Novinky

Kam za kultúrou? (40/2022)

Kam za kultúrou 40/2022

Pomaly ale isto klope na vrátka nový týždeň. Vedno s ním kráča aj ďalšia výberovka zaujímavých tipov kam za kultúrou. Tentoraz je tu už v poradí 40. vydanie.

Na nedostatok zaujímavých kultúrnych podujatí sa v 40. kalendárny týždeň roka 2022 rozhodne sťažovať nemôžeme. Opäť sme si zalistovali v programoch koncertných domov i divadiel či v ponuke slovenských galérií a múzeí. Našli sme tak niekoľko hlavných aktérov najnovšieho vydania tipov kam za kultúrou. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Kam za kultúrou? Na výstavy!

Na úvod začíname tipom pre priaznivcov starých kníh i Ezopových bájok. Práve tie v najstarších vydaniach nájdete v Univerzitnej knižnici v Bratislave na zaujímavej výstave. Výstavu Pretrvali storočia : Najstaršie vydania Ezopových bájok si tu môžete pozrieť len do 14.10.2022.

Gisella-Weyde
Gisella Weyde. Zdroj: GMB

Milovníkov výtvarného umenia a jeho dejín iste poteší do 4.12. predĺžená výstava v Galérii mesta Bratislavy, ktorú tam venovali  kunsthistoričky Gisela Weyde.  Výstava Gisela Weyde. Od Atény k Héke  je ďalším tipom týždňa.

A do tretice v Bratislave sa oplatí pozrieť sa na končiacu výstavu Kóšer – známy vs. neznámy v priestoroch Zsigrayovej kúrie pod Bratislavským hradom.  SNM – Múzeum židovskej kultúry tu ešte niekoľko dní ponúka zaujímavý výstavu o pravidlách platných v kuchyniach ortodoxných židovských komunít. Viac sa o tejto výstave dozviete TU.

Zaujímavá končiaca výstava je aj na Betliari

V priestoroch Kaštieľa Betliar vrcholí výstava Čierne diery x Múzeum Betliar: priemysel a Andrássyovci. Prezentuje zbierku 18 risografií, ktoré inštalovali v starých rámoch, ktoré zostali po krádeži obrazov v 70. rokoch.

A viete kam do divadla?

Opäť tu máme aj niekoľko divadelných tipov. Tentoraz sme vybrali dvojicu činoherných tipov a po jednom zo súdka opery, baletu i muzikálu. Začíname v Bratislave, kde to bude opäť v znamení Elánu. Pôvodný slovenský muzikál s najslávnejšími hitmi skupiny Elán je tu aj tento týždeň. Na divadelné dosky Divadla Nová scéna prichádza strhujúci, dynamický muzikál  o láske a pomste s novými hrdinami a silnými emóciami už koncom tohto týždňa.

Piatok (7.10.) a sobota (8.10.2022) budú opäť v znamení fenoménu Voda (a krv) nad vodou

Verme v dobro ľudí

Jedným zo zaujímavých divadelných predstavení tohto týždňa prichádza Divadlo Jána Palárika v Trnave. Pomalý svet Roberta Castlea rozpráva príbeh muža s dušou dieťaťa nám pripomína, aby sme nikdy neprestali veriť v dobrých ľudí. Hoci príbeh vyzerá na prvý pohľad smutne, Norm Foster sa vyhol akémukoľvek sentimentu a moralizovaniu. Pomohol mu v tom originálny humor, ktorý vnáša do dialógov ľahkosť i v tých najťaživejších situáciách. V Trnave ho uvedú už v utorok 4. októbra.

Poslali by ste si na seba daňovú kontrolu?

Čo robiť, ak ste dlhodobo nezamestnaný a v banke nemáte ani cent? Pošlite na seba daňovú kontrolu! Výdatná komédia Drahý špás s príchuťou francúzskeho prepychu v trnavskom divadle vás iste nenechá chladným! V inscenácii režiséra Juraja Bielika opäť zahviezdi obľúbený herec trnavského publika Peter Trník, ktorého poznáte ako Bernarda z Troch letušiek v Paríži alebo Truffaldina zo Sluhu dvoch pánov. 

Drahý špás / DJP / Kam za kultúrou
Drahý špás. Zdroj: DJP

Strašidelná novinka v Prešove

Kam do divadla na východnom Slovensku? Divadlo Jonáša Záborského v Prešove prichádza so strašidelnou novinkou, pri ktorej sa iste budete báť. Edgar je slušne vychovaný mladý gentleman, no jeho rodičia s ním majú aj tak preveľké trápenie. Edgar sa totiž ničoho nebojí. Jediný, kto im môže pomôcť, je strýko Montague a jeho hrôzostrašné príbehy. Hrôzostrašné príbehy strýka Montaguea v réžii Michala Náhlika uvedú v premiére 9. 10. 2022 v Historickej budove DJZ. 

Košice s Rigolettom a najznámejším príbehom lásky

Priaznivcov opery – konkrétne svetoznámeho velikána opery Giuseppe Verdiho poteší počas aktuálneho týždňa Štátne divadlo Košice. Na dvor Vojvodu z Mantovy, zaľúbiť sa do krásnej Gildy a stať sa svedkom utrpenia starého Rigoletta pozýva už v prvý októbrový piatok slávny operný klenot v podaní sólistov košickej opery. Operu Rigoletto do Historickej budovy ŠDKE opäť raz prináša Východoslovenská energetika, a.s. Košice, člen medzinárodného energetického koncernu RWE. Pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča sa predstavia Juraj Hollý, Ludovik Kendi, Michaela Várady, Michal Onufer a Myroslava Havryliuk. Vstupenku zakúpite cez portál Návštevník.sk.

Kto by nepoznal najslávnejší ľúbostný príbeh všetkých čias? Romeo a Júlia ožívajú na doskách Štátneho divadla Košice, aby tu opäť raz prežili príbeh vášnivej lásky, nenávisti, zlovôle, beznádeji a pomsty. Exkluzívne tanečné divadlo pracuje s dramatickým podkladom Williama Shakespeara, s highlightmi baletu Sergeja Prokofieva, ktoré doplnil o hudbu W. A. Mozarta a J. B. Pergolessiho. Režisér a choreograf Ondrej Šoth  divákom nechce ponúknuť Rómea a Júliu ako romantický príbeh.  Dynamické, vášnivé divadlo rozprávajúce renesančný príbeh z Verony. Na javisku sa budú odohrávať aj súboje s dýkami, nožmi i rapírmi, originálnymi mečmi vyrobenými v Taliansku. Vstupenku na predstavenie nájdete na portáli Návštevník.sk.

Kam za kultúrou? Slovensko je koncertné i festivalové

Aj tentoraz tu máme pre vás tipy na zaujímavé koncertné podujatia. Slovensko žije v znamení festivalov – a to nehovoríme iba o klasickej hudbe. Do svojho finálového týždňa vstupujú legendárne Bratislavské hudobné slávnosti. Bratislavská Reduta privíta Štátnu filharmóniu Košice či Janoska Ensemble. A samozrejme, sú tu aj dve regionálne vydania obľúbeného festivalu Pro musica nostra.

Oslavy na BHS

V utorok 4. 10. prinesie festivalový koncert so začiatkom o 19:30 hod. to najhodnotnejšie, čo v komornom žánri našej domácej tvorby vzniklo. Ikonickou skladbou Ladislava Burlasa Planctus pre sláčikový orchester oslávia životné jubileum skladateľa a dlhoročného predsedu Festivalového výboru BHS. Na programe koncertu je aj Händlovo Dettingen Te Deum v podaní Slovenského komorného orchestra a Speváckeho zboru mesta Bratislavy. Toto zaznie ako pocta nedávno zosnulému dlhoročnému zbormajstrovi telesa Ladislavovi Holáskovi. Sólových partov sa ujmu mimoriadne talentovaná mezzosopranistka Katarína Porubanová,  tenorista Martin Gyimesi a barytonista Gustáv Beláček.

Tohtoročné Bratislavské hudobné slávnosti ozvláštni hosťovanie súboru Janoska Ensemble. To už v stredu 5.10.2022 predstaví aj v Bratislave svoj najnovší, v poradí tretí album The Big B’s. Viac o albume sa dozviete TU.

Košická Filka na návšteve

Svoje zastúpenie na tohtoročných BHS bude mať aj Štátna filharmónia Košice. Tá do Bratislavy príde spolu so svojim šéfdirigentom Robertom Jindrom už vo štvrtok 6. 10.2022.

Štátna filharmónia Košice so svojím šéfdirigentom Robertom Jindrom. / ŠFK
Štátna filharmónia Košice so svojím šéfdirigentom Robertom Jindrom.

Predstavia sa s programom, ktorý otvára Symfonietta rustica (6. časť cyklu Obrázky zo Slovenska), jedno z najznámejších orchestrálnych diel Eugena Suchoňa, zakladateľskej osobnosti slovenskej hudobnej moderny. Husľový koncert d mol, op. 47 fínskeho majstra Jeana Sibelia patrí medzi stálice inštrumentálnej hudby neskorého romantizmu. Zaznie v podaní známeho arménskeho virtuóza Sergeya Khachatryana. Symfonická suita Pohádka, op.16 Josefa Suka vznikla zo scénickej hudby k Zeyerovej rozprávkovej dráme Radúz a Mahuliena, ktorú český skladateľ napísal v roku 1901.

Kukal Quartet / Kam za kultúrou
Kukal Quartet. Zdroj: ŠfK

Mimochodom, ak vás zaujíma dianie v košickej Filke, tak tento týždeň tam už v utorok patrí ďalšiemu komornému koncertu. Tradičný a moderný hudobný prístup prináša do Košíc  Kukal Quartet. Tí sa v utorok 4. októbra predstavia o 19:00 v Malej sále Domu umenia, ako sme o tom informovali TU.

Najstarší festival s veľkolepým finále

Sobota 8.10.2022 sa ponesie v znamení záverečného festivalového koncertu pod taktovkou prominentného francúzskeho dirigenta Alexandra Blocha, ktorý v Bratislave vystúpi prvýkrát. Aj tento festivalový koncert bude patriť Slovenskej filharmónii a Slovenskému filharmonickému zboru. Hosťom večera bude sólista, jedna z najvýraznejších interpretačných osobností súčasnosti – izraelsko-americký huslista Gil Shaham.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Programom si aj festival BHS pripomenie 200. výročie narodenia belgicko-francúzskeho skladateľa Césara Francka. Jeho trojčasťová symfonická poéma Psyché zároveň, ako sme avizovali TU, uzavrie tohtoročný 57. ročník Bratislavských hudobných slávností 2022.

Na Gemeri i v Nitriansku s festivalom Pro Musica Nostra

Tento týždeň je tu aj dvojica regionálnych vydaní festivalu klasickej hudby Pro Musica Nostra, ktorý spája krásu klasickej hudby na špičkovej úrovni domácich i zahraničných umelcov a súborov s krásou a výnimočnosťou historických priestorov. Po neskoro jarnom a skorom letnom vydaní sú tu na jeseň dve rôzne vydania. Na Gemeri i v Nitre – to je jesenná bilancia festivalu. Sedem miest a sedem rôznych koncertov to prináša Pro musica nostra Gömörensi, pričom presný program i to, kde zoženiete vstupenky nájdete TU. Aj Nitriansko je v znamení festivalu. Čo prináša nitrianska edícia Pro musica nostra Nitriensi sa dozviete TU

Gemer odhalí krásne priestory v symbióze s hudbou

V pondelok 3. októbra ovládnu priestor Evanjelického kostola a. v. v Ochtinej dvaja renomovaní umelci z Rakúska. Známe diela skladateľov zaznejú v netradičnom spojení: v úpravách pre harfu a priečnu flautu ale aj exotickú Panovu flautu. Utorok 4. októbra naplní festival program duchovnou hudbou v interpretácii umelcov z Poľska – sopranistiek Katarzyny Wiwer, Adrianny Bujak-Cyran a čembalistu Andrzeja Zawisza. Ľudová pieseň zase ožije v podaní Spectrum Quartet na koncerte 5. októbra v Evanjelickom kostole a. v. v Kyjaticiach. Autentickú interpretáciu klasickej hudby a hudobného žánru ragtime v aranžmánoch pre štyri saxofóny zažijete vo štvrtok 6. októbra. V Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí sa predstaví festivalovému publiku unikátne Pressburg Saxophone Quartet.

Čo prináša na Ponitrie Pro musica nostra?

Počas najbližšieho týždňa ožíva Nitriansko IV. ročníkom festivalu Pro musica nostra Nitriensi 2022. Jeho dejiskom sa postupne počas prvého októbrového týždňa stanú Levická synagóga, Nitrianska galéria, Stará pracháreň v Komárne či Chateau Belá. Pondelok v Levickej synagóge bude patriť excelentnej sopranistke Gabriele Beňačkovej a gitaristovi Lubomírovi Brabecovi.

Gabriela Beňačková / PMS
Jeden z večerov bude patriť dive Gabriele Beňačkovej a gitaristovi Lubomírovi Brabecovi. Zdroj: HC

Večer s Dvořákovými piesňovými cyklami

Koncertná sála Nitrianskej galérie sa už v utorok stane svedkom piesňového recitálu s trojicou piesňových cyklov Antonína Dvořáka. Moravské dvojzpěvy op. 32, a výber z cyklov Milostní písně op. 83 a Cigánske melódie op. 55 zaznejú v podaní sopranistky Márie Tajtákovej, altistky Evy Garajovej a v klavírnom doprovode Mariana Lapšanského. Streda v Komárne bude patriť unikátnemu saxofónovému kvartetu Pressburg Saxophone Quartet.  Exkluzívnym bude koncertné spojenie dvoch vynikajúcich interpretov – harfistky Kateřiny Englichovej a hobojistu Viléma Veverku. Výnimočný koncert sa uskutoční v podvečer prvého októbrového piatku v Château Belá.

Kateřina Englichová a Vilém Veverka
Kateřina Englichová a Vilém Veverka

Zaujímavý koncert bude aj 8. októbra v Rímsko-katolíckom kostole sv. Tomáša Becketa v Novej Vsi nad Žitavou so Spectrum Quartet. Už 4. ročník Pro musica nostra Nitriensi uzavrie v nedeľu 9. októbra slovenský medzinárodne uznávaný súbor pre starú hudbu Musica aeterna pod vedením Petra Zajíčka v Rímsko-katolíckom kostole Povýšenia sv. kríža v Nových Zámkoch.

Musica aeterna / Kam za kultúrou
Musica aeterna

Nedeľný podvečer s operetnými melódiami

Prehľad top koncertných podujatí žánrovej kategórie klasická hudba tohto týždňa končíme operetným večerom. Stupavská Synagóga bude v nedeľu 9. októbra 2022 podvečer o 17:00 hod. hostiť večer Operetných melódií židovských skladateľov. Neutíchajúce inšpiratívne melódie, mimoriadny talent skladateľov i obrovská popularita – aj to sú znaky, ktoré spájajú  skladateľov ako Johann a Oscar Straussovci, Emmerich Kálmán, Edmund Eysler či Paul Abraham. Nesmrteľné melódie skladateľov, z ktorých väčšine sa nemecké nacistické besnenie počas 2. svetovej vojny ako tak podarilo prežiť, zaznejú v podaní Metropolitného orchestra Bratislava so sólistami Viktóriou Ballánovou a Pavlom Oravcom.  Je sa na čo tešiť! Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? Aj na jazzové koncerty

Tento týždeň je aj v znamení jazzu. Streda a štvrtok (5.-6.10.2022) patria jazzu, kedy košický GES club ožíva jazzovým festivalom XXVI. International Jazz Festival. Vystúpia slovenskí umelci Oliver Palko, Lenka Galisová Quartet, Lash & Grey a zo Spojeného kráľovstva príde Dan Oven. Zastúpenie majú aj poľskí Adam Baldych Quintet a Kinga Glyk či z Českej republiky Dan Bárta a Robert Balzar Trio. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Vo štvrtok (6.10.2022) bude jazzový aj Hlohovec. Pódium Empírového divadla patrí našej jazzovej legende Petrovi Lipovi a jeho skupine. Spolu v rámci tour ponúknu známe hity a nesmrteľné evergreeny ako Páni v najlepších rokoch, Prosperita a Maturantky. Chýbať ale nebude ani čerstvá nádielka Niekde som čítal. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Súboj gigantov

Tanečný večer v znamení jazzu bude aj v bratislavskej Starej tržnici aj v piatok 7.10.2022. Na tancovačku či počúvačku hudby pozývajú dva fenomenálne jazzové ensemble – Bratislava Hot Serenaders a Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Dva priateľsky znepriatelené orchestre sa stretnú na jednom pódiu. Big Band Battle bude veľkolepou šou. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Zdroj: Divadlo Nová scéna, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Štátne divadlo Košice, Galéria mesta Bratislavy, Hudobné centrum, Metropolitný orchester Bratislava, Nitrianska galéria, Slovenské národné múzeum, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Univerzitná knižnica v Bratislave, Ticketportal

*** aktualizácia 2022-10-06 (red) ***

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »