Novinky

Pro musica nostra Gömöriensi je v plnom prúde

Pro Musica Nostra Gömöriensi

Festival Pro musica nostra zavítal po roku aj na Gemer. Prepojil krásu klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni s výnimočným zážitkom z priestorov historických pamiatok. Pro musica nostra Gömöriensi prináša v termíne od 30.9. až 6.10.2022 sedem koncertov a momentálne sa prehúpol do svojej polovice.

2. ročník medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Gömöriensi sa preklopil do druhej polovice. Momentálne máme už za sebou väčšiu časť festivalových koncertov. A viete, ktoré nás ešte len čakajú? Ak nie, viac nájdete TU.

Veľkolepý štart festivalu

Festival otvorili v piatok 30. septembra harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka z Českej republiky v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove.

Vilém Veverka & Kateřina Englichová / Pro musica nostra Gömöriensi
Vilém Veverka & Kateřina Englichová. Zdroj: Pro musica nostra Gömöriensi

Nasledoval koncert v Evanjelickom kostole v Štítniku v sobotu 1. októbra, na ktorom uviedol súbor starej hudby Musica aeterna pod vedením Petra Zajíčka a so sólistkou Helgou Varga-Bach diela Daniela G. Speera a Samuela F. Capricorna.

Gabriela Beňačková & Lubomír Brabec / Pro musica nostra Gömöriensi
Gabriela Beňačková & Lubomír Brabec. Zdroj: Pro musica nostra Gömöriensi

V nedeľu 2. októbra zneli v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave známe árie v úpravách pre gitaru a spev v podaní legiend – Gabriely Beňačkovej a Lubomíra Brabca.

Harfa znela aj v Ochtinej

Panova flauta, pikola alebo prečna flauta v spoločnosti harfy znela včera, pondelok 3. októbra v Evanjelickom kostole v Ochtinej. Účinkoval komorný súbor Pand’Arpa z Rakúska – Wolfgang Golds a Julia Reth.

Pand’Arpa / Pro musica nostra Gömöriensi
Pand’Arpa. Foto: Pro musica nostra Gömöriensi

Utorkový večer patril v Evanjelickom kostole v Kraskove poľským umelcom – sopranistkám Katarzyne Wiwer a Adrianne Bujak-Cyran, na čembale ich bude sprevádzať Andrzej Zawisza a znieť bude hudba Claudia Monteverdiho, Giulia Frescobaldiho ale i prekrásne piesne z Kancionálu benediktínok.

Čo ešte prinesie Pro musica nostra Gömöriensi

Dnes ovládne priestor Evanjelického kostola v Kyjaticiach sláčikové kvarteto Spectrum Quartett hudbou Eugena Suchoňa, Ilju Zeljenku, Mateja Slobodu a Alexandra Albrechta.

Záverečný koncert 2. ročníka Pro musica nostra Gömöriensi vo štvrtok 6. októbra v Krásnohorskom Podhradí bude v réžii Pressburg Saxophone Quartet. V Andrássyho obrazárni zažijete okrem klasickej hudby aj predstavenie ako z roku 1916. Bude sa tu totiž premietať nemá groteska doplnená živou hudbou saxofónového kvarteta.

Fotografie z jednotlivých koncertov nájdete na facebookovom profile Pro Musica Nostra | Facebook a Instagrame Pro musica nostra • Fotky a videá na Instagrame.

Vstupenky na záverečný koncert si môžete zakúpiť v predpredaji v sieti Ticketportal alebo na mieste hodinu pred koncertom. Na koncert 5. októbra je vstupné dobrovoľné.

Zdroj: Hudobné centrum

*** aktualizácia 2022-10-06 (red/smp) ***

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »