Novinky

Toto sú víťazi prestížnej ceny Divadelné DOSKY

Dosky 2022

Divadelné ocenenia sezóny DOSKY sú najprestížnejšie ocenenie profesionálnej divadelnej tvorby. Po dvojročnej pandémiou vynútenej prestávke sú to opäť. Konečne poznáme mená najnovších víťazov jubilejného 25. ročníka prestížnych cien. Inscenáciou roka sa stala ŠPINA z repertoáru Činohry SND. Bodoval aj svet opery i baletu.

Anketu DOSKY od roku 1996 vyhlasuje Asociácia súčasného divadla. Ide o ocenenie tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku vo všetkých žánroch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet a súčasný tanec. Dosky sa udeľujú za umelecké výkony, ktoré mali premiéru v slovenských divadlách v predchádzajúcej sezóne od 1. augusta 2021 do 31. júla 2022. Ceny sa udeľujú na základe ankety, do ktorej sa každoročne zapájajú desiatky divadelných kritikov, teoretikov, ale aj novinárov a publicistov. 

Inzercia
Bratislava Mozart Festival

Udeľovanou cenou je doska s postriebreným štítkom. Autorom výtvarného návrhu ceny je Aleš Votava, realizátorom akademický sochár Tomáš Lupták. Nominovaných na ceny DOSKY sme poznali už dlhšie, a treba povedať, že v jednotlivých kategóriách išlo naozaj o vyrovnaný súboj. Netrpezlivo sme však čakali, kto získa prestížne ceny DOSKY tentoraz. Dnes to už vieme. Víťazov sme spoznali v pondelok 24.10.2022 večer.

Inscenáciou roka je Špina

Ocenenie DOSKY 2022 za najlepšiu inscenáciu divadelnej sezóny 2021/2022 získala hra Bélu Pintéra Špina v réžii Jána Luterána v podaní Činohry Slovenského národného divadla (SND). 

Kostelného Hamlet i Pajtinkovej Máša – to sú najlepšie výkony sezóny

Najlepší mužský herecký výkon sezóny predviedol Ľuboš Kostelný. Ocenenie získal za postavu Hamleta v inscenácii hry Williama Shakespeara Hamlet, ktorú interpretoval na aktuálnom ročníku Letných shakespearovských slávností na Bratislavskom hrade.

Najlepší ženský herecký výkon predviedla Alena Pajtinková. Toto ocenenie získala za postavu Máše v inscenácii hry Antona Pavloviča Čechova Tri sestry na doskách Slovenského komorného divadla Martin.

DOSKY 2022 ocenili aj mimoriadne počiny

Spoznali sme aj osobnosti, ktoré ocenili za mimoriadny počin v divadle. Zo silných nominácií to boli známe mená, ktorých umelecké kvality radi oceňujeme. Mimoriadny počin v činohernom divadle ocenil režisérku a herečku Zuzana Fialová a kol. za projekt Krása nevídaná z cyklu Generácia Z, ktorú môžete vídať v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave. V tanečnom divadle ocenili cenou za mimoriadny počin v tanečnom divadle kolektív okolo Andreja Petroviča. Získali ju za tanečnú inscenáciu Extáza/Obrazy o nej, ktorú uvádza Balet Štátneho divadla Košice

Nemenej výnimočnou osobnosťou je laureátka ceny za mimoriadny počin v hudobnom divadle. Sopranistka Eva Bodorová ju získala za excelentný spevácky výkon v postave anglickej kráľovnej Alžbety v opere Gaetana Donizettiho Roberto Devereux, s ktorou nielen doma, ale aj v zahraničí hrdo reprezentuje Operu Štátneho divadla Košice i slovenské vokálne umenie vôbec. K tohtoročnej Libuške z festivalu Opera 2022 a Ceny Ministerky kultúry SR – ako sme informovali, sa tak pridala ďalšia reprezentatívna cena.

Ocenili aj ďalších tvorcov

Divadelné DOSKY majú aj ďalšie kategórie, v ktorých oceňujú aj ďalších tvorcov, bez ktorých by tie prvé asi sotva mohli byť. Cenu za najlepšiu réžiu dostala Alžbeta Vrzgula. Početná porota ju ocenila za réžiu inscenácie Ponížení a krvilační, ktorú uvádza nezávislé divadlo Uhol_92.

K slovu sa dostala aj scéna, kostýmy či hudba. Vladislav Šarišský si odniesol z aktuálneho ročníka cenu za najlepšiu scénickú hudbu sezóny. Získal ju za hudbu v inscenácii Extáza/Obrazy o nej, ktorú s diváckym ohlasom uvádza Balet Štátneho divadla Košice. Bodovali aj kostýmy. Tým najlepším kostýmom sezóny sa podľa porotcov stal kostým Bet Moth v inscenácii Ponížení a krvilační taktiež ocenenej režisérky Alžbety Vrzguly, ktorú ponúka Uhol_92 z Bratislavy. Kostymérkou roka sa tak stala Alžbeta Kutliaková. Najlepšia scénografia sezóny spoznala tiež aktuálneho laureáta. Stal sa ním Juraj Kuchárek za scénografiu v inscenácii hry Arthura Millera Salemské bosorky, ktorú ste iste videli na doskách Činohry SND.

Laureátom, oceneným tímom a divadlám srdečne gratulujeme a želáme veľa tvorivých inšpirácií aj naďalej!

Foto: Divadelné DOSKY / facebook

Zdroj: Divadelný ústav, Divadelné DOSKY, youtube

2 thoughts on “Toto sú víťazi prestížnej ceny Divadelné DOSKY

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »