Novinky

Pro musica nostra ovládne už v nedeľu aj Nitriansko

Pro Musica nostra Nitriensi

Obľúbený festival klasickej hudby opäť spestrí hudobnú jeseň v Nitrianskom kraji. 4. ročník Pro musica nostra Nitriensi prinesie do Nitrianskeho kraja osem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z Rakúska, Českej republiky či Poľska.

Prvý októbrový týždeň si vďaka festivalu Pro musica nostra Nitriensi môžu spríjemniť večery milovníci klasickej hudby v nádherných historických priestoroch v Palárikove, Leviciach, Nitre, Komárne, Kostoľanoch pod Tríbečom, Belej, Novej Vsi nad Žitavou a v Nových Zámkoch. Zhruba v tom istom čase sa koná aj na Gemeri regionálne vydanie festivalu Pro musica nostra, o ktorom si môžete viac prečítať TU.

Prepojí krásu hudby s historickými priestormi

Festival Pro musica nostra je medzinárodný hudobný festival, ktorý sa každoročne koná v rôznych mestách na Slovensku. Fanúšikovia klasickej hudby si na koncertoch môžu vychutnať hudobné výkony desiatok popredných slovenských i zahraničných umelcov. Cieľom festivalu, ktorý sa koná vo vybraných historických pamiatkach jednotlivých regiónov, je prezentácia klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni a sprostredkovanie jedinečného vizuálneho zážitku z priestorov historických pamiatok.

Výnimočný súzvuk v Palárikove

Festival otvoria v nedeľu 2. októbra dvaja renomovaní umelci z Rakúska, Wolfgang Golds a Julia Reth v priestoroch Poľovníckeho kaštieľa v Palárikove.  V ich podaní si budete môcť vypočuť známe diela skladateľov (G. Bizet, J. S. Bach, A. Vivaldi a i.) v úpravách pre harfu a priečnu flautu ale aj exotickú Panovu flautu. Spojenie týchto dvoch najstarších hudobných nástrojov, ktorých pôvod siaha až do samotných počiatkov našej civilizácie, je priam unikátne a vytvára magický súzvuk a neopakovateľnú atmosféru spojenia dávnej minulosti so súčasnosťou.

Pro musica nostra Nitriensi prinesie dva piesňové večery

Na druhom koncerte v Synagóge v Leviciach (pondelok, 3. októbra) predstavia sopranistka Gabriela Beňačková a gitarista Lubomír Brabec prierez piesňovej tvorby od monódií z čias raného baroka až po piesne a árie A. Lloyd Webera či A. Dvořáka. Gitarista, ktorý bol vždy obľúbeným partnerom speváka, nielenže sprevádzal vokálne diela harmonickým podkladom, ale často sa sám prezentoval virtuóznymi číslami v dielach Fernanda Sora, Joaquína Turinu a v prípade skvelého Lubomíra Brabca aj vlastnými kreáciami.

Beňačková & Brabec / Pro Musica Nostra Nitriensi

V utorok, 4. októbra zaznejú v koncertnej sále Nitrianskej galérie diela z piesňových cyklov Antonína Dvořáka. V podaní sopranistky Márie Tajtákovej, altistky Evy Garajovej a s klavírnym sprievodom Mariana Lapšanského  sa môžete ponoriť do autorovej originálnej hudobnej fantázie. Piesňové cykly, v ktorých osobitou hudobnou rečou – výberom melódií, rytmickou jadrnosťou, nevšednou imitačnou prácou, či umením kontrastu za použitia charakteristických znakov moravského, slovenského ale i rómskeho folklóru a vzájomného prelínania oboch spevných hlasov organicky spojených s partom klavíra vyvažuje ich jednoduchosť a prostotu osobitosťou kompozičného majstrovstva.

Saxofóny od klasiky po ragtime v Komárne

Pressburg Saxophone Quartet je unikátne saxofónové kvarteto, ktoré sa špecializuje najmä na autentickú interpretáciu klasickej hudby a hudobného žánru ragtime v aranžmánoch pre štyri saxofóny. V stredu 5. októbra v Starej Prachárni v Komárne zažijete okrem klasickej hudby aj predstavenie ako z roku 1916. Premietať sa bude nemá groteska so živým hudobným sprievodom saxofónového kvarteta. Pressburg Saxophone Quartet predstaví v prvej polovici koncertu klasickú hudbu od obdobia klasicizmu až po súčasnosť. Nič podobné inde nezažijete, bude to výnimočný hudobný aj vizuálny zážitok.

Pressburg Saxophone Quartet / Pro musica nostra Nitriensi

Pro musica nostra Nitriensi dá priestor aj sakrálnej hudbe

Kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom sa vo štvrtok 6. októbra naplní duchovnou hudbou v interpretácii umelcov z Poľska – sopranistiek Katarzyny Wiwer, Adrianny Bujak-Cyran a čembalistu Andrzeja Zawisza. Na jednej strane je v programe koncertu Monteverdiho hudba interpretovaná výnimočne technicky zdatnými svetskými hudobníkmi a predurčená na predvádzanie v súkromných kaplnkách patriacich vplyvným osobnostiam, na strane druhej tu nájdeme prekrásne piesne z Kancionálu benediktínok, ktoré spievali mníšky vo svojom kostole a kláštore v opátstve Staniątki neďaleko poľského Krakova.

Veľkolepý večer v Belej s hviezdnymi hosťami

Harfa je jedným z najstarších nástrojov, s pomocou ktorého ľudstvo zaznamenalo historické udalosti a činy legendárnych hrdinov. Úlohu zohrávala tiež v rituálnych alebo spoločenských kontextoch. Ďalším starobylým nástrojom, ktorý pre svoj zamatový tón získal obrovskú popularitu v dobách minulých a stal sa neoddeliteľnou súčasťou európskeho hudobného repertoáru, je hoboj. Kombinácia harfy a hoboja odkrýva nevídané farebné a zvukové možnosti. Dôkazom je spojenie majstrovstva harfistky Kateřiny Englichovej a charizmy hobojistu Viléma Veverku. Presvedčiť sa o tom môžete v piatok 7. októbra v Château Belá.

Kateřina Englichová a Vilém Veverka
Kateřina Englichová a Vilém Veverka

Ľudová hudba v dielach symfonikov

Ľudová pieseň už v 19. storočí ovplyvňovala tvorbu veľkých symfonikov. Pre slovenských skladateľov zohrala dôležitú sebaidentifikačnú úlohu. V snahe vytvoriť osobitý repertoár čerpala umelecká hudba z ľudových nápevov a ich štýlov, ako aj ľudových tancov a námetov z folklóru či života na dedine. Aj pre čisto klasické obsadenie sláčikového kvarteta ľudová pieseň dodnes slúži ako nevyčerpateľná studnica inšpirácie. Podstata týchto súvislostí tkvie v spoločnej snahe skladateľov nájsť osobité formy vyjadrenia toho, čím dýcha kopcovitá slovenská zem a rázovitý človek našich hôr a dolín. Dokazuje to aj výber diel, ktoré predstaví Spectrum Quartet na koncerte 8. októbra v Rímsko-katolíckom kostole sv. Tomáša Becketa v Novej Vsi nad Žitavou.

Večer so starou hudbou dá bodku za festivalovým ročníkom

Už 4. ročník Pro musica nostra Nitriensi uzavrie v nedeľu 9. októbra slovenský medzinárodne uznávaný súbor pre starú hudbu Musica aeterna pod vedením Petra Zajíčka. V Rímsko-katolíckom kostole Povýšenia sv. kríža v Nových Zámkoch sa môžete započúvať do vokálno-inštrumentálnej  svetskej i sakrálnej hudby 17. storočia v dielach skladateľa, hudobného teoretika, pedagóga a spisovateľa Daniela Georga Speera a výnimočného prešporského barokového skladateľa Samuela Capricorna.

Musica aeterna / Pro musica nostra Nitriensi

Festival sa koná pod záštitou predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu.

Viac k jednotlivým programom a interpretom nájdete na stránkach festivalu. Vstupenky sú dostupné v predpredaji v sieti Ticketportal, v jednotlivých mestách:

  • Palárikovo: +421 905 425 305
  • Levice: www.mskslevice.sk a v Levickej informačnej agentúre
  • Nitra: +421 37 657 96 41
  • Komárno: +421 35 771 3550
  • Belá: +421 905 502 345

a hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.

PR článok

Foto: Hudobné centrum

Zdroj: Hudobné centrum

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »