Novinky

Pro musica nostra Gömöriensi je v plnom prúde

Pro Musica Nostra Gömöriensi

Festival Pro musica nostra zavítal po roku aj na Gemer. Prepojil krásu klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni s výnimočným zážitkom z priestorov historických pamiatok. Pro musica nostra Gömöriensi prináša v termíne od 30.9. až 6.10.2022 sedem koncertov a momentálne sa prehúpol do svojej polovice.

2. ročník medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Gömöriensi sa preklopil do druhej polovice. Momentálne máme už za sebou väčšiu časť festivalových koncertov. A viete, ktoré nás ešte len čakajú? Ak nie, viac nájdete TU.

Veľkolepý štart festivalu

Festival otvorili v piatok 30. septembra harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka z Českej republiky v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove.

Vilém Veverka & Kateřina Englichová / Pro musica nostra Gömöriensi
Vilém Veverka & Kateřina Englichová. Zdroj: Pro musica nostra Gömöriensi

Nasledoval koncert v Evanjelickom kostole v Štítniku v sobotu 1. októbra, na ktorom uviedol súbor starej hudby Musica aeterna pod vedením Petra Zajíčka a so sólistkou Helgou Varga-Bach diela Daniela G. Speera a Samuela F. Capricorna.

Gabriela Beňačková & Lubomír Brabec / Pro musica nostra Gömöriensi
Gabriela Beňačková & Lubomír Brabec. Zdroj: Pro musica nostra Gömöriensi

V nedeľu 2. októbra zneli v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave známe árie v úpravách pre gitaru a spev v podaní legiend – Gabriely Beňačkovej a Lubomíra Brabca.

Harfa znela aj v Ochtinej

Panova flauta, pikola alebo prečna flauta v spoločnosti harfy znela včera, pondelok 3. októbra v Evanjelickom kostole v Ochtinej. Účinkoval komorný súbor Pand’Arpa z Rakúska – Wolfgang Golds a Julia Reth.

Pand’Arpa / Pro musica nostra Gömöriensi
Pand’Arpa. Foto: Pro musica nostra Gömöriensi

Utorkový večer patril v Evanjelickom kostole v Kraskove poľským umelcom – sopranistkám Katarzyne Wiwer a Adrianne Bujak-Cyran, na čembale ich bude sprevádzať Andrzej Zawisza a znieť bude hudba Claudia Monteverdiho, Giulia Frescobaldiho ale i prekrásne piesne z Kancionálu benediktínok.

Čo ešte prinesie Pro musica nostra Gömöriensi

Dnes ovládne priestor Evanjelického kostola v Kyjaticiach sláčikové kvarteto Spectrum Quartett hudbou Eugena Suchoňa, Ilju Zeljenku, Mateja Slobodu a Alexandra Albrechta.

Záverečný koncert 2. ročníka Pro musica nostra Gömöriensi vo štvrtok 6. októbra v Krásnohorskom Podhradí bude v réžii Pressburg Saxophone Quartet. V Andrássyho obrazárni zažijete okrem klasickej hudby aj predstavenie ako z roku 1916. Bude sa tu totiž premietať nemá groteska doplnená živou hudbou saxofónového kvarteta.

Fotografie z jednotlivých koncertov nájdete na facebookovom profile Pro Musica Nostra | Facebook a Instagrame Pro musica nostra • Fotky a videá na Instagrame.

Vstupenky na záverečný koncert si môžete zakúpiť v predpredaji v sieti Ticketportal alebo na mieste hodinu pred koncertom. Na koncert 5. októbra je vstupné dobrovoľné.

Zdroj: Hudobné centrum

*** aktualizácia 2022-10-06 (red/smp) ***

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »