Novinky

Hviezdny Lukáš Vondráček a perspektívny Kukal Quartet v ŠfK

Hviezdny Lukáš Vondráček a perspektívny Kukal Quartet / ŠfK

V znamení hviezd to bude na prelome septembra a októbra v Štátnej filharmónii Košice, ktorá svojimi podujatiami oslávi Dni českej kultúry 2022. V Dome umenia privíta dvojicu excelentných hudobníkov. Ako prvý sa už tento štvrtok predstaví so svojím recitálom hviezdny klavirista Lukáš Vondráček. Na budúci týždeň vystúpi v Košiciach sláčikové kvarteto Kukal Quartet.

Štátna filharmónia Košice si v posledných rokoch dala za cieľ zvyšovať povedomie o komornej hudbe v regióne a v tejto tendencii pokračuje aj v sezóne 2022/2023. Na prelome mesiacov september a október sa v košickom Dome umenia uskutočnia dve nevšedné podujatia. Prvým bude klavírny recitál, na ktorom sa predstaví energický Lukáš Vondráček. O týždeň ho bude nasledovať komorný koncert sláčikového kvarteta Kukal Quartet.

Zážitok menom Vondráček

Zázračný talent Lukáša Vondráčka rozpoznali jeho rodičia klaviristi veľmi skoro. Od dvoch rokov hrával na klavíri a v štyroch absolvoval svoj prvý koncert, kde interpretoval detské skladby Schumanna a Čajkovského. Štúdium na Ostravskej univerzite odštartoval ako trinásťročný a v pätnástich už debutoval s Českou filharmóniou v Rudolfíne. O rok neskôr to bola slávna newyorská Carnegie Hall. Český klavirista sa v Amerike neskôr aj usadil. Koncertuje po celom svete s najvýznamnejšími symfonickými orchestrami a jeho klavírne recitály zanechávajú výraznú stopu v koncertných domoch i na festivaloch.

Laureát Ceny Kráľovnej Alžbety Lukáš Vondráček sa v Košiciach predstaví 29. septembra o 19:00 v Dome umenia, ako avizujeme v aktuálnom prehľade top koncertných zážitkov TU.  Vypočuť si naživo klaviristu ovenčeného mnohými cenami je zakaždým veľký zážitok. A tak, dávame do pozornosti možnosť si online zakúpiť vstupenku TU. Na koncerte v Košiciach uvedie diela Josefa Suka a Roberta Schumanna. Tento koncert sa koná v spolupráci s Českým spolkom v Košiciach a je súčasťou Dní českej kultúry 2022.

Mladá krv Kukal Quartet

Ďalším komorným koncertom na pôde Domu umenia v Košiciach bude koncert Kukal Quartet. Komorné zoskupenie založili na jeseň 2020 štyria mimoriadne perspektívni hráči mladej generácie. Cieľom súboru je spojiť tradičný a moderný hudobný prístup, ktorý si jeho členovia osvojili počas štúdia na prestížnych univerzitách vo Viedni, Salzburgu, Bazileji, Varšave a Prahe. Ansámbel na seba upozornil potom, čo napriek svojej krátkej existencii získal tretiu cenu a titul laureáta na Medzinárodnej hudobnej súťaži Pražské jaro v roku 2021. Kvarteto na súťaži zaujalo najmä svojou živelnosťou, prirodzenosťou hudobného prejavu, jedinečnou ansámblovou dynamikou a výraznou individualitou svojich členov – Elišky Kukal, Kláry Leškovej, Šimona Truszku a Davida Pěrušku. Kvarteto malo možnosť zúčastniť sa majstrovských kurzov pod dohľadom špičkových hudobníkov.

Kukal Quartet sa v Košiciach predstaví v utorok 4. októbra o 19:00 v Malej sále Domu umenia. V ich podaní zaznie Sláčikové kvarteto č. 2 a mol op. 13 Felixa Mendelssohn-Bartholdyho a Sláčikové kvarteto č. 12 F dur op. 96, B179 “Americké” Antonína Dvořáka. Vstupenku na komorný koncert zakúpite aj online – TU príp. vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím na mieste jeho konania.

PR článok

Foto: Irene Kim, Petra Hajska

Zdroj: TS ŠfK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

One thought on “Hviezdny Lukáš Vondráček a perspektívny Kukal Quartet v ŠfK”

Comments are closed.

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Translate »