Pro musica nostra Gömöriensi je v plnom prúde

Pro Musica Nostra Gömöriensi

Festival Pro musica nostra zavítal po roku aj na Gemer. Prepojil krásu klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni s výnimočným zážitkom z priestorov historických pamiatok. Pro musica nostra Gömöriensi prináša v termíne od 30.9. až 6.10.2022 sedem koncertov a momentálne sa prehúpol do svojej polovice.

2. ročník medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Gömöriensi sa preklopil do druhej polovice. Momentálne máme už za sebou väčšiu časť festivalových koncertov. A viete, ktoré nás ešte len čakajú? Ak nie, viac nájdete TU.

Veľkolepý štart festivalu

Festival otvorili v piatok 30. septembra harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka z Českej republiky v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove.

Vilém Veverka & Kateřina Englichová / Pro musica nostra Gömöriensi
Vilém Veverka & Kateřina Englichová. Zdroj: Pro musica nostra Gömöriensi

Nasledoval koncert v Evanjelickom kostole v Štítniku v sobotu 1. októbra, na ktorom uviedol súbor starej hudby Musica aeterna pod vedením Petra Zajíčka a so sólistkou Helgou Varga-Bach diela Daniela G. Speera a Samuela F. Capricorna.

Gabriela Beňačková & Lubomír Brabec / Pro musica nostra Gömöriensi
Gabriela Beňačková & Lubomír Brabec. Zdroj: Pro musica nostra Gömöriensi

V nedeľu 2. októbra zneli v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave známe árie v úpravách pre gitaru a spev v podaní legiend – Gabriely Beňačkovej a Lubomíra Brabca.

Harfa znela aj v Ochtinej

Panova flauta, pikola alebo prečna flauta v spoločnosti harfy znela včera, pondelok 3. októbra v Evanjelickom kostole v Ochtinej. Účinkoval komorný súbor Pand’Arpa z Rakúska – Wolfgang Golds a Julia Reth.

Pand’Arpa / Pro musica nostra Gömöriensi
Pand’Arpa. Foto: Pro musica nostra Gömöriensi

Utorkový večer patril v Evanjelickom kostole v Kraskove poľským umelcom – sopranistkám Katarzyne Wiwer a Adrianne Bujak-Cyran, na čembale ich bude sprevádzať Andrzej Zawisza a znieť bude hudba Claudia Monteverdiho, Giulia Frescobaldiho ale i prekrásne piesne z Kancionálu benediktínok.

Čo ešte prinesie Pro musica nostra Gömöriensi

Dnes ovládne priestor Evanjelického kostola v Kyjaticiach sláčikové kvarteto Spectrum Quartett hudbou Eugena Suchoňa, Ilju Zeljenku, Mateja Slobodu a Alexandra Albrechta.

Záverečný koncert 2. ročníka Pro musica nostra Gömöriensi vo štvrtok 6. októbra v Krásnohorskom Podhradí bude v réžii Pressburg Saxophone Quartet. V Andrássyho obrazárni zažijete okrem klasickej hudby aj predstavenie ako z roku 1916. Bude sa tu totiž premietať nemá groteska doplnená živou hudbou saxofónového kvarteta.

Fotografie z jednotlivých koncertov nájdete na facebookovom profile Pro Musica Nostra | Facebook a Instagrame Pro musica nostra • Fotky a videá na Instagrame.

Vstupenky na záverečný koncert si môžete zakúpiť v predpredaji v sieti Ticketportal alebo na mieste hodinu pred koncertom. Na koncert 5. októbra je vstupné dobrovoľné.

Zdroj: Hudobné centrum

*** aktualizácia 2022-10-06 (red/smp) ***

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »