Novinky

Je tu 2. ročník PRO MUSICA NOSTRA GÖMÖRIENSI

Pro Musica Nostra Gomoriensi

Medzinárodný festival klasickej hudby Pro musica nostra po roku opäť zavíta aj na Gemer. Na čo sa môžeme tešiť?

Festival Pro musica nostra je medzinárodný hudobný festival, ktorý sa každoročne koná v rôznych mestách na Slovensku. Fanúšikovia klasickej hudby si na koncertoch môžu vychutnať hudobné výkony desiatok popredných slovenských i zahraničných umelcov. Cieľom festivalu, ktorý sa koná vo vybraných historických pamiatkach jednotlivých regiónov, je prezentácia klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni a sprostredkovanie jedinečného vizuálneho zážitku z priestorov historických pamiatok.

Pro musica nostra Gömöriensi v znamení výnimočných zážitkov

Po Trnavskej, Žilinskej a Šarišskej edícii na jeseň prichádza v poradí druhá Gemerská edícia festivalu. 2. ročník Pro musica nostra Gömöriensi prinesie do kostolov v Rimavskom Brezove, Štítniku, Rožňave, Ochtinej, Kraskove, Kyjaticiach a Andrássyho obrazárne v Krásnohorskom Podhradí sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z Rakúska, Českej republiky či Poľska. Milovníci klasickej hudby na Gemeri sa môžu tešiť na pestrú paletu diel svetových autorov od baroka až po súčasnosť.

Exkluzívny súzvuk na úvod

Harfa je jedným z najstarších nástrojov, s pomocou ktorého ľudstvo zaznamenalo historické udalosti a činy legendárnych hrdinov. Úlohu zohrávala tiež v rituálnych alebo spoločenských kontextoch. Ďalším starobylým nástrojom, ktorý pre svoj zamatový tón získal obrovskú popularitu v dobách minulých a stal sa neoddeliteľnou súčasťou európskeho hudobného repertoáru, je hoboj. Kombinácia harfy a hoboja odkrýva nevídané farebné a zvukové možnosti. Dôkazom je spojenie majstrovstva harfistky Kateřiny Englichovej a charizmy hobojistu Viléma Veverku, ktorí otvoria festival v piatok 30. septembra v Evanjelickom kostole a.v. v Rimavskom Brezove.

Kateřina Englichová a Vilém Veverka
Kateřina Englichová a Vilém Veverka

V znamení piesní

V prvú októbrovú sobotu  sa v Evanjelickom kostole a. v. v Štítniku predstaví slovenský medzinárodne uznávaný súbor pre starú hudbu Musica aeterna pod vedením Petra Zajíčka. Môžete sa započúvať do vokálno-inštrumentálnej svetskej i sakrálnej hudby 17. storočia v dielach skladateľa, hudobného teoretika, pedagóga a spisovateľa Daniela Georga Speera a výnimočného prešporského barokového skladateľa Samuela Capricorna.

Musica aeterna
Musica aeterna. Zdroj: HC

Na treťom koncerte v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave (nedeľa, 2. októbra) predstavia sopranistka Gabriela Beňačková a gitarista Lubomír Brabec prierez piesňovej tvorby od monódií z čias raného baroka až po piesne a árie A. Lloyd Webera či A. Dvořáka. Gitarista, ktorý bol vždy obľúbeným partnerom speváka, nielenže sprevádzal vokálne diela harmonickým podkladom, ale často sa sám prezentoval virtuóznymi číslami v dielach Fernanda Sora, Joaquína Turinu a v prípade skvelého Lubomíra Brabca aj vlastnými kreáciami.

Gabriela Beňačková / Pro Musica Nostra
Gabriela Beňačková & Lubomír Brabec. Zdroj: HC

Magický súzvuk a neopakovateľná atmosféra v Ochtinej

Večer v pondelok 3. októbra ovládnu priestor Evanjelického kostola a. v. v Ochtinej dvaja renomovaní umelci z Rakúska, Wolfgang Golds a Julia Reth. V ich podaní si budete môcť vypočuť známe diela skladateľov (G. Bizet, J. S. Bach, A. Vivaldi a i.) v úpravách pre harfu a priečnu flautu ale aj exotickú Panovu flautu. Spojenie týchto dvoch najstarších hudobných nástrojov, ktorých pôvod siaha až do samotných počiatkov našej civilizácie, je priam unikátne a vytvára magický súzvuk a neopakovateľnú atmosféru spojenia dávnej minulosti so súčasnosťou.

Od sakrálnej hudby k ľudovej

Evanjelický kostol a. v. v Kraskove sa v utorok 4. októbra naplní duchovnou hudbou v interpretácii umelcov z Poľska – sopranistiek Katarzyny WiwerAdrianny Bujak-Cyran a čembalistu Andrzeja Zawisza. Na jednej strane je v programe koncertu Monteverdiho hudba interpretovaná výnimočne technicky zdatnými svetskými hudobníkmi a predurčená na predvádzanie v súkromných kaplnkách patriacich vplyvným osobnostiam, na strane druhej tu nájdeme prekrásne piesne z Kancionálu benediktínok, ktoré spievali mníšky vo svojom kostole a kláštore v opátstve Staniątki neďaleko poľského Krakova.

Spectrum Quartet / Pro musica nostra Gomoriensi
Spectrum Quartet. Zdroj: HC

Ľudová pieseň už v 19. storočí ovplyvňovala tvorbu veľkých symfonikov. Pre slovenských skladateľov zohrala dôležitú sebaidentifikačnú úlohu. V snahe vytvoriť osobitý repertoár čerpala umelecká hudba z ľudových nápevov a ich štýlov, ako aj ľudových tancov a námetov z folklóru či života na dedine. Aj pre čisto klasické obsadenie sláčikového kvarteta ľudová pieseň dodnes slúži ako nevyčerpateľná studnica inšpirácie. Podstata týchto súvislostí tkvie v spoločnej snahe skladateľov nájsť osobité formy vyjadrenia toho, čím dýcha kopcovitá slovenská zem a rázovitý človek našich hôr a dolín. Dokazuje to aj výber diel, ktoré predstaví Spectrum Quartet na koncerte 5. októbra v Evanjelickom kostole a. v. v Kyjaticiach.

Od klasiky po ragtime

Pressburg Saxophone Quartet je unikátne saxofónové kvarteto, ktoré sa špecializuje najmä na autentickú interpretáciu klasickej hudby a hudobného žánru ragtime v aranžmánoch pre štyri saxofóny. Na záverečnom koncerte 2. ročníka festivalu Pro musica nostra Gömöriensi vo štvrtok 6. októbra v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí zažijete okrem klasickej hudby aj predstavenie ako z roku 1916. Premietať sa bude nemá groteska so živým hudobným sprievodom saxofónového kvarteta. Pressburg Saxophone Quartet predstaví v prvej polovici koncertu klasickú hudbu od obdobia klasicizmu až po súčasnosť. Nič podobné inde nezažijete, bude to výnimočný hudobný aj vizuálny zážitok.

Pressburg Saxophone Quartet / Pro musica nostra Gömöriensi
Pressburg Saxophone Quartet. Zdroj: HC

Chcete si pripomenúť prvý ročník trnavskej verzie, alebo tohtoročné štvrté ročníky festivalu v Turci a v regióne Šariš

Festival sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku. 

Viac k jednotlivým programom a interpretom nájdete na stránkach festivalu. Vstupenky si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal a hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.

PR článok

Zdroj: Hudobné centrum

2 thoughts on “Je tu 2. ročník PRO MUSICA NOSTRA GÖMÖRIENSI

Comments are closed.

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »