Novinky

Hviezdny Lukáš Vondráček a perspektívny Kukal Quartet v ŠfK

Hviezdny Lukáš Vondráček a perspektívny Kukal Quartet / ŠfK

V znamení hviezd to bude na prelome septembra a októbra v Štátnej filharmónii Košice, ktorá svojimi podujatiami oslávi Dni českej kultúry 2022. V Dome umenia privíta dvojicu excelentných hudobníkov. Ako prvý sa už tento štvrtok predstaví so svojím recitálom hviezdny klavirista Lukáš Vondráček. Na budúci týždeň vystúpi v Košiciach sláčikové kvarteto Kukal Quartet.

Štátna filharmónia Košice si v posledných rokoch dala za cieľ zvyšovať povedomie o komornej hudbe v regióne a v tejto tendencii pokračuje aj v sezóne 2022/2023. Na prelome mesiacov september a október sa v košickom Dome umenia uskutočnia dve nevšedné podujatia. Prvým bude klavírny recitál, na ktorom sa predstaví energický Lukáš Vondráček. O týždeň ho bude nasledovať komorný koncert sláčikového kvarteta Kukal Quartet.

Zážitok menom Vondráček

Zázračný talent Lukáša Vondráčka rozpoznali jeho rodičia klaviristi veľmi skoro. Od dvoch rokov hrával na klavíri a v štyroch absolvoval svoj prvý koncert, kde interpretoval detské skladby Schumanna a Čajkovského. Štúdium na Ostravskej univerzite odštartoval ako trinásťročný a v pätnástich už debutoval s Českou filharmóniou v Rudolfíne. O rok neskôr to bola slávna newyorská Carnegie Hall. Český klavirista sa v Amerike neskôr aj usadil. Koncertuje po celom svete s najvýznamnejšími symfonickými orchestrami a jeho klavírne recitály zanechávajú výraznú stopu v koncertných domoch i na festivaloch.

Laureát Ceny Kráľovnej Alžbety Lukáš Vondráček sa v Košiciach predstaví 29. septembra o 19:00 v Dome umenia, ako avizujeme v aktuálnom prehľade top koncertných zážitkov TU.  Vypočuť si naživo klaviristu ovenčeného mnohými cenami je zakaždým veľký zážitok. A tak, dávame do pozornosti možnosť si online zakúpiť vstupenku TU. Na koncerte v Košiciach uvedie diela Josefa Suka a Roberta Schumanna. Tento koncert sa koná v spolupráci s Českým spolkom v Košiciach a je súčasťou Dní českej kultúry 2022.

Mladá krv Kukal Quartet

Ďalším komorným koncertom na pôde Domu umenia v Košiciach bude koncert Kukal Quartet. Komorné zoskupenie založili na jeseň 2020 štyria mimoriadne perspektívni hráči mladej generácie. Cieľom súboru je spojiť tradičný a moderný hudobný prístup, ktorý si jeho členovia osvojili počas štúdia na prestížnych univerzitách vo Viedni, Salzburgu, Bazileji, Varšave a Prahe. Ansámbel na seba upozornil potom, čo napriek svojej krátkej existencii získal tretiu cenu a titul laureáta na Medzinárodnej hudobnej súťaži Pražské jaro v roku 2021. Kvarteto na súťaži zaujalo najmä svojou živelnosťou, prirodzenosťou hudobného prejavu, jedinečnou ansámblovou dynamikou a výraznou individualitou svojich členov – Elišky Kukal, Kláry Leškovej, Šimona Truszku a Davida Pěrušku. Kvarteto malo možnosť zúčastniť sa majstrovských kurzov pod dohľadom špičkových hudobníkov.

Kukal Quartet sa v Košiciach predstaví v utorok 4. októbra o 19:00 v Malej sále Domu umenia. V ich podaní zaznie Sláčikové kvarteto č. 2 a mol op. 13 Felixa Mendelssohn-Bartholdyho a Sláčikové kvarteto č. 12 F dur op. 96, B179 “Americké” Antonína Dvořáka. Vstupenku na komorný koncert zakúpite aj online – TU príp. vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím na mieste jeho konania.

PR článok

Foto: Irene Kim, Petra Hajska

Zdroj: TS ŠfK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

One thought on “Hviezdny Lukáš Vondráček a perspektívny Kukal Quartet v ŠfK”

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »