Pro musica nostra Gömöriensi je v plnom prúde

Pro Musica Nostra Gömöriensi

Festival Pro musica nostra zavítal po roku aj na Gemer. Prepojil krásu klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni s výnimočným zážitkom z priestorov historických pamiatok. Pro musica nostra Gömöriensi prináša v termíne od 30.9. až 6.10.2022 sedem koncertov a momentálne sa prehúpol do svojej polovice.

2. ročník medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Gömöriensi sa preklopil do druhej polovice. Momentálne máme už za sebou väčšiu časť festivalových koncertov. A viete, ktoré nás ešte len čakajú? Ak nie, viac nájdete TU.

Veľkolepý štart festivalu

Festival otvorili v piatok 30. septembra harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka z Českej republiky v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove.

Vilém Veverka & Kateřina Englichová / Pro musica nostra Gömöriensi
Vilém Veverka & Kateřina Englichová. Zdroj: Pro musica nostra Gömöriensi

Nasledoval koncert v Evanjelickom kostole v Štítniku v sobotu 1. októbra, na ktorom uviedol súbor starej hudby Musica aeterna pod vedením Petra Zajíčka a so sólistkou Helgou Varga-Bach diela Daniela G. Speera a Samuela F. Capricorna.

Gabriela Beňačková & Lubomír Brabec / Pro musica nostra Gömöriensi
Gabriela Beňačková & Lubomír Brabec. Zdroj: Pro musica nostra Gömöriensi

V nedeľu 2. októbra zneli v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave známe árie v úpravách pre gitaru a spev v podaní legiend – Gabriely Beňačkovej a Lubomíra Brabca.

Harfa znela aj v Ochtinej

Panova flauta, pikola alebo prečna flauta v spoločnosti harfy znela včera, pondelok 3. októbra v Evanjelickom kostole v Ochtinej. Účinkoval komorný súbor Pand’Arpa z Rakúska – Wolfgang Golds a Julia Reth.

Pand’Arpa / Pro musica nostra Gömöriensi
Pand’Arpa. Foto: Pro musica nostra Gömöriensi

Utorkový večer patril v Evanjelickom kostole v Kraskove poľským umelcom – sopranistkám Katarzyne Wiwer a Adrianne Bujak-Cyran, na čembale ich bude sprevádzať Andrzej Zawisza a znieť bude hudba Claudia Monteverdiho, Giulia Frescobaldiho ale i prekrásne piesne z Kancionálu benediktínok.

Čo ešte prinesie Pro musica nostra Gömöriensi

Dnes ovládne priestor Evanjelického kostola v Kyjaticiach sláčikové kvarteto Spectrum Quartett hudbou Eugena Suchoňa, Ilju Zeljenku, Mateja Slobodu a Alexandra Albrechta.

Záverečný koncert 2. ročníka Pro musica nostra Gömöriensi vo štvrtok 6. októbra v Krásnohorskom Podhradí bude v réžii Pressburg Saxophone Quartet. V Andrássyho obrazárni zažijete okrem klasickej hudby aj predstavenie ako z roku 1916. Bude sa tu totiž premietať nemá groteska doplnená živou hudbou saxofónového kvarteta.

Fotografie z jednotlivých koncertov nájdete na facebookovom profile Pro Musica Nostra | Facebook a Instagrame Pro musica nostra • Fotky a videá na Instagrame.

Vstupenky na záverečný koncert si môžete zakúpiť v predpredaji v sieti Ticketportal alebo na mieste hodinu pred koncertom. Na koncert 5. októbra je vstupné dobrovoľné.

Zdroj: Hudobné centrum

*** aktualizácia 2022-10-06 (red/smp) ***

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »