaní francúzskeho umelca Bruna Philippa zaznie meditatívny Elgarov violončelový koncert.

Návštevníci ocenia víťaza Ceny Arthura Wasera za rok 2022, klarinetistu Jonathana Leibowitza, ktorý ukáže svoje majstrovstvo v Coplandovom klarinetovom koncerte.

Svoje zastúpenie budú mať v Košiciach aj Virtuózi. Tamojšiemu publiku sa predstaví český víťaz medzinárodnej súťaže Virtuosos V4+, 17-ročný huslista Daniel Matejča. Ten je zároveň aj aktuálnym víťazom Európskej súťaže mladých hudobníkov (Eurovision Young Musicians). Okrem nich sa môžete tešiť aj na violočenlistu Indi Stivína.

Našich a svetových si vychutnáte aj na pódiu Filky

Rovnako sa môžu tešiť na spoluprácu s domácimi umelcami. Rezonovať budú mená ako Dalibor Karvay a Milan Paľa (husle), Katarína Turnerová (harfa) či Marián Lapšanský a Ladislav Fančovič (klavír).

Vokálne umenie tentoraz budú popri zahraničných hosťoch reprezentovať aj naši poprední sólisti. Medzi interpretmi nájdete aj sopranistky Slávku Zámečníkovú, Evu Bodorovú, Simonu Šaturovú či Evu Hornyákovú a mezzosopranistku Janu Kurucovú.

Sólisticky sa predstavia aj tenoristi Juraj Hollý a Peter Berger či popredný slovenský basista a pedagóg Peter Mikuláš i ďalší úspešný basista Peter Kellner.

Štátna filharmónia Košice bude taktiež spolupracovať so Slovenským filharmonickým zborom, ako aj so všetkými lokálnymi zbormi – Collegium Technicum, Zbor sv. Cecílie a Košický spevácky zbor učiteľov.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Tešiť sa môžete na atraktívne predkoncertné stretnutia a verejné generálky

Počas sezóny 2022/2023 budú prebiehať aj verejné generálky a predkoncertné stretnutia, ktorými pútavým slovom sprevádza lektor dramaturgie Peter Katina. Na predkoncertných stretnutiach majú návštevníci zároveň možnosť stretnúť dirigentov i sólistov a spoznať ich tak v civilnejšej podobe. Okrem domácej pôdy bude orchester ŠFK reprezentovať slovenské interpretačné umenie i v zahraničí. So šéfdirigentom Robertom Jindrom a huslistom Daliborom Karvayom sa predstaví v prestížnej koncertnej sále Auditorio Nacional de Música v Madride.

ŠfK - Peter Katina
Koncert a jeho dramaturgiu predstavil divákom pútavým slovom lektor dramaturgie ŠfK. Zdroj: ŠfK / Livestream

Sezóna v ŠfK začína už tento týždeň

Prvý koncert z abonentného cyklu A – Otvárací koncert 54. sezóny sa uskutoční vo štvrtok 13. októbra 2022 o 19:00 v Dome umenia, ako avizujeme v aktuálnom prehľade koncertných tipov kam za kultúrou. Vstupenky: 12/11/10 €, zľavnené: 9/8/7 € sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím na mieste jeho konania. Cez portál www.navstevnik.sk sa dajú zakúpiť bez zliav.

PR článok

Foto: Štátna filharmónia Košice

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

 

*** aktualizácia: 2022-10-13 (mk) ***

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »